Kristína Svarinská v Lóve 2. FOTO: Continental Film

Lóve 2: Zachráni zločincov z východnej Európy Thajsko?

Písmo: A- | A+

Voľné pokračovanie trileru režiséra Jakuba Kronera už nedáva na váhu lásku a peniaze. Vládne to druhé.

Peniaze a láska v jednom. Obe témy sa pred trinástimi rokmi zmestili do filmu Lóve. V období, keď sa problémy mladej generácie na Slovensku v pôvodnej filmovej tvorbe nijako nereflektovali, prišiel režisér Jakub Kroner ako na zavolanie a svojím akčným prístupom prilákal mladých do kín v takých počtoch, že návštevnosť predbehla aj Harryho Pottera. 

V priebehu niekoľkých týždňov sa z jeho filmu stal najväčší divácky hit v slovenských kinách. Či sa história zopakuje, môžeme zistiť teraz, pretože do kín prichádza voľné pokračovanie pod názvom Lóve 2

Aby sme ho pochopili, nie je vraj nutné vidieť jednotku. Filmovú novinku prinesie na plátna kín distribučná spoločnosť Continental film už 24. 10. 

Komerčné vyhliadky

Mladému divákovi sa podľa slov režiséra v minulosti dlhodobo nikto nevenoval a situáciu vidí podobne aj dnes. Zásadný dôvod na tvorivú nadväznosť tu teda je, nehovoriac o tom, že reflexií života mladej generácie na Slovensku nikdy nie je dosť. 

V prvom Lóve diváci spoznali Maťa a jeho kamaráta Tomáša, ktorí si nažívajú na veľkomestskom sídlisku a dennodenne prekračujú hranice zákona, lebo sa živia krádežami áut. Do Maťovho života však jedného dňa vstúpila Veronika, on sa do nej zaľúbil, no to podstatné jej utajil. A problém bol na svete. 

Michal Nemtuda v Lóve 2. FOTO: Continental film
Michal Nemtuda v Lóve 2. FOTO: Continental film

Maťove tiene minulosti

V pokračovaní príbehu táto love story nehrá hlavnú úlohu. „Posunuli sme príbeh, skočili sme do exotickej krajiny aj do iného žánru,“ informuje médiá. Jeho film vznikal aj pre pandémiu dlhšie, ako sa plánovalo, o to náročnejšie bolo udržať sústredenie a energiu celého tímu. 

Scenár sme viackrát prepisovali, nespočetnekrát sa nám menili plány, ale v konečnom dôsledku si myslím, že filmu to prospelo. Postupne vyzrieval,“ hovorí o procese príprav.

V tvorivom tíme sa, samozrejme, stretli mnohí z minulej partie, uprostred ktorej opäť svieti Kristína Svarinská ako predstaviteľka Veroniky. Romantický vzťah medzi ňou a Maťom sa v novom príbehu mení na životu nebezpečný vzťahový trojuholník. Divák sa ocitá vo svete, kde láska veci len komplikuje a všetkému vládnu peniaze. 

Hlavný hrdina Maťo sa proti svojej vôli stane súčasťou boja o moc a peniaze, ktorý sa nikdy nekončí. Sú v ňom nielen intrigy, ale aj politická vražda, zlí a ešte horší chlapci, napokon je to však on, kto ako osamelý bojovník naháňa tiene vlastnej minulosti.

Smer Ázia

Zachráni zločincov z východnej Európy Thajsko? Zdá sa im, že je dostatočne ďaleko, keby pritom nezabudli, že pri hľadaní ideálneho úkrytu sa sami môžu ľahko stať korisťou väčších predátorov.

Podľa producentky Adriany Kronerovej bolo cieľom nového projektu vytvoriť dielo, ktoré bude komerčne fungovať na viacerých trhoch a zároveň kvalitne spĺňať parametre žánru akčného filmu. 

Preto sa rozhodli nakrúcať veľkú časť filmu aj v Thajsku a zapojiť veľký zahraničný štáb. „Možnosti produkcie v zahraničí sme mapovali už niekoľko rokov, máme skúsenosti s realizáciou náročnej produkcie v Ázii,“ uviedla v explikácii pre AVF. 

Prípravy na stvárnenie hlavného hereckého charakteru vzal Michal Nemtuda vážne, hovorí dokonca o drine. „Tri roky pred nakrúcaním som tvrdo makal, aby som vyzeral ako ten Maťo, akého chcel mať vo filme režisér,“ opisuje. Každú voľnú chvíľu popri práci trávil na tréningu, učil sa zápasiť, narábať so zbraňami. 

Hra o tróny vydala hviezdu

Pre filmovú postavu si Nemtuda prísne upravil aj stravu, úplne vylúčil alkohol a nastavil si pevný režim. Hoci si musel nestále opakovať, prečo to robí, teraz vraj môže hrdo vyhlásiť, že to stálo za to. Na plátne sa ocitol v spoločnosti vyberaných kaskadérov.

Producenti sa sústredili na špičkových slovenských profesionálov, z ktorých viacerí pracujú výhradne pre zahraničné produkcie. Zázemie na spoluprácu s nimi si režisér vytváral niekoľko rokov. 

Na kaskadérske choreografie dohliadal Vladimír Furdík, celosvetovo známy ako Nočný kráľ z Hry o tróny, ale aj z projektov ako Zaklínač či Prometeus. Hoci pracovne je v zahraničí stále veľmi vyťažený, v slovenskom trileri sa predstaví nielen ako kaskadér, ale aj ako herec. 

Odmietol som preto aj pár veľkých zahraničných ponúk vrátane Ridleyho Scotta,“ prezrádza v oficiálnych zdrojoch. „Nakoniec som sa pri tejto práci cítil tak trochu ako na dovolenke, výborná atmosféra. Kvalita slovenských filmov stúpa a dúfam, že diváci si užijú aj ten náš.

Lóve 2 (Jakub Kroner, Slovensko, 2024)

Distribučná premiéra: 24. 10. 2024

Anotácia: Lóve 2

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Agata Novinski. Foto: Miro Nôta

rozhovor Agata Novinski

„Prajem si, aby sme sa nevzdali, neboli ticho a trpezlivo, dôsledne bojovali za slobodnú kultúru na Slovensku,“ reaguje na dianie v slovenskej kultúre Agata Novinski. V brandži sa pohybuje už roky, ako producentka však na filmovej scéne práve debutuje novým slovenským koprodukčným animovaným filmom Keď život chutí.  Do hĺbky animovanej tvorby ju vtiahol príbeh Bena, bystrého chlapca v puberte, ktorému veľmi chutí jesť. Dedičné gény však spôsobujú, že to je na ňom vidno, a čo čert nechcel, ešte sa aj zaľúbil do najočarujúcejšieho dievčaťa v triede.  Bábkový animák českej režisérky Kristiny Dufkovej zasvietil už na viacerých medzinárodných festivaloch a zbiera významné ocenenia vrátane dvoch nominácií na tohtoročné Európske filmové ceny. Vďaka úspechu vo francúzskom Annecy získal dokonca vstupenku do oscarových nominácií. Do slovenských kín príde 30. januára 2025. Ako ste sa dostali k produkcii tohto filmu? V prípravnej fáze režisérka Kristina Dufková a producentka vývoja Veronika Sabová oslovili Michala Novinského na spoluprácu na hudbe k filmu. Michal si prečítal scenár, pozrel výtvarné návrhy a bol projektom očarený natoľko, že prišiel s návrhom, či by sa spoločnosť NOVINSKI nemohla zároveň stať aj koproducentom filmu. Oslovil mňa, či by som mu s tým producentsky nepomohla, a tak som sa po rokoch vrátila k profesii, ktorú som študovala.  Čo vás presvedčilo?  Ako píšeme v stručnej anotácii k filmu, Keď...
Fotografia z filmu Vlny

Vlny sú o krok bližšie k oscarovej nominácii. Kto im konkuruje?

Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorej členovia o nomináciách rozhodujú, zverejnila v utorok 17. 12. takzvané shortlisty – užšie výbery filmov v desiatich kategóriách. Z týchto výberov vzídu pätice snímok, ktoré nakoniec 17. 1. získajú oscarovú nomináciu. Držiteľov cien vyhlási akadémia 2. 3. Slovenským zástupcom v boji o Oscara v kategórii medzinárodných filmov bola vojnová dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a Smrtihlav. Medzi filmy na shortliste sa neprebojovala. Film Vlny sa inšpiroval skutočným príbehom skupiny novinárov z medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sú odhodlaní prinášať nezávislé správy za každú cenu – aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. V českých a slovenských kinách už Vlny do nedele 15. 12. videlo spolu milión divákov – 825 882 v Česku a 174 238 na Slovensku. V Česku sú Vlny podľa návštevnosti aktuálne tretím najúspešnejším českým filmom od roku 1991 a deviatym najúspešnejším filmom vôbec. Na Slovensku sú podľa počtu divákov najúspešnejším českým filmom v ére samostatnosti. Producentkou filmu je Monika Kristl zo spoločnosti Dawson Films. Za Slovensko film produkovala Wanda Adamík Hrycová so spoločnosťou Wandal Production a Vlny vznikli aj v koprodukcii s RTVS. Zo slovenských tvorcov sa na filme podieľali tiež kameraman Martin Žiaran či kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková a vo Vlnách účinkujú aj Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Jevgenij Ivanovič Libezňuk alebo Michaela Majerníková....
Václav Polák / Zdroj: SFÚ

Václav Polák

Václav Polák roky úspešne dokumentoval slovenskú kinematografiu. Do štúdií na bratislavskej Kolibe prišiel na konci šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a začal pracovať pod vedením skúsenej fotografky Zuzany Mináčovej. Rovno ho poslali do terénu. V tých dňoch práve prebiehalo natáčanie dnes už kultovej drámy z vysokohorského prostredia Medená veža (1970). Podľa Polákovych slov to bola veľmi ťažká práca, ktorú však vyvážila prítomnosť významných osobností slovenskej kinematografie, ako napríklad režisér Hollý či kameraman Karol Krška. Nakrúcanie filmu prebiehalo v náročných podmienkach a dokonca sa celá jeho výroba predlžovala. „Hovorili mi, aké dôležité je vybrať si správne prostredie. Nachodil som sa, než som si vybral také, o akých mi režisér básnil. A nie je ľahké urobiť snímky napríklad tak, aby sa zdôraznila výška, respektíve hĺbka priestoru,“ spomínal v minulosti pre Film.sk. V kolibských ateliéroch existovalo v tomto čase aj špeciálne oddelenie, ktoré sa zameriavalo na fotodokumentáciu a propagačné materiály k filmom a aj viacerým filmovým podujatiam. Polák sa v sedemdesiatych rokoch dostal aj k fotografovaniu pri nakrúcaní ďalšieho kultového filmu – Ružové sny (1976) Dušana Hanáka, ktorý rozpráva príbeh poštára Jakuba a mladej rómskej dievčiny Jolanky. Je podpísaný aj pod fotografiami k snímke Jána Piroha Sagarmatha (1988). Pri spomienkach na toto nakrúcanie Václav Polák uvádza, že mal prvýkrát v živote možnosť voľne a blízko sa pohybovať v rómskych osadách. Obyvatelia si...
Zobraziť všetky články