Aktuálne uzávierky

– Do 3. marca sa môžu prihlásiť záujemcovia o polročný workshop DOK Incubator. Prihlásiť sa môžu filmové tímy režisér – strihač – producent, rozpracované projekty celovečerných dokumentárnych filmov so zameraním na fázu hrubého strihu, dokončenie filmu a jeho marketing. Viac na dokincubator.net, www.aic.sk.

– Do 6. marca môžu záujemcovia prihlasovať celovečerné hrané a dokumentárne filmy na 50. MFF Karlove Vary (3. – 11. 7.). Festival ponúka možnosť prihlásiť film aj v termíne 7. až 31. marec, ale už s vyšším administračným poplatkom. Viac na www.kviff.com, www.aic.sk.

– Uzávierku prihlášok nastavenú do 6. marca má podujatie orientujúce sa na mladých tvorcov krátkych filmov Forum: Visegrád in short(s), ktoré prebehne počas Filmfestu Dresden (14. – 19. apríl). Prihlásiť sa môžu režiséri, producenti či scenáristi. Viac na filmfest-dresden.de.

– Do hlavného programu (Hlavná súťaž, Un Certain Regard) 68. MFF Cannes (13. – 24. 5.) sa môžu filmy prihlasovať do 10. marca. V 54. ročníku Critics’ Week (Semaine de la Critique, 14. – 22. 5.) platí pre krátke filmy uzávierka 9. marca, pre celovečerné 16. marca. Do 20. marca sa môžu prihlasovať celovečerné filmy na 47. ročník Directors’ Fortnight (Quinzaine des Realizateurs, 14. – 24. 5.). Viac na www.aic.sk, www.festival-cannes.com.

– Do 10. marca trvá termín prihlasovania snímok na 23. ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Anima Mundi (10. – 19. júl v Rio de Janeiro, 22. – 26. júl v Sao Paolo). Viac na www.animamundi2015.com, www.aic.sk.

– Len filmy prihlásené a zaslané pred 15. marcom budú prijaté na 8. ročník festivalu animovaných filmov Fest Anča (24. – 28. jún). Viac na www.festanca.sk, www.aic.sk.

– Do 17. marca môžu záujemcovia prihlasovať svoje filmy na 26. ročník MF dokumentárnych filmov Marseille (30. 6. – 6. júl.). Viac na www.aic.sk, www.fidmarseille.org.

– Uzávierka prihlášok na medzinárodný workshop Midpoint: Rozvoj scenárov je 22. marca. Prihlásiť sa môžu študenti či mladí filmári s prvým alebo druhým celovečerným hraným/animovaným filmom alebo s absolventským či profesionálnym animovaným filmom. Prvý workshop sa uskutoční v Trenčianskych Tepliciach na MFF Art Film Fest (20. – 26. 6.). Viac na midpoint-center.eu, www.aic.sk.

– Do 31. marca sa môžu prihlasovať dlhometrážne hrané snímky a krátkometrážne filmy všetkých druhov na 23. MFF Art Film Fest (19. – 26. 6.). Viac na www.artfilmfest.sk, www.aic.sk.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Wishing on a Star.

Film Petra Kerekesa Wishing on a Star bude mať premiéru v Benátkach

Snímka Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorá vznikla v taliansko-rakúsko-česko-chorvátsko-taiwansko-slovenskej koprodukcii, bude mať premiéru na festivale v Benátkach (28. 8. – 7. 9.). Film bude súťažiť v sekcii Orizzonti. Protagonistami dokumentárnej komédie o hľadaní ľudského šťastia sú veštica a pätica ľudí, ktorí sa podľa jej pokynov vyberú na rôzne miesta sveta aby zmenili svoj život. Astrologička Lucciana posiela ľudí v deň ich narodenín na také miesta vo svete, kde je ideálna konštelácia planét, aby sa mohli znovuzrodiť a zmeniť svoju povahu. Okrem toho, že Kerekes snímku režíroval, so spoločnosťou Peter Kerekes je tiež jej koproducentom. Kameru mal na starosti Martin Kollar, strih Marek Šulík a zvuk Michal Gábor. Pre Kerekesa to nie je prvá účasť v Benátkach. Už v roku 2021 tam v rovnakej sekcii súťažila jeho Cenzorka, za ktorú Kerekes spolu s Ivanom Ostrochovským získalina festivale cenu za najlepší scenár. O víťazoch v sekcii Orizzonty bude tento rok rozhodovať porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, sýrsky režisér a scenárista Soudade Kaadan, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny, maďarský filmár Gábor Reisz a talianska scenáristka a režisérka Valia Santella....
Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Na vlnách odvahy

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a vďaka dôslednej práci s rozsiahlym rozhlasovým archívom prináša autentické výpovede pamätníkov. „Rozhlas bol vplyvným médiom, počúvali ho všetci, bol vlastne vtedajším Facebookom či Instagramom. Napriek tomu, že mocenský dohľad bol všadeprítomný, práve tu sa našla skupina ľudí, ktorí v  jednom z ikonických momentov našej novodobej histórie preukázali odvahu čeliť obrovskému nátlaku a postavili sa armáde, čo viedlo k pamätnému vysielaniu v čase, keď už Prahou prechádzali tanky,“ približuje príbeh režisér a scenárista Jiří Mádl, ktorý na filme pracoval desať rokov. Aj keď sovietska invázia bola námetom pre filmárov už viackrát, téme rozhlasového odboja sa podľa režiséra nikto bližšie nevenoval. „Rozhlas bol pritom jednou z najdôležitejších inštitúcií, ktorú bolo vtedy treba umlčať,“ dodáva Mádl. Vlny sú aj jeho poctou práci vtedajších redaktorov. „Pani Věra Šťovíčková bola pre mňa základným pilierom, otvorila dvere k ostatným postavám. A odhalila aj niečo, čo nebolo známe. V učebniciach sa to neučí a my s touto takmer zabudnutou informáciou vo filme pracujeme," naznačuje prísľub nečakanej zápletky. Spolu s kameramanom Martinom Žiaranom použitím najnovších filmových technológií vybudovali výpravný film. „Je to dychberúci zážitok. Spolu našli doteraz nezverejnené archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu tak, že...
Zobraziť všetky články