SLOVENSKÁ ÚČASŤ NA MFF CANNES SA SÚSTREDÍ NA TRH

Slovensko bude mať v rámci 67. MFF Cannes (14. – 25. máj) opäť zastúpenie na medzinárodnom filmovom trhu Marché du film, tradične v tandeme s Českom. Pavilón už jedenásť rokov slúži ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu ich tvorby a činnosti. Slovenskú účasť v pavilóne organizačne zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v rámci aktivít zameraných na prezentáciu slovenskej kinematografie a audiovízie v zahraničí, s podpo­rou Ministerstva kultúry SR. V pavilóne sa budú prezentovať aktuálne aj pripravované slovenské filmy, základným materiálom je katalóg Sloven­ské filmy/Slovak Films 13 – 14 a predstaví sa aj aktuálna Správa o stave slovenskej audiovízie 2013, ktorú každoročne pripravuje slovenská kancelária MEDIA Desk (od tohto roku pod hlavičkou Creative Europe Desk Slovensko).

Na filmovom trhu sa bude konať trhová projekcia nového koprodukčného filmu Fair Play režisérky Andrey Sedláčkovej, prístupná pre filmových profesionálov registrovaných na Marché du film. V kolekcii pripravovaných snímok, ktoré bude prezentovať na filmovom trhu partnerské České filmové centrum, sú zaradené aj ukážky z filmov v štádiu postprodukcie – z majoritne slovenského filmu Deti režiséra Jara Vojteka a z česko-slovenského koprodukčného titulu Radima Špačka Místa.

Slovensko sa vďaka členstvu SFÚ v medzinárodnej organizácii European Film Promotion (EFP) zapojí opäť aj do projektu Producers on the Move, zameraného na prezentáciu vybraného perspektívneho producenta z každej členskej krajiny EFP a na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta. Slovensko bude tento rok zastupovať producent Mátyás Prikler za svoju spoločnosť MPhilms. Viac informácií získate na www.festival-cannes.fr, www.marchedufilm.com, www.aic.sk alebo e-mailom na cinecentre@sfu.sk.

 as

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Wishing on a Star.

Film Petra Kerekesa Wishing on a Star bude mať premiéru v Benátkach

Snímka Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorá vznikla v taliansko-rakúsko-česko-chorvátsko-taiwansko-slovenskej koprodukcii, bude mať premiéru na festivale v Benátkach (28. 8. – 7. 9.). Film bude súťažiť v sekcii Orizzonti. Protagonistami dokumentárnej komédie o hľadaní ľudského šťastia sú veštica a pätica ľudí, ktorí sa podľa jej pokynov vyberú na rôzne miesta sveta aby zmenili svoj život. Astrologička Lucciana posiela ľudí v deň ich narodenín na také miesta vo svete, kde je ideálna konštelácia planét, aby sa mohli znovuzrodiť a zmeniť svoju povahu. Okrem toho, že Kerekes snímku režíroval, so spoločnosťou Peter Kerekes je tiež jej koproducentom. Kameru mal na starosti Martin Kollar, strih Marek Šulík a zvuk Michal Gábor. Pre Kerekesa to nie je prvá účasť v Benátkach. Už v roku 2021 tam v rovnakej sekcii súťažila jeho Cenzorka, za ktorú Kerekes spolu s Ivanom Ostrochovským získalina festivale cenu za najlepší scenár. O víťazoch v sekcii Orizzonty bude tento rok rozhodovať porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, sýrsky režisér a scenárista Soudade Kaadan, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny, maďarský filmár Gábor Reisz a talianska scenáristka a režisérka Valia Santella....
Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Na vlnách odvahy

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a vďaka dôslednej práci s rozsiahlym rozhlasovým archívom prináša autentické výpovede pamätníkov. „Rozhlas bol vplyvným médiom, počúvali ho všetci, bol vlastne vtedajším Facebookom či Instagramom. Napriek tomu, že mocenský dohľad bol všadeprítomný, práve tu sa našla skupina ľudí, ktorí v  jednom z ikonických momentov našej novodobej histórie preukázali odvahu čeliť obrovskému nátlaku a postavili sa armáde, čo viedlo k pamätnému vysielaniu v čase, keď už Prahou prechádzali tanky,“ približuje príbeh režisér a scenárista Jiří Mádl, ktorý na filme pracoval desať rokov. Aj keď sovietska invázia bola námetom pre filmárov už viackrát, téme rozhlasového odboja sa podľa režiséra nikto bližšie nevenoval. „Rozhlas bol pritom jednou z najdôležitejších inštitúcií, ktorú bolo vtedy treba umlčať,“ dodáva Mádl. Vlny sú aj jeho poctou práci vtedajších redaktorov. „Pani Věra Šťovíčková bola pre mňa základným pilierom, otvorila dvere k ostatným postavám. A odhalila aj niečo, čo nebolo známe. V učebniciach sa to neučí a my s touto takmer zabudnutou informáciou vo filme pracujeme," naznačuje prísľub nečakanej zápletky. Spolu s kameramanom Martinom Žiaranom použitím najnovších filmových technológií vybudovali výpravný film. „Je to dychberúci zážitok. Spolu našli doteraz nezverejnené archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu tak, že...
Zobraziť všetky články