Záber z filmu Príbehy z čarovnej záhrady. Foto: Fest Anča

Fest Anča privíta Sawako Kabuki aj Saru Koppel

Písmo: A- | A+

Fest Anča odpremieta od 24. do 29. júna v Žiline 343 krátkych a celovečerných filmov, predstaví novinky z filmového sveta, no nebude chýbať ani pestrý sprievodný program. Rôznorodosť svojej komunity chce festival osláviť hlavnou témou, ktorou sú tento rok Naše telá. Tie sa objavia napríklad v unikátnej retrospektíve japonskej animátorky Sawako Kabuki, ale aj v kultovej snímke Ghost in the Shell (r. Mamoru Ošii, 1995), ktorá dodnes inšpiruje Hollywood.

Hanba? Tú nepoznám!

Festival privíta provokatívnu japonskú režisérku Sawako Kabuki, ktorá v minulosti spolupracovala s MTV či Adult Swim, no na festivale predstaví svoje medzinárodne oceňované filmy v programe s názvom Hanba? Tú nepoznám!. Pôjde o jedinečnú príležitosť zažiť drzé, hravé, znepokojujúce, ale aj vtipné snímky, prekračujúce hranice fantázie. Animátorka priblíži svoju tvorbu aj na prednáške, ktorú opisuje tromi slovami – láska, mier, zadok.

Do Žiliny zavíta aj Sara Koppel – významná animátorka z Dánska, členka prestížnej oscarovej Akadémie filmových umení a vied, ktorá sa už niekoľko rokov venuje stále aktuálnym témam intimity či slobody. Režisérka odprezentuje svoju tvorbu počas prednášky s názvom Body Obsession a zavedie publikum do sveta, ktorému dominuje fascinácia telom a jeho pohybmi. 

Bližšie sa na Naše telá pozrie aj šesť špeciálnych pásiem, ktoré pripravilo kurátorské duo Emy Nemčovičovej a programového riaditeľa festivalu Jakuba Speváka.

Slovenské premiéry aj klasika

Ešte predtým, než na jeseň vstúpi do kín, uvedie Fest Anča v slovenskej predpremiére bábkový celovečerný film Príbehy z čarovnej záhrady, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale 2025. Ide o česko-slovensko-slovinsko-francúzsku snímku o troch deťoch, ktoré prespávajú u dedka po prvýkrát, odkedy im zomrela babička. Film je oslavou rozprávačstva, rodiny a fantázie. Vznikal desať rokov a má štyroch režisérov – každého z inej krajiny. Slovensko zastupuje Patrik Pašš ml.

Osem rokov zas vznikal stop-motion celovečerák Slimákove memoáre, ktorý festival odpremieta v slovenskej premiére v Sterio Kino Žilina. Ide o novinku oscarového Adama Elliota, režiséra ikonického filmu Mary a Max (2009). Slimákove memoáre sú trpko-sladkým životným príbehom jednej osamelej ženy. Ručne vytvorené postavy pridávajú príbehu emocionálnu hĺbku, ktorá odráža súčasné témy osamelosti či traumy.

Záber z filmu Ghost in the Shell. Foto: Fest Anča
Záber z filmu Ghost in the Shell. Foto: Fest Anča

Aj tohto roku prinesie festival unikátne premietania, ktoré sa dajú zažiť len na Fest Anči. Pôjde o exkluzívne uvedenie filmu Ghost in the Shell – kultového japonského sci-fi, ktoré výrazne ovplyvnilo kyberpunkový žáner a dodnes zostáva nadčasovým dielom aj vďaka zobrazeniu umelej inteligencie. Premietať sa bude aj čilský film Elulu (r. Gabriel Alfonso Verdugo Soto, 2021) o premenách tela,ktorý bude naživo doprevádzaný experimentálnou hudbou Daniela Kordíka.

Na festivalovú tému Naše telá sa pozrú aj ďalšie celovečerné filmy v programe festivalu.

Osobnosti animovaného filmu v Žiline

S autorkami a autormi niektorých súťažných filmov sa bude možné porozprávať počas nového diskusného formátu Talking with Authors. Výherné filmy vyhlási medzinárodná porota v sobotu 28. júna v Mestskom divadle Žilina.

O Najlepšom krátkom animovanom filme a Najlepšom študentskom krátkom animovanom filme bude rozhodovať už spomínaná dánska animátorka Sara Koppel, umelecká riaditeľka holandského festivalu animácie Kaboom Aneta Ozorek či animátor Raman Djafari – výrazný talent, ktorý spolupracoval na klipoch pre Eltona Johna, Duu Lipu, Coldplay či Ashnikko, ale aj pre klientov ako Adult Swim, Spotify alebo The New Yorker.

Na Fest Anča prídu aj Raman Djafari, Sara Koppel a Aneta Ozorek. Foto: Fest Anča
Na Fest Anča prídu aj Raman Djafari, Sara Koppel a Aneta Ozorek. Foto: Fest Anča

Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film odovzdá: japonská animátorka Sawako Kabuki, multimediálna umelkyňa, režisérka a pedagogička Lea Vidaković, ale aj na Oscara nominovaný portugalský režisér João Gonzalez, ktorého posledný film Obchodníci s ľadom (2022)získal množstvo medzinárodných ocenení.

Na Najlepší animovaný videoklip si zas posvieti trio v zložení: Aurelia Aasa – producentka a zakladateľka jednej z popredných estónskych spoločností AAA Creative, Tzor Edery (na konte má oceňované snímky ako Tamou, 2019 alebo Mauríciov bar, 2023, a Martin Smatana – rodák zo Žiliny a svetovo úspešný animátor, ktorého filmy vyhrávajú ocenenia na najprestížnejších festivaloch.

Nielen pre profesionálov

Do Žiliny prinesie medzinárodných hostí aj jedinečná platforma európskeho významu – Študentské fórum, ktoré sa uskutoční sa už po štvrtý raz. Troch intenzívnych dní za zúčastní 60 študentov a pedagógov z 12 európskych univerzít napríklad z Holandska, Portugalska, Rumunska, Estónska či Českej republiky. V priestoroch Novej synagógy sa budú môcť podeliť o svoje skúsenosti a formovať budúcnosť animácie, no čaká ich aj množstvo zaujímavých prednášok od animátorov, distribútorov, hudobníkov či producentov, ktorí sa podelia o skúsenosti z praxe.

Na slovenskú komunitu animátorov sa už tradične upriami Industry day. V piatok 27. júna v priestoroch Rosenfeldovho paláca budú producenti, školy a tvorcovia nielen prezentovať na čom pracujú, ale aj diskutovať o aktuálnych témach v priemysle animovaného filmu. Vybrané časti programu Študentského fóra a Industry day budú sprístupnené aj pre verejnosť.

Program pre rodiny s deťmi

O Najlepšom detskom krátkom animovanom filme rozhodne tá najprísnejšia porota – deti. Stane sa výhercom film o netopierovi so zlatými šatami alebo o muchotrávke, ktorá pečie chutné koláče, no všetci sa ich boja jesť? Kopec ďalších krátkych animákov plných zábavy a priateľstva, uvedie festival najmä v žilinskom Artfore.

Okrem Príbehov z čarovnej záhrady Fest Anča predstaví tohtoročného výhercu Slnka v sieti za Najlepší animovaný film – česko-slovensko-francúzsky celovečerák Keď život chutí (r. Kristina Dufková) o tom, ako sa nebáť byť sám sebou. Nebude chýbať ani Mačacia odysea (r. Gints Zilbalodis), ktorá vyhrala Európsku filmovú cenu aj Oscara za Najlepší animovaný film, ale ani snímka Una a jej kamaráti (r. Jeremy Purcell)o morských vtákoch – mníšikoch.

Okrem filmových dobrodružstiev, ktoré deti len tak bežne neuvidia v kinách alebo na internete, festival ponúkne čítanie z detských kníh o tele, interaktívne bábkové predstavenie, ale aj workshop stop-motion animácie.

18. ročník Fest Anča
Autor:

Česko-slovensko-slovinsko-francúzsky bábkový celovečerný film Príbehy z čarovnej záhrady uvedie Fest Anča v slovenskej predpremiére. Foto: Fest Anča

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Obyčajná nehoda. Foto: MFF Cannes / Jafar Panahi Productions / Les Films Pelleas

Zlatú palmu získala Obyčajná nehoda Džafara Panahiho

„Fantastický príbeh, ktorý spochybňuje význam slobody v Iráne,“ tak charakterizoval festival v Cannes na svojich stránkach snímku Obyčajná nehoda (It Was Just An Accident) iránskeho režiséra Džafara Panahiho. Film, v ktorom obyčajná nehoda spustí sled udalostí, si zo 78. ročníka festivalu v Cannes odniesol Zlatú palmu. Džafar Panahi patrí k najznámejším iránskym filmárom a jeho snímky majú ocenenia z Berlína, Benátok, Locarna aj Cannes, hoci doma čelil zákazu nakrúcania aj väzeniu. Veľkú cenu 78. ročníka festivalu, ktorý sa v Cannes konal od 13. do 24. mája, udelila porota snímke Joachima Triera Sentimentálna hodnota (Sentimental Value). Film si po premiére podľa portálu Deadline.com vyslúžil 19-minútový potlesk postojačky. Rozpráva príbeh dvoch sestier, ktoré sa po rokoch spoja s otcom – režisérom pokúšajúcim sa o comeback. Cenu poroty, ktorej predsedala herečka Juliette Binoche a jej členmi boli režisér Carlos Reygadas, spisovateľka Leïla Slimani či herečka Halle Berry, získali spoločne dva filmy. Španielsko-francúzsky Sirât režiséra Olivera Laxa zachytáva otca so synom, ktorí na rave party hľadajú mesiace zmiznutú dcéru a sestru. Zvuk padania (Sound of Falling) nemeckej režisérky Masche Schilinski je historická sága sledujúca prepojené osudy štvorice dievčat. Brazílsky režisér Kleber Mendonça Filho si z festivalu odniesol cenu za réžiu s politickým trilerom Tajný agent (Secret Agent). Wagner Mora zaň získal cenu pre najlepšieho herca. Trofej pre najlepšiu...
Záber z filmu Príbehy z čarovnej záhrady. Foto: Fest Anča

Fest Anča privíta Sawako Kabuki aj Saru Koppel

Fest Anča odpremieta od 24. do 29. júna v Žiline 343 krátkych a celovečerných filmov, predstaví novinky z filmového sveta, no nebude chýbať ani pestrý sprievodný program. Rôznorodosť svojej komunity chce festival osláviť hlavnou témou, ktorou sú tento rok Naše telá. Tie sa objavia napríklad v unikátnej retrospektíve japonskej animátorky Sawako Kabuki, ale aj v kultovej snímke Ghost in the Shell (r. Mamoru Ošii, 1995), ktorá dodnes inšpiruje Hollywood. Hanba? Tú nepoznám! Festival privíta provokatívnu japonskú režisérku Sawako Kabuki, ktorá v minulosti spolupracovala s MTV či Adult Swim, no na festivale predstaví svoje medzinárodne oceňované filmy v programe s názvom Hanba? Tú nepoznám!. Pôjde o jedinečnú príležitosť zažiť drzé, hravé, znepokojujúce, ale aj vtipné snímky, prekračujúce hranice fantázie. Animátorka priblíži svoju tvorbu aj na prednáške, ktorú opisuje tromi slovami – láska, mier, zadok. Do Žiliny zavíta aj Sara Koppel – významná animátorka z Dánska, členka prestížnej oscarovej Akadémie filmových umení a vied, ktorá sa už niekoľko rokov venuje stále aktuálnym témam intimity či slobody. Režisérka odprezentuje svoju tvorbu počas prednášky s názvom Body Obsession a zavedie publikum do sveta, ktorému dominuje fascinácia telom a jeho pohybmi.  Bližšie sa na Naše telá pozrie aj šesť špeciálnych pásiem, ktoré pripravilo kurátorské duo...
Záber z filmu Škola bez stien. Foto: ASFK

recenzia Škola bez stien

Vo svete presýtenom informáciami je nebezpečná nielen vojna fyzická, ale aj tá názorová. Taliansky režisér Stefano Di Pietro využíva v stredometrážnom dokumentárnom debute Škola bez stien zábery reálií vojny na Ukrajine, trpezlivo počúva stanoviská či teórie a odhaľuje fragmenty toho, čo obyčajní ľudia začiatkom bojov stratili. Hoci je téma dokumentu naliehavá a pre dnešnú spoločnosť dôležitá, filmu škodí neinvenčné a nekreatívne spracovanie. Päťdesiatdva minútový dokument sa zameriava na oblasť vzdelania na Ukrajine – ako sa pre politickú situáciu zastavilo, ako sa drobnými krokmi a pomocou dobrých ľudí opäť darí obnoviť jeho kvalitu a zároveň ako propaganda ovplyvňuje názorovú mienku detí v Rusku už od útleho veku. Vidíme pozmenené informácie alebo dokonca zavádzajúce názvy historických udalostí. Nad tým všetkým nám ostáva jedine zalomiť rukami. Škola bez stien prechádza do histórie k ruskému cárovi Alexandrovi II. Podľa dokumentu sa už pri ňom spomína potláčanie ukrajinskej kultúry. Jedna z respondentiek sa zamyslí nad súčasnosťou „Prezident Putin rád hovorí, že do krajiny (pozn. ruskej) priniesol stabilitu – ale táto ,stabilita‘ je za cenu slobody.“ Film ako celok však v dôsledku zastaranej filmovej reči pôsobí neobrúsene, ba ako dokončený „na kolene“. Emočná téma má potenciál prilákať divákov, no príliš klasické spracovanie môže sklamať. Reč „hovoriacich hláv“ posadených pred kameru je sterilná a spomínaná...
Zobraziť všetky články