Zita Furková vo filme Zločin slečny Bacilpýšky (1970). Foto: archív SFÚ / Milan Kordoš
Písmo: A- | A+

A čia je to smola? Čia? Vaša, vaša. Práve táto replika z kultovej Jakubiskovej Perinbaby (1985) sa pre mnohých z nás už navždy spája s hlasom Zity Furkovej. Herečka, ktorá v rozprávke prepožičala hlas Zubatej, oslávila 6.  marca osemdesiatpäť rokov. Vo svojej profesionálnej kariére vytvorila vyše sto divadelných, filmových a televíznych postáv. Venuje sa aj dabingu a sama vlastní dve dabingové štúdiá.

Zita Furková sa narodila v Hradišti pod Vrátnom. Doma z nej pôvodne chceli mať výtvarníčku, no ju už od útleho veku fascinovalo divadlo. Po absolvovaní štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení v roku 1962 prvé dva roky pôsobila v činohernom súbore zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Následne účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. V rokoch 1968 až 1971 bola členkou činoherného súboru Divadelného štúdia (Divadlo na korze) v Bratislave.

Hoci divadlo vyprodukovalo počas troch rokov „iba“ osem hier, stalo sa legendou, ktorú zastavil režim. Po rozpustení súboru až do roku 1990 pôsobila v bratislavskom Divadle Nová scéna. Návštevníkom divadla je v ostatných rokoch známa predovšetkým z Divadla Astorka Korzo ‘90, ktorého je spoluzakladateľkou. Vyskúšala si aj réžiu, a to divadelnú (vdomovskej Astorke Lorcov Dom Bernardy Alby) aj filmovú. Podľa jednej z poviedok z knihy Útek z rodnej obce od Ruda Slobodu v roku 2003 zrežírovala filmovú drámu Jesenná, zato silná láska, naktorej sa tiež podieľala producentsky a scenáristicky. Hoci verí, že Sloboda bol so spracovaním – tam niekde hore – spokojný, „vždy je na konečnom zostrihu čo vylepšovať“. Podľa Furkovej je veľkou nevýhodou filmu oproti divadlu skutočnosť, že pri filme ide o tzv. definitívu.

Zita Furková má za sebou množstvo filmových úloh. Jej debut na veľkom plátne prišiel vroku 1961 vo filme Most na tú stranu v réžii Vladislava Pavloviča. Medzi ďalšie významné diela v jej kariére patria snímky ako Dosť dobrí chlapi (r. Jozef Režucha, 1971), Sedím na konári a je mi dobre (r. Juraj Jakubisko, 1989), televízne Priateľstvá padajúceho lístia (r. Juraj Nvota, 1998) či seriál Život bez konca (r. Miloslav Luther, 1982).

Často vystupovala v rozprávkach a filmoch pre deti a mládež, napríklad v tituloch Cézar a detektívi (r. Dimitrij Plichta, 1967) či Zločin slečny Bacilpýšky (r. Jozef Režucha, 1970). Menšiu úlohu stvárnila v Kráľovi Drozdia brada (1984) Miloslava Luthera. Jej povestný výkrik „Vyhoďte ho!“ hneď v úvodnej scéne je nezabudnuteľný.

V obľúbenom a nekonečnom televíznom seriáli Ordinácia v ružovej záhrade (2007 – 2012) zahrala rolu psychiatričky, vďaka ktorej sa začala viac zaujímať o psychológiu. „Radi analyzujeme toho druhého a na sebareflexiu nám čas neostane. Mali by sme začať od seba. Každý z nás má nejakú tú diagnózu. Pokiaľ ide o herectvo, so psychológiou úzko súvisí, lebo jeho podstatou je preniknúť do psychológie postavy.

Zita Furková nikdy nevidela problém vo vyjadrení názoru na spoločensko-politické dianie. Považuje za veľký omyl, keď si niekto myslí, že herci a herečky sa k nemu nemajú vyjadrovať. Otvorene priznáva, že na svoj vzhľad si nikdy nepotrpela. Sama seba definovala ako „chlapčenský typ“. Vždy sa kamarátila viac s chlapcami než s dievčatami. (Manžel pani Furkovej, uznávaný výtvarník a grafický dizajnér Milan Veselý, ktorý zomrel v roku 2015, si na nej cenil predovšetkým jedinečnú vnútornú krásu.)

Vždy som sa riadila svojím svedomím. Človek musí poznať sám seba a to je niekedy veľmi namáhavé. A najmä musí byť za seba zodpovedný. Dôležité je mať pocit slobody ducha, ktorý je však zároveň veľmi zväzujúci, pretože sloboda je veľká zodpovednosť. Možno to vyznie ako fráza, ale to, čo sa nepáči mne, nerobím ani tomu druhému,“ povedala herečka výrazných charakterov pre denník Pravda. Aj vďaka týmto zdanlivo jednoduchým, no hlbokým myšlienkam môžeme byť za Zitu Furkovú vďační. Vďační za jej talent, za jej autenticitu a novátorstvo.

Zita Furková vo filme Zločin slečny Bacilpýšky (1970). Foto: archív SFÚ / Milan Kordoš

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Zľava: Marcel Šedo, Katarína Mišíková, Matej Sotník a Martin Ciel počas diskusie na festivale 4 živly. Foto: Imrich Kútik Radosť

4 živly prinesú do Banskej Štiavnice Radosť

Témou nadchádzajúceho ročníka Letného filmového festivalu 4 živly v Banskej Štiavnici bude Radosť. Festival si pre svojich divákov pripravil svieži mix filmov a sprievodných podujatí. V banskom mestečku privíta návštevníkov v stredu 6. augusta a potrvá do nedele 10. augusta 2025. „Čo prináša radosť? Filmový festival 4 živly vie, že správnym fanúšikom kinematografie prinášajú radosť dobré filmy. Zatiaľ čo minulý rok bola témou podujatia Cesta, v nadchádzajúcom 27. ročníku sa 4 živly zamerajú práve na pozitívnu emóciu – Radosť,“ uviedli organizátori. Festival vo svojom programe kombinuje filmy zo zlatého fondu kinematografie s novinkami a potrpí si na žánrovú pestrosť. Aj tento tok tak ponúkne snímky, ktoré by ste v inej kolekcii spoločne nenašli. Tri desiatky filmov V legendárnom filme Sedmikrásky (1966) režisérky Věry Chytilovej publikum rozradostí neviazanosť československej novej vlny, jedného z najplodnejších období domácej kinematografie. Názov filmu slovenského režiséra Dušana Hanáka môže predpovedať festivalovú náladu – Dni radosti (1972). Snímka Don't Cry Pretty Girls (1970) maďarskej režisérky Marty Meszáros rozpovie príbeh o radostiach i starostiach mladosti. Festival vo svojom výbere reflektuje aj úlohu umenia v našich životoch. Hudobný dokument nemeckého režiséra Wima Wendersa Buena Vista Social Club (1999) zachytáva unášajúci pocit z tvorby – aj tej, ktorá vzniká v náročných životných podmienkach. A francúzska hororová...
Režisér Andrej Kolenčík a režisér Peter Begányi pri nakrúcaní spoločného filmu Výstava (2013). Foto: Piknik Pictures

Novým povereným riaditeľom Slovenskej televízie je Peter Begányi

STVR informovala, že novým povereným riaditeľom Slovenskej televízie sa od 3. júla 2025 stal Peter Begányi. V Slovenskej televízii a rozhlase pôsobil od mája 2025 ako poradca generálnej riaditeľky. „Som veľmi rada, že sa mi podarilo presvedčiť profesionála z externého prostredia, ktorý bude pre Slovenskú televíziu skutočným prínosom. Peter Begányi vie aplikovať svoj nezávislý pohľad aj bohaté skúsenosti z audiovizuálnej tvorby do prostredia verejnoprávnej inštitúcie, čo považujem za kľúčové v období zmien a nových výziev,“ povedala generálna riaditeľka STVR Martina Flašíková. Podľa slov generálnej riaditeľky ide dočasné poverenie. Jeho cieľom je vykonať personálny audit televíznej časti STVR, zhodnotiť odborný potenciál a organizačné nastavenie. Finálne personálne nominácie budú nasledovať až po jeho vyhodnotení. „Ponuku viesť Slovenskú televíziu som prijal po dôslednej analýze jej aktuálneho stavu a potrieb. Vnímam ju ako inštitúciu s jedinečným spoločenským významom, ktorá si vyžaduje vecné rozhodovanie, jasnú víziu a efektívnu realizáciu. Mojou stratégiou je posilniť programovú kontinuitu, stabilizovať dramaturgické smerovanie a obnoviť dôveru divákov prostredníctvom kvalitného, verejnoprávne ukotveného obsahu, ktorý reflektuje súčasnosť, pamäť i kultúrnu rôznorodosť krajiny,“ povedal poverený riaditeľ Slovenskej televízie Peter Begányi. Peter Begányi pôsobil ako režisér, scenárista a producent. „Je držiteľom ceny ARTÚR, udeľovanej Divadelným ústavom za dramatickú tvorbu pre deti a mládež. Získal tiež...
KAMERA 2025

Spustili prihlasovanie do súťaže KAMERA 2025

Asociácia slovenských kameramanov vyhlásila 11. ročník udeľovania cien o najlepšie kameramanské výkony – KAMERA 2025. Aj tentokrát sa súťaží v siedmich kategóriách: hraná filmová tvorba, dokument, televízny seriál, krátky film, reklama, videoklip a študentská tvorba. „Do súťaže možno prihlásiť audiovizuálne diela s premiérou po 31. auguste 2023 až do uzavretia prihlášok súťaže, projekt sa tak už oficiálne vracia do svojej dvojročnej pravidelnosti. Prihlásené diela musia byť natočené slovenskou kameramankou alebo kameramanom, nezáleží však, či natáčali na Slovensku alebo v zahraničí,“ uviedli organizátori. Prihlásiť sa možno do 1. augusta 2025 prostredníctvom online formulára. Diela môžu prihlasovať kameramani a kameramanky, ale tiež ich zástupcovia (producenti, agenti a podobne). Limit je stanovený na jedno dielo na jedného kameramana/kameramanku v kategóriách televízny seriál, krátky film, reklama, videoklip a študentský film. Výnimku tvoria hrané a dokumentárne filmy. V týchto kategóriách možno prihlásiť dva filmy na jedného kameramana alebo kameramanku. „Novinkou v 11. ročníku KAMERA 2025 je podmienka, ktorá sa týka kategórie Cena za najlepší študentský film, kde je nutné, aby kameramanka či kameraman prihláseného diela bol študentom/kou počas fázy natáčania prihláseného diela,“ uviedli organizátori. Dodali, že nie je nutné, aby bol študentom/-kou aj počas prihlasovania. Dve kolá hlasovania Víťazi a víťazky v jednotlivých kategóriách budú známi 2. decembra...
Zobraziť všetky články