Febiofest trval iba deň, pripravuje ozveny

Prezentácia nových opatrení v boji proti koronavírusu a plán zakázať akékoľvek hromadné podujatia viedli organizátorov Medzinárodného filmového festivalu Febiofest, ktorý sa mal konať v Bratislave od 30. septembra do 4. októbra, k tomu, že festivalový program zúžili na jediný deň, počas ktorého ešte zákaz nemal platiť. Kino Lumière tak 30. septembra uviedlo nielen otvárací film Modelár režiséra Petra Zelenku, ale aj poľský film Corpus Christi (r. Jan Komasa), ktorý mal festival uzavrieť, a niekoľko vybraných snímok z festivalového programu. „Nijako nechceme zľahčovať vážnosť situácie v boji s epidémiou a potrebu zavedenia nových opatrení. Považujeme však za neakceptovateľné, ak sú tieto opatrenia neprimerané a celoplošné, uvádzané do praxe bez dostatočného upresnenia a zdôvodnenia. (…) Nejde teraz vôbec o Febiofest (…). Ide o celú oblasť fungovania kultúrneho sektora, ktorému nebolo od marca dovolené fungovať v normálnom režime,“uviedla v reakcii na plány vlády výkonná riaditeľka festivalu Ľubica Orechovská. Premiér Igor Matovič, ktorý pôvodne hovoril o zákaze všetkých podujatí, neskôr rétoriku zmiernil, čomu sa prispôsobili aj opatrenia platné od 1. októbra. Úrad verejného zdravotníctva ich zverejnil na svojej webovej stránke až 30. septembra neskoro popoludní. Organizátori potom uviedli niekoľko titulov z programu festivalu pod hlavičkou Ozveny Febiofestu a uvedenie ďalších plánujú.

Jesenný termín Febiofestu bol náhradný. Pôvodne sa mal festival konať ešte v marci, dva dni pred začiatkom ho však zastavil takisto zákaz podobných podujatí. 

mak

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články