Záber z filmu Amerikánka / Zdroj: Magic Box

Dievča neslobody sa mení na ženu slobody

Písmo: A- | A+

Nič na plátne nie je skutočné, a pritom všetko z toho skutočné je. Nový film Viktora Tauša je nepochybne jeho osudovým projektom. Amerikánka je príbeh, ktorý Tauš v sebe nosil štvrťstoročie a po divadle ho preniesol aj do filmovej podoby. Príbeh dievčaťa, ženy, ktorá sa nevzdala a prestala utekať, má byť podľa neho inšpiráciou a vzpruhou pre ľudí, aby sa dokázali znovu postaviť na nohy.

„Príbehu Amerikánky sa učím porozumieť už 25 rokov. Samozrejme, s prestávkami na kávu a cigarety,“ hovorí režisér Viktor Tauš, ktorý o nej po prvýkrát napísal do denníka v apríli 2000. Amerikánka je žena, ktorú stretol v čase, keď žil na ulici ako človek bez domova. „Boli sme súčasťou prvej generácie obetí slobody. Ľudia bez domova, to boli vtedy predovšetkým tisíce detí, ktoré vyrastali samé, bez rodičov, v socialistických detských domovoch,“ spomína režisér na neľahké časy.

Prečítajte si recenziu na film Amerikánka.

Hrdinka príbehu, Ema Černá, na svojej ceste zdolá útrapy detského domova, pestúnskej starostlivosti aj nápravného zariadenia. Rok 1989 prináša slobodu nielen Československu, ale aj Eme. Má 18 rokov a konečne si môže začať robiť to, čo chce. Lenže stigma, ktorú si v sebe nesie, ovplyvňuje jej život naďalej. Ilúzia otca žijúceho v Amerike, myšlienka, ku ktorej dlho utiekala, mizne a ona sa musí naučiť vyrovnávať aj s vlastnými chybami. Musí prijať svoj osud a premeniť predstavu snovej Ameriky sama do seba. „Amerikánka je taký český Mauglí. Len bola namiesto džungle plnej zvierat opustená v betónovej džungli plnej Čechoslovákov. Dlho som bol v jej svete Mauglím. Nevedel som ako, ale vedel som, že toto je ten jeden príbeh v mojom živote, ktorý potrebujem vyrozprávať. Príbeh o nádeji a sile dospelosti, ktorá k nájdeniu šťastia nepotrebuje uistenie o dobrom konci,“ hovorí v presskite Viktor Tauš. Napísal mnoho verzií scenára, až kým našiel ten, s ktorým sa stotožnil. „Celkovo mám 18 verzií písaných s ešte väčším počtom autorov. Jedna z tých verzií dokonca vyhrala cenu Krzystofa Kieślowského – doposiaľ jedinú, ktorú udelili českým autorom, ale ja som ju vyhodil. Nie tú cenu, ale scenár, pretože sa mi nedarilo a nedarilo a nedarilo nájsť kľúč, ako chcem tento príbeh vyrozprávať.“

Tauš vo filme nakoniec pracuje s dávnymi spomienkami ako s hmlistými obrazmi z hlbín ríše fantázie. Dospelá žena sa ponára do spletitého labyrintu svojej pamäti a pomaly skladá vlastný príbeh opusteného dievčaťa. Podľa tvorcov film po vizuálnej stránke zaujme výraznou dávkou extravagancie, no zároveň precíznosťou v každom detaile. Kombinuje skutočný príbeh, autentických detských hrdinov s imaginatívnym fikčným svetom. Amerikánka mi pomohla spojiť dva zdanlivo rozdielne svety. Vrátila mi, vo mne opustený, svet výtvarného umenia a vniesla svetlo do pomaly sa vyprázdňujúceho sveta audiovízie. Ale hlavne mi pomohla formulovať otázku, čo vlastne znamená formulácia vizuálnej podoby reality,“ prezradil v materiáloch k filmu dizajnér Jan Kadlec, ktorý vytvoril kostýmy i scénickú výpravu k filmu.

Hrdinku filmu stvárňujú tri herečky – Klára Kitto, Julia Šoucová a Pavla Beretová. Každá ju stvárňuje v inej životnej fáze. Vo filme účinkuje aj viacero detí, ktoré na vlastnej koži okúsili život v detskom domove. Postavy matky Amerikánky sa zhostila herečka Lucia Žáčková, ďalej sa vo filme predstavia Klára Melíšková, Tomas Sean Pšenička, Magdaléna Borová, Vladimír Javorský, Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, a 350 detí.

„Kedysi mi niekto povedal, že príslovie ,Skomplikoval si život tak, že mu smrť bola skutočným vyslobodením,ʻ v mojom prípade hádam skutočne platí. Dramaturg filmu Václav Dejčmar zase hovorí: ,Ak chceme, aby dnes ľudia o niečom skutočne premýšľali, je potrebné zaujať extrémny postoj.ʻ Jednu z tých vecí chcem mať na náhrobku. S logom Amerikánky,“ uzatvára režisér.

Amerikánka (r. Viktor Tauš, Česko/Slovensko, 2024)
Celkový rozpočet filmu: 3 960 000 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 101 250 eur plus 74 095eur z programu 5 na podporu audiovizuálneho priemyslu)
Distribučná premiéra: 21. 11. 2024

Autor:

Záber z filmu Amerikánka / Zdroj: Magic Box

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Agata Novinski. Foto: Miro Nôta

rozhovor Agata Novinski

„Prajem si, aby sme sa nevzdali, neboli ticho a trpezlivo, dôsledne bojovali za slobodnú kultúru na Slovensku,“ reaguje na dianie v slovenskej kultúre Agata Novinski. V brandži sa pohybuje už roky, ako producentka však na filmovej scéne práve debutuje novým slovenským koprodukčným animovaným filmom Keď život chutí.  Do hĺbky animovanej tvorby ju vtiahol príbeh Bena, bystrého chlapca v puberte, ktorému veľmi chutí jesť. Dedičné gény však spôsobujú, že to je na ňom vidno, a čo čert nechcel, ešte sa aj zaľúbil do najočarujúcejšieho dievčaťa v triede.  Bábkový animák českej režisérky Kristiny Dufkovej zasvietil už na viacerých medzinárodných festivaloch a zbiera významné ocenenia vrátane dvoch nominácií na tohtoročné Európske filmové ceny. Vďaka úspechu vo francúzskom Annecy získal dokonca vstupenku do oscarových nominácií. Do slovenských kín príde 30. januára 2025. Ako ste sa dostali k produkcii tohto filmu? V prípravnej fáze režisérka Kristina Dufková a producentka vývoja Veronika Sabová oslovili Michala Novinského na spoluprácu na hudbe k filmu. Michal si prečítal scenár, pozrel výtvarné návrhy a bol projektom očarený natoľko, že prišiel s návrhom, či by sa spoločnosť NOVINSKI nemohla zároveň stať aj koproducentom filmu. Oslovil mňa, či by som mu s tým producentsky nepomohla, a tak som sa po rokoch vrátila k profesii, ktorú som študovala.  Čo vás presvedčilo?  Ako píšeme v stručnej anotácii k filmu, Keď...
Fotografia z filmu Vlny

Vlny sú o krok bližšie k oscarovej nominácii. Kto im konkuruje?

Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorej členovia o nomináciách rozhodujú, zverejnila v utorok 17. 12. takzvané shortlisty – užšie výbery filmov v desiatich kategóriách. Z týchto výberov vzídu pätice snímok, ktoré nakoniec 17. 1. získajú oscarovú nomináciu. Držiteľov cien vyhlási akadémia 2. 3. Slovenským zástupcom v boji o Oscara v kategórii medzinárodných filmov bola vojnová dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a Smrtihlav. Medzi filmy na shortliste sa neprebojovala. Film Vlny sa inšpiroval skutočným príbehom skupiny novinárov z medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sú odhodlaní prinášať nezávislé správy za každú cenu – aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. V českých a slovenských kinách už Vlny do nedele 15. 12. videlo spolu milión divákov – 825 882 v Česku a 174 238 na Slovensku. V Česku sú Vlny podľa návštevnosti aktuálne tretím najúspešnejším českým filmom od roku 1991 a deviatym najúspešnejším filmom vôbec. Na Slovensku sú podľa počtu divákov najúspešnejším českým filmom v ére samostatnosti. Producentkou filmu je Monika Kristl zo spoločnosti Dawson Films. Za Slovensko film produkovala Wanda Adamík Hrycová so spoločnosťou Wandal Production a Vlny vznikli aj v koprodukcii s RTVS. Zo slovenských tvorcov sa na filme podieľali tiež kameraman Martin Žiaran či kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková a vo Vlnách účinkujú aj Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Jevgenij Ivanovič Libezňuk alebo Michaela Majerníková....
Václav Polák / Zdroj: SFÚ

Václav Polák

Václav Polák roky úspešne dokumentoval slovenskú kinematografiu. Do štúdií na bratislavskej Kolibe prišiel na konci šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a začal pracovať pod vedením skúsenej fotografky Zuzany Mináčovej. Rovno ho poslali do terénu. V tých dňoch práve prebiehalo natáčanie dnes už kultovej drámy z vysokohorského prostredia Medená veža (1970). Podľa Polákovych slov to bola veľmi ťažká práca, ktorú však vyvážila prítomnosť významných osobností slovenskej kinematografie, ako napríklad režisér Hollý či kameraman Karol Krška. Nakrúcanie filmu prebiehalo v náročných podmienkach a dokonca sa celá jeho výroba predlžovala. „Hovorili mi, aké dôležité je vybrať si správne prostredie. Nachodil som sa, než som si vybral také, o akých mi režisér básnil. A nie je ľahké urobiť snímky napríklad tak, aby sa zdôraznila výška, respektíve hĺbka priestoru,“ spomínal v minulosti pre Film.sk. V kolibských ateliéroch existovalo v tomto čase aj špeciálne oddelenie, ktoré sa zameriavalo na fotodokumentáciu a propagačné materiály k filmom a aj viacerým filmovým podujatiam. Polák sa v sedemdesiatych rokoch dostal aj k fotografovaniu pri nakrúcaní ďalšieho kultového filmu – Ružové sny (1976) Dušana Hanáka, ktorý rozpráva príbeh poštára Jakuba a mladej rómskej dievčiny Jolanky. Je podpísaný aj pod fotografiami k snímke Jána Piroha Sagarmatha (1988). Pri spomienkach na toto nakrúcanie Václav Polák uvádza, že mal prvýkrát v živote možnosť voľne a blízko sa pohybovať v rómskych osadách. Obyvatelia si...
Zobraziť všetky články