Julianne Moore a Tilda Swinton v novinke Pedra Almodóvara Vedľajšia izba.
Písmo: A- | A+

Filmový festival inakosti uvedie novinky Pedra Almodóvara, Jacqua Audiarda aj kvír snímky s Martinom Hubom, Rebekou Polákovou či Jozefom Kronerom.

Snímky ocenené na prestížnych filmových festivaloch, slovenská premiéra aj výnimočné tituly svetovej kinematografie, ktoré si nezaslúžia zapadnúť prachom. Filmový festival inakosti v programe svojho 18. ročníka premietne počas siedmich dní (20. – 26. 11.) až 84 filmov s kvír tematikou. Podujatie nesie tento rok podtitul Odvaha. Ide o poctu tým, ktorí sa v boji za svoje práva a slobodu nevzdali, ale aj tým, ktorí hľadajú bezpečný priestor, kde môžu byť sami sebou.

V súčasnosti čelíme snahe o kontrolu umenia, kultúry a aj našich osobných vzťahov. Žiaľ, stále žijeme v období, keď si vyžaduje od mnohých kvír na Slovensku istú dávku odvahy, ak chcú žiť naplno, pravdivo a šťastne. Veríme, že Filmový festival inakosti vďaka svojmu filmovému programu a sprievodným podujatiam patrí k tým momentom, ktoré ľudí inšpirujú a pomáhajú nabrať silu k tejto odvahe,“ priblížila riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

Festival otvorí snímka Vedenie domácnosti pre začiatočníkov režiséra Gorana Stolevského, ktorá získala v Benátkach cenu Queer Lion. Divákom kladie otázku, či je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si počas života vybudujeme.

Trailer filmu Vedľajšia izba.

Filmy z Benátok i Cannes

Návštevníci festivalu si môžu na plátne pozrieť aj tohtoročného víťaza z Benátok, film Pedra Almodóvara Vedľajšia izba. Tilda Swinton a Julianne Moore tu hrajú dve blízke priateľky z mladosti, ktoré kedysi spolu pracovali v tom istom časopise a po rokoch sa znovu stretávajú v extrémnej životnej situácii. „Veľmi nás teší, že v ponuke nechýbajú veľké tituly roka ako Vedľajšia izba Pedra Almodóvara či film Jacqua Audiarda Emilia Pérez, ktorý sa stal senzáciou v Cannes, kde získal Cenu poroty a herečky v hlavných úlohách ocenenie za najlepší ženský herecký výkon,“ uviedla Hosszúová. Emilia Pérez je trans-krimi-kartelový muzikál, ktorý patrí medzi najprekvapivejšie a najdiskutovanejšie filmy tohto roka. Právnička Rita v ňom dostane neobvyklú ponuku pomôcť šéfovi drogového kartelu skoncovať s krvavým biznisom a stať sa tým, kým celý život chcel byť – ženou.

Trailer filmu Emilia Pérez.

V programe festivalu je aj absurdná dráma Bez vzduchu režisérky Katalin Moldovai o učiteľke literatúry, ktorá je obvinená z nevhodného správania, pretože svojim 17-ročným študentom odporučila film Agnieszky Holland Úplné zatmenie, aby lepšie pochopili život a dielo prekliatych básnikov. „V dialógu s týmto titulom o homofóbii, nebadane sa zakrádajúcej demagógii a (ne)odvahe sa im postaviť, bude na festivale uvedený aj samotný film Agnieszky Holland z roku 1995, kde v úlohe Arthura Rimbauda exceluje mladučký Leonardo DiCaprio,“ uvádzajú organizátori.

Trailer filmu Úplné zatmenie.

Medzi ďalšími známymi hercami sa divákom predstavia Elliot Page vo filme Blízkosť (r. Dominic Savage) v úlohe transrodového muža, ktorý sa po rokoch vracia do rodného mesta, aby si usporiadal vzťahy, alebo Kristen Stewart a  Katy O’Brian ako milenky v trileri Krv na perách (r. Rose Glass).

Slovenské kvír snímky v sekcii Teplé ČeskoSlovensko

Na Filmovom festivale inakosti nebudú chýbať ani slovenské snímky. Hneď po svetovej premiére na festivale v Tallinne čaká uvedenie v Bratislave film Nikto má nemá rád režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda. „Je to krehká sonda do ľudských pováh. O tom, ako ľahko súdime iných a nie sme ochotní ich rešpektovať. Ako podľahneme názoru väčšiny, vieme byť krutí, a ak nám niečo nezapadá do zaužívaných chodníčkov, navzájom si ubližovaťA je to film aj o tom, ako nás dokáže spoločnosť tak zmanipulovať, že zabudneme bojovať o vlastné šťastie,“ hovorí o filme predstaviteľka hlavnej postavy Rebeka Poláková.

Trailer filmu Nikto ma nemá rád.

Tuzemskú tvorbu festival predstaví v sekcii Teplé Česko-Slovensko. „Vybrané filmy približujú životy ľudí, ktorí našli odvahu konať, rozhodovať, žiť v súlade so sebou samými a so svojím presvedčením napriek tomu, že to výrazne komplikuje ich každodenný život, v ktorom čelia šikane, ponižovaniu, nenávistným prejavom, obmedzovaniu osobnej slobody,“ uviedla riaditeľka festivalu. Okrem filmu Nikto má nemá rád sú v sekcii snímky Ešte nie som, kým chcem byť (r. Klára Tasovská), Tretí koniec palice (r. Jaro Vojtek) a Prezidentka (r. Marek Šulík).

Slovenské filmy aj v súťaži

Domáce tituly sa dostali aj do Medzinárodnej súťaže krátkych filmov, ktorá predstaví osem krátkych slovenských noviniek. Napríklad film Juraja Kréna Pre prípad dožitia hovorí o 70-ročnom Samuelovi (Martin Huba), ktorého vyprovokuje finančná poradkyňa a on prvýkrát v živote nahlas povie, že je gej. Premietať sa tu budú aj filmy rebel! Erika Jasaňa, Pamätník pre Juraja a Matúša Alexandra Ziga, Búdka Richarda Miklošiho, Ďaleko medzi nami Vojtěcha Javůrka, I Hate Sundays Kataríny Čmaradovej, Kráľovná z vesnice (r. Emik Hirschner) a The Future Is Who We Are Vladimíry Hradeckej. Medzinárodná súťaž krátkych filmov prinesie dovedna 31 snímok.

Jozef Kroner v Inom pohľade Károlya Makka

Na svoje si prídu aj milovníci archívnych a kultových snímok. V spolupráci so Slovenským filmovým ústavom si festival pripomenie 100. výročie narodenia herca Jozefa Kronera. V reštaurovanej digitalizovanej podobe uvedie maďarský film Károlya Makka Iný pohľad (1982). Jozef Kroner sa v ňom predstaví v úlohe šéfredaktora časopisu Pravda, ktorý je svedkom tragického životného príbehu svojej lesbickej kolegyne Évy. Film osobne uvedie hercova dcéra a dlhoročná patrónka Filmového festivalu inakosti Zuzana Kronerová.

Trailer filmu Iný pohľad.

Zo zahraničnej tvorby sa do sekcie Classics dostali Zamatová extáza(r. Todd Haynes), Thelma a Louise(r. Ridley Scott) a Zlá výchova (r. Pedro Almodóvar).

Kompletný program Filmového festivalu inakosti nájdete tu.

Filmový program festivalu doplnia sprievodné podujatia, napríklad diskusia o artivizme – spojení umeleckej tvorby a občianskeho aktivizmu – s hosťami Veroni Gyenge, Alexandrou Tamásovou, Jakubom Spevákom a Gregorom Valentovičom. Viac o sprievodnom programe si môžete prečítať tu a zoznam sprievodných podujatí nájdete tu.

Autor:

Julianne Moore a Tilda Swinton v novinke Pedra Almodóvara Vedľajšia izba.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Svet medzi nami. Foto: Film Expanded

recenzia Svet medzi nami

Na začiatku bolo krátke video na sociálne siete o výstave jej fotografií v Českom centre v New Yorku. Po šiestich rokoch nakrúcania je na konci celovečerný dokument Svet medzi nami o fotografke Marii Tomanovej, pod ktorý sa podpísala režisérka Marie Dvořáková. Chytí vás od prvých záberov z vernisážovej tlačenice v New Yorku a nepustí až po záverečný pohľad na zapadajúce slnko v Mikulove. V meste, v ktorom hrdinka filmového príbehu vyrastala. Dokonca aj v prípade, že si zvedavý divák o ňom už vopred zistí podrobnejšie informácie, dokument celých deväťdesiat minút drží jeho pozornosť permanentne a pevne vo svojich opratách. Rozpráva o celkom obyčajných veciach ako radosť, obavy, smútok, úspech, sklamanie či prehra. Na druhej strane však rozpráva aj o nie celkom obyčajných záležitostiach, ako trebárs tvorivé hľadanie, sila portrétu i autoportrétu, aký je rozdiel medzi módnou fotografiou a voľnou tvorbou alebo načo nám umenie vôbec je a čím sa človeku prihovára. Marie Tomanová je totiž ideálna „hrdinka“ – spontánna, nesmierne temperamentná, úprimná a výrečná žena, ktorá navyše má neuveriteľné čaro osobnosti a málokedy jej chýba úsmev na tvári. To som už akože slávna? „Za pol roka sa vrátim a potom sa vezmeme,“ oznámila priateľovi, keď dokončila štúdium maliarstva na Fakulte výtvarných umení Vysokého učenia technického v Brne. Na pôde maľby sa totiž necítila priveľmi isto, chcela si jednoducho vyčistiť za morom hlavu,...
Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Zobraziť všetky články