Aktuálne uzávierky

► Do 10. januára je možné poslať prihlášku filmov s termínom dokončenia po septembri 2013 na 20. medzinárodný filmový festival Vision Du Réel, ktorý sa bude konať od 25. apríla do 3. mája 2014 v Nyone vo Švajčiarsku (www.visionsdureel.ch/ en/submit-a-film ), a na 20. Filmový festival Los Angeles (10. – 19. júna 2014, www.lafilmfest.com).

► Dňa 15. januára je uzávierka prihlášok na 32. Medzinárodný festival fantasy filmov, ktorý sa bude konať od 8. do 20. apríla v Bruseli v Belgicku (www.festivalfantastique.org/festival).

►Uzávierka prihlášok na workshop Creative Aspects (17. – 21. marca 2014) je 17. januára. Workshop je určený filmovým profesionálom a producentom v oblasti hraného a dokumentárneho filmu. Viac na www.maiaworkshops.org.

► Do 31. januára je možné podať prihlášku na 54. ročník Filmového festivalu v Krakove (25. mája – 1. júna 2014) do súťaží krátkych filmov, dokumentárnych filmov a do súťaže DocFilmMusic (filmy museli byť dokončené do 30. októbra 2013), ako aj na MF nezávislých filmov Krakov (2. – 11. mája 2014) do súťaže hraných filmov – neskorá uzávierka je určená na 30. januára. Viac na stránkach www.kff.com.pl a www.offpluscamera.com.

jar

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články