Záber z filmu Pokiaľ ja žijem.

Fakír, ktorý prelomí začarovaný kruh

30.08 2024
Písmo: A- | A+

Dokumentárny debut režiséra Romana Ďuriša Pokiaľ ja žijem zachytáva príbeh dvadsiatnika Dalibora, ktorý len čo vyjde z väzenia, musí riešiť situáciu v rodine – rozdelenie ešte neplnoletých súrodencov aj problémový vzťah s otcom alkoholikom a násilníkom. Film je zároveň sondou do prostredia cirkusu, kde Dalibor nachádza útočisko a učí sa za fakíra. Do slovenských kín prichádza 5. 9.

Rozhodol som sa nakrútiť film o prekonávaní prekážok a zvládaní bolesti kreatívnym spôsobom. Daliborova trauma má korene v dysfunkčnej rodine, ktorá mu spôsobuje problémy v osobných vzťahoch a narúša jeho vnútornú integritu. Pre mňa táto trauma izolovala Dalibora od zvyšku spoločnosti a jeho svetonázor je mimoriadne subjektívny a disociovaný. Chceli sme to zdôrazniť zvoleným filmovým jazykom. Vizuálne a zvukové aspekty sú prispôsobené tomuto jedinečnému pohľadu a ponúkajú divákom možnosť priblížiť sa k Daliborovmu vnútornému svetu,“ dopĺňa v presskite režisér filmu Roman Ďuriš.

Dalibora spoznal na začiatku pandémie v malom potulnom cirkuse. „Umelci a pomocníci už balili stan, ktorý obklopovali karavany. V najmenšom, ktorý vyzeral skôr ako bufet, som videl asi dvadsaťročného chlapca v robotníckej uniforme. S veľkými opotrebovanými rukami, mastnými od špiny, sa delil o tanier zemiakov s králikom a morčaťom. Spieval si smutnú rómsku pieseň. Absolútna osamelosť bola prvá vec, ktorá mi napadla,“ spomína Ďuriš.

Na Daliborovi ho zaujala zmes láskavosti, detskej naivity a chlapčenskej drsnosti: „Keď sa mi Dalibor začal otvárať o svojom živote, jeho príbeh vo mne zarezonoval, akoby som ho aj ja nejako prežíval. Pevne verím, že každý môže nejakým spôsobom nájsť v jeho živote nejaké podobnosti so svojím životom. Či už je to konflikt s rodičmi, túžba po láske a byť videný, hľadanie vlastnej identity… Daliborov príbeh je v jadre dosť archetypálny, no v detailoch mimoriadne špecifický. Napriek všetkým nástrahám a úderom nezatrpkol, práve naopak. Našiel nepravdepodobný spôsob, ako sa vysporiadať so svojou bolesťou – fakírstvo.“

Podľa slov producentky filmu Simony Bago Mócikovej je film psychologickým portrétom dvadsiatnika, ktorý sa napriek problematickej minulosti neustále snaží o lepšiu budúcnosť. Dalibora vidí ako obeť domáceho násilia, ktorá má zo strany rodiny či sociálneho systému minimálnu alebo žiadnu materiálnu, emocionálnu či finančnú podporu. „Je tiež bývalým odsúdeným a náš film sa začína jeho odchodom z väzenia. Neospravedlňujeme  jeho minulosť, skôr chceme osvetliť jeho traumy a charakter. Jeho život pripomína tragédiu, no zdá sa, že je dokonalým príkladom príslovia ,Čo ťa nezabije, to ťa posilníʻ,“ hovorí Bago Móciková.

Skutočnou tragédiou je, že ľudí ako on je oveľa viac. V posledných rokoch vstúpil na scénu nový psychologický módny výraz lámači generačných cyklov. Poukazuje na ľudí, ktorí zámerne menia generačné rodinné vzorce, a Dalibor je určite jedným z nich. Ako od neho vieme, domáce násilie (často v kombinácii s alkoholom a návykovými látkami) je ,jadromʻ jeho rodiny už celé generácie. Našťastie sa zdá, že sa to skončilo, pretože nachádza nové odvážne spôsoby, ako zvládnuť svoje traumy a ťažké aj zlé životné momenty,“ dodáva.  

Okrem kín chcú tvorcovia film premietať aj v domoch na pol ceste, centrách pre obete domáceho násilia a komunitných centrách. „Chceme byť inšpiráciou a ukázať pozitívny príklad mladého muža, ktorý dokázal prelomiť začarovaný kruh a zmeniť svoj život k lepšiemu,“ uzatvára producentka.

Film Pokiaľ ja žijem vznikol v slovensko-česko-poľskej koprodukcii slovenskej spoločnosti Bright Sight Pictures, českej Lonely Production a poľskej Lumisenta Foundation. Slovenským koproducentom a vysielateľom je Rozhlas a televízia Slovenska (dnes Slovenská televízia a rozhlas). Projekt sa prezentoval na Bratislava Industry Days počas MFF Febiofest a vyhral cenu Best Pitch Award. Svetovú premiéru mal film na najväčšom nemeckom festivale dokumentárnych filmov DOK.fest Mníchov, uviedli ho aj v súťaži na Millenium Docs Against Gravity v Poľsku a na Al Este v Peru. Slovenská premiéra bola v júni na košickom Artfilme a do programu ho zaradili aj piešťanský Cinematik a MFDF Ji.hlava.

Roman Ďuriš absolvoval filmovú a televíznu réžiu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Jeho absolventský film Niečo sa deje (2019) mal svetovú premiéru na 41. MFF v Káhire v súťaži Cinema of Tomorrow. V súčasnosti pripravuje svoj druhý celovečerný dokument Deti z mesačnej krajiny.

Trailer filmu Pokiaľ ja žijem.

Pokiaľ ja žijem (r. Roman Ďuriš, Slovensko / Česko / Poľsko, 2024)

Celkový rozpočet filmu: 209 000 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 59 000 eur, vklad RTVS/STVR: 20 000 eur)

Distribučná premiéra: 5. 9. 2024

Autor:

Záber z filmu Pokiaľ ja žijem. FOTO: Bright Sight Pictures

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Už ťa nemám rád

Prečo neprenikneme do sveta dospievajúcich detí?

Krehké dobrodružstvo prvej lásky sa často odohráva na pozadí tínedžerskej revolty a mladíckeho vzdoru. Takýto obraz vystúpil do popredia v predstavách českého režiséra Zdeňka Jiráského, keď sa rozhodoval pre tému svojho nového filmu. Bolo to v čase, keď pandemické šialenstvo uzatvorilo ľudské vnútra pred možnosťou prirodzene sa prepájať s vonkajším svetom. Výsledkom je film Už ťa nemám rád z roku 2023, ktorý vznikol v česko-slovensko-rumunskej koprodukcii. Režisér zasadil príbeh dvoch tínedžerov Marka a Terezy do malého českého mestečka. Ich život poznačený nudou sprevádza túžba prežiť dobrodružstvo na prahu dospelosti. Marek má trinásť, nakrúca videá so sociálnou problematikou, a v očiach spolužiakov je práve preto outsiderom. Idylický vzťah s mamou naruší jej nová známosť, a tak Marek nemá chuť byť doma. Keď sa v ohrozenom období cíti najviac sám, do cesty mu vstúpi o rok mladšia Tereza. Hoci prichádza z celkom iného sociálneho zázemia, nájdu v sebe zaľúbenie. Ich tínedžerské hry sa však rýchlo vymknú spod kontroly a predstieraný únos dievčaťa vrcholí útekom z domova. Nasadnú do vlaku a čoskoro sa strácajú v labyrinte nekonečných možností slobody. Strach z neznámeho prináša stratu ilúzií. Marek sa chce vrátiť domov, Tereza nie. A cesta sa ešte zďaleka nekončí. „Koncept príbehu dvoch detí vychádza z tradície realizmu,“ hovorí o svojich motiváciách Zdeněk Jiráský, známy najmä svojím celovečerným debutom Poupata z roku 2011, za ktorý získal...
Záber z filmu Pokiaľ ja žijem

recenzia Pokiaľ ja žijem

Občas sa stane, že film sa v človeku dotkne čohosi hlbokého, ale zároveň veľmi individuálneho, neprenositeľného, súvisiaceho s jeho individuálnou, neprenosnou, čiže výnimočnou životnou empíriou i súčasnosťou. Príklad: film o umieraní blízkeho, nech už má akékoľvek (ne)kvality, bude vnímať inak umierajúci, inak jeho opatrovník, inak niekto, kto sa o podobnú skúsenosť nikdy ani len neobtrel. Dlhý úvod, ale považujem za čestné na začiatku oznámiť, že vo vzťahu k dokumentárneho filmu o rómskom mladíkovi Daliborovi Lezovi Pokiaľ ja žijem režiséra Romana Ďuriša som prinajmenšom tou opatrovníčkou, lebo... ale to sem nepatrí. Roman Ďuriš pred zopár rokmi absolvoval štúdium hranej réžie na VŠMU, úspech vtedy zaznamenal najmä snímkou Niečo sa deje (2019), príbehom lokálneho televízneho reportéra, ktorý sa rozhodne na vlastnú novinársku päsť vyriešiť násilný čin – a potom sa veci skomplikujú, lebo stopy vedú aj k jeho vlastnému synovi. Pokiaľ ja žijem je jeho debutom v dospelom profi vesmíre. Okrem réžie je aj s kameramankou Michaelou Hoškovou spoluautorom námetu a scenára k filmu. Vznik filmu podporili viaceré fondy, nadácie aj televízia zo Slovenska, Česka, Poľska. Mohli by sme ho nazvať observačným portrétom o boji človeka, čo nemá v ruke ani jednu dobrú kartu a aj tak úporne hrá partiu s nepriateľmi – a že ich má dosť, až nadmieru. Dokonca on sám si je v určitom zmysle slova najúhlavnejším...
Zobraziť všetky články