Kristína Svarinská v Lóve 2. FOTO: Continental Film

Lóve 2: Zachráni zločincov z východnej Európy Thajsko?

Písmo: A- | A+

Voľné pokračovanie trileru režiséra Jakuba Kronera už nedáva na váhu lásku a peniaze. Vládne to druhé.

Peniaze a láska v jednom. Obe témy sa pred trinástimi rokmi zmestili do filmu Lóve. V období, keď sa problémy mladej generácie na Slovensku v pôvodnej filmovej tvorbe nijako nereflektovali, prišiel režisér Jakub Kroner ako na zavolanie a svojím akčným prístupom prilákal mladých do kín v takých počtoch, že návštevnosť predbehla aj Harryho Pottera. 

V priebehu niekoľkých týždňov sa z jeho filmu stal najväčší divácky hit v slovenských kinách. Či sa história zopakuje, môžeme zistiť teraz, pretože do kín prichádza voľné pokračovanie pod názvom Lóve 2

Aby sme ho pochopili, nie je vraj nutné vidieť jednotku. Filmovú novinku prinesie na plátna kín distribučná spoločnosť Continental film už 24. 10. 

Komerčné vyhliadky

Mladému divákovi sa podľa slov režiséra v minulosti dlhodobo nikto nevenoval a situáciu vidí podobne aj dnes. Zásadný dôvod na tvorivú nadväznosť tu teda je, nehovoriac o tom, že reflexií života mladej generácie na Slovensku nikdy nie je dosť. 

V prvom Lóve diváci spoznali Maťa a jeho kamaráta Tomáša, ktorí si nažívajú na veľkomestskom sídlisku a dennodenne prekračujú hranice zákona, lebo sa živia krádežami áut. Do Maťovho života však jedného dňa vstúpila Veronika, on sa do nej zaľúbil, no to podstatné jej utajil. A problém bol na svete. 

Michal Nemtuda v Lóve 2. FOTO: Continental film
Michal Nemtuda v Lóve 2. FOTO: Continental film

Maťove tiene minulosti

V pokračovaní príbehu táto love story nehrá hlavnú úlohu. „Posunuli sme príbeh, skočili sme do exotickej krajiny aj do iného žánru,“ informuje médiá. Jeho film vznikal aj pre pandémiu dlhšie, ako sa plánovalo, o to náročnejšie bolo udržať sústredenie a energiu celého tímu. 

Scenár sme viackrát prepisovali, nespočetnekrát sa nám menili plány, ale v konečnom dôsledku si myslím, že filmu to prospelo. Postupne vyzrieval,“ hovorí o procese príprav.

V tvorivom tíme sa, samozrejme, stretli mnohí z minulej partie, uprostred ktorej opäť svieti Kristína Svarinská ako predstaviteľka Veroniky. Romantický vzťah medzi ňou a Maťom sa v novom príbehu mení na životu nebezpečný vzťahový trojuholník. Divák sa ocitá vo svete, kde láska veci len komplikuje a všetkému vládnu peniaze. 

Hlavný hrdina Maťo sa proti svojej vôli stane súčasťou boja o moc a peniaze, ktorý sa nikdy nekončí. Sú v ňom nielen intrigy, ale aj politická vražda, zlí a ešte horší chlapci, napokon je to však on, kto ako osamelý bojovník naháňa tiene vlastnej minulosti.

Smer Ázia

Zachráni zločincov z východnej Európy Thajsko? Zdá sa im, že je dostatočne ďaleko, keby pritom nezabudli, že pri hľadaní ideálneho úkrytu sa sami môžu ľahko stať korisťou väčších predátorov.

Podľa producentky Adriany Kronerovej bolo cieľom nového projektu vytvoriť dielo, ktoré bude komerčne fungovať na viacerých trhoch a zároveň kvalitne spĺňať parametre žánru akčného filmu. 

Preto sa rozhodli nakrúcať veľkú časť filmu aj v Thajsku a zapojiť veľký zahraničný štáb. „Možnosti produkcie v zahraničí sme mapovali už niekoľko rokov, máme skúsenosti s realizáciou náročnej produkcie v Ázii,“ uviedla v explikácii pre AVF. 

Prípravy na stvárnenie hlavného hereckého charakteru vzal Michal Nemtuda vážne, hovorí dokonca o drine. „Tri roky pred nakrúcaním som tvrdo makal, aby som vyzeral ako ten Maťo, akého chcel mať vo filme režisér,“ opisuje. Každú voľnú chvíľu popri práci trávil na tréningu, učil sa zápasiť, narábať so zbraňami. 

Hra o tróny vydala hviezdu

Pre filmovú postavu si Nemtuda prísne upravil aj stravu, úplne vylúčil alkohol a nastavil si pevný režim. Hoci si musel nestále opakovať, prečo to robí, teraz vraj môže hrdo vyhlásiť, že to stálo za to. Na plátne sa ocitol v spoločnosti vyberaných kaskadérov.

Producenti sa sústredili na špičkových slovenských profesionálov, z ktorých viacerí pracujú výhradne pre zahraničné produkcie. Zázemie na spoluprácu s nimi si režisér vytváral niekoľko rokov. 

Na kaskadérske choreografie dohliadal Vladimír Furdík, celosvetovo známy ako Nočný kráľ z Hry o tróny, ale aj z projektov ako Zaklínač či Prometeus. Hoci pracovne je v zahraničí stále veľmi vyťažený, v slovenskom trileri sa predstaví nielen ako kaskadér, ale aj ako herec. 

Odmietol som preto aj pár veľkých zahraničných ponúk vrátane Ridleyho Scotta,“ prezrádza v oficiálnych zdrojoch. „Nakoniec som sa pri tejto práci cítil tak trochu ako na dovolenke, výborná atmosféra. Kvalita slovenských filmov stúpa a dúfam, že diváci si užijú aj ten náš.

Lóve 2 (Jakub Kroner, Slovensko, 2024)

Distribučná premiéra: 24. 10. 2024

Anotácia: Lóve 2

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Anora (r. Sean Baker) / Zdroj: CinemArt SK

recenzia Anora

Dvadsaťtriročná Ani tvrdo pracuje. Z náročných nočných zmien chodí domov nadránom. Náročné sú preto, lebo nikdy nevie, s kým večer skončí zavretá v izbe. Komunikácia so zákazníkmi nie je ideálna, no Ani nosí na perách široký úsmev. Ako sexuálna pracovníčka nemá na výber. V klube stretáva zábavného a bohatého Ivana, moderného princa s luxusným domom a zmyslom pre utrácanie, ktorý využije jej služby a čoskoro jej už sľubuje snubný prsteň. Do idylky vstúpia Ivanovi ruskí rodičia – zo svadby vôbec nie sú nadšení. V Kine Lumière zavládla po premietaní filmu Anora zvláštna atmosféra; diváci narodení po roku 1990 žasli, no generácia starších pohoršene krútila hlavou nad prvou polovicou filmu. Veď to je porno! Samý sex! Po ťaživej súdnej dráme Anatómia pádu, ktorá v Cannes zvíťazila vlani, sa pozabudlo na to, že divák sa pri sledovaní držiteľa Zlatej palmy môže aj baviť. A práve o očakávaniach je aj snímka Anora. Príbeh šikovne pracuje s vyvracaním predsudkov zaužívaných voči sexuálnym pracovníčkam, mužom, Rusom. Aj spoločníčka môže mať svoje potreby. V tomto prípade rýchlo uverí, že splynutie nie dvoch duší, ale finančných prevodov nemá dátum exspirácie a bude si naďalej žiť ako v rozprávke. Herečka Mikey Madison predstavuje dve tváre hrdinky – nebojácnu, silnú a bojovnú, a potom tú reálnu Ani, ktorá pod tvrdou škrupinkou predsa len dúfa...
Záber z filmu Všetci ľudia budú bratia. FOTO: Film Expanded

35 rokov od Nežnej: Úlohou umenia je konfrontovať aj ostalgiu. Sme schopní ďalšej revolúcie?

Pri pohľade na súčasnú rozháranú spoločnosť si viac ako kedykoľvek predtým musíme uvedomovať, aká krehká je demokracia, ktorú sme si vybojovali v Novembri 1989. Pri rozpade Československa si ľudia pri moci demokraciu takpovediac bratsky rozdelili, nechajúc plebsu nádej, že keď tu je, bude aj fungovať. Príbeh revolúcie sa odvtedy skloňuje podľa toho, ako ju kto cíti. Pozreli sme sa, čo dnes jej odkaz vyvoláva v mysliach tých, čo ju vidia filmovým okom. „Je mi to úplne jedno. Prečo? Lebo. Veď je to tu úbohé. Všetko zdraželo. Predtým tu bolo lepšie.“ Známe frázy? Bohužiaľ. Už pred tridsiatimi rokmi takto odpovedali mladí respondenti vo filmovom dokumente Dušana Hanáka Papierové hlavy na otázku, ako vnímajú svoju krajinu. Len pár rokov po páde komunizmu sa o stave svojej krajiny vyjadrovali, akoby ani neboli jej súčasťou. Časy pred Novembrom 1989 si ako neplnoleté deti nemuseli vôbec pamätať, o to zarážajúcejšie sú aj dnes vtedajšie reakcie, neadekvátne pocitu vybojovanej slobody, ktorý medzitým mohli sprostredkovať dospelí a škola. Rodičia tých mladých ľudí do pádu železnej opony síce slobodu nepoznali, no už mohli začať chápať, že kedykoľvek sa človek sám rozhodne, môže byť tvorcom svojho osudu. A že práve to je ten fantastický pocit, ktorý im historická chvíľa priniesla. Tridsaťpäť rokov po Nežnej revolúcii...
Ladislav Snopko na Brízgalkách. FOTO: Archív Ladislava Snopka

Ladislav Snopko: Nežná revolúcia sa atmosférou vyrovná jedinečnému rockovému koncertu

Čo považujete za najsilnejšiu motiváciu tohto filmu? Robiť film v hlavnej úlohe s hudbou revolúcie je pre mňa celkom prirodzené. Vyplynulo to akosi automaticky z toho, že keď prebiehal November '89, chopil som sa dramaturgie hudobných vstupov na Námestí SNP a vzápätí aj konceptu obrovského projektu, ktorý sme robili spolu s Martinom Bútorom a volal sa Ahoj, Európa! Spomínate si? Jasné. To bolo doslova napínanie hraníc, kam až môžeme slobodne zájsť. Bol to nadšený Martin Bútora, ktorý vymyslel, aby sme sa išli pozrieť na našu krajinu spoza ostnatých drôtov železnej opony. A vy ste to hneď spojili s hudbou? Navrhol som koncept, ktorý spočíval v tom, že medzi hradom Devín a hainburským brehom Dunaja vyložíme na remorkér dve sady zvukových aparatúr, jednu otočenú smerom do Československa, druhú do Rakúska. A uprostred nich bude sedieť a hrať Karel Kryl, legenda šesťdesiateho ôsmeho roku a redaktor Slobodnej Európy. Jeho účasť mala, samozrejme, viaceré konotácie – Kryl hral na oba brehy a vytváral akýsi svorník medzi rozpúšťajúcim sa totalitným Východom a otvoreným Západom. Na rakúskom brehu Dunaja boli okrem toho mikrofóny v podobe vojenských vysielačiek prepojené na aparatúru na remorkéri, takže keď Milan Kňažko a Ján Budaj rečnili, ozvučenie šlo cez loď naraz do Rakúska aj do Československa. Čiže loď plnila novú a zásadnú funkciu...
Zobraziť všetky články