Jozef Ružička / Zdroj: SFÚ
Písmo: A- | A+

Kameraman Juraj Ružička sa narodil 20. novembra pred sto rokmi. Často spolupracoval napríklad s Viktorom Kubalom.

Pochádzal o živnostníckej z rodiny. Jeho otec v okolí Trnavy vyrábal rôznorodé čistiace nástroje ako cirokové metly, pracie kefy či zmetáky.

Počas obdobia Slovenského štátu v roku 1942 začal Jozef Ružička pracovať ako asistent kamery vo filmovej spoločnosti Nástup. Mal len osemnásť rokov. Toto rozhodnutie sa preňho stalo zásadným. V tom čase tam už pracovali významné mená našej domácej kinematografie, ako napríklad Karol Krška. V roku 1943 nádejný kameraman nastúpil na povinnú základnú vojenskú službu. Pridelený bol do oddielu na východnom Slovensku. Pred vypuknutím Slovenského národného povstania časť vojska v tomto regióne išla na východný front alebo do pracovných táborov. Práve tam smeroval aj Jozef Ružička. Pobyt v tábore sa, prirodzene, podpísal na jeho zdravotnom stave. 

Ružička participoval na audiovizuálnom zachytávaní štátnej propagandy a fašistickej vlády. Pôvodne sa vyučil za fotografa a svoje remeslo ovládal dokonale. Reštauroval viaceré negatívy filmového materiálu a vyhotovené fotografie aj profesionálne upravoval. Dôraz kládol primárne na funkčnú kompozíciu a precízne svietenie. Zameriaval sa rovnako profesionálne na prírodné scenérie ako na výjavy ľudských konštelácií. Práve vďaka tejto schopnosti a správnemu kompozičnému videniu sa mu v Nástupe veľmi darilo. Postupne sa z asistenta kamery vypracoval na pozíciu hlavného kameramana vo vlastnej tvorbe.

Najprv pracovali väčšinou len s ľahkými ručnými kamerami, resp. so stredne ťažkými kamerami BH a Šlechta a nechcel sa ich vzdať. Postupne sa prestal venovať reportáži a priľnul ku klasickému aj umeleckému dokumentu. Už v roku 1950 nakrúcal rekonštrukcie partizánskych bojov v našich horách pre film Stanislava Barabáša Za slobodu.

V roku 1951 stál za kamerou snímky Závodné predajne. Podľa oficiálnej anotácie išlo o hranú agitku o význame a úlohe socialistického obchodu. O tri roky neskôr stál spolu s Vladimírom Ješinom za kamerou krátkometrážnej snímky Petra Solana Komu dôverovať? Opätovne išlo o politickú agitáciu. Satirické pojednanie natáčal aj s Vladom Kubenkom v titule venujúcom sa knihám a vlažnému vzťahu k nim v našej spoločnosti.

Veľkú časť svojej tvorby kameraman Ružička spojil s kultovým slovenským autorom animovaných filmov Viktorom Kubalom. Právom ho označujú ako jeho dvorného kameramana. Obdobie šesťdesiatych rokov prinieslo desiatky spoluprác. Napríklad v roku 1965 vytvorili protestné krátke dielo Biely a čierny, v ktorom sa venujú rasovej diskriminácii a novým podobám kolonializmu. Nasledovali tituly Zem (1966), Nevera (1966), V krajine divov (1967) či Dita na Vianoce (1967).

O kultovom animovanom diele Zbojník Jurko (1977) slovenský publicita, dramaturg a režisér Rudolf Urc poznamenal: „Popri scenáristovi, výtvarníkovi, animátorovi a ďalších tvorivých profesiách pri celovečernom filme Zbojník Jurko si Jožko Ružička udržal svetovú úroveň kameramana v tomto lukratívnom a zaujímavom prostredí.“

Jozef Ružička sa dokonca podieľal aj na hudobnom videoklipe Heleny Vondráčkovej a Waldemara Matušku To se nikdo nedoví (1969), ktorý režijne zastrešila Jaroslava Havettová. K jeho posledným dielam patrí animovaný film Antiturista z roku 1979 v réžii Vlada Kavčiaka. V tomto období sa už stále častejšie začali hlásiť aj chronické choroby. Preto nemohol participovať na ďalšom krásnom a svetoznámom diele Viktora Kubala Krvavá pani.

Po Ružičkovi ostalo množstvo nezabudnuteľných filmov a nádherných rozprávkových príbehov, v ktorých veľmi jasne vidíme jeho rukopis. Ostáva nám len zamýšľať sa, čo by ešte Ružička vytvoril, ak by sa dožil vyššieho veku. Keď 11. 10. 1983 zomrel, mal iba 58 rokov.

Jozef Ružička / Zdroj: SFÚ

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Svet medzi nami. Foto: Film Expanded

recenzia Svet medzi nami

Na začiatku bolo krátke video na sociálne siete o výstave jej fotografií v Českom centre v New Yorku. Po šiestich rokoch nakrúcania je na konci celovečerný dokument Svet medzi nami o fotografke Marii Tomanovej, pod ktorý sa podpísala režisérka Marie Dvořáková. Chytí vás od prvých záberov z vernisážovej tlačenice v New Yorku a nepustí až po záverečný pohľad na zapadajúce slnko v Mikulove. V meste, v ktorom hrdinka filmového príbehu vyrastala. Dokonca aj v prípade, že si zvedavý divák o ňom už vopred zistí podrobnejšie informácie, dokument celých deväťdesiat minút drží jeho pozornosť permanentne a pevne vo svojich opratách. Rozpráva o celkom obyčajných veciach ako radosť, obavy, smútok, úspech, sklamanie či prehra. Na druhej strane však rozpráva aj o nie celkom obyčajných záležitostiach, ako trebárs tvorivé hľadanie, sila portrétu i autoportrétu, aký je rozdiel medzi módnou fotografiou a voľnou tvorbou alebo načo nám umenie vôbec je a čím sa človeku prihovára. Marie Tomanová je totiž ideálna „hrdinka“ – spontánna, nesmierne temperamentná, úprimná a výrečná žena, ktorá navyše má neuveriteľné čaro osobnosti a málokedy jej chýba úsmev na tvári. To som už akože slávna? „Za pol roka sa vrátim a potom sa vezmeme,“ oznámila priateľovi, keď dokončila štúdium maliarstva na Fakulte výtvarných umení Vysokého učenia technického v Brne. Na pôde maľby sa totiž necítila priveľmi isto, chcela si jednoducho vyčistiť za morom hlavu,...
Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Zobraziť všetky články