Záber z filmu Wishing on a Star

V Benátkach súťaží nový Kerekes aj pokračovanie Jokera

24.08 2024
Písmo: A- | A+

81. ročník Medzinárodného filmového festivalu Benátky uvedie novinky režisérov ako Tim Burton, Pedro Almodóvar, Luca Guadagnino, Todd Phillips, Alfonso Cuarón, Thomas Vinterberg a medzi nimi aj nový film Petra Kerekesa. Festival sa začína sa 28. 8. a potrvá do 7. 9. a otvorí ho film Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice, pokračovanie fantastickej hororovej komédie z roku 1988. Svoje úlohy si v snímke zopakujú Michael Keaton, Winona Ryder či Catherine O’Hara.

Slovensko bude na festivale v Benátkach zastupovať nový dokumentárny film Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorý vznikol v širokej medzinárodnej koprodukcii. Hýbateľkou deja je tu „expertka na aktívnu astrológiu“ Luciana de Leoni dʼAsparedo. Verí, že človek môže zmeniť svoj osud, ak v deň narodenín vycestuje na miesto s ideálnou konšteláciou hviezd. Lucianin príbeh a príbehy jej piatich klientov – majiteľa pohrebníctva Giovanniho, dvojičiek Adriany a Giuliany, osemdesiatničky Alessandry, v manželstve nespokojnej matky dvoch detí Valentiny a Barbary, ktorá túži po otcovskej láske – sledoval režisér a producent Peter Kerekes so svojím štábom celých sedem rokov.

Film Wishing on a Star organizátori vybrali medzi 19 titulov, ktoré budú súťažiť v sekcii Orizzonti. O víťazovi rozhodne porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny či maďarský filmár Gábor Reisz.

Slovenská premiéra Kerekesovho filmu Wishing on a Star bude na festivale Cinematik v Piešťanoch.

Vyberali spomedzi 4138 filmov

Celkovo uvedie benátsky festival 83 nových celovečerných filmov z 58 krajín, ktoré organizátori vybrali spomedzi 4138 prihlásených titulov.

V hlavnej súťaži festivalu sa predstaví 21 filmov. Bude medzi nimi aj prvý film Pedra Almodóvara v angličtine The Room Next Door. Obsadil do neho Tildu Swinton a Julianne Moore a vznikol podľa knihy Sigrid Nunez What Are You Going Through o hodnote života a rozhodnutí zomrieť. Adaptáciu autobiografickej knihy Williama S. Burroughsa Teploš predstaví v súťaži taliansky režisér Luca Guadagnino. V hlavných úlohách účinkujú Daniel Craig a Drew Starkey. Životopisný film o Marii Callas Maria uvedie v Benátkach čilský režisér Pablo Larraín. Slávnu speváčku stvárnila Angelina Jolie. Hudba bude hrať dôležitú úlohu aj v ďalšom súťažnom filme Joker: Folie à Deux. Ide o pokračovanie Jokera, za ktorého si americký režisér Todd Phillips odniesol v roku 2019 z Benátok Zlatého leva. V psychologickom trileri s prvkami muzikálu si úlohu Jokera zopakoval Joaquin Phoenix, rolu psychiatričky Harley Quinn, ktorá sa do neho zamiluje, zveril režisér speváčke a herečke Lady Gaga.

Prezidentkou hlavnej poroty bude francúzska herečka Isabelle Huppert. O tom, kto si odnesie Zlatého leva, budú spolu s ňou rozhodovať taliansky režisér a scenárista Giuseppe Tornatore, čínska herečka Čang Cʼ-i, britský spisovateľ a scenárista Andrew Haigh či poľská režisérka Agnieszka Holland. Už teraz sa však vie, kto získa Zlatého leva za celoživotné dielo. Budú to austrálsky režisér Peter Weir a americká herečka Sigourney Weaver a čestnú cenu Glory To The Filmmaker festival udelí francúzskemu režisérovi Claudovi Lelouchovi.

Costnerova westernová sága aj seriály Cuaróna a Viterberga

Mimo súťaže sa v Benátkach premietnu napríklad prvé dve kapitoly zo štvordielnej westernovej ságy Kevina Costnera Horizon: An American Saga. Prvá časť mala premiéru v máji v Cannes, druhú časť uvidí publikum prvýkrát v Benátkach. Svoje novinky na festivale uvedú aj Lav Diaz (Phantosmia), Harmony Korine (Baby Invasion) či Alice Rohrwacher (Allégorie Citadine).

Festival má v programe aj niekoľko seriálov. Publikum na Lide uvidí napríkladsedemdielny psychologický triler Disclaimer mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Slávna dokumentaristka (Cate Blanchett) v ňom zistí, že sa stala postavou v románe, ktorý odhaľuje jej tajomstvo. Miniséria  Familier som vores dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga sa zase odohráva v blízkej budúcnosti, keď Dánsko v dôsledku klimatickej zmeny a zvyšujúcej sa hladiny mora čelí kompletnej evakuácii.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Milan Ondrík vo filme Ema a smrtihlav

Nenávistný naratív môže stiahnuť každého, kto sa s ním zahráva

V búrlivých štyridsiatych rokoch minulého storočia sa svet zmieta vo vojne a vojnová Slovenská republika si buduje identitu na nenávisti k menšinám. Česi, Maďari, Židia, Rómovia sa stávajú problémom v očiach gardistov aj ich sympatizantov v radoch bežného obyvateľstva. Silnejúci nacionalizmus postihne aj maďarskú vdovu Mariku, ktorá prichádza o prácu v arizovanom krajčírskom salóne v centre Bratislavy. Do jej obce prichádzajú gardisti s jasnou misiou: „Zasiať krv slovenskú do tohto nenašského kúta slovenských hraníc!“ Marika sa snaží držať v ústraní, jednak pre svoj pôvod, jednak pre tajomstvo, ktoré ukrýva – malého židovského chlapca. Aj tak sa však ocitá v centre pozornosti dvoch mužov – kapitána Hlinkovej gardy a nemeckého nacistického dôstojníka. „Projekt Ema a smrtihlav ma oslovil svojou jedinečnou atmosférou a témou. Historická dráma z éry slovenského štátu mi poskytla priestor na autorské a výtvarne silné spracovanie chúlostivej témy budovania národnej identity Slovákov počas druhej svetovej vojny. Dej filmu sa odohráva v prirodzene multikultúrnej Bratislave a blízkych Podunajských Biskupiciach, v tej dobe osídlených maďarským etnikom. Snažila som sa príbehu ponechať základný pôdorys. Zmenila som však ,uhol pohľaduʻ,“priblížila svoju víziu v press kite režisérka Iveta Grófová. Do projektu vstúpila po tragickej nehode autora knižnej predlohy, spisovateľa a filmára Petra Krištúfka. Ten mal...
Zakladajúci členovia FACE_

Vznikla Federácia filmových akadémií Európy – FACE

Počas stretnutia v Luxembursku diskutovali zástupcovia európskych akadémií napríklad aj na témy prípadnej paneurópskej prehliadky a vytvorenia spoločnej značky Best EU Films Collection. Tá by označovala víťazné filmy ocenené národnými filmovými cenami v každej európskej krajine tak, aby sa zvýšila viditeľnosť týchto filmov a ich distribučný potenciál v iných európskych krajinách. Jednotlivé národné akadémie spolupracovali od roku 2006 prostredníctvom neformálneho združenia Film Academy Network Europe. „Od vzniku Film Academy Network Europe spred 18 rokov sme prešli významným rastom. Najmä počas pandémie sme si uvedomili, ako veľa máme spoločného a koľko prínosu vieme zabezpečiť zdieľaním skúseností a spoluprácou,“ povedal Matthijs Wouter Knol, riaditeľ Európskej filmovej akadémie a člen predstavenstva novej federácie. „Založenie FACE predstavuje zaujímavú novú kapitolu. Obnovená spolupráca v Európe je kľúčová v čase, keď je otvorene kladená otázka dôležitosti kultúrnej politiky a podpory európskeho filmu.“ Federácia vznikla z potreby formalizovať vzťahy medzi akadémiami. Spojili sa, aby zastupovali spoločné záujmy a synergizovali širokú škálu svojich aktivít v rámci rôznorodých odvetví filmového priemyslu. To zahŕňa rokovania s európskymi a národnými zákonodarcami, aby bola európska kinematografia aj naďalej vnímaná ako významné kultúrne dedičstvo a podstatný ekonomický faktor. Budúcnosť európskeho filmu musí byť podľa členov FACE spoločne chránená a podporovaná filmovými akadémiami na celom kontinente....
Zobraziť všetky články