recenzia Kavej

Východ nie je kultúrny atribút, ale geografická lokalizácia

Juraj Malíček

Písmo: A- | A+

Kavej je divácky mimoriadne úspešná slovenská komédia, vďaka Bohu za to, ľudia na ňu chodia v hojnom počte a páči sa im aspoň tak ako internetový seriál, ktorým je inšpirovaná a ktorý rozvíja na platforme celovečerného filmu. Stačí to? Samozrejme!

Ibaže by nestačilo a svojím spôsobom nestačí, lebo Kavej je pri všetkej svojej diváckej úspešnosti film, ktorý vzbudzuje rozpaky, zvlášť ak divák nič neočakáva, naozaj nič okrem priamočiarej žánrovej filmovej zábavy. Kavej totiž – a je to tak celkom v poriadku – má ambície. Chce od diváka nielen aby sa smial či príjemne usmieval (lebo sekvencií „do rehotu“ v ňom zas až tak veľa nie je), ale aj aby sa zamyslel, a to dokonca na tým, čo je v živote naozaj dôležité. Systém hodnôt, ich skutočnosť! Či rodinné šťastie alebo kariéra, či žiť skromnejšie doma alebo menej skromne kdesi inde, pokojne až hen v ďalekej Bratislave, najväčšom východniarskom meste na Slovenku. To však nie sú jediné zásadné výzvy, ktorým musí kamarátka Klára, jedna z hlavných hrdiniek filmu, čeliť. Dochádza totiž aj ku konfrontácii s kamarátkou Veronikou (druhá hlavná hrdinka), ktorá rieši vlastnú existenciálno-partnerskú krízu. S kým áno a s kým nie, koho ľúbiť, koho nie. Stretli sa vo vlaku, Klára a Veronika, na začiatku filmu, ale až po expozícii, v ktorej sa dozvieme, prečo Klára na východ cestuje. Prečo cestuje Veronika, sa dozvieme pri káve v jedálnom vozni a príbeh sa môže začať.

A aj sa začne, samozrejme, v súlade s predpokladom, že divák už z rovnomenného internetového seriálu Kláru a Veroniku pozná a vytvoril si k nim akýsi vzťah. V zásade pozitívny, bez ironizujúceho rozmeru ako v prípade inej dámskej dvojky, ktorá sa dočkala vlastného filmu. A keď už sme pri Cukya Luky, hneď skonštatujme, že ten ich, sedem rokov starý film je, paradoxne, pravdivejší. Je len bláznivou komédiou, bez nadstavby, zato s humorom, často trápnym, ale viac-menej funkčným. V Kavej je toto problém, divák totiž nemusí bezpečne odčítať, kedy sa má smiať a kedy dramaticky zvážnieť. Rámec príbehu tvoria tri svadby a pohreb a predovšetkým v rámci jeho dejovej linky nie je jasné, kedy tvorcovia prechádzajú od čierneho humoru k humoru vyslovene morbídnemu, čo by som bol maximálne ocenil, ak by som bol vedel, že sa smejem na celé kino v súlade s autorským zámerom a nie proti nemu – pochybnosti vzbudzovala aj skutočnosť, že sa smejem sám. V poriadku, Kavej sa mi nepáčil až tak veľmi, že som mal pocit, že ma tvorcovia chcú uraziť, vkusu nerozkážem, a vôbec by som sa ho nerozpakoval celkom odpísať, ak by som počas druhých dvoch tretín filmu permanentne nepremýšľal nad tým, prečo som zostal vonku, prečo svojím príbehom nevtiahol a nepohltil.

Iste, nie som východniar, nehovorím tým úžasným dialektom, ale vždy som mal pocit, že mu úplne rozumiem. A nielen reči, ale i výpovedi a v Kavej akoby bola iba tá reč, nie výpoveď. Milé, náramne, sú cameá osobností spojených s východom, svojej životnej úlohy sa tu napríklad dočkal Ján Pisančin v úlohe kňaza, o ktorom som presvedčený, že ak by bol reálnym človekom a nie filmovou postavou, zo srdca by neznášal „ľudový“ humor Andera z Košíc, podobne výrazne fungoval aj Martin Višňovský z Chiki liki tu-a v úlohe svadobného fotografa a svoje odohrali aj lokality, za všetky spomeňme prešovskú Christianiu.

Toto všetko rezonovalo a vzbudzovalo potešenie, ktoré však kazil nefunkčný príbeh dookola omieľajúci a variujúci jeden a ten istý stereotyp. Východniari sú iní, špecifickí a v tejto špecifickosti výnimočnejší a určite si zaslúžia svoju výnimočnosť osláviť, aj keď vo filme sa ich inakosť javí iba ako naivita, prízemnosť, až ťapákovská tuposť. Lenže východniari nie sú takto iní, respektíve, tento názor tvorcov nezdieľam, a preto ma to adorovanie falošnej výnimočnosti vyrušovalo, zvlášť ak ho mali bližšie špecifikovať sekundárne rozvíjané vzťahové motívy kontaminované banalitou až za hranicu únosnosti. Akoby sa východ začínal už kdesi pri Vajnoroch a Kysak bol tým vzdialeným bájnym Orientom, miestom, ktoré nás fascinuje, ale principiálne mu nemôžeme porozumieť.

Lenže nič také vo filme nie je, azda okrem toho dialektu a vlastne aj tomu rozumieme celkom dobre, takže zostáva len pocit márnosti, ospravedlniteľný iba diváckym úspechom filmu. A ten sa dostavil, takže žiadny problém, azda by mohla byť aj dvojka, akurát by som sa prihováral za to, aby bola podstatne kratšia (111 minút na komédiu, hoci aj s presahom, ak by tam bol, je skutočne priveľa) a aby sa v nej zbytočne nemútila voda snahou o sofistikovanejšiu formu výpovede. Banalitu formou nezamaskuješ.   

 

Kavej
Slovensko 2023
RÉŽIA Lukáš Zednikovič ● SCENÁR Michaela Zakuťanská ● KAMERA Tomáš Zednikovič ● HRAJÚ Jana Kovalčiková, Anna Jakab Rakovská, Pavol Šimun, Tomáš Turek, Lenka Barilíková Spišáková, Branislav Matuščin, Peter Stašák a iní
MINUTÁŽ 111 min.
DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA 18. 7. 2024

 

Hodnotenie: 40%

FOTO: Continental film

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Agata Novinski. Foto: Miro Nôta

rozhovor Agata Novinski

„Prajem si, aby sme sa nevzdali, neboli ticho a trpezlivo, dôsledne bojovali za slobodnú kultúru na Slovensku,“ reaguje na dianie v slovenskej kultúre Agata Novinski. V brandži sa pohybuje už roky, ako producentka však na filmovej scéne práve debutuje novým slovenským koprodukčným animovaným filmom Keď život chutí.  Do hĺbky animovanej tvorby ju vtiahol príbeh Bena, bystrého chlapca v puberte, ktorému veľmi chutí jesť. Dedičné gény však spôsobujú, že to je na ňom vidno, a čo čert nechcel, ešte sa aj zaľúbil do najočarujúcejšieho dievčaťa v triede.  Bábkový animák českej režisérky Kristiny Dufkovej zasvietil už na viacerých medzinárodných festivaloch a zbiera významné ocenenia vrátane dvoch nominácií na tohtoročné Európske filmové ceny. Vďaka úspechu vo francúzskom Annecy získal dokonca vstupenku do oscarových nominácií. Do slovenských kín príde 30. januára 2025. Ako ste sa dostali k produkcii tohto filmu? V prípravnej fáze režisérka Kristina Dufková a producentka vývoja Veronika Sabová oslovili Michala Novinského na spoluprácu na hudbe k filmu. Michal si prečítal scenár, pozrel výtvarné návrhy a bol projektom očarený natoľko, že prišiel s návrhom, či by sa spoločnosť NOVINSKI nemohla zároveň stať aj koproducentom filmu. Oslovil mňa, či by som mu s tým producentsky nepomohla, a tak som sa po rokoch vrátila k profesii, ktorú som študovala.  Čo vás presvedčilo?  Ako píšeme v stručnej anotácii k filmu, Keď...
Fotografia z filmu Vlny

Vlny sú o krok bližšie k oscarovej nominácii. Kto im konkuruje?

Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorej členovia o nomináciách rozhodujú, zverejnila v utorok 17. 12. takzvané shortlisty – užšie výbery filmov v desiatich kategóriách. Z týchto výberov vzídu pätice snímok, ktoré nakoniec 17. 1. získajú oscarovú nomináciu. Držiteľov cien vyhlási akadémia 2. 3. Slovenským zástupcom v boji o Oscara v kategórii medzinárodných filmov bola vojnová dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a Smrtihlav. Medzi filmy na shortliste sa neprebojovala. Film Vlny sa inšpiroval skutočným príbehom skupiny novinárov z medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sú odhodlaní prinášať nezávislé správy za každú cenu – aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. V českých a slovenských kinách už Vlny do nedele 15. 12. videlo spolu milión divákov – 825 882 v Česku a 174 238 na Slovensku. V Česku sú Vlny podľa návštevnosti aktuálne tretím najúspešnejším českým filmom od roku 1991 a deviatym najúspešnejším filmom vôbec. Na Slovensku sú podľa počtu divákov najúspešnejším českým filmom v ére samostatnosti. Producentkou filmu je Monika Kristl zo spoločnosti Dawson Films. Za Slovensko film produkovala Wanda Adamík Hrycová so spoločnosťou Wandal Production a Vlny vznikli aj v koprodukcii s RTVS. Zo slovenských tvorcov sa na filme podieľali tiež kameraman Martin Žiaran či kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková a vo Vlnách účinkujú aj Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Jevgenij Ivanovič Libezňuk alebo Michaela Majerníková....
Václav Polák / Zdroj: SFÚ

Václav Polák

Václav Polák roky úspešne dokumentoval slovenskú kinematografiu. Do štúdií na bratislavskej Kolibe prišiel na konci šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a začal pracovať pod vedením skúsenej fotografky Zuzany Mináčovej. Rovno ho poslali do terénu. V tých dňoch práve prebiehalo natáčanie dnes už kultovej drámy z vysokohorského prostredia Medená veža (1970). Podľa Polákovych slov to bola veľmi ťažká práca, ktorú však vyvážila prítomnosť významných osobností slovenskej kinematografie, ako napríklad režisér Hollý či kameraman Karol Krška. Nakrúcanie filmu prebiehalo v náročných podmienkach a dokonca sa celá jeho výroba predlžovala. „Hovorili mi, aké dôležité je vybrať si správne prostredie. Nachodil som sa, než som si vybral také, o akých mi režisér básnil. A nie je ľahké urobiť snímky napríklad tak, aby sa zdôraznila výška, respektíve hĺbka priestoru,“ spomínal v minulosti pre Film.sk. V kolibských ateliéroch existovalo v tomto čase aj špeciálne oddelenie, ktoré sa zameriavalo na fotodokumentáciu a propagačné materiály k filmom a aj viacerým filmovým podujatiam. Polák sa v sedemdesiatych rokoch dostal aj k fotografovaniu pri nakrúcaní ďalšieho kultového filmu – Ružové sny (1976) Dušana Hanáka, ktorý rozpráva príbeh poštára Jakuba a mladej rómskej dievčiny Jolanky. Je podpísaný aj pod fotografiami k snímke Jána Piroha Sagarmatha (1988). Pri spomienkach na toto nakrúcanie Václav Polák uvádza, že mal prvýkrát v živote možnosť voľne a blízko sa pohybovať v rómskych osadách. Obyvatelia si...
Zobraziť všetky články