Slovenské zastúpenie na Českých levoch

Česká filmová a televízna akadémia zverejnila 15. januára nominácie 27. ročníka cien Český lev. Najviac nominácií získali tituly, na ktorých sa koprodukčne podieľalo aj Slovensko – Vlastníci (r. Jiří Havelka) ich majú dvanásť, Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) jedenásť a Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník) desať. Sedem nominácií získala takisto slovenská minoritná koprodukcia Na streche (r. Jiří Mádl), rovnako ako slovenská majoritná snímka Amnestie (r. Jonáš Karásek).

O Českého leva sa uchádzajú aj ďalšie slovenské minority: Sklenená izba (r. Július Ševčík) v šiestich kategóriách, Hodinárov učeň (r. Jitka Rudolfová) v štyroch a Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek) v dvoch. Jednu nomináciu získali tituly Jiří Suchý (r. Olga Sommerová) a Teroristka (r. Radek Bajgar).

V kategórii hraných filmov sa o cenu za najlepší film uchádzajú už spomínané slovenské koprodukčné tituly Na strechePomaľované vtáčaStaříci a Vlastníci. Päticu dopĺňa film Tiché doteky Michala Hogenauera, ktorý slovenským titulom konkuruje aj v kategórii najlepšia réžia. Za najlepší scenár potom k „slovenskej“ štvorici nominovali debut Bohdana Karáska Karel, já a ty.

Slovenská majoritná snímka Amnestie získala okrem nominácie v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe pre českú herečku Annu Geislerovú aj nomináciu za najlepšiu kameru pre Tomáša Juríčka. V tejto kategórii sa o cenu akadémie uchádzajú aj kameramani Martin Žiaran (Na streche) a Martin Štrba (Sklenená izba). Za strih sú nominovaní aj Matej Beneš (Amnestie) a Jana Vlčková (Staříci).

Film Amnestie má nomináciu aj v kategóriách najlepší zvuk (Viktor Krivosudský) a najlepšia hudba (Matúš Široký a Jozef Lupták). Za hudbu do filmu Hodinárov učeň je nominovaný Michal Novinski (spolu s Ivanom Acherom). Tomáš Berka, Václav Vohlídal a Karol Filo sa uchádzajú o Českého leva za najlepšiu filmovú scénografiu (Amnestie), Katarína Štrbová Bieliková (Sklenená izba) a Katarína Hollá (Posledná aristokratka) si konkurujú ako kostýmové výtvarníčky. V kategórii masky je nominovaná aj Andrea Štrbová (Amnestie).

Medzi nomináciami na najlepší študentský film sa ocitli dva tituly od slovenských tvorcov – Anežka (r. Adam Šoltés) a Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi), ktoré vznikli na českých filmových školách. Slávnostné vyhlásenie víťazov bude 7. marca.

jj

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články