Iva Janžurová s kamarátkou z detstva vo filme Janžurka

Dokáže rozžiariť aj pochmúrny deň. Zábavne i vážne o Ive Janžurovej

Písmo: A- | A+

Celovečerný dokument o jednej z najobľúbenejších českých herečiek Ive Janžurovej nakrútila jej dcéra Theodora Remundová. Snímka Janžurka mala premiéru na festivale v Karlových Varoch a od 3. 10. je v slovenských kinách.

Mama sama má k dokumentárnemu zobrazovaniu vlastnej osoby veľký ostych. Nakoniec za tým vždy videla skôr snahu rýchlo na objednávku vyrobiť televízny medailónik. Keď som jej natáčanie navrhla ja, prejavila skôr údiv vo svojej vrodenej skromnosti – že mi to vôbec napadlo a že sa tým chcem zdržiavať. Nakoniec opatrne súhlasila,“ povedala v presskite Theodora Remundová, ktorá pri realizácii filmu Janžurka musela zladiť úlohu dcéry s úlohou režisérky. „Učila som ich – tú ,ohľadnúʻ dcéru aj tú ,bezohľadnúʻ režisérku, že spolu skrátka musia v daný okamih nejako vyjsť a nepobiť sa.

Iva Janžurová má za sebou obdivuhodnú hereckú kariéru. Vyše dvadsať rokov pôsobila vo Vinohradskom divadle, odtiaľ v roku 1987 prešla do činohry českého Národného divadla, kde pôsobí dodnes. Vo svojej filmografii má vyslovene komediálne, ale aj výrazné dramatické úlohy.

Diváci si ju pamätajú zo snímok ako Kočár do Vídně (r. Karel Kachyňa, 1966), Pension pro svobodné pány (r. Jiří Krejčík, 1967), Svatba jako řemen (r. Jiří Krejčík, 1967), Světáci (r. Zdeněk Podskalský, 1969), Pane, vy jste vdova! (r. Václav Vorlíček, 1970), Petrolejové lampy (r. Juraj Herz, 1971), Morgiana (r. Juraj Herz, 1972), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (r. Petr Schulhoff, 1975), „Marečku, podejte mi pero!“ (1976), Což takhle dát si špenát (r. Václav Vorlíček, 1977) či Ja milujem, ty miluješ (r. Dušan Hanák, 1980). Poznajú ju aj z mnohých televíznych úloh a scénok v zábavných programoch, zahrala si v seriáloch ako Eliška a její rod (r. František Filip, 1966), Píseň pro Rudolfa III.(r. Jaromír Vašta, 1967 – 1969), či Nemocnica na okraji mesta (r. Jaroslav Dudek, 1977).

Legenda aj krehký človek

Bolo veľkou režijnou aj osobnou výzvou vybrať to podstatné z jej rozsiahlej zdokumentovanej hereckej činnosti a zobraziť ju ako legendu a celebritu aj ako normálneho, ohľaduplného, ale tiež veľmi krehkého človeka, akým moja mama je,“ povedala Remundová, ktorá mala pri natáčaní výhodu v tom, že ako dcéra pozná svoju protagonistku z bezprostrednej blízkosti. Dokument Janžurka totiž nezaznamenáva iba šesť desaťročí pôsobenia hereckej ikony, ale snaží sa herečku predstaviť aj ako matku, babku, manželku, kamarátku či spolužiačku.

Theodora Remundová vyštudovala dokumentárnu tvorbu na FAMU. Za filmový projekt Ničeho nelituji (2003) získala Zvláštnu cenu poroty na MFF Karlove Vary. Jej mozaika osudov storočných ľudí Moje století (2019) získala zvláštne uznanie poroty Trilobit 2020. Okrem toho sa venovala aj herectvu, účinkovala vo viacerých filmoch a pôsobila v pražskom Divadle Na zábradlí.

Myslím si, že sa nám film podarilo spraviť tak, že si po celý čas udržiava vnútorné napätie, je zábavný aj vážny, skrátka má svoj nenápadne osobitý pôvab. Snažili sme sa nerecyklovať osvedčené rozprávacie formy, ale ísť vlastnou cestou a napriek tomu zostať zrozumiteľní širokej verejnosti. A hlavne máme úžasnú protagonistku, ktorá dokáže rozžiariť aj pochmúrny deň.

Film Janžurka vznikol v česko-slovenskej koprodukcii spoločností Cinepoint, PubRes, Českej televízie, Rozhlasu a televízie Slovenska, Innogy a Slovenského filmového ústavu. Okrem Ivy Janžurovej a Theodory Remundovej v ňom vystupujú aj herečkin partner Stanislav Remunda, druhá dcéra Sabina Remundová, speváčka Marta Kubišová, herec Igor Orozovič, režisérka Alice Nellis, režisér Dušan Hanák a ďalší.

A čo na film hovorí samotná Iva Janžurová? „Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keď s tým na mňa ,prišlaʻ. Vždy som sa dosť bála, že moje herecké ,ťaženieʻ bude dcéry ohrozovať v ich samostatnosti a bude im prekážkou v budovaní vlastného sebavedomia,“ prezradila v presskite. „Theodora bola dobrá aj ako herečka, Petr Lébl si ju vybral na FAMU do obdivuhodných inscenácií v Divadle Na zábradlí, ale ona sa dokázala vrátiť k štúdiu dokumentu, opustiť mámivé zrkadielko javiska, a tým si naozaj získala moju úctu. (…) Budem mať trému za ňu aj za seba, či pre ňu ako hrdinka jej dokumentárneho zámeru budem dostatočná. V jednom momente sa vyjadrila, že to nebude žiadna glorifikácia, a tomu som sa s úľavou zasmiala. Bolo by tak trochu trápne, nechať sa od dcéry vychvaľovať a diváka – dúfam, že film v distribúcii uspeje – nútiť k obdivu a k uvedomovaniu si vlastnej nedostatočnosti. Naopak, hádam sa v mojom obraze uvidia sami, v prostom údele vo svojich životoch, vzťahoch a profesiách úsmevne obstáť.

Trailer filmu Janžurka.

 

Janžurka (r. Theodora Remundová, Česko/Slovensko, 2024)
Celkový rozpočet filmu: 190 765 eur (vklad RTVS/STVR: 15 000 eur, vklad SFÚ 10 000 eur)
Distribučná premiéra: 3. 10. 2024

Autor:

Iva Janžurová s kamarátkou z detstva vo filme Janžurka. FOTO: ASFK

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Najviac nominácií na Českého leva majú Vlny a Amerikánka

Najviac nominácií na Českého leva, spolu 14, má dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla. O jednu nomináciu menej získal štylizovaný príbeh dievčaťa z detského domova Amerikánka režiséra Viktora Tauša. S desiatimi nomináciami nasleduje tragikomédia o zabíjačke Mord debutujúceho režiséra Adama Martinca. Všetky tri snímky vznikli v slovenskej koprodukcii. Desať nominácií má aj televízna séria Metoda Markovič: Hojer z platformy Voyo. O sošku pre najlepší film sa okrem Vĺn, Amerikánky a Mordu uchádzajú snímky Od marca do mája pôvodom slovenského režiséra Martina Pavla Repku a Zahradníkův rok režiséra Jiřího Havelku. Rovnaká pätica titulov je nominovaná aj v kategórii réžia. Nominované tituly vybrali akademici z celkovo 93 filmov, televíznych seriálov a minisérií, ktoré mali premiéru v roku 2024. Celkovo sa nakoniec o sošku Českého leva uchádza 29 titulov. Víťazov oznámia 8. marca v priamom prenose Českej televízie. Medzi nominovanými sú aj viacerí reprezentanti Slovenska. V kategórii ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe je to Táňa Pauhofová (Vlny), v kategórii mužských výkonov vo vedľajšej úlohe potom Milan Ondrík (Ema a smrtihlav). Želiezka v ohni má Slovensko aj v kategórii dokumentov – štyri z piatich nominovaných filmov vznikli v slovenskej koprodukcii. Na leva sú v tejto kategórii nominovaní ako producenti Maroš Hečko (Architektúra ČSSR 58 – 89) a Barbara Janišová Feglová (Prezidentka). Za kameru filmu Vlny nominovali akademici Martina Žiarana, za strih série Metoda...
Adam Kubala a Jana Nagyová v pripravovanom filme o Ondrejovi Nepelovi. Foto: Punkchart films

V česko-slovenskej koprodukcii vznikajú naraz dva filmy o Ondrejovi Nepelovi

Pred piatimi rokmi ožila spomienka na Ondreja Nepelu tak silno, že si takmer naraz všimli jeho príbeh dva tvorivé filmárske tímy. Dnes je to jasné: o historicky najúspešnejšom slovenskom krasokorčuliarovi majú v priebehu tohto roka vzniknúť hneď dva celovečerné filmy. Oba vznikajú v slovensko-českej spolupráci. Podľa našich nepotvrdených informácií sa hovorí aj o účinkovaní slovenského krasokorčuliara Adama Hagaru. Jednu z filmárskych skupín vytvorila spoločnosť Punkchart films Ivana Ostrochovského, druhú InFilm spoluproducenta Rudolfa Biermanna. Obe majú za sebou výrazné domáce aj zahraničné úspechy. Múdra Mauréry Producentský tím Ivana Ostrochovského vsadil na mladého talentovaného režiséra Gregora Valentoviča, pre ktorého bude film Nepela celovečerným debutom. V úlohe legendárneho krasokorčuliara sa predstaví Josef Trojan, syn českého herca Ivana Trojana. Jeho trénerku Hildu Múdru stvárni Zuzana Mauréry. „Nepela bol takým veľkým športovcom, že dva filmy si určite zaslúži,‟ vyjadril sa pre médiá producent Ivan Ostrochovský. Je presvedčený, že jeho tím spracuje Nepelov životný príbeh tak, aby diváci odchádzali z kina s pocitom hrdosti, že aj človek jednoduchých pomerov na Slovensku môže dosiahnuť výnimočný úspech. Okrem Gregora Valentoviča na filme pracujú kameraman Adam Suzin, architekti Dorota Volfová a Brigita Teplánová či kostýmová výtvarníčka Helena Tavelová. Film sa nakrúca v Bratislave, v Prahe, v Trnave aj v Budapešti....
Záber z filmu Dino Diplodok. FOTO: CinemArt SK

Dino Diplodok mieša rozprávku a realitu. Inšpirovali ho aj Macourek s Vorlíčkom

Diplodok je dinosaurus, ktorému za záhadných okolností zmiznú rodičia. Nevie, že žije v komikse, ktorý kreslí nedocenený Tadeáš. Jeho vydavateľka si myslí, že dinosaurí komiks ho zdržuje od dôležitejšej práce, a tak Tadeáš, ktorý je síce talentovaný, ale príliš si neverí, začne gumovať, čo nakreslil. Diplodok vygumovaniu unikne. Zistí totiž, že sa môže teleportovať do iných komiksov. Tam postupne stretáva čarodejníka Hokusa Pokusa, ktorý vie iba jedno kúzlo, fyzika a šialeného vedca Nervóznika a jeho zamilovanú asistentku a vášnivú šoférku Entomológiu. Nato, aby naivný, dôverčivý a nerozvážny Diplodok zachránil svojich rodičov, musí najskôr uveriť sám v seba a dodať sebavedomie aj Tadeášovi. Tvorcovia v synopse filmu sľubujú hravú a zábavnú dobrodružnú komédiu. Podľa nich pobaví nielen deti, ale aj „tých, čo majú v sebe schovaný kúsok dieťaťa, ktorý im ešte nikto nedokázal vygumovať“. Osobité výtvarné stvárnenie „Dino Diplodok má veľmi osobité výtvarné stvárnenie, originálny príbeh a skvelý humor, čím nadväzuje na česko-slovenskú filmovú tvorbu minulého storočia. Nie je náhoda, že hlavný tvorca, scenárista a režisér Wojtek Wawszczyk vyrastal na česko-poľských hraniciach. Tam ako dieťa a teenager sledoval dnes už klasické česko-slovenské filmy,“napísala v producentskej explikácii pre Audiovizuálny fond slovenská koproducentka Silvia Panáková zo spoločnosti Dayhey. Jej slová potvrdzuje aj samotný Wawszczyk. „V osemdesiatych rokoch bola na jediných dvoch kanáloch poľskej televízie buď...
Zobraziť všetky články