Záber z filmu Pozor, padá SNG! / Zdroj: Film Expanded

Čo sa najviac sledovalo na DAFilms.sk v roku 2024?

Písmo: A- | A+

Streamovacia platforma DAFilms.sk zverejnila svoj tradičný predvianočný program Best of DAFilms 2024. Výber najlepších hraných, dokumentárnych a animovaných filmov zostavili kurátori slovenského portálu na základe diváckej sledovanosti. Zo 400 titulov, ktoré tento rok platforma priniesla, vybrali 25 filmov.

Najsledovanejším filmom na DAFilms.sk bol v roku 2024 dokument Pozor, padá SNG! (r. Jana Durajová, Lena Kušnieriková). Platforma ho v reakcii na odvolanie riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej sprístupnila zadarmo. Druhý najsledovanejší bol portrét herečky Emiílie Vášáryovej Emília v réžii Martina Šulíka. Nasledovali snímky Čierne na bielom koni (r. Rasťo Boroš), Najhorší človek na svete (r. Joachim Trier) a Povaha lásky (r. Monia Chokri).

Do výberu sa celkovo dostalo 14 slovenských a koprodukčných filmov. Okrem spomenutých sú to z hraných titulov napríklad Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská), Invalid (r. Jonáš Karásek) alebo Úsvit (r. Matěj Chlupáček). Z dokumentov potom Svetloplachosť (r. Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík), Návštevníci (r. Veronika Lišková), Poznámky z Eremocénu (r. Viera Čákanyová) či Všetci ľudia budú bratia (r. Robert Kirchhoff). Vo výbere najsledovanejších filmov sú aj dva slovenské celovečerné animované filmy Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač) a Umelohmotné nebo (r. Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó).

Okrem novších titulov výber obsahuje aj staršie klasiky českej a slovenskej kinematografie ako Vražda Ing. Čerta (r. Ester Krumbachová), Utekajme už ide (r. Dušan Rapoš) alebo Srdečný pozdrav zo zemegule (r. Oldřich Lipský). Vo výbere sú tiež výrazné filmy svetovej kinematografie posledných rokov ako Veľryba (r. Darren Aronofsky), Najhorší človek na svete (r. Joachim Trier), Julieta (r. Pedro Almodóvar) či Všetci to vedia (r. Asghar Farhadi)

„V spoločnosti DAFilms.sk sa snažíme popri artovej a festivalovej tvorbe zo zahraničia prinášať aj relevantný obraz domácej kinematografie, a v tom sme jedineční. Snažíme sa byť aktuálni, otvárame témy, ktoré spoločnosť okolo nás prináša a vytvárame si tak osobnejší kontakt s našimi divákmi. Katalóg s viac ako 1300 titulmi predstavuje to najlepšie zo slovenskej, českej a zahraničnej autorskej tvorby, nové distribučné snímky aj detské programy,“ povedala dramaturgička a programová manažérka DAFilms.sk Dorota Zacharová.

Všetky filmy z programového špeciálu Best of DAFilms 2024 je možné si pozrieť online na DAFilms.sk v rámci predplatného. Ročné predplatné je možné zakúpiť aj ako vianočný darček do konca roka za špeciálnu cenu 32 Eur.

Autor:

Záber z filmu Pozor, padá SNG! / Zdroj: Film Expanded

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Stanislav Szomolányi. Foto: Miro Nôta

V dôvernom spojení s osvietenými režisérmi mohol bezvýhradne slúžiť téme

Otázku, čo všetko sa skrýva za kameramanskou profesiou, vníma Stanislav Szomolányi dodnes v tesnom spojení s režisérskymi osobnosťami v tvorivom tíme. O neoddeliteľných spoluprácach na ikonických filmoch slovenskej kinematografie sa verejne nikdy veľa nezmieňoval, vedomý si zodpovednosti za každé slovo, ktorým prispieva k už vytvoreným filmovým obrazom. Najmä tie totiž hovoria zaňho. Všetko podstatné už napísali Svoju odpoveď raz a navždy sformoval ešte v roku 1977 pre časopis Film a divadlo: kameramana vlastne považuje za obrazového režiséra, ktorý „režisérovi filmu ponúka možnosti, vstupuje s ním do dialógu a prináša svoj vlastný osobitý vklad“. Pri príležitosti jeho 90. narodenín, ktoré oslávil 14. januára 2025, sa v kine aj na televíznej obrazovke objavili viaceré filmy, ktorým v minulosti ako kameraman dal pečiatku umeleckej kvality. Do spomienok na ne sme sa počas uplynulých dní vracali spoločne s ním v niekoľkých telefonických rozhovoroch s redakciou Film.sk. I keď rád udržuje láskavý tón rozhovoru a bystro reaguje na každú maličkosť, svoje myšlienky už zverejňovať nepotrebuje. Je presvedčený, že o ňom už napísali všetko podstatné. A verí, že filmy, pod ktoré sa podpísal, povedia o umeleckej kvalite všetko dôležité aj v budúcnosti. Život v kalendári Jeho najvýznamnejšie diela pripomína Slovenský filmový ústav aj formou obrazového kalendára na rok 2025. Selekciu dvanástich záberov urobil filmový kritik a pedagóg Martin Šmatlák. A ako v úvodnom slove spomína, bolo...
Záber z filmu Hra o moc, ktorý uvedie festival SCANDI aj so sprievodným programom. Foto: Film Europe

Aké sprievodné podujatia prinesú škadinávske témy festivalu SCANDI

Sériu súčasných severských noviniek odštartuje strhujúca konverzačná dráma Hammarskjöld – Boj za mier. Kino Film Europe v Pisztoryho paláci sa až do 29. januára stane centrom filmového diania v Bratislave a ponúkne zároveň viacero sprievodných podujatí. Prvým zo sprievodných podujatí bude diskusia Michala Havrana a jeho hosťa, významného slovenského diplomata Miroslava Wlachovského k filmu Hammarskjöld – Boj za mier. Pôsobivý životopis švédskeho politika a štátnika Daga Hammarskjölda získal nominácie na osem švédskych filmových cien Guldbagge. Režisér Per Fly v ňom predvádza majstrovskú prácu s napätím a kombináciou faktov a fikcie. Vášnivý cestovateľ, islandofil Martin Pročko, autor dvoch kníh a cestopisu, ktorý stojí za projektom Eyja Adventures, vyrozpráva počas svojej prezentácie nazvanej Ako sme sa ocitli na hrane zákona príbeh, ktorý sa stal nosnou témou jeho najnovšej knihy Island: Návod, ako utopiť auto. Po prednáške bude nasledovať projekcia napínavej mysterióznej krimi Chlad, ktorá vznikla na základe bestselleru islandskej spisovateľky Yrsy Sigurðardóttir. Film získal šesť nominácií na ceny Islandskej filmovej a televíznej akadémie Edda. Počas Švédskeho dňa sa premietnu tri švédske snímky, nebude chýbať malá ochutnávka švédskych špecialít a stánok kníhkupectva Artforum so severskou literatúrou. Kúsok Nórska v podobe sprievodného podujatia Tundra vo mne sa zhmotní v rozhovore s režisérkou Sarou Margrethe Oskal. Jej úprimný filmový debut je príbehom sámskej umelkyne Leny,...
Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Najviac nominácií na Českého leva majú Vlny a Amerikánka

Najviac nominácií na Českého leva, spolu 14, má dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla. O jednu nomináciu menej získal štylizovaný príbeh dievčaťa z detského domova Amerikánka režiséra Viktora Tauša. S desiatimi nomináciami nasleduje tragikomédia o zabíjačke Mord debutujúceho režiséra Adama Martinca. Všetky tri snímky vznikli v slovenskej koprodukcii. Desať nominácií má aj televízna séria Metoda Markovič: Hojer z platformy Voyo. O sošku pre najlepší film sa okrem Vĺn, Amerikánky a Mordu uchádzajú snímky Od marca do mája pôvodom slovenského režiséra Martina Pavla Repku a Zahradníkův rok režiséra Jiřího Havelku. Rovnaká pätica titulov je nominovaná aj v kategórii réžia. Nominované tituly vybrali akademici z celkovo 93 filmov, televíznych seriálov a minisérií, ktoré mali premiéru v roku 2024. Celkovo sa nakoniec o sošku Českého leva uchádza 29 titulov. Víťazov oznámia 8. marca v priamom prenose Českej televízie. Medzi nominovanými sú aj viacerí reprezentanti Slovenska. V kategórii ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe je to Táňa Pauhofová (Vlny), v kategórii mužských výkonov vo vedľajšej úlohe potom Milan Ondrík (Ema a smrtihlav). Želiezka v ohni má Slovensko aj v kategórii dokumentov – štyri z piatich nominovaných filmov vznikli v slovenskej koprodukcii. Na leva sú v tejto kategórii nominovaní ako producenti Maroš Hečko (Architektúra ČSSR 58 – 89) a Barbara Janišová Feglová (Prezidentka). Za kameru filmu Vlny nominovali akademici Martina Žiarana, za strih série Metoda...
Zobraziť všetky články