V Polichne mal pocit, že sa ocitol v južnej Amerike. A natočil nový film. Najnovší film režiséra a producenta Rasťa Boroša chodil rok po svete a uviedli ho na rôznych festivaloch. Domácu premiéru mal v júni na otvorení festivalu Art Film v Košiciach. Zároveň tu bol aj súčasťou sekcie FIPRESCI, ktorá sa tento rok otvárala po prvý raz. Očakávaná Kronika večných snílkov prichádza 3. júla do slovenských kín. Ak ste si hneď pri názve filmu spomenuli na Macondo, nebude to náhoda, veď ponoriť sa do márquézovskej obrazotvornosti bol jeden z režisérových odvážnych zámerov. Nečudo, že Rasťo Boroš cíti po uvedení filmu na domácej pôde veľkú zodpovednosť aj pokoru voči svojmu publiku. „Náš film je jedna veľká metafora, ľudia tvrdia, že takýto špecifický filmový jazyk tu už dávno nebol – o to viac som zvedavý, či publikum dokáže naše podobenstvo vnímať v takej miere ako my, tvorcovia,“ hovorí pre Filmsk.sk. Akoby dýchol Scenár napísal ako magicko-satirickú výpoveď o povahe našej spoločnosti a voľne sa pritom inšpiroval novelou Boženy Slančíkovej Timravy Ťapákovci. Nadčasové dielo chytil do ruky ešte ako povinnú literatúru pred mnohými rokmi. Potom na ňu zabudol, no vynorila sa opäť, keď sa po nakrúcaní svojho predchádzajúceho filmu Čierne na bielom koni (2022) ocitol na výlete v Timravinom rodisku, v Polichne. ...
Kodaň, 1918. Eufória z ukončenia 1. svetovej vojny rýchlo mizne a svet naďalej sužuje nerovnosť a bieda. Karoline, mladá a chudobná robotníčka v textilke, zostala sama. Manžel Peter sa stratil na fronte a krátky románik s riaditeľom továrne sa končí sklamaním. Keď sa opustená a tehotná ocitne bez práce, stretne charizmatickú Dagmar, ktorá ako jediná prejaví láskavosť a porozumenie. Vedie ilegálnu adopčnú agentúru a pomáha matkám hľadať náhradný domov pre nechcené deti. Keďže sa Karoline po pôrode nemá na koho obrátiť a nemá peniaze, vyhľadá Dagmar a ujme sa úlohy dojky. Medzi ženami vznikne silné puto, ale odhalenie šokujúcej pravdy o Dagmarinej práci nezostane bez následkov.
Film, ktorý je historickou drámou o hraniciach dobra a zla, mal svetovú premiéru v súťaži na filmovom festivale Cannes 2024 a získal už celý rad ocenení. Medzi nimi i nominácie na Zlatý glóbus a Oscara.
Žáner: dráma/historický
Dĺžka: 115 min.
Jazyková verzia: dánsky s českými titulkami
Odporúčaná prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov
Obsahové deskriptory: násilie, strach, sex
Distribútor: Asociácia slovenských filmových klubov
Premiéra: 20. 3. 2025