Finále Plzeň otvorilo súťaž slovenským filmom

Filmový festival Finále Plzeň (27. apríl – 3. máj 2014) avizuje vo svojom aktuálnom 27. ročníku niekoľko noviniek. Tou najdôležitejšou pre tunajších tvorcov je, že po prvý raz majú možnosť súťažiť o hlavnú cenu Zlatého ledňáčka aj slovenské filmy.

V súťaži celovečerných hraných a animovaných filmov vyrobených v Česku, na Slovensku alebo v koprodukcii s jednou z týchto krajín sa ocitlo 14 vybraných titulov z 32 prihlásených. O hlavnú cenu sa budú uchádzať aj snímky Miluj ma alebo odíď (r. M. Čengel Solčanská), Ďakujem, dobre (r. M. Prikler) a Zázrak (r. J. Lehotský). Z minoritných slovenských koprodukcií to budú filmy Revival (r. A. Nellis), Líbánky (r. J. Hřebejk), Colette (r. M. Cieslar), Ako nikdy (r. Z. Tyc) a Klauni (r. V. Tauš). Mimo súťaže bude okrem niekoľkých minoritných koprodukcií uvedený aj filmový debut režiséra Jonáša Karáska Kandidát. Do súťaže nových českých a slovenských dokumentárnych filmov sa tento rok prihlásilo 68 dokumentov a medzi vybranými 22 titulmi je aj Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff), Banícky chlebíček (r. R. Fábian) či snímka Zamatoví teroristi (r. P. Pekarčík, I. Ostrochovský, P. Kerekes). Do súťaže sa opäť dostalo aj niekoľko minoritných slovenských koprodukcií. Ďalšou novinkou 27. ročníka Finále Plzeň je udeľovanie dvoch Zlatých ledňáčkov v novej samostatnej súťaži českej a slovenskej televíznej tvorby, ktorá bude mať dve kategórie – dramatická a komediálna tvorba. O cenu v prvej z nich sa budú uchádzať aj programy z produkcie TV Joj – Vdova (r. P. Bebjak, L. Hanulák, R. Fábian) a RTVS – Obhliadka (r. M. Čengel Solčanská). V druhej kategórii budú súťažiť formáty TV Joj Kukátko (r. L. Zednikovič), Panelák (r. R. Fábian) a Profesionáli (r. M. Ferencová).

Festival vzdá poctu trom významným tvorcom, ktorí v tomto roku oslávia 80. narodeniny – kameramanovi Miroslavovi Ondříčkovi a režisérom Věre Plívovej-Šimkovej a Jurajovi Herzovi. O programe 27. Finále Plzeň nájdete viac na www.festivalfinale.cz.

jar

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články