Cyklus Music & Film uvedie Summer of Soul

Písmo: A- | A+

Cyklus Music & Film v Kine Lumière patrí k mimoriadne obľúbeným. Počas jeho existencie naň prišlo už takmer dvanásťtisíc divákov. V stredu 24. 7. ponúkne dokument Summer of Soul, ocenený Oscarom.

Podtitul filmu, The Revolution Will Not Be Televised (Revolúcia sa nebude vysielať v televízii), odkazuje na báseň a pieseň Gila Scotta-Herona – populárny slogan hnutia Black Power v USA 60. rokov. Snímka zachytáva prelomovú udalosť v afroamerickej histórii i kultúre, ktorá sa konala v tom istom lete 1969 ako slávny Woodstock. The Harlem Cultural Festival však netrval tri dni, ale celých šesť týždňov. Materiál, ktorý tam filmári nakrútili však nikto nikdy nevidel a 50 rokov ležal zabudnutý v archíve. Film je režijným debutom amerického hudobníka, skladateľa, bubeníka a frontmana hip-hopovej kapely The Roots, Ahmira „Questlove“ Thompsona. Okrem Oscara za najlepší dokumentárny film získal snímka na festivale Sundance Veľkú cenu poroty za najlepší dokument a Cenu divákov. Vo filme účinkujú Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & The Family Stone, Gladys Knight & The Pips, Mahalia Jackson, B. B. King, The 5th Dimension. Na veľkom plátne Kina Lumiére tak bude s výborným zvukom znieť gospel, blues, soul aj R&B. Prekladané budú aj texty piesní.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Veronika Kolejáková, scenáristka a psychoterapeutka. FOTO: Archív V. K.

Zásadné filmy Veroniky Kolejákovej

Film Večný svit nepoškvrnenej mysle sa mi zakaždým spája s jedinečnou príležitosťou bezpečne sa pri jeho sledovaní odovzdať prežívaniu smútku a strachu z osamelosti. Žiaľ je dôležitá emócia, no väčšinou sa ho prvotne snažíme zbaviť, aby sme ho nemuseli pridlho cítiť. Bojíme sa, že sa stane neúnosným.  Večný svit Charlieho Kaufmana svojou ľahkosťou a spôsobom, akým narába s tenkou líniou medzi komickým odstupom a zaplavením, hovorí o hlbokej frustrácii, bezradnosti, a zúfalstve v boji s hrozbou prázdnoty a neutíchajúcej bolesti.  Každú bolesť prirodzene vnímame ako ohrozujúcu. Je to inštinkt, dôležitý životný signál, bolesti sa spontánne snažíme vyhnúť. Nielen v mojej terapeutickej praxi, ale aj sama pred sebou si však často musím znovu a znovu nahlas opakovať, že dotýkať sa smútku, pripustiť jeho dôležitosť a nenahraditeľnosť, prijať celú jeho hĺbku a uvedomiť si, ako veľmi nás napriek bolesti chráni a umožňuje nám v ťažkých chvíľach niečo cítiť, je jediný spôsob, ako sa z neho bezpečne a trvalo vynoriť. Vystaviť sa mu prináša nádej, ostať v znecitlivení ho paradoxne prehlbuje. Večný svit nepoškvrnenej mysle. Foto: Cinemax V duchu filozofického základu gestalt terapie, ktorej sa venujem, je podmienkou asimilácie, prispôsobenia sa, aj nevyhnutná deštrukcia. Cez konflikt medzi rozumovým prijatím straty a spomienkami sa prenesieme jedine odsmútením. Kaufman sa pohráva s možnosťou postaviť sa deštrukcii spomienok na odpor, no jeho hrdinovia pri...
Zobraziť všetky články