Záber z filmu Wishing on a Star

V Benátkach súťaží nový Kerekes aj pokračovanie Jokera

Písmo: A- | A+

81. ročník Medzinárodného filmového festivalu Benátky uvedie novinky režisérov ako Tim Burton, Pedro Almodóvar, Luca Guadagnino, Todd Phillips, Alfonso Cuarón, Thomas Vinterberg a medzi nimi aj nový film Petra Kerekesa. Festival sa začína sa 28. 8. a potrvá do 7. 9. a otvorí ho film Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice, pokračovanie fantastickej hororovej komédie z roku 1988. Svoje úlohy si v snímke zopakujú Michael Keaton, Winona Ryder či Catherine O’Hara.

Slovensko bude na festivale v Benátkach zastupovať nový dokumentárny film Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorý vznikol v širokej medzinárodnej koprodukcii. Hýbateľkou deja je tu „expertka na aktívnu astrológiu“ Luciana de Leoni dʼAsparedo. Verí, že človek môže zmeniť svoj osud, ak v deň narodenín vycestuje na miesto s ideálnou konšteláciou hviezd. Lucianin príbeh a príbehy jej piatich klientov – majiteľa pohrebníctva Giovanniho, dvojičiek Adriany a Giuliany, osemdesiatničky Alessandry, v manželstve nespokojnej matky dvoch detí Valentiny a Barbary, ktorá túži po otcovskej láske – sledoval režisér a producent Peter Kerekes so svojím štábom celých sedem rokov.

Film Wishing on a Star organizátori vybrali medzi 19 titulov, ktoré budú súťažiť v sekcii Orizzonti. O víťazovi rozhodne porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny či maďarský filmár Gábor Reisz.

Slovenská premiéra Kerekesovho filmu Wishing on a Star bude na festivale Cinematik v Piešťanoch.

Vyberali spomedzi 4138 filmov

Celkovo uvedie benátsky festival 83 nových celovečerných filmov z 58 krajín, ktoré organizátori vybrali spomedzi 4138 prihlásených titulov.

V hlavnej súťaži festivalu sa predstaví 21 filmov. Bude medzi nimi aj prvý film Pedra Almodóvara v angličtine The Room Next Door. Obsadil do neho Tildu Swinton a Julianne Moore a vznikol podľa knihy Sigrid Nunez What Are You Going Through o hodnote života a rozhodnutí zomrieť. Adaptáciu autobiografickej knihy Williama S. Burroughsa Teploš predstaví v súťaži taliansky režisér Luca Guadagnino. V hlavných úlohách účinkujú Daniel Craig a Drew Starkey. Životopisný film o Marii Callas Maria uvedie v Benátkach čilský režisér Pablo Larraín. Slávnu speváčku stvárnila Angelina Jolie. Hudba bude hrať dôležitú úlohu aj v ďalšom súťažnom filme Joker: Folie à Deux. Ide o pokračovanie Jokera, za ktorého si americký režisér Todd Phillips odniesol v roku 2019 z Benátok Zlatého leva. V psychologickom trileri s prvkami muzikálu si úlohu Jokera zopakoval Joaquin Phoenix, rolu psychiatričky Harley Quinn, ktorá sa do neho zamiluje, zveril režisér speváčke a herečke Lady Gaga.

Prezidentkou hlavnej poroty bude francúzska herečka Isabelle Huppert. O tom, kto si odnesie Zlatého leva, budú spolu s ňou rozhodovať taliansky režisér a scenárista Giuseppe Tornatore, čínska herečka Čang Cʼ-i, britský spisovateľ a scenárista Andrew Haigh či poľská režisérka Agnieszka Holland. Už teraz sa však vie, kto získa Zlatého leva za celoživotné dielo. Budú to austrálsky režisér Peter Weir a americká herečka Sigourney Weaver a čestnú cenu Glory To The Filmmaker festival udelí francúzskemu režisérovi Claudovi Lelouchovi.

Costnerova westernová sága aj seriály Cuaróna a Viterberga

Mimo súťaže sa v Benátkach premietnu napríklad prvé dve kapitoly zo štvordielnej westernovej ságy Kevina Costnera Horizon: An American Saga. Prvá časť mala premiéru v máji v Cannes, druhú časť uvidí publikum prvýkrát v Benátkach. Svoje novinky na festivale uvedú aj Lav Diaz (Phantosmia), Harmony Korine (Baby Invasion) či Alice Rohrwacher (Allégorie Citadine).

Festival má v programe aj niekoľko seriálov. Publikum na Lide uvidí napríkladsedemdielny psychologický triler Disclaimer mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Slávna dokumentaristka (Cate Blanchett) v ňom zistí, že sa stala postavou v románe, ktorý odhaľuje jej tajomstvo. Miniséria  Familier som vores dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga sa zase odohráva v blízkej budúcnosti, keď Dánsko v dôsledku klimatickej zmeny a zvyšujúcej sa hladiny mora čelí kompletnej evakuácii.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Svet medzi nami. Foto: Film Expanded

recenzia Svet medzi nami

Na začiatku bolo krátke video na sociálne siete o výstave jej fotografií v Českom centre v New Yorku. Po šiestich rokoch nakrúcania je na konci celovečerný dokument Svet medzi nami o fotografke Marii Tomanovej, pod ktorý sa podpísala režisérka Marie Dvořáková. Chytí vás od prvých záberov z vernisážovej tlačenice v New Yorku a nepustí až po záverečný pohľad na zapadajúce slnko v Mikulove. V meste, v ktorom hrdinka filmového príbehu vyrastala. Dokonca aj v prípade, že si zvedavý divák o ňom už vopred zistí podrobnejšie informácie, dokument celých deväťdesiat minút drží jeho pozornosť permanentne a pevne vo svojich opratách. Rozpráva o celkom obyčajných veciach ako radosť, obavy, smútok, úspech, sklamanie či prehra. Na druhej strane však rozpráva aj o nie celkom obyčajných záležitostiach, ako trebárs tvorivé hľadanie, sila portrétu i autoportrétu, aký je rozdiel medzi módnou fotografiou a voľnou tvorbou alebo načo nám umenie vôbec je a čím sa človeku prihovára. Marie Tomanová je totiž ideálna „hrdinka“ – spontánna, nesmierne temperamentná, úprimná a výrečná žena, ktorá navyše má neuveriteľné čaro osobnosti a málokedy jej chýba úsmev na tvári. To som už akože slávna? „Za pol roka sa vrátim a potom sa vezmeme,“ oznámila priateľovi, keď dokončila štúdium maliarstva na Fakulte výtvarných umení Vysokého učenia technického v Brne. Na pôde maľby sa totiž necítila priveľmi isto, chcela si jednoducho vyčistiť za morom hlavu,...
Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Zobraziť všetky články