Filmové publikácie

Kino-Ikon 2/23

(ASFK a SFÚ, Bratislava 2024, 208 strán)

Najnovší Kino-Ikon otvára štúdia venovaná pojmu atmosféra. Ide o prvú kapitolu z pripravovanej knihy Vlastimila Zusku Estetický prožitek. Vrstvy, úrovně a fáze estetické zkušenosti. V rubrike Studium sa filmový historik Rudolf Schimera venuje japonskému filmu do roku 1923, keď zemetrasenie a požiare zničili mnohé z dovtedajšej japonskej kinematografie. Slavomíra Macáková sa v texte Košický kinový kartel zamerala na košické kiná v medzivojnovom období. Komplexným re-interpretáciám minulosti v slovenských strihových filmoch po roku 2000 sa venuje Martin Palúch. Tereza Hadravová pripravila do aktuálneho čísla rozhovor s jedným z najvýraznejších estetikov prelomu 20. a 21. storočia Paisleym Livingstonom, obsiahly rozhovor s dokumentaristkou Vierou Čákanyovou spravila Jana Dudková a Rastislav Steranka sa zhováral s filmovými historikmi Jonathanom Owenom a Danielom Birdom o Obrazoch starého sveta, ktoré vyjdú na Blu-ray. Štefan Komorný sa v laudatiu venuje dlhoročnému hlavnému inžinierovi filmových laboratórií na Kolibe Róbertovi Hardonyimu. Film, kino a Teherán sú leitmotívmi textu Martina Kaňucha Horiace kiná. Franz Milec sa venuje Brunovi Munarimu a Marcellovi Piccardovi. Číslo uztvára rubrika reflexií. 

mak

Blu-ray nosiče

Jerzy Skolimowski: Walkover, Barrier, Dialogue 20 40 60 + short films

(Second Run)

Trojicu filmov poľského režiséra Jerzyho Skolimowského ponúka limitovaná edícia – trojdiskový set Blu-ray z prestížneho britského vydavateľstva Second Run. Nájdete na ňom režisérov celovečerný debut Walk-over (1965), ktorý časopis Cahiers du cinéma označil za druhý najlepší film roku 1966, snímku Bariéra (1966), podľa Time Outu jednu zo Skolimowského najlepších – výnimočnú fúziu fantázie a dokumentu, a tiež slovenský poviedkový film Dialóg 20 40 60, v ktorom tri alternatívne poviedky s rovnakými dialógmi nakrútili Peter Solan, Zbyněk Brynych a Jerzy Skolimovski. Na disku vychádza v novej 2k verzii reštaurovanej Slovenským filmovým ústavom. Kolekciu s novým prekladom anglických titulkov možno kúpiť na www.secondrundvd.com. Obsahuje aj 4 Skolimovského raritné krátke filmy Oko wykol (1960), Hamleś (1960), Erotyk (1961) a Pieniądze albo życie (1961). Súčasťou vydania sú aj novonakrútené úvody kritika a kurátora Michała Oleszczyka k filmom Walk-overBariéra a audiokomentáre k obom filmom od producenta a filmového historika Michaela Brookea. Nechýba obsiahly booklet od experta na poľský film Davida Thompsona.

mak

DVD nosiče

Bratia

(Fermata)

Česko-slovenská dobrodružná historická dráma Bratia (2023) je v poradí štvrtým dlhometrážnym filmom režiséra Tomáša Mašína. ČFTA ho prihlásila na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film a Bratia získali Českého leva za najlepší celovečerný hraný film. Dráma o odbojovej skupine bratov Josefa a Ctirada Mašínovcov rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny, ktorý je i s odstupom desaťročí vnímaný kontroverzne. Dej filmu sa začína v roku 1942 popravou ich otca, predstaviteľa protinacistického odboja. Práve on odkázal svojej rodine, že je potrebné vzoprieť sa nespravodlivosti a útlaku a že bez slobody nemožno žiť. Päťčlenná skupina mladých chlapcov sa po sérii diverzných akcií rozhodla v roku 1953 ujsť do západného Berlína a na strane Američanov bojovať proti komunizmu. Marek Epstein napísal scenár ako príbeh jednej rodiny prenasledovanej nacistami aj komunistami, ktorej členovia sa nedali zlomiť a ktorá pre svoju krajinu a jej slobodu obetovala veľa.

Film je na DVD so zvukom Dolby Digital 5.1, s obrazom vo formáte 2,39:1 a s voliteľnými anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich, bez bonusov.

mu

VOD

Taká malá propaganda

(r. Marek Kuboš, SR, 2001) Dostupné na DAFilms.sk

Dokumentárny film Mareka Kuboša s názvom Taká malá propaganda reflektuje tendenčnosť verejnoprávnej televízie za vlády Vladimíra Mečiara prostredníctvom bývalého redaktora, ktorý opisuje konkrétne praktiky manipulácie a propagandy slúžiace v prospech Mečiara a jeho vlády. „Podľa mňa to nebolo klamstvo, išlo tam o takú znôšku poloprávd, rôznych dohadov, niekedy aj trošku výmyslov, niekedy sa informácia nepodala celá, podala sa neúplná, skreslená, podávali sa informácie iba z jednej strany – ale žeby to bolo klamstvo, to si nemyslím,“ hovorí Kubošov protagonista Jozef Brezovský, bývalý redaktor STV. Po príchode do televízie mu zástupca šéfredaktorky povedal, že potrebujú ľudí, ktorí pomôžu HZDS vyhrať voľby. Ukázať televíznemu publiku, čo je dobré a čo je zlé, či skôr – kto je dobrý a kto zlý. Taká malá propaganda nie je bolestivo aktualizovaná iba súčasnou snahou politicky ovládnuť RTVS, ale je aj nadčasovým náhľadom na to, ako sú audiovizuálne diela svojimi prostriedkami – strih, voiceover či použitie hudby –vo svojej podstate manipuláciou, a tak legitimita verejnoprávneho média, ktoré má poskytovať „objektívne a vyvážené informácie nevyhnutné pre slobodné vytváranie názorov“ môže byť ľahko zneužitá.  

bar