Aktuálne uzávierky

► Do 10. júna sa dajú prihlasovať filmy na 38. ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Cinanima, ktorý sa bude konať od 10. do 16. novembra v meste Espinho v Portugalsku.

► Tridsiateho júna je uzávierka na prihlasovanie filmov na 7. ročník MF filmov strednej a východnej Európy CinEast, ktorý sa uskutoční od 9. do 26. októbra v Luxemburgu. Viac na www.cineast.lu.

► Štyridsiaty štvrtý ročník MFF Molodist v Kyjeve na Ukrajine prijíma hrané, animované i dokumentárne filmy do 1. júla. Festival sa bude konať v dňoch 25. októbra až 2. novembra. Viac na www.molo­dist.com.

► Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava spustil prihlasovanie snímok na svoj 18. ročník. Do 30. júna sa môžu prihlasovať filmy dokončené v roku 2014, pre prihlášky hrubých zostrihov filmov platí uzávierka 31. júla. Viac na www.dokument-festival.cz.

► Dvadsiaty druhý ročník MFF Camerimage (15. – 22. novembra) v Bydgoszczi v Poľsku, ktorý je zameraný na kameramanské umenie, prijíma filmy vo viacerých kategóriách: v hlavnej súťaži a v súťaži hraných debutov do 30. júna bez poplatku a do 31. júla s poplatkom, v súťažiach študentských a dokumentárnych filmov do 31. augusta a v súťaži hudobných videoklipov do 18. augusta. Viac na www.camerimage.pl.

► Tréningový program pre nových európskych producentov Maia Workshops ponúka v roku 2014 tri päťdňové rezidenčné workshopy. Druhý s témou Legal & Financial Issues prebehne od 23. do 27. júna, prihlášky na tretí workshop s témou Marketing & Distribution, ktorý sa bude konať od 29. septembra do 3. októbra, možno zasielať do 27. júna. Workshop s kapacitou 20 účastníkov bude v anglickom jazyku. Viac na www.maiaworkshops.org.

zs

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články