Víťazmi Cinematiku sú Substancia, Šedá zóna aj Tatami

Písmo: A- | A+

Víťazným filmom sekcie Meeting point Europe sa na festivale Cinematik v Piešťanoch stala britská koprodukčná hororová satira Substancia režisérky Coralie Fargeat. Demi Moore v nej stvárňuje starnúcu televíznu hviezdu, ktorá dostane možnosť vyskúšať zázračnú omladzujúcu substanciu. Jej použitie si však pýta svoju daň. Slovenská distribučná premiéra filmu je 10. 10.

O víťazovi sekcie Meeting Point Europe rozhodovali v hlasovaní európski filmoví kritici, ktorí svojim hlasovaním sekciu venovanú výnimočným európskym titulom aj zostavili.

Druhá súťaž Cinematiku, Cinematik.doc, je venovaná slovenským dokumentárnym filmom. Víťazkou Ceny Literárneho fondu Cinematik.doc sa stala Daniela Meressa Rusnoková s titulom Šedá zóna. Snímka je filmovou esejou, osobným príbehom, poctou matkám a rodinám predčasne narodených detí, rizikových novorodeniatok a zraniteľných znevýhodnených. Porota udelila ocenenie za „mimoriadne presvedčivé, citlivé a osobné stvárnenie témy materstva a starostlivosti o predčasne narodené deti, ktorej každodenné aspekty väčšinou zostávajú spoločensky neviditeľné.”

Cenu primátora mesta Piešťany získala režisérka Paula Ďurinová za dokumentárny titul Lapilli (2024), v ktorom sa vyrovnáva s náhlou stratou svojich starých rodičov. Snímku ocenili za „za posúvanie hraníc audiovizuálneho rozprávania smerom k poézii a filozofii a za invenčné stvárnenie procesu trúchlenia, v ktorom sa individuálny ľudský čas pomeriava s geologickým časom Zeme.“ Distribučná premiéra filmu bude

Svojho víťaza si v hlasovaní mohlo zvoliť aj publikum. Cenu divákov 19. ročníka Cinematiku získal americko-britsko-gruzínsky film Tatami režisérskej dvojice Zar Amir Ebrahimi a Guy Nattiv. Iránska džudistka Leila (Arienne Mandi) a jej trénerka Maryam (Zar Amir Ebrahimi) cestujú na majstrovstvá sveta v džude s cieľom priniesť domov prvú iránsku zlatú medailu. V polovici majstrovstiev dostanú príkaz od Islamskej republiky, aby Leila predstierala zranenie a prehrala, inak bude označená za zradkyňu štátu. Keďže je v stávke jej sloboda a sloboda jej rodiny, stojí pred nemožnou voľbou: podriadiť sa iránskemu režimu, ako ju prosí jej trénerka, alebo bojovať o zlato. Snímka príde do slovenských kín 24. 10.

V poradí už 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa konal v Piešťanoch od 10. do 15. 9. V rovnakom termíne a na rovnakom mieste sa bude konať aj jubilejný 20. ročník festivalu.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Svet medzi nami. Foto: Film Expanded

recenzia Svet medzi nami

Na začiatku bolo krátke video na sociálne siete o výstave jej fotografií v Českom centre v New Yorku. Po šiestich rokoch nakrúcania je na konci celovečerný dokument Svet medzi nami o fotografke Marii Tomanovej, pod ktorý sa podpísala režisérka Marie Dvořáková. Chytí vás od prvých záberov z vernisážovej tlačenice v New Yorku a nepustí až po záverečný pohľad na zapadajúce slnko v Mikulove. V meste, v ktorom hrdinka filmového príbehu vyrastala. Dokonca aj v prípade, že si zvedavý divák o ňom už vopred zistí podrobnejšie informácie, dokument celých deväťdesiat minút drží jeho pozornosť permanentne a pevne vo svojich opratách. Rozpráva o celkom obyčajných veciach ako radosť, obavy, smútok, úspech, sklamanie či prehra. Na druhej strane však rozpráva aj o nie celkom obyčajných záležitostiach, ako trebárs tvorivé hľadanie, sila portrétu i autoportrétu, aký je rozdiel medzi módnou fotografiou a voľnou tvorbou alebo načo nám umenie vôbec je a čím sa človeku prihovára. Marie Tomanová je totiž ideálna „hrdinka“ – spontánna, nesmierne temperamentná, úprimná a výrečná žena, ktorá navyše má neuveriteľné čaro osobnosti a málokedy jej chýba úsmev na tvári. To som už akože slávna? „Za pol roka sa vrátim a potom sa vezmeme,“ oznámila priateľovi, keď dokončila štúdium maliarstva na Fakulte výtvarných umení Vysokého učenia technického v Brne. Na pôde maľby sa totiž necítila priveľmi isto, chcela si jednoducho vyčistiť za morom hlavu,...
Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Zobraziť všetky články