Julianne Moore a Tilda Swinton v novinke Pedra Almodóvara Vedľajšia izba.
Písmo: A- | A+

Filmový festival inakosti uvedie novinky Pedra Almodóvara, Jacqua Audiarda aj kvír snímky s Martinom Hubom, Rebekou Polákovou či Jozefom Kronerom.

Snímky ocenené na prestížnych filmových festivaloch, slovenská premiéra aj výnimočné tituly svetovej kinematografie, ktoré si nezaslúžia zapadnúť prachom. Filmový festival inakosti v programe svojho 18. ročníka premietne počas siedmich dní (20. – 26. 11.) až 84 filmov s kvír tematikou. Podujatie nesie tento rok podtitul Odvaha. Ide o poctu tým, ktorí sa v boji za svoje práva a slobodu nevzdali, ale aj tým, ktorí hľadajú bezpečný priestor, kde môžu byť sami sebou.

V súčasnosti čelíme snahe o kontrolu umenia, kultúry a aj našich osobných vzťahov. Žiaľ, stále žijeme v období, keď si vyžaduje od mnohých kvír na Slovensku istú dávku odvahy, ak chcú žiť naplno, pravdivo a šťastne. Veríme, že Filmový festival inakosti vďaka svojmu filmovému programu a sprievodným podujatiam patrí k tým momentom, ktoré ľudí inšpirujú a pomáhajú nabrať silu k tejto odvahe,“ priblížila riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

Festival otvorí snímka Vedenie domácnosti pre začiatočníkov režiséra Gorana Stolevského, ktorá získala v Benátkach cenu Queer Lion. Divákom kladie otázku, či je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si počas života vybudujeme.

Trailer filmu Vedľajšia izba.

Filmy z Benátok i Cannes

Návštevníci festivalu si môžu na plátne pozrieť aj tohtoročného víťaza z Benátok, film Pedra Almodóvara Vedľajšia izba. Tilda Swinton a Julianne Moore tu hrajú dve blízke priateľky z mladosti, ktoré kedysi spolu pracovali v tom istom časopise a po rokoch sa znovu stretávajú v extrémnej životnej situácii. „Veľmi nás teší, že v ponuke nechýbajú veľké tituly roka ako Vedľajšia izba Pedra Almodóvara či film Jacqua Audiarda Emilia Pérez, ktorý sa stal senzáciou v Cannes, kde získal Cenu poroty a herečky v hlavných úlohách ocenenie za najlepší ženský herecký výkon,“ uviedla Hosszúová. Emilia Pérez je trans-krimi-kartelový muzikál, ktorý patrí medzi najprekvapivejšie a najdiskutovanejšie filmy tohto roka. Právnička Rita v ňom dostane neobvyklú ponuku pomôcť šéfovi drogového kartelu skoncovať s krvavým biznisom a stať sa tým, kým celý život chcel byť – ženou.

Trailer filmu Emilia Pérez.

V programe festivalu je aj absurdná dráma Bez vzduchu režisérky Katalin Moldovai o učiteľke literatúry, ktorá je obvinená z nevhodného správania, pretože svojim 17-ročným študentom odporučila film Agnieszky Holland Úplné zatmenie, aby lepšie pochopili život a dielo prekliatych básnikov. „V dialógu s týmto titulom o homofóbii, nebadane sa zakrádajúcej demagógii a (ne)odvahe sa im postaviť, bude na festivale uvedený aj samotný film Agnieszky Holland z roku 1995, kde v úlohe Arthura Rimbauda exceluje mladučký Leonardo DiCaprio,“ uvádzajú organizátori.

Trailer filmu Úplné zatmenie.

Medzi ďalšími známymi hercami sa divákom predstavia Elliot Page vo filme Blízkosť (r. Dominic Savage) v úlohe transrodového muža, ktorý sa po rokoch vracia do rodného mesta, aby si usporiadal vzťahy, alebo Kristen Stewart a  Katy O’Brian ako milenky v trileri Krv na perách (r. Rose Glass).

Slovenské kvír snímky v sekcii Teplé ČeskoSlovensko

Na Filmovom festivale inakosti nebudú chýbať ani slovenské snímky. Hneď po svetovej premiére na festivale v Tallinne čaká uvedenie v Bratislave film Nikto má nemá rád režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda. „Je to krehká sonda do ľudských pováh. O tom, ako ľahko súdime iných a nie sme ochotní ich rešpektovať. Ako podľahneme názoru väčšiny, vieme byť krutí, a ak nám niečo nezapadá do zaužívaných chodníčkov, navzájom si ubližovaťA je to film aj o tom, ako nás dokáže spoločnosť tak zmanipulovať, že zabudneme bojovať o vlastné šťastie,“ hovorí o filme predstaviteľka hlavnej postavy Rebeka Poláková.

Trailer filmu Nikto ma nemá rád.

Tuzemskú tvorbu festival predstaví v sekcii Teplé Česko-Slovensko. „Vybrané filmy približujú životy ľudí, ktorí našli odvahu konať, rozhodovať, žiť v súlade so sebou samými a so svojím presvedčením napriek tomu, že to výrazne komplikuje ich každodenný život, v ktorom čelia šikane, ponižovaniu, nenávistným prejavom, obmedzovaniu osobnej slobody,“ uviedla riaditeľka festivalu. Okrem filmu Nikto má nemá rád sú v sekcii snímky Ešte nie som, kým chcem byť (r. Klára Tasovská), Tretí koniec palice (r. Jaro Vojtek) a Prezidentka (r. Marek Šulík).

Slovenské filmy aj v súťaži

Domáce tituly sa dostali aj do Medzinárodnej súťaže krátkych filmov, ktorá predstaví osem krátkych slovenských noviniek. Napríklad film Juraja Kréna Pre prípad dožitia hovorí o 70-ročnom Samuelovi (Martin Huba), ktorého vyprovokuje finančná poradkyňa a on prvýkrát v živote nahlas povie, že je gej. Premietať sa tu budú aj filmy rebel! Erika Jasaňa, Pamätník pre Juraja a Matúša Alexandra Ziga, Búdka Richarda Miklošiho, Ďaleko medzi nami Vojtěcha Javůrka, I Hate Sundays Kataríny Čmaradovej, Kráľovná z vesnice (r. Emik Hirschner) a The Future Is Who We Are Vladimíry Hradeckej. Medzinárodná súťaž krátkych filmov prinesie dovedna 31 snímok.

Jozef Kroner v Inom pohľade Károlya Makka

Na svoje si prídu aj milovníci archívnych a kultových snímok. V spolupráci so Slovenským filmovým ústavom si festival pripomenie 100. výročie narodenia herca Jozefa Kronera. V reštaurovanej digitalizovanej podobe uvedie maďarský film Károlya Makka Iný pohľad (1982). Jozef Kroner sa v ňom predstaví v úlohe šéfredaktora časopisu Pravda, ktorý je svedkom tragického životného príbehu svojej lesbickej kolegyne Évy. Film osobne uvedie hercova dcéra a dlhoročná patrónka Filmového festivalu inakosti Zuzana Kronerová.

Trailer filmu Iný pohľad.

Zo zahraničnej tvorby sa do sekcie Classics dostali Zamatová extáza(r. Todd Haynes), Thelma a Louise(r. Ridley Scott) a Zlá výchova (r. Pedro Almodóvar).

Kompletný program Filmového festivalu inakosti nájdete tu.

Filmový program festivalu doplnia sprievodné podujatia, napríklad diskusia o artivizme – spojení umeleckej tvorby a občianskeho aktivizmu – s hosťami Veroni Gyenge, Alexandrou Tamásovou, Jakubom Spevákom a Gregorom Valentovičom. Viac o sprievodnom programe si môžete prečítať tu a zoznam sprievodných podujatí nájdete tu.

Autor:

Julianne Moore a Tilda Swinton v novinke Pedra Almodóvara Vedľajšia izba.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Prezidentka (r. Marek Šulík) / Zdroj: Film Expanded

recenzia Prezidentka

Ako protagonistka Zuzana Čaputová o sebe prezrádza najviac prostredníctvom toho, čo vo filme absentuje: prostredníctvom hraníc medzi osobným/rodinným životom a výkonom verejnej funkcie. Narácia sa riadi chronológiou, ktorú ukotvujú výrazné spoločensko-politické momenty. V ich kontexte Čaputová miestami pootvára dvere do súkromia rodiny. Na začiatku hovorí o dcérinej chorobe v čase inaugurácie, neskôr o chorom otcovi v súvislosti s návštevou pápeža.Trajektória pohľadu sa nikdy nevychýli z časopriestoru, v ktorom je prítomná hlavná postava filmu – s výnimkou stretnutia mladého muža s rodinou po prepustení z väzenia, odkiaľ sa dostal vďaka prezidentkinej amnestii. Táto scéna preto z celkového tvaru filmu mierne vytŕča. Samotné posudzovanie žiadostí o udelenie amnestií je pars pro toto uplatňovania zákonov – vždy ide o rozhodnutia konkrétnych ľudí; či už sú to pracovníci na úrade rozhodujúci o uznaní zmeny pohlavia, SBS-kár posudzujúci krádež v obchode, sudca/sudkyňa posudzujúci staršieho muža obvineného za výrobu konopných mastí, alebo prezidentka a jej tím posudzujúci jednotlivé žiadosti o amnestie. Za každou z týchto žiadostí sú konkrétne osoby, kontexty a kauzalita udalostí, ktoré kulminovali do obvinenia z trestného činu. Pre Čaputovú je napríklad pomyselnou hranicou tá medzi tzv. mäkkými a tvrdými drogami, posudzovať sa nedá inak ako hľadať pomocnú racionalizačnú „slamku“. Prezidentka je konfrontovaná s nefunkčným systémom, ktorý nepomerne prísne trestá držanie marihuany, ako však poznamená jeden z členov jej tímu, nejde o to, aby amnestiami nahrádzala zlú legislatívu. Napriek tomu...
Záber z filmu Architektúra ČSSR 68-89. FOTO: Aerofilms

Búranie architektúry je ako rozfúkanie mandaly. Krása je zrazu fuč 

Keď sa staval bratislavský Most SNP, bola to obrovská udalosť. Moderný symbol vtedajšej československej architektúry dal mestu cveng metropoly, stal sa jeho dominantou, prepojil Petržalku s historickým centrom, predurčil jednu zo zásadných tepien budúcnosti a v názve niesol mierové posolstvo.  Všetko pôsobilo úžasne, až na detail, že za obeť tejto výstavbe koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia – a po vpáde sovietskych vojsk – padla časť starej Bratislavy vrátane židovskej synagógy. Dodnes sa obhajuje myšlienka, že v prípade tejto demolácie nešlo o hodnotnú architektúru, ktorú by sa oplatilo zachovať.  V každom prípade si Most SNP vyslúžil prívlastok kontroverznej stavby a jedným dychom sa stal najvýznamnejšou stavbou minulého storočia.  Aj takéto dejiny formujú Slovensko. Povie nám o tom viac dokument Architektúra ČSSR 58 – 89, ktorý práve prichádza do našich kín.  Večnosť proti pominuteľnosti Búranie architektúry je čosi ako rozfúkavanie mandaly, povedal na jednej zo svojich prednášok známy český raper, grafik, ilustrátor a popularizátor myšlienky dobrej architektúry Vladimir 518.  Odvážnym tvrdením dlhodobo otvára širokú diskusiu o večnosti a pominuteľnosti toho, čo na našom území zanecháva umenie architektúry.  Vďaka jeho intenzívnej práci pri jej objavovaní vznikla v roku 2022 kniha Architektura 58–89, najrozsiahlejšia publikácia o stigmatizovanej predrevolučnej architektúre v Československu.  Vzápätí sme mohli vidieť aj rovnomenný osemdielny dokumentárny televízny cyklus, ktorého scenár v spolupráci so slovenskou...
Julianne Moore a Tilda Swinton v novinke Pedra Almodóvara Vedľajšia izba.

Filmový festival inakosti – odvaha vo filme i mimo neho

Snímky ocenené na prestížnych filmových festivaloch, slovenská premiéra aj výnimočné tituly svetovej kinematografie, ktoré si nezaslúžia zapadnúť prachom. Filmový festival inakosti v programe svojho 18. ročníka premietne počas siedmich dní (20. – 26. 11.) až 84 filmov s kvír tematikou. Podujatie nesie tento rok podtitul Odvaha. Ide o poctu tým, ktorí sa v boji za svoje práva a slobodu nevzdali, ale aj tým, ktorí hľadajú bezpečný priestor, kde môžu byť sami sebou. „V súčasnosti čelíme snahe o kontrolu umenia, kultúry a aj našich osobných vzťahov. Žiaľ, stále žijeme v období, keď si vyžaduje od mnohých kvír na Slovensku istú dávku odvahy, ak chcú žiť naplno, pravdivo a šťastne. Veríme, že Filmový festival inakosti vďaka svojmu filmovému programu a sprievodným podujatiam patrí k tým momentom, ktoré ľudí inšpirujú a pomáhajú nabrať silu k tejto odvahe,“ priblížila riaditeľka festivalu Zita Hosszúová. Festival otvorí snímka Vedenie domácnosti pre začiatočníkov režiséra Gorana Stolevského, ktorá získala v Benátkach cenu Queer Lion. Divákom kladie otázku, či je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si počas života vybudujeme. https://youtu.be/lz3FVGGg0MU?si=qAo-oi1chqSwauAB Trailer filmu Vedľajšia izba. Filmy z Benátok i Cannes Návštevníci festivalu si môžu na plátne pozrieť aj tohtoročného víťaza z Benátok, film Pedra Almodóvara Vedľajšia izba. Tilda Swinton a...
Zobraziť všetky články