Festival Áčko.

Kontrasty nás môžu spájať, odkazuje festival Áčko

Písmo: A- | A+

Príde aj Krysztof Zanussi. Festival študentského filmu opäť predstaví to najnovšie z tvorby nádejných filmárskych talentov na Slovensku.

Spájanie napriek rozdielom je proces, ktorý v súčasnosti hýbe spoločnosťou. Vypovedá to o kontrastoch, ktoré vznikajú prirodzene alebo si ich sami vytvárame. 

Keďže na ich vnímaní stojí aj hĺbka a zmysluplnosť umenia, nachádzame ich v umeleckých žánroch, témach či prístupoch. Preto sa tentoraz práve kontrasty stali témou festivalu študentských filmov Áčko, jediného podujatia svojho druhu na Slovensku. Jeho 28. ročník sa začína už 23. októbra.

Štvordňový festival umožní vzájomné porovnávanie tvorivých výsledkov študentov z odborov filmové umenie a príbuzných odborov, kde je súčasťou výučby vznik školských audiovizuálnych diel rôzneho druhu a formátu. 

Toto fórum opäť prepojí študentstvo, pedagogickú základňu aj širšiu odbornú a laickú verejnosť, aby sa oboznámili s najnovšou študentskou tvorbou a pomenovali jej aktuálny stav.

Program festivalu ponúkne vyše filmy v piatich tematických pásmach, kde sa striedajú najrozličnejšie pohľady mladých talentovaných tvorcov na realitu. Uvidíme napríklad snímky o poklade ľudového zabávačstva, o radostiach a strastiach dievčenského dospievania, nevyspytateľnosti reality, nepochopení a generačných rozdieloch, traume zo straty blízkeho človeka, pošramotených rodinných vzťahoch či o životných eskapádach boxera bez kariéry a mnohé ďalšie.  

Zo všetkých 64 prihlásených filmov vybrala 33 súťažných príspevkov malá porota v zložení Laura Bilíková, Barbora Búbelová, Lukáš Kačerjak, Adam Kuchta, Vanessa Suchá, Matúš Trišč a Barbara Vojtaššáková. Z nich vyberie víťazné tituly v jednotlivých kategóriách veľká porota, kde budú rozhodovať Ivo Brachtl, Elena Flašková, Eva Gubčová, Petra Hoťková, Nick Kollár, Agata Novinski a Ľubica Čekovská.

Súčasťou programu budú sprievodné podujatia, semináre a tvorivé dielne. Medzi študentstvo zavíta so svojou prednáškou aj poľský režisér a scenárista Krysztof Zanussi . Podrobnosti nájdete na stránke festivalu

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Ivan Mistrík vo filme Archimedov zákon (1964), ktorý uvedie Art Film. Foto: archív SFÚ

Art Film: Ivan Mistrík aj druhý najlepší slovenský film storočia

Účasť Slovenského filmového ústavu (SFÚ) na Art Filme v Košiciach je už tradíciou. Tento rok SFÚ zostavil pre festival sekciu Rodinné filmové striebro. Filmy zo zbierok SFÚ sa budú premietať aj v sekcii Cena Milana Lasicu. Celkovo sa na Art Filme premietne desať klasických filmov, päť dlhometrážnych a päť krátkometrážnych. Festival Art Film sa v Košiciach koná od 20. do 27. júna. Festivalová sekcia Rodinné filmové striebro, ktorej garantom je Slovenský filmový ústav, sa aj tento rok zameriava na prezentáciu pokladov z filmového archívu a sprístupňovanie filmového dedičstva. „Výber filmov tvoria nielen reprezentatívne diela slovenskej kinematografie, ale do pozornosti dáva aj tie menej známe, často neprávom opomínané filmové výpovede najmä z krátkometrážnej tvorby,“ hovorí Marián Hausner, riaditeľ Národného filmového archívu SFÚ. Východ v krátkom filme Okrem troch hraných filmov v sekcii premietnu aj pásmo piatich krátkometrážnych filmov, ktoré podľa Hausnera „nakrútili majstri našej dokumentárnej tvorby. Ich prostredníctvom sa dostaneme na nevšedné miesta na východnom Slovensku, pričom tiež ukazujú rozmanitosť života a činnosti ľudí, tak ako ich zaznamenali filmoví dokumentaristi.“Všetky filmy zo zbierok SFÚ sa budú premietať v Kine Úsmev, v kinosále Impulz. Pásmo krátkometrážnych filmov nazvané Východ v krátkom filme otvorí videoúvod Rudolfa Urca, ktorý v 60. rokoch minulého storočia pôsobil ako režisér a vedúci dramaturg Spravodajského filmu a Štúdia krátkych filmov...
recenzia Fenické sprisahanie, Benicio del Toro, Bryan Cranston, Tom Hanks, Mia Threapleton

recenzia Fenické sprisahanie

Benicio del Toro, mníška, ten týpek z Perníkového tatka a Tom Hanks. Dvanásta „andersenovka“ Fenické sprisahanie mala premiéru v hlavnej súťaži festivalu v Cannes, kde sa uchádzala o Zlatú palmu. Andersonova kombinácia čierneho humoru a del Torovej nečitateľnej tváre divákov pošteklí na tých správnych miestach. Príbeh sa začína smrťou Zsa-zsa Kordu (Benicio del Toro), bohatého obchodníka s pochybnou morálkou. Korda vlastne pád lietadla zázrakom prežije. Táto skúsenosť ho privedie k tomu, aby sa poobzeral po dedičovi. Pre istotu. Na každom kroku sa ho totiž snažia zabiť. Zhodou okolností má až deväť detí, takže má z čoho vyberať. Lenže ani jeden z jeho synov ešte nie  je vo veku, keď by pochopili Kordov komplikovaný biznis. Našťastie, má aj najstaršiu dcéru Liesl (Mia Threapleton). Tá čoskoro dokončí školu a stane sa mníškou. Korda jej vysvetľuje svoj plán a berie ju na obchodné stretnutia, ktoré sa vyvíjajú úplne inak, akoby si to prial. S Liesl sa postupne spoznávajú, až sa Korda prepracuje do úlohy, o ktorej netuší vôbec nič – do úlohy otca. Pastelový vizuál a množstvo známych mien Film Fenické sprisahanie vyniká nielen ako čierna komédia či krimi. Obratne paroduje aj dobrodružný boj o prežitie v džungli. Pôsobivé sú čiernobiele vidiny hlavnej postavy, v ktorých sa objavia aj Willem Dafoe a Bill Murray ako Boh a znázorňujú čakanie pred nebeskou...
Zobraziť všetky články