Záber z filmu Príbehy z čarovnej záhrady. Foto: Fest Anča

Fest Anča privíta Sawako Kabuki aj Saru Koppel

Písmo: A- | A+

Fest Anča odpremieta od 24. do 29. júna v Žiline 343 krátkych a celovečerných filmov, predstaví novinky z filmového sveta, no nebude chýbať ani pestrý sprievodný program. Rôznorodosť svojej komunity chce festival osláviť hlavnou témou, ktorou sú tento rok Naše telá. Tie sa objavia napríklad v unikátnej retrospektíve japonskej animátorky Sawako Kabuki, ale aj v kultovej snímke Ghost in the Shell (r. Mamoru Ošii, 1995), ktorá dodnes inšpiruje Hollywood.

Hanba? Tú nepoznám!

Festival privíta provokatívnu japonskú režisérku Sawako Kabuki, ktorá v minulosti spolupracovala s MTV či Adult Swim, no na festivale predstaví svoje medzinárodne oceňované filmy v programe s názvom Hanba? Tú nepoznám!. Pôjde o jedinečnú príležitosť zažiť drzé, hravé, znepokojujúce, ale aj vtipné snímky, prekračujúce hranice fantázie. Animátorka priblíži svoju tvorbu aj na prednáške, ktorú opisuje tromi slovami – láska, mier, zadok.

Do Žiliny zavíta aj Sara Koppel – významná animátorka z Dánska, členka prestížnej oscarovej Akadémie filmových umení a vied, ktorá sa už niekoľko rokov venuje stále aktuálnym témam intimity či slobody. Režisérka odprezentuje svoju tvorbu počas prednášky s názvom Body Obsession a zavedie publikum do sveta, ktorému dominuje fascinácia telom a jeho pohybmi. 

Bližšie sa na Naše telá pozrie aj šesť špeciálnych pásiem, ktoré pripravilo kurátorské duo Emy Nemčovičovej a programového riaditeľa festivalu Jakuba Speváka.

Slovenské premiéry aj klasika

Ešte predtým, než na jeseň vstúpi do kín, uvedie Fest Anča v slovenskej predpremiére bábkový celovečerný film Príbehy z čarovnej záhrady, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale 2025. Ide o česko-slovensko-slovinsko-francúzsku snímku o troch deťoch, ktoré prespávajú u dedka po prvýkrát, odkedy im zomrela babička. Film je oslavou rozprávačstva, rodiny a fantázie. Vznikal desať rokov a má štyroch režisérov – každého z inej krajiny. Slovensko zastupuje Patrik Pašš ml.

Osem rokov zas vznikal stop-motion celovečerák Slimákove memoáre, ktorý festival odpremieta v slovenskej premiére v Sterio Kino Žilina. Ide o novinku oscarového Adama Elliota, režiséra ikonického filmu Mary a Max (2009). Slimákove memoáre sú trpko-sladkým životným príbehom jednej osamelej ženy. Ručne vytvorené postavy pridávajú príbehu emocionálnu hĺbku, ktorá odráža súčasné témy osamelosti či traumy.

Záber z filmu Ghost in the Shell. Foto: Fest Anča
Záber z filmu Ghost in the Shell. Foto: Fest Anča

Aj tohto roku prinesie festival unikátne premietania, ktoré sa dajú zažiť len na Fest Anči. Pôjde o exkluzívne uvedenie filmu Ghost in the Shell – kultového japonského sci-fi, ktoré výrazne ovplyvnilo kyberpunkový žáner a dodnes zostáva nadčasovým dielom aj vďaka zobrazeniu umelej inteligencie. Premietať sa bude aj čilský film Elulu (r. Gabriel Alfonso Verdugo Soto, 2021) o premenách tela,ktorý bude naživo doprevádzaný experimentálnou hudbou Daniela Kordíka.

Na festivalovú tému Naše telá sa pozrú aj ďalšie celovečerné filmy v programe festivalu.

Osobnosti animovaného filmu v Žiline

S autorkami a autormi niektorých súťažných filmov sa bude možné porozprávať počas nového diskusného formátu Talking with Authors. Výherné filmy vyhlási medzinárodná porota v sobotu 28. júna v Mestskom divadle Žilina.

O Najlepšom krátkom animovanom filme a Najlepšom študentskom krátkom animovanom filme bude rozhodovať už spomínaná dánska animátorka Sara Koppel, umelecká riaditeľka holandského festivalu animácie Kaboom Aneta Ozorek či animátor Raman Djafari – výrazný talent, ktorý spolupracoval na klipoch pre Eltona Johna, Duu Lipu, Coldplay či Ashnikko, ale aj pre klientov ako Adult Swim, Spotify alebo The New Yorker.

Na Fest Anča prídu aj Raman Djafari, Sara Koppel a Aneta Ozorek. Foto: Fest Anča
Na Fest Anča prídu aj Raman Djafari, Sara Koppel a Aneta Ozorek. Foto: Fest Anča

Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film odovzdá: japonská animátorka Sawako Kabuki, multimediálna umelkyňa, režisérka a pedagogička Lea Vidaković, ale aj na Oscara nominovaný portugalský režisér João Gonzalez, ktorého posledný film Obchodníci s ľadom (2022)získal množstvo medzinárodných ocenení.

Na Najlepší animovaný videoklip si zas posvieti trio v zložení: Aurelia Aasa – producentka a zakladateľka jednej z popredných estónskych spoločností AAA Creative, Tzor Edery (na konte má oceňované snímky ako Tamou, 2019 alebo Mauríciov bar, 2023, a Martin Smatana – rodák zo Žiliny a svetovo úspešný animátor, ktorého filmy vyhrávajú ocenenia na najprestížnejších festivaloch.

Nielen pre profesionálov

Do Žiliny prinesie medzinárodných hostí aj jedinečná platforma európskeho významu – Študentské fórum, ktoré sa uskutoční sa už po štvrtý raz. Troch intenzívnych dní za zúčastní 60 študentov a pedagógov z 12 európskych univerzít napríklad z Holandska, Portugalska, Rumunska, Estónska či Českej republiky. V priestoroch Novej synagógy sa budú môcť podeliť o svoje skúsenosti a formovať budúcnosť animácie, no čaká ich aj množstvo zaujímavých prednášok od animátorov, distribútorov, hudobníkov či producentov, ktorí sa podelia o skúsenosti z praxe.

Na slovenskú komunitu animátorov sa už tradične upriami Industry day. V piatok 27. júna v priestoroch Rosenfeldovho paláca budú producenti, školy a tvorcovia nielen prezentovať na čom pracujú, ale aj diskutovať o aktuálnych témach v priemysle animovaného filmu. Vybrané časti programu Študentského fóra a Industry day budú sprístupnené aj pre verejnosť.

Program pre rodiny s deťmi

O Najlepšom detskom krátkom animovanom filme rozhodne tá najprísnejšia porota – deti. Stane sa výhercom film o netopierovi so zlatými šatami alebo o muchotrávke, ktorá pečie chutné koláče, no všetci sa ich boja jesť? Kopec ďalších krátkych animákov plných zábavy a priateľstva, uvedie festival najmä v žilinskom Artfore.

Okrem Príbehov z čarovnej záhrady Fest Anča predstaví tohtoročného výhercu Slnka v sieti za Najlepší animovaný film – česko-slovensko-francúzsky celovečerák Keď život chutí (r. Kristina Dufková) o tom, ako sa nebáť byť sám sebou. Nebude chýbať ani Mačacia odysea (r. Gints Zilbalodis), ktorá vyhrala Európsku filmovú cenu aj Oscara za Najlepší animovaný film, ale ani snímka Una a jej kamaráti (r. Jeremy Purcell)o morských vtákoch – mníšikoch.

Okrem filmových dobrodružstiev, ktoré deti len tak bežne neuvidia v kinách alebo na internete, festival ponúkne čítanie z detských kníh o tele, interaktívne bábkové predstavenie, ale aj workshop stop-motion animácie.

18. ročník Fest Anča
Autor:

Česko-slovensko-slovinsko-francúzsky bábkový celovečerný film Príbehy z čarovnej záhrady uvedie Fest Anča v slovenskej predpremiére. Foto: Fest Anča

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Viktora Kubala Janko Hraško u kúzelníka, ktorý uvedie Zlín Film Festival. Foto: archív SFÚ

Festival v Zlíne pripomenie aj 60 rokov slovenskej animácie  

Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Zlín Film Festival počas svojho 65. ročníka oslávi 60 rokov slovenskej animácie. Pri tejto príležitosti uvedie dve pásma krátkych slovenských animovaných filmov, jedno pre dospelých a druhé pre detských divákov. V oficiálnom súťažnom i nesúťažnom programe festivalu sa predstaví 18 súčasných slovenských a koprodukčných filmov. Zlín Film Festival sa koná v termíne od 29. mája do 4. júna. Okrúhle 60. výročie slovenskej animácie oslávi Zlín Film Festival dvoma pásmami, ktoré pripravil v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Dospelým divákom bude určená profilová sekcia zakladateľa slovenskej animácie Viktora Kubala s jeho desiatimi krátkymi filmami. V sekcii pre deti so šiestimi krátkymi filmami sa predstavia aj ďalší slovenskí tvorcovia. Zo zbierok SFÚ sa v Zlíne celkovo premietne 16 klasických animovaných krátkych filmov. Svet Viktora Kubala Pásmo nazvané Svet Viktora Kubala tvoria autorove snímky z obdobia rokov 1944 až 1982. Pásmo uvedie slovenská teoretička animovaného filmu Eva Šošková. Obe pásma pre festival pripravila spolu s Leou Pagáčovou z Audiovizuálneho informačného centra SFÚ. Premietať sa budú filmy Tajomný dedo (1944), Vstupujeme do doby atómovej (1963), Zem (1966), Postup (1968), Šach (1974), Kino (1977), Rebrík (1978), Jedináčik (1979), Mikroskop (1981) a Selekcia (1982). Pásmo filmov pre deti nazvané Janko Hraško a ďalšie animované filmy predstaví diela Mazanica (1972) Vladimíra...
Hlas lesa, réžia Zuzana Piussi. Foto: Filmtopia

Záujem o lesy jej do života priniesol environmentálny žiaľ

Les sa vychováva pílou a sekerou, tak to odjakživa učili lesníkov v škole. Prízvukujú to viacerí respondenti dokumentárneho filmu Hlas lesa, ktorý v týchto dňoch prichádza do slovenských kín. Formulka o tvrdej lesníckej výchove sa stala prvotným impulzom, ktorý vyprovokoval režisérku Zuzanu Piussi, aby sa venovala téme lesov – ich výrubu a v nich žijúcej zveri. Vo svojom najnovšom dokumente zároveň oslovuje ľudí, ktorí tejto poučke protirečia. Okrem problému množstva holorubov, o ktorých prichádza čoraz viac desivých správ, sa snažila zachytiť aj stav medvedej populácie v našich lesoch – z nej sa medzi ľuďmi zároveň stal problém číslo jedna vďaka straníckym nominantom, ktorí ju využili ako vstupenku do vysokej politiky. „Film sme začali natáčať asi pred deviatimi rokmi. Záujem o túto tému mi do života priniesol environmentálny žiaľ. Je prirodzenou reakciou na to, že ľudia, ktorí majú radi prírodu a divoké zvieratá, vidia, ako sa naše lesy doslova strácajú,“ hovorí pre Film.sk režisérka Zuzana Piussi. Jej film vznikol v koprodukcii STVR a v centre záujmu stojí subkultúra slovenských lesníkov. Cez ich spôsob života, prácu a myslenie vykresľuje jednu stranu pohľadu na riešenie situácie, načrtávajúc nezhody s vedúcimi orgánmi a inými kompetentnými z oblasti ochrany životného prostredia. V paralelnej linke predstavuje slovenských ochranárov, ktorí presadzujú bezzásahové územia. Niekoľko dní strávila z Jurajom Lukáčom a Erikom Balážom...
Záber z filmu Bratia Lumièrovci – Dobrodružstvo pokračuje. Foto: Film Europe

Crème de la Crème – pohľad do histórie súčasnými očami

Ako vyzerali posledné mesiace života Márie Antoinetty a Ľudovíta XVI., keď namiesto vystrojovania dekadentných večierkov vo Versaille čakali na gilotínu v uväznení? Z akých autorských pochybností a skúseností Maurica Ravela vzniklo jeho Bolero? Ako vyzeralo a čo znamenalo porušovanie spoločenských noriem na prelome 19. a 20. storočia? Čo nám o kinematografii ako takej povedia jej korene? Desiaty ročník prehliadky francúzskeho filmu prinesie kolekciu, ktorá nielen predstaví súčasných tvorcov, ale obzrie sa tiež do histórie. Crème de la Crème sa začína v stredu 28. mája v desiatkách miest na Slovensku. „Francúzska história je opakujúcim sa námetom v ich domácej kinematografii. Okrem francúzskeho publika oslovuje aj globálne publikum – mnohé významné osobnosti francúzskej histórie sú svetovo známe. Učíme sa o nich v školách, stali sa súčasťou kultúrneho aj popkultúrneho dedičstva. Priznajme si však, dramaturgická línia tohtoročného výberu nevznikla ako vopred plánovaný koncept. Ako distribučná spoločnosť  vyberáme filmy tak, aby nám boli blízke, dôverujeme im, že oslovia divákov, a, predovšetkým, ich vieme financovať z vlastných zdrojov,“ hovorí pre Film.sk Dominik Hronec, kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Europe, ktorá prehliadku organizuje. „Francúzi každoročne prinášajú množstvo historických filmov. Oceňujem, že ich zároveň prispôsobujú duchu 21. storočia a nenápadne do nich vkladajú posolstvá o udalostiach, ktoré formovali náš súčasný...
Zobraziť všetky články