Víťaz kategórie hraný celovečerný film - Ponaučenie režiséra Bálinta Szimlera. Foto: Febiofest
Písmo: A- | A+

Nekompromisný pohľad na vzdelávanie v Maďarsku sa týka aj nás. Ešteže máme trpezlivosť.

Komediálna dráma Ponaučenie režiséra Bálinta Szimlera získala hlavnú cenu na 32. medzinárodnom filmovom festivale Febiofest, ktorý v uplynulých dňoch prebiehal v Bratislave. Medzi celovečernými filmami si debut maďarského režiséra Bálinta Szimlera získal divákov rozprávaním o smutno-smiešnych stereotypoch v priestoroch jednej maďarskej základnej školy.

Podľa jedného z porotcov Filmových klubov Slavomíra Sochora film nielenže skvelo využil priestor na rozohratie komédie aj spoločenskej drámy, ale šikovne spája aj civilné vedenie hercov s kvalitne napísanými archetypmi postáv. „Film tak vo výsledku dokáže na publikum preniesť nielen dojem absurdnej inštitucionálnej paródie, ale aj mrazivé a veľmi univerzálne svedectvo o spiatočníckej spoločnosti, v ktorej sa nenosí byť iný,“ vyjadril sa v hodnotení. Maďarská snímka bude putovať po Slovensku a uvádzať sa v kinách aj v rámci Ozvien festivalu.

Záber z maďarského filmu Ponaučenie. Foto: Febiofest
Záber z maďarského filmu Ponaučenie. Foto: Febiofest

Trvalá stopa

Špeciálne uznanie v kategórii celovečerných filmov získal aj slovenský debut Martina Pavla Repku Od marca do mája. Snímka podľa porotcov s trpezlivosťou skúma a buduje svoj svet, jeho postavy a ich príbehy.

„Režisérovo filmové rozprávanie nás pohlcuje natoľko, že sa postupne stávame členmi rodiny, osvojujeme si jeho vnímanie a príbeh v nás tak zanecháva trvalú stopu,“ povedal zástupca medzinárodnej poroty hraných filmov Andrei Tănăsescu.

Príbeh päťčlennej rodiny žijúcej na slovenskom vidieku, ktorej pokojný život naruší nečakaná správa o tehotenstve matky Romany, dostal aj špeciálne uznanie poroty v súťaži Proxima na MFF Karlovy Vary 2024 a uviedli ho aj na prestížnych festivaloch v Cottbuse, Plzni a ďalších. Film práve vstupuje do slovenských kín.

O víťazných celovečerných filmoch rozhodovala medzinárodná porota v spolupráci s Visegrad Film Forum a Bratislava Industry Days. „Teší ma, že sa medzi nami potvrdila výborná synergia,“ uviedol počas odovzdávacieho ceremoniálu prezident festivalu Peter Dubecký.

Tvorivý tím filmového debutu Od marca do mája slovenského režiséra Martina Pavla Repku. Foto: Febiofest
Tvorivý tím filmového debutu Od marca do mája slovenského režiséra Martina Pavla Repku. Foto: Febiofest

Foto: Archív

Cesta k poznaniu

V sekcii krátkych filmov vybrala porota ako víťazný film Spoveď slovenskej režisérky Rebeky Bizubovej, ktorá sa v ňom autenticky vyrovnáva s traumami z minulosti a otvára tému sexuálneho obťažovania v cirkvi.

Špeciálne uznanie porota udelila rozprávkovému príbehu Yarê (réžia Sallar Othma), ktorý podľa poroty prináša svetlo nádeje do súčasnej politickej a environmentálnej situácie.

Cenu za najlepší dokument na tohtoročnom MFF FEBIOFEST Bratislava získal film zložený z rodinných archívnych materiálov Fragmenty ľadu, v ktorom podľa poroty ukrajinská režisérka Maria Stojanová invenčne a emocionálne spracúva cestu k poznaniu o našom vlastnom zázemí, keď pomocou otcových filmov a korešpondencie rekonštruuje príbeh človeka túžiaceho po slobode, pričom odhaľuje aj širšiu geopolitickú realitu Ukrajiny.

MFF FEBIOFEST Bratislava s podtitulom SKRESLENÁ REALITA sa tento rok uskutočnil od 19. do 25. marca v priestoroch Kina Lumière. Hlavným organizátorom bola Asociácia slovenských filmových klubov, spoluorganizátorom Slovenský filmový ústav. Festival tento rok rozšíril svoju platformu o Bratislava Industry Days, počas ktorej sa prezentovali projekty z celej strednej Európy.

Best Febio Pitch Award získal film Seablindness režisérky Terezy Smetanovej. Foto: Febiofest
  • Hlavnú cenu Bratislava Industry Days pre najsľubnejší projekt, dotovanú sumou 3 000 €, získala snímka Terezy Smetanovej Prístavy.
  • Portál Cineuropa pravidelne pokrýval film slovenského režiséra Andreja Kolenčíka Zvieratá východu počas jeho vzniku a distribúcie.
  • Program Pop Up Film alebo First Cut Lab využije slovensko-česká koprodukcia Rozdiely snívania.
  • Hĺbkovú dramaturgickú konzultáciu s jedným z expertov MIDPOINT Institute získal ukrajinsko-nemecko-poľský hraný film Hardsub.
  • Na koprodukčnom trhu CEDOC, ktorý sa koná počas Krakovského filmového festivalu, sa zúčastní slovenská dokumentárna esej Prometea.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Animale. Foto: Film Europe

Týždeň francúzskeho filmu v kinách po celom Slovensku

Už desiatykrát sa na Slovensku uskutoční prehliadka francúzskeho filmu Crème de la Crème. Jubilejný ročník sa bude konať od 28. mája do 4. júna 2025 v 43 kinách v 34 slovenských mestách. Aj tento rok ponúkne výber toho najzaujímavejšieho zo súčasnej i klasickej francúzskej kinematografie. Prehliadku slávnostne otvorí životopisná dráma Bolero, za osobnej účasti režisérky Anne Fontaine, 28. mája v bratislavskom Cinema City Eurovea. Výber filmov prepája historické výročia s aktuálnymi témami – pri príležitosti 150. výročia narodenia skladateľa Ravela uvedie prehliadka film Bolero, 130 rokov od prvej verejnej platenej projekcie si pripomenie zlatý vek kinematografie pokračovaním filmu Bratia Lumièrovci – Dobrodružstvo pokračuje a kultová Nenávisť sa vracia na plátna pri príležitosti 30. výročia svojej svetovej premiéry. Crème de la Crème uvedie 6 premiérových snímok a 2 reprízy. Medzi tohtoročnými premiérami sa nachádza životopisná dráma Bolero, ktorá publikum prenesie do Paríža dvadsiatych rokov minulého storočia. Choreografka Ida Rubinsteinová osloví francúzskeho skladateľa Mauricea Ravela, aby zložil hudbu k baletu. Ravel však prežíva tvorivú krízu a nie je schopný napísať vôbec nič. No pri oživovaní spomienok a konfrontácii so starými láskami a zlyhaniami vdýchne život svojmu najväčšiemu dielu – slávnemu Boleru. Oceňovaná režisérka Anne Fontaine, ktorá za týmto filmom stojí, osobne zavíta...
Zobraziť všetky články