Slovenské kiná uvádzajú ojedinelý projekt venovaný dejinám kinematografie –pätnásťhodinový dokument s názvom Príbeh filmu: Odysea. Nakrútil ho írsky filmový kritik a režisér Mark Cousins, ktorý najprv na túto tému napísal knihu. V slovenských kinách sa Príbeh filmu premieta na etapy, po epizódach, ktoré mapujú vývoj kinematografie od jej vzniku.
Lektorský úvod pre slovenské uvádzanie projektu pripravil filmový teoretik Martin Ciel. Zaoberá sa Cousins aj českou a slovenskou tvorbou? „Takmer vôbec, z postkomunistických európskych krajín sa tu spomína hlavne poľská kinematografia,“ hovorí Ciel. Má však viacero dôvodov, prečo projekt považuje za jedinečný a kvalitný. „Vysoká miera presnosti, dôslednosti, informačnej nasýtenosti a zároveň zábavnosti. A v neposlednom rade fascinujúca práca s archívnymi materiálmi. S porovnateľným projektom som sa ešte nestretol a obávam sa, že sa ani tak skoro nestretneme. Nemyslím, že sa v dohľadnom čase nájde taký erudovaný autor, ktorý by s takou láskou k filmu strávil šesť rokov nakrúcaním jedného projektu.“
V závere svojho Príbehu filmu ponúka Cousins aj pohľad na budúcnosť kinematografie. S čím si ju teda spája? „Filmy Roya Andersona a Alexandra Sokurova sú pre Cousinsa príkladom budúcnosti filmu, pretože ho chápe ako významný, inovatívny umelecký druh s vlastnou špecifickou estetikou. Ale v seriáli sa v žiadnom prípade nevyhýba ani tomu, čo zjednodušene nazývame komerčnou, zábavnou či mainstreamovou kinematografiou,“ hovorí Martin Ciel.
dan