Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

recenzia Dahomey

Keď sa domov stane cudzinou

Jena Opoldusová

Písmo: A- | A+

Vrátiť sa domov? Čo ma tam čaká?“ Hlas prerývajúci tmu a vychádzajúci z temnoty minulosti je plný pochybností. Kladie prvé z množstva otázok, ktoré otvára v dokumente Dahomey jeho režisérka, scenáristka a spoluproducentka Mati Diop. Francúzsko-senegalská filmárka zaň na tohtoročnom Berlinale získala Zlatého medveďa.

Na zvlnenej hladine Seiny, ktorú brázdia lode plné turistov túžiacich obdivovať krásy francúzskej metropoly s pohárikom sektu s ruke, sa vynárajú titulky: „Dvadsaťšesť dahomejských kráľovských pokladov sa chystá opustiť Paríž. Vrátia sa na rodné územia, z ktorých sa stal Benin. S tisíckami ďalších boli tieto umelecké diela vyrabované počas invázie francúzskych vojsk v roku 1892. Stotridsať rokov strávených v zajatí sa pre ne blíži ku koncu.

Film, zaznamenávajúci putovanie artefaktov z parížskeho Musée du quai Branly do Námorného paláca v Cotonou, mohol ponúknuť zaujímavý pohľad na podobu repatriácie kultových predmetov, ktoré si koncom 19. storočia víťazné vojská odvliekli z afrického kontinentu ako vojnovú korisť do Francúzska. Mohol, ale filmárke narodenej v Paríži, ktorej korene sú senegalské, to nestačilo. Chcela viac. Neuspokojila sa s atraktivitou magnetizujúceho východiska a výsledkom jej filmárskej hravosti a invencie je nevšedný experiment na pomedzí podmanivej vizuálnej eseje a magického sna vystupujúceho z hlbín nepoznanej minulosti.

Vo svete filmu nie je Mati Diop neskúsená začiatočníčka. Začínala síce ako herečka, no rýchlo prešla na opačnú stranu kamery – zvábili ju posty režisérky a scenáristky. Od začiatku jej bolo jasné, na aké tematické okruhy chce vo svojich filmoch zaostriť. „Musím znovuobjaviť svoju africkú časť, ktorú kolonizovala moja biela kultúra.“ Objavovať ju začala v rodnej krajine svojho otca hudobníka Wasisa Diopa – v Senegale. Do nej zasadila príbeh dvojice priateľov púšťajúcich sa na vlny dobrodružstva nelegálnej migrácie. Experimentálny krátky film Atlantiques (2009) jej na festivale v Rotterdame vyniesol prestížneho Tigra. Po ďalších krátkych a dokumentárnych filmoch nasvietila tému mladých Senegalčanov túžiacich po lepšej budúcnosti – hoci z iného uhla pohľadu a iným príbehom – aj v celovečernom hranom debute s rovnakým názvom Atlantiques (2019). Na festivale v Cannes zaň získala Grand Prix.

Prvá správa o návrate dahomejských kráľovských pokladov do krajiny ich vzniku sa objavila 9. novembra 2021. Obraz nás zavedie do sterilného a všadeprítomnými kamerami ostro sledovaného podzemia múzejných depozitárov, v ktorých temnote „spia“ ukoristené artefakty. Do tmy, v ktorej ich ukrývajú, znie iba tajomný hlas. Hlas objektu číslo 26. Keď čerň z plátna vyženie svetlo, vidíme drevenú sochu muža so zdvihnutou rukou, ktorého telo pokrývajú železné čepele. Príprava na cestu zo sklenenej vitríny do debny, v ktorej sa vráti „domov“, je náročná práca pre špecialistov.

Cotonou – najväčšie mesto Beninu, v ktorom sídli vláda, sa zatiaľ pripravuje na privítanie zlomku odvlečených kultových a umeleckých pokladov. Treba im totiž pripraviť klimatizované priestory. Pri strohej kontrole ich vonkajšieho stavu sa dozvedáme o jednotlivých artefaktoch niečo viac: o sochách kráľov Ghéza, Glélého a Béhanzina, symbolizujúcich ich kultovú silu, o trónoch i prenosných oltároch.

Na otvorení výstavy v Námornom paláci, v ktorom je zároveň aj prezidentský úrad, sa schádza spoločenská elita súčasného Beninu. Muži aj ženy v rúchach hýriacich farbami, vyzdobení svojimi insígniami. Ide predsa o mimoriadnu udalosť, ktorá sa ocitá v centre pozornosti všetkých médií. „Budeme sa snažiť čo najlepšie konzervovať to, čo ostalo, čo sa nám vrátilo a čo sa ešte vráti,“ sľubuje prezident. Keď sa slávnosť skončí a návštevníci sa rozídu, „navrátilci“ sa znova ocitnú v tme. Ako v depozitároch francúzskeho múzea, pripomínajúcich väzenie. „Nezabúdam, netreba nič meniť. Vidím sa jasne cez vás, číslo 26 už neexistuje. Vo mne sa rozlieha nekonečno. Idem, už sa nezastavím,“ hovorí hlas kráľa Ghéza, ktorý vládol dahomejského kráľovstvu v prvej polovici 19. storočia.

Mati Diop je pozorovateľkou, sledujúcou repatriačnú cestu ukradnutých artefaktov a ich nadšené vítanie v krajine, kde vznikli a ktorá v roku 1975 dostala meno Benin. Je poetkou, ktorá prostredníctvom temného hlasu z útrob minulosti reflektuje následky kolonizácie čierneho kontinentu.

Zároveň je sociologičkou, skúmajúcou súčasnosť ekonomickými problémami sužovaného štátu. To, keď dá priestor búrlivej diskusii študentov univerzity, v ktorej na seba narážajú jednoznačné súdy s prenikavými postrehmi a nekompromisnými otázkami: Je návrat ukradnutých objektov len PR francúzskej vlády? Prečo vrátili len 26 predmetov, keď ich ukradli sedem tisíc? Nie je to vlastne urážka? Vyrastal som bez znalosti svojho kultúrneho dedičstva, doteraz k tým soškách nič necítim. Prečo diskutujeme vo francúzštine a nie v pôvodnom jazyku fon? Ukradli nám dušu!

V obrazovo, zvukovo a myšlienkovo dômyselne vybudovanom dokumente Dahomey zaostrila Mati Diop na tému previazanosti minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Bez poznania minulosti, poznamenanej ranami kolonizácie, hlbšími, ako by sa mohlo zdať, je ťažké formulovať predstavy o budúcnosti sebavedomej spoločnosti tvorenej sebavedomými ľuďmi. Na ploche necelých sedemdesiatich minút otvára jej bravúrny dokumentárny film množstvo otázok, ktoré sa aj vďaka invenčnej forme vizuálnej interpretácie zavŕtajú do mozgových závitov. Hoci sa nás na starom kontinente zdanlivo nedotýkajú. Omyl.

Dahomey
Francúzsko/Senegal/Benin, 2024
SCENÁR A RÉŽIA Mati Diop ● STRIH Gabriel Gonzalez ● KAMERA Joséphine Drouin-Viallard ● ZVUK Nicolas Becker ● HUDBA Wally Badarou, Dean Blunt
ÚČINKUJÚ Gildas Adannou, Habib Ahandessi, Joséa Guedje
MINUTÁŽ 68 min.
DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA 14. 11. 2024

Hodnotenie: 90%

Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Najviac nominácií na Českého leva majú Vlny a Amerikánka

Najviac nominácií na Českého leva, spolu 14, má dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla. O jednu nomináciu menej získal štylizovaný príbeh dievčaťa z detského domova Amerikánka režiséra Viktora Tauša. S desiatimi nomináciami nasleduje tragikomédia o zabíjačke Mord debutujúceho režiséra Adama Martinca. Všetky tri snímky vznikli v slovenskej koprodukcii. Desať nominácií má aj televízna séria Metoda Markovič: Hojer z platformy Voyo. O sošku pre najlepší film sa okrem Vĺn, Amerikánky a Mordu uchádzajú snímky Od marca do mája pôvodom slovenského režiséra Martina Pavla Repku a Zahradníkův rok režiséra Jiřího Havelku. Rovnaká pätica titulov je nominovaná aj v kategórii réžia. Nominované tituly vybrali akademici z celkovo 93 filmov, televíznych seriálov a minisérií, ktoré mali premiéru v roku 2024. Celkovo sa nakoniec o sošku Českého leva uchádza 29 titulov. Víťazov oznámia 8. marca v priamom prenose Českej televízie. Medzi nominovanými sú aj viacerí reprezentanti Slovenska. V kategórii ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe je to Táňa Pauhofová (Vlny), v kategórii mužských výkonov vo vedľajšej úlohe potom Milan Ondrík (Ema a smrtihlav). Želiezka v ohni má Slovensko aj v kategórii dokumentov – štyri z piatich nominovaných filmov vznikli v slovenskej koprodukcii. Na leva sú v tejto kategórii nominovaní ako producenti Maroš Hečko (Architektúra ČSSR 58 – 89) a Barbara Janišová Feglová (Prezidentka). Za kameru filmu Vlny nominovali akademici Martina Žiarana, za strih série Metoda...
Adam Kubala a Jana Nagyová v pripravovanom filme o Ondrejovi Nepelovi. Foto: Punkchart films

V česko-slovenskej koprodukcii vznikajú naraz dva filmy o Ondrejovi Nepelovi

Pred piatimi rokmi ožila spomienka na Ondreja Nepelu tak silno, že si takmer naraz všimli jeho príbeh dva tvorivé filmárske tímy. Dnes je to jasné: o historicky najúspešnejšom slovenskom krasokorčuliarovi majú v priebehu tohto roka vzniknúť hneď dva celovečerné filmy. Oba vznikajú v slovensko-českej spolupráci. Podľa našich nepotvrdených informácií sa hovorí aj o účinkovaní slovenského krasokorčuliara Adama Hagaru. Jednu z filmárskych skupín vytvorila spoločnosť Punkchart films Ivana Ostrochovského, druhú InFilm spoluproducenta Rudolfa Biermanna. Obe majú za sebou výrazné domáce aj zahraničné úspechy. Múdra Mauréry Producentský tím Ivana Ostrochovského vsadil na mladého talentovaného režiséra Gregora Valentoviča, pre ktorého bude film Nepela celovečerným debutom. V úlohe legendárneho krasokorčuliara sa predstaví Josef Trojan, syn českého herca Ivana Trojana. Jeho trénerku Hildu Múdru stvárni Zuzana Mauréry. „Nepela bol takým veľkým športovcom, že dva filmy si určite zaslúži,‟ vyjadril sa pre médiá producent Ivan Ostrochovský. Je presvedčený, že jeho tím spracuje Nepelov životný príbeh tak, aby diváci odchádzali z kina s pocitom hrdosti, že aj človek jednoduchých pomerov na Slovensku môže dosiahnuť výnimočný úspech. Okrem Gregora Valentoviča na filme pracujú kameraman Adam Suzin, architekti Dorota Volfová a Brigita Teplánová či kostýmová výtvarníčka Helena Tavelová. Film sa nakrúca v Bratislave, v Prahe, v Trnave aj v Budapešti....
Záber z filmu Dino Diplodok. FOTO: CinemArt SK

Dino Diplodok mieša rozprávku a realitu. Inšpirovali ho aj Macourek s Vorlíčkom

Diplodok je dinosaurus, ktorému za záhadných okolností zmiznú rodičia. Nevie, že žije v komikse, ktorý kreslí nedocenený Tadeáš. Jeho vydavateľka si myslí, že dinosaurí komiks ho zdržuje od dôležitejšej práce, a tak Tadeáš, ktorý je síce talentovaný, ale príliš si neverí, začne gumovať, čo nakreslil. Diplodok vygumovaniu unikne. Zistí totiž, že sa môže teleportovať do iných komiksov. Tam postupne stretáva čarodejníka Hokusa Pokusa, ktorý vie iba jedno kúzlo, fyzika a šialeného vedca Nervóznika a jeho zamilovanú asistentku a vášnivú šoférku Entomológiu. Nato, aby naivný, dôverčivý a nerozvážny Diplodok zachránil svojich rodičov, musí najskôr uveriť sám v seba a dodať sebavedomie aj Tadeášovi. Tvorcovia v synopse filmu sľubujú hravú a zábavnú dobrodružnú komédiu. Podľa nich pobaví nielen deti, ale aj „tých, čo majú v sebe schovaný kúsok dieťaťa, ktorý im ešte nikto nedokázal vygumovať“. Osobité výtvarné stvárnenie „Dino Diplodok má veľmi osobité výtvarné stvárnenie, originálny príbeh a skvelý humor, čím nadväzuje na česko-slovenskú filmovú tvorbu minulého storočia. Nie je náhoda, že hlavný tvorca, scenárista a režisér Wojtek Wawszczyk vyrastal na česko-poľských hraniciach. Tam ako dieťa a teenager sledoval dnes už klasické česko-slovenské filmy,“napísala v producentskej explikácii pre Audiovizuálny fond slovenská koproducentka Silvia Panáková zo spoločnosti Dayhey. Jej slová potvrdzuje aj samotný Wawszczyk. „V osemdesiatych rokoch bola na jediných dvoch kanáloch poľskej televízie buď...
Zobraziť všetky články