Záber z filmu Redakcia / zdroj: Silverart

Metafora aj skutočný príbeh o hľadaní pravdy

Písmo: A- | A+

Žurnalistika v provincii, kde vládne korupcia, kde je cenzúra odpoveďou na investigatívu a kde sa z aktivistu stáva novinár. Ukrajinský režisér Roman Bondarčuk vo svojom novom filme Redakcia prináša tragikomický príbeh, v ktorom sa hrá o veľa. Vznikol len niekoľko mesiacov pred inváziou Ruska na Ukrajinu a dokončili ho aj vďaka slovenskej podpore a koprodukcii. Premiéru mal na prestížnom festivale Berlinale v sekcii Forum.

Biológ Jura sa na juhu Ukrajiny, v atmosfére blížiacej sa vojny, venuje výskumu svišťov. Jedného dňa sa stane svedkom požiaru, ktorý úmyselne zakladá skupina mužov. Odfotografuje ich a s dôkazmi o zločine sa snaží presvedčiť šéfredaktora novín Pravda stepi, aby jeho investigatívny článok uverejnil. Je však pred voľbami a zdá sa, že horiaci les nikoho nezaujíma.

Jura prichádza s ďalšími článkami, ale pre šéfredaktora sú dôležitejšie peniaze za reklamu od politikov než aktívny investigatívec. „Film je metaforou plnou moderných mýtov a záhad, no zároveň zobrazuje skutočné udalosti, ktoré postihli skutočných ľudí. Tí, ktorí sa podieľali na jeho vzniku a účinkovali v ňom, majú hlboké spojenie s týmto miestom a minulosťou južnej Ukrajiny. Všetkých nejakým spôsobom zasiahla chaotická doba pred vojnou,“uviedol režisér.

Juh Ukrajiny ho vždy fascinoval a priťahoval. „Tam, v Chersonskej oblasti, som vyrastal. Moji rodičia boli v 90. rokoch novinármi a byť novinárom v tomto období a v tejto oblasti bolo vskutku groteskné. Bol som svedkom absurdných situácií, v ktorých sa rodičia skrz svoju prácu ocitali. Sledoval som, ako sa správy môžu vytvárať, vymýšľať. Vždy som túžil natočiť film o tomto mediálnom kolobehu v ukrajinských provinciách.

Na scenári Bondarčuk pracoval s mamou Allou Ťuťunnyk. Rýchlo si uvedomili, že jej poznámky a skúsenosti musia posunúť do súčasnosti, a tak sa začali rozprávať s miestnymi novinármi a politickými konzultantmi. Bondarčuka zvlášť zaujal Dmytro Bahnenko, ktorý sa stal inšpiráciou pre hlavného hrdinu Juru.

Dima je vyštudovaný novinár, veľmi aktívny a pozoruhodný vo svojom skutočnom živote. Je známy tým, že bojoval proti Kirillovi Stremousovovi, jednému z najznámejších proruských kolaborantov, ktorý sa po invázii stal druhým najmocnejším mužom v regióne. Stremousov sa podieľal na podpálení lesa. Po požiari ho mohli vyrúbať a predať drevo. Ak by nezaložili požiar, lesy by nemohli rúbať, lebo boli chránené. Dima ho ako investigatívny reportér sledoval. Spolupracoval s lokálnymi aktivistami. Nastražili kamery, aby zachytili podpaľačov, ich kamióny a zbierali dôkazy,“priblížil Bondarčuk.

Na postavu Juru skúšal mnohých hercov, ale Dmytra Bahnenka nevedel dostať z hlavy. Najprv to vyzeralo, že pre slabé herecké schopnosti ho do filmu nebude môcť obsadiť, ale s odstupom času a vďaka pomoci hereckého kouča sa z Bahnenka nakoniec stal skvelý kandidát.

trailer k filmu Redakcia

Podľa slovenskej koproducentky Kataríny Krnáčovej je Redakcianadčasovým príbehom o hľadaní pravdy, ktorý je zasadený do prostredia Chersonskej oblasti a v kontexte udalostí dnešnej doby nesie aj v našej krajine nesmierne aktuálne posolstvo“. Mnohé z miest, na ktorých sa nakrúcalo, už dnes neexistujú. „Boli zničené, zatopené alebo vypálené. Osudy mnohých ľudí z filmu sú dnes neznáme. Niektorí aj s rodinami odišli z krajiny, z iných sa stali kolaboranti a utiekli do Ruska. Ale väčšina sa rozhodla zostať a postaviť sa na odpor okupantom,“priblížil režisér.

Vojna zasiahla aj samotnú tvorbu filmu. Strihač Viktor Onysko narukoval a nakoniec koncom roka 2022 padol v boji za slobodnú Ukrajinu. Nebol jediný, kto narukoval.

Chcela som akokoľvek prispieť a pomôcť. Keď prišla z Audiovizuálneho fondu špeciálna výzva na pomoc ukrajinským filmárom, pridala som sa a požiadala o podporu na dofinancovanie a dokončenie dvoch ukrajinských filmov. Jedným bola Redakcia, kde bola potrebná predovšetkým postprodukcia. Film bol už viac-menej celý nakrútený, ale chýbala mu veľmi dôležitá záverečná scéna, ktorú už na juhu Ukrajiny nemohli natočiť. Som veľmi vďačná, že sme dostali podporu. Pre Redakciu sme hľadali na Slovensku miesto, ktoré by sa čo najviac podobalo ukrajinskej stepi. Nakoniec sme takú scenériu našli za Bratislavou smerom k Morave. Vybavili sme autobus pre filmový štáb a hercov z Ukrajiny a previezli ich na Slovensko, aby sme mohli túto scénu natočiť v úzkej spolupráci s početným slovenským štábom,“ vysvetlila Katarína Krnáčová.

Redakcia (Redakcija, r. Roman Bondarčuk, Ukrajina/Nemecko/Slovensko/Česko, 2024)
Celkový rozpočet filmu: 1 224 452 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 112 500 eur)
Distribučná premiéra: 7. 11. 2024

Autor:

Záber z filmu Redakcia / zdroj: Silverart

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

recenzia Dahomey

Na zvlnenej hladine Seiny, ktorú brázdia lode plné turistov túžiacich obdivovať krásy francúzskej metropoly s pohárikom sektu s ruke, sa vynárajú titulky: „Dvadsaťšesť dahomejských kráľovských pokladov sa chystá opustiť Paríž. Vrátia sa na rodné územia, z ktorých sa stal Benin. S tisíckami ďalších boli tieto umelecké diela vyrabované počas invázie francúzskych vojsk v roku 1892. Stotridsať rokov strávených v zajatí sa pre ne blíži ku koncu.“ Film, zaznamenávajúci putovanie artefaktov z parížskeho Musée du quai Branly do Námorného paláca v Cotonou, mohol ponúknuť zaujímavý pohľad na podobu repatriácie kultových predmetov, ktoré si koncom 19. storočia víťazné vojská odvliekli z afrického kontinentu ako vojnovú korisť do Francúzska. Mohol, ale filmárke narodenej v Paríži, ktorej korene sú senegalské, to nestačilo. Chcela viac. Neuspokojila sa s atraktivitou magnetizujúceho východiska a výsledkom jej filmárskej hravosti a invencie je nevšedný experiment na pomedzí podmanivej vizuálnej eseje a magického sna vystupujúceho z hlbín nepoznanej minulosti. Vo svete filmu nie je Mati Diop neskúsená začiatočníčka. Začínala síce ako herečka, no rýchlo prešla na opačnú stranu kamery – zvábili ju posty režisérky a scenáristky. Od začiatku jej bolo jasné, na aké tematické okruhy chce vo svojich filmoch zaostriť. „Musím znovuobjaviť svoju africkú časť, ktorú kolonizovala moja biela kultúra.“ Objavovať ju začala v rodnej krajine svojho otca hudobníka Wasisa Diopa – v Senegale. Do...

Novým predsedom rady AVF je Štefan Dlugolinský

Počas rokovania 12. 12. si rada Audiovizuálneho fondu zvolila nového predsedu. Stal sa ním Štefan Dlugolinský. V zmysle rokovacieho poriadku rady sa ktorýkoľvek z jej členov môže prihlásiť za predsedu. Štefan Nižňanský navrhol Štefana Dlugolinského a ten informoval, že ho interne oslovili ďalší členovia rady. Nikto iný z rady neprejavil záujem kandidovať. Výsledkom hlasovania tajným hlasovaním bolo zvolenie Dlugolinského za predsedu. Osem členov rady hlasovalo za, proti hlasoval jeden člen a dvaja členovia sa zdržali. Štefana Dlugolinského vymenovala za člena rady AVF ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová s účinnosťou od 12. augusta 2024 za oblasť nezávislých producentov v audiovízii. Jeho funkčné obdobie je šesť rokov, trvá do 12. 8. 2030. Dlugolinský študoval na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave a na Divadelnej fakulte VŠMU. V oblasti televíznej tvorby je autorom desiatok scenárov a podieľal sa na výrobe stoviek televíznych relácií, predovšetkým v Hlavnej redakcii zábavných programov, ako režisér sa podpísal pod zábavné a hudobné programy. Širšej verejnosti je známy najmä zo svojho pôsobenia vo funkcii námestníka ústredného riaditeľa STV Igora Kubiša. Ten televíziu riadil v rokoch 1996 – 1998, počas vlády Vladimíra Mečiara, ktorý ju zneužíval na politickú propagandu. Je predsedom Slovenskej asociácie novinárov, ktorej podpredsedom je Roman Michelko, poslanec SNS. Dlugolinského vymenovanie do rady AVF kritizovali v auguste v spoločnom...
Zobraziť všetky články