recenzia Kavej

Východ nie je kultúrny atribút, ale geografická lokalizácia

Juraj Malíček

05.08 2024
Písmo: A- | A+

Kavej je divácky mimoriadne úspešná slovenská komédia, vďaka Bohu za to, ľudia na ňu chodia v hojnom počte a páči sa im aspoň tak ako internetový seriál, ktorým je inšpirovaná a ktorý rozvíja na platforme celovečerného filmu. Stačí to? Samozrejme!

Ibaže by nestačilo a svojím spôsobom nestačí, lebo Kavej je pri všetkej svojej diváckej úspešnosti film, ktorý vzbudzuje rozpaky, zvlášť ak divák nič neočakáva, naozaj nič okrem priamočiarej žánrovej filmovej zábavy. Kavej totiž – a je to tak celkom v poriadku – má ambície. Chce od diváka nielen aby sa smial či príjemne usmieval (lebo sekvencií „do rehotu“ v ňom zas až tak veľa nie je), ale aj aby sa zamyslel, a to dokonca na tým, čo je v živote naozaj dôležité. Systém hodnôt, ich skutočnosť! Či rodinné šťastie alebo kariéra, či žiť skromnejšie doma alebo menej skromne kdesi inde, pokojne až hen v ďalekej Bratislave, najväčšom východniarskom meste na Slovenku. To však nie sú jediné zásadné výzvy, ktorým musí kamarátka Klára, jedna z hlavných hrdiniek filmu, čeliť. Dochádza totiž aj ku konfrontácii s kamarátkou Veronikou (druhá hlavná hrdinka), ktorá rieši vlastnú existenciálno-partnerskú krízu. S kým áno a s kým nie, koho ľúbiť, koho nie. Stretli sa vo vlaku, Klára a Veronika, na začiatku filmu, ale až po expozícii, v ktorej sa dozvieme, prečo Klára na východ cestuje. Prečo cestuje Veronika, sa dozvieme pri káve v jedálnom vozni a príbeh sa môže začať.

A aj sa začne, samozrejme, v súlade s predpokladom, že divák už z rovnomenného internetového seriálu Kláru a Veroniku pozná a vytvoril si k nim akýsi vzťah. V zásade pozitívny, bez ironizujúceho rozmeru ako v prípade inej dámskej dvojky, ktorá sa dočkala vlastného filmu. A keď už sme pri Cukya Luky, hneď skonštatujme, že ten ich, sedem rokov starý film je, paradoxne, pravdivejší. Je len bláznivou komédiou, bez nadstavby, zato s humorom, často trápnym, ale viac-menej funkčným. V Kavej je toto problém, divák totiž nemusí bezpečne odčítať, kedy sa má smiať a kedy dramaticky zvážnieť. Rámec príbehu tvoria tri svadby a pohreb a predovšetkým v rámci jeho dejovej linky nie je jasné, kedy tvorcovia prechádzajú od čierneho humoru k humoru vyslovene morbídnemu, čo by som bol maximálne ocenil, ak by som bol vedel, že sa smejem na celé kino v súlade s autorským zámerom a nie proti nemu – pochybnosti vzbudzovala aj skutočnosť, že sa smejem sám. V poriadku, Kavej sa mi nepáčil až tak veľmi, že som mal pocit, že ma tvorcovia chcú uraziť, vkusu nerozkážem, a vôbec by som sa ho nerozpakoval celkom odpísať, ak by som počas druhých dvoch tretín filmu permanentne nepremýšľal nad tým, prečo som zostal vonku, prečo svojím príbehom nevtiahol a nepohltil.

Iste, nie som východniar, nehovorím tým úžasným dialektom, ale vždy som mal pocit, že mu úplne rozumiem. A nielen reči, ale i výpovedi a v Kavej akoby bola iba tá reč, nie výpoveď. Milé, náramne, sú cameá osobností spojených s východom, svojej životnej úlohy sa tu napríklad dočkal Ján Pisančin v úlohe kňaza, o ktorom som presvedčený, že ak by bol reálnym človekom a nie filmovou postavou, zo srdca by neznášal „ľudový“ humor Andera z Košíc, podobne výrazne fungoval aj Martin Višňovský z Chiki liki tu-a v úlohe svadobného fotografa a svoje odohrali aj lokality, za všetky spomeňme prešovskú Christianiu.

Toto všetko rezonovalo a vzbudzovalo potešenie, ktoré však kazil nefunkčný príbeh dookola omieľajúci a variujúci jeden a ten istý stereotyp. Východniari sú iní, špecifickí a v tejto špecifickosti výnimočnejší a určite si zaslúžia svoju výnimočnosť osláviť, aj keď vo filme sa ich inakosť javí iba ako naivita, prízemnosť, až ťapákovská tuposť. Lenže východniari nie sú takto iní, respektíve, tento názor tvorcov nezdieľam, a preto ma to adorovanie falošnej výnimočnosti vyrušovalo, zvlášť ak ho mali bližšie špecifikovať sekundárne rozvíjané vzťahové motívy kontaminované banalitou až za hranicu únosnosti. Akoby sa východ začínal už kdesi pri Vajnoroch a Kysak bol tým vzdialeným bájnym Orientom, miestom, ktoré nás fascinuje, ale principiálne mu nemôžeme porozumieť.

Lenže nič také vo filme nie je, azda okrem toho dialektu a vlastne aj tomu rozumieme celkom dobre, takže zostáva len pocit márnosti, ospravedlniteľný iba diváckym úspechom filmu. A ten sa dostavil, takže žiadny problém, azda by mohla byť aj dvojka, akurát by som sa prihováral za to, aby bola podstatne kratšia (111 minút na komédiu, hoci aj s presahom, ak by tam bol, je skutočne priveľa) a aby sa v nej zbytočne nemútila voda snahou o sofistikovanejšiu formu výpovede. Banalitu formou nezamaskuješ.   

 

Kavej
Slovensko 2023
RÉŽIA Lukáš Zednikovič ● SCENÁR Michaela Zakuťanská ● KAMERA Tomáš Zednikovič ● HRAJÚ Jana Kovalčiková, Anna Jakab Rakovská, Pavol Šimun, Tomáš Turek, Lenka Barilíková Spišáková, Branislav Matuščin, Peter Stašák a iní
MINUTÁŽ 111 min.
DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA 18. 7. 2024

 

Hodnotenie: 40%

FOTO: Continental film

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Už ťa nemám rád

Prečo neprenikneme do sveta dospievajúcich detí?

Krehké dobrodružstvo prvej lásky sa často odohráva na pozadí tínedžerskej revolty a mladíckeho vzdoru. Takýto obraz vystúpil do popredia v predstavách českého režiséra Zdeňka Jiráského, keď sa rozhodoval pre tému svojho nového filmu. Bolo to v čase, keď pandemické šialenstvo uzatvorilo ľudské vnútra pred možnosťou prirodzene sa prepájať s vonkajším svetom. Výsledkom je film Už ťa nemám rád z roku 2023, ktorý vznikol v česko-slovensko-rumunskej koprodukcii. Režisér zasadil príbeh dvoch tínedžerov Marka a Terezy do malého českého mestečka. Ich život poznačený nudou sprevádza túžba prežiť dobrodružstvo na prahu dospelosti. Marek má trinásť, nakrúca videá so sociálnou problematikou, a v očiach spolužiakov je práve preto outsiderom. Idylický vzťah s mamou naruší jej nová známosť, a tak Marek nemá chuť byť doma. Keď sa v ohrozenom období cíti najviac sám, do cesty mu vstúpi o rok mladšia Tereza. Hoci prichádza z celkom iného sociálneho zázemia, nájdu v sebe zaľúbenie. Ich tínedžerské hry sa však rýchlo vymknú spod kontroly a predstieraný únos dievčaťa vrcholí útekom z domova. Nasadnú do vlaku a čoskoro sa strácajú v labyrinte nekonečných možností slobody. Strach z neznámeho prináša stratu ilúzií. Marek sa chce vrátiť domov, Tereza nie. A cesta sa ešte zďaleka nekončí. „Koncept príbehu dvoch detí vychádza z tradície realizmu,“ hovorí o svojich motiváciách Zdeněk Jiráský, známy najmä svojím celovečerným debutom Poupata z roku 2011, za ktorý získal...
Záber z filmu Pokiaľ ja žijem

recenzia Pokiaľ ja žijem

Občas sa stane, že film sa v človeku dotkne čohosi hlbokého, ale zároveň veľmi individuálneho, neprenositeľného, súvisiaceho s jeho individuálnou, neprenosnou, čiže výnimočnou životnou empíriou i súčasnosťou. Príklad: film o umieraní blízkeho, nech už má akékoľvek (ne)kvality, bude vnímať inak umierajúci, inak jeho opatrovník, inak niekto, kto sa o podobnú skúsenosť nikdy ani len neobtrel. Dlhý úvod, ale považujem za čestné na začiatku oznámiť, že vo vzťahu k dokumentárneho filmu o rómskom mladíkovi Daliborovi Lezovi Pokiaľ ja žijem režiséra Romana Ďuriša som prinajmenšom tou opatrovníčkou, lebo... ale to sem nepatrí. Roman Ďuriš pred zopár rokmi absolvoval štúdium hranej réžie na VŠMU, úspech vtedy zaznamenal najmä snímkou Niečo sa deje (2019), príbehom lokálneho televízneho reportéra, ktorý sa rozhodne na vlastnú novinársku päsť vyriešiť násilný čin – a potom sa veci skomplikujú, lebo stopy vedú aj k jeho vlastnému synovi. Pokiaľ ja žijem je jeho debutom v dospelom profi vesmíre. Okrem réžie je aj s kameramankou Michaelou Hoškovou spoluautorom námetu a scenára k filmu. Vznik filmu podporili viaceré fondy, nadácie aj televízia zo Slovenska, Česka, Poľska. Mohli by sme ho nazvať observačným portrétom o boji človeka, čo nemá v ruke ani jednu dobrú kartu a aj tak úporne hrá partiu s nepriateľmi – a že ich má dosť, až nadmieru. Dokonca on sám si je v určitom zmysle slova najúhlavnejším...
Zobraziť všetky články