Záber z filmu Jablko poznania.

Večer s Vlastimilom Heroldom v Galérii dizajnu Satelit

Písmo: A- | A+

Sprievodným podujatím výstavy Vlastimil Herold Takto alebo takto v bratislavskej Galérii dizajnu Satelit bude 10. 7. o 18. h podujatie s názvom Večer s Heroldom. Návštevníkov čaká komentovaná prehliadka výstavy s kurátorkou Silviou Kružliakovou a po nej bude nasledovať projekcia krátkych animovaných filmov, ktoré pre túto príležitosť zapožičal partner výstavy – Slovenský filmový ústav. Premietať sa budú snímky Jablko poznania, Sobotienka ide, Varila myšička kašičku, Kúzelník a kvetinárka, Vynálezca a Čudný vták. Uvedie ich Lea Pagáčová zo Slovenského filmového ústavu.

Vlastimil Herold bol jedným z prvých slovenských animátorov a jeho dielo v oblasti animovaného filmu je dodnes veľmi obdivované. Výstava prezentuje viacero Heroldových autorských realizácií z oblasti komunikačného dizajnu – knižnej grafiky, vytvárania logotypov a značiek, obalového dizajnu, ako aj reklamnej propagácie podnikov a ich produktov. Výstava potrvá do 28. 7. a pripravili ju pri príležitosti storočnice od Heroldovho narodenia.

Autor:

Záber z filmu Jablko poznania. FOTO: archív SFÚ

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Libuše Jarcovjáková vo filme Ešte nie som, kým chcem byť. FOTO: Film Expanded

Roky odhaľuje intimitu cez fotografie. Tie však nehovoria len o nej

Často ju nazývajú mamou snapchatu či vizuálnou storytellerkou. Zblízka fotí celý svoj život plný zvratov a robí to už od 60. rokov minulého storočia. Na prvé počutie by sa zdalo, že jej fotografie sú iba o nej – v zmysle možností sebaprezentácie, aké dnes ponúkajú nové technológie a sociálne siete.  Dielo Libuše Jarcovjákovej však rozmer individuálneho osudu od prvej chvíle prekračuje a funguje ako sugestívny obraz doby, charakterizujúci totalitné Československo. Aj preto bol najvyšší čas, aby si výnimočnú fotografku všimol film.  Dokument Ešte nie som, kým chcem byť zachytáva jej intímny portrét. Na festivaloch už zožína úspechy a prichádza aj do našich kín. Dala jej všetko, čo má Libušu Jarcovjákovú, ocenenú titulom Osobnosť českej fotografie, katapultovala pred svetové publikum samostatná výstava vo francúzskom Arles v roku 2019.  Jej projekt Evokativ, v ktorom predstavila svoju tvorbu na fotografiách aj knižne, sa vtedy stal hlavným podujatím prestížneho fotografického festivalu Les Rencontres. Denník The Guardian ho označil za najzásadnejšiu fotografickú výstavu roka.  Po výstave sa roztrhlo vrece s filmármi, ktorí chceli s Libušou Jarcovjákovou natočiť dokument. Nechávalo ju to úplne chladnou, až kým za ňou neprišla režisérka Klára Tasovská. V nej spoznala dokumentaristku, ktorej bola ochotná dať do rúk všetko, čo má.  Klára Tasovská (1980) sa ako režisérka podieľala na snímkach ako Pevnost...
Zobraziť všetky články