Záber z filmu Wishing on a Star

V Benátkach súťaží nový Kerekes aj pokračovanie Jokera

Písmo: A- | A+

81. ročník Medzinárodného filmového festivalu Benátky uvedie novinky režisérov ako Tim Burton, Pedro Almodóvar, Luca Guadagnino, Todd Phillips, Alfonso Cuarón, Thomas Vinterberg a medzi nimi aj nový film Petra Kerekesa. Festival sa začína sa 28. 8. a potrvá do 7. 9. a otvorí ho film Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice, pokračovanie fantastickej hororovej komédie z roku 1988. Svoje úlohy si v snímke zopakujú Michael Keaton, Winona Ryder či Catherine O’Hara.

Slovensko bude na festivale v Benátkach zastupovať nový dokumentárny film Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorý vznikol v širokej medzinárodnej koprodukcii. Hýbateľkou deja je tu „expertka na aktívnu astrológiu“ Luciana de Leoni dʼAsparedo. Verí, že človek môže zmeniť svoj osud, ak v deň narodenín vycestuje na miesto s ideálnou konšteláciou hviezd. Lucianin príbeh a príbehy jej piatich klientov – majiteľa pohrebníctva Giovanniho, dvojičiek Adriany a Giuliany, osemdesiatničky Alessandry, v manželstve nespokojnej matky dvoch detí Valentiny a Barbary, ktorá túži po otcovskej láske – sledoval režisér a producent Peter Kerekes so svojím štábom celých sedem rokov.

Film Wishing on a Star organizátori vybrali medzi 19 titulov, ktoré budú súťažiť v sekcii Orizzonti. O víťazovi rozhodne porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny či maďarský filmár Gábor Reisz.

Slovenská premiéra Kerekesovho filmu Wishing on a Star bude na festivale Cinematik v Piešťanoch.

Vyberali spomedzi 4138 filmov

Celkovo uvedie benátsky festival 83 nových celovečerných filmov z 58 krajín, ktoré organizátori vybrali spomedzi 4138 prihlásených titulov.

V hlavnej súťaži festivalu sa predstaví 21 filmov. Bude medzi nimi aj prvý film Pedra Almodóvara v angličtine The Room Next Door. Obsadil do neho Tildu Swinton a Julianne Moore a vznikol podľa knihy Sigrid Nunez What Are You Going Through o hodnote života a rozhodnutí zomrieť. Adaptáciu autobiografickej knihy Williama S. Burroughsa Teploš predstaví v súťaži taliansky režisér Luca Guadagnino. V hlavných úlohách účinkujú Daniel Craig a Drew Starkey. Životopisný film o Marii Callas Maria uvedie v Benátkach čilský režisér Pablo Larraín. Slávnu speváčku stvárnila Angelina Jolie. Hudba bude hrať dôležitú úlohu aj v ďalšom súťažnom filme Joker: Folie à Deux. Ide o pokračovanie Jokera, za ktorého si americký režisér Todd Phillips odniesol v roku 2019 z Benátok Zlatého leva. V psychologickom trileri s prvkami muzikálu si úlohu Jokera zopakoval Joaquin Phoenix, rolu psychiatričky Harley Quinn, ktorá sa do neho zamiluje, zveril režisér speváčke a herečke Lady Gaga.

Prezidentkou hlavnej poroty bude francúzska herečka Isabelle Huppert. O tom, kto si odnesie Zlatého leva, budú spolu s ňou rozhodovať taliansky režisér a scenárista Giuseppe Tornatore, čínska herečka Čang Cʼ-i, britský spisovateľ a scenárista Andrew Haigh či poľská režisérka Agnieszka Holland. Už teraz sa však vie, kto získa Zlatého leva za celoživotné dielo. Budú to austrálsky režisér Peter Weir a americká herečka Sigourney Weaver a čestnú cenu Glory To The Filmmaker festival udelí francúzskemu režisérovi Claudovi Lelouchovi.

Costnerova westernová sága aj seriály Cuaróna a Viterberga

Mimo súťaže sa v Benátkach premietnu napríklad prvé dve kapitoly zo štvordielnej westernovej ságy Kevina Costnera Horizon: An American Saga. Prvá časť mala premiéru v máji v Cannes, druhú časť uvidí publikum prvýkrát v Benátkach. Svoje novinky na festivale uvedú aj Lav Diaz (Phantosmia), Harmony Korine (Baby Invasion) či Alice Rohrwacher (Allégorie Citadine).

Festival má v programe aj niekoľko seriálov. Publikum na Lide uvidí napríkladsedemdielny psychologický triler Disclaimer mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Slávna dokumentaristka (Cate Blanchett) v ňom zistí, že sa stala postavou v románe, ktorý odhaľuje jej tajomstvo. Miniséria  Familier som vores dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga sa zase odohráva v blízkej budúcnosti, keď Dánsko v dôsledku klimatickej zmeny a zvyšujúcej sa hladiny mora čelí kompletnej evakuácii.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Alenka a zázrak z cudzej krajiny. Foto: ASFK

recenzia Alenka a zázrak z cudzej krajiny

Dokumentárny film režiséra Daniela Dluhého Alenka a zázrak z cudzej krajiny je viacnásobným road movie – vonkajším aj vnútorným, smerujúcim do cieľa, ale potom zas rýchlo naspäť do oveľa bezpečnejšieho bodu štartu. Mladá žena Alena Horváthová pochádza zo Spiša. Po mnohých osudových peripetiách dnes žije v Nemecku, pracuje, má vlastné bývanie, milujúcich ľudí po boku. A vydáva sa na výlet na Slovensko, ozajstný poznávací zájazd – do detského domova, kde vyrastala; do azylového domu, kde našla útočisko; do chudobnej rómskej osady, kde žije jej biologická rodina. Okrem filmového štábu ju na ceste sprevádza aj tútor Michael Jagdmann, ktorý spolu s manželkou Marion zohral v Alenkinom živote zásadnú úlohu, taký deus et machina. Scenáristi Daniel Dluhý a Lukáš Marhefka vkročili svojím filmom do hneď niekoľkých trinástych komnát – dôvody a spôsoby štátom riadeného odoberania detí z pôvodných rodín, verejné vzdelávanie vo vylúčených komunitách, inštitucionálna starostlivosť o opustené deti, záchytná pomoc pre problematickú mládež, sanácia rodinného prostredia či vlastne jej donebavolajúca absencia, etnická inakosť, problém chudoby, žiaľ, už generačnej, no a napokon napríklad otázky vzťahovej väzby ne/nadobudnutej v útlom detstve, ktoré, možno viac než si vieme predstaviť, hýbu naším svetom. Na šesťdesiatminútovú snímku je to veľké sústo, preto nečudo, že sa autori pri viacerých vstupoch do tých trinástych komnát dopustili aj omylov, či skôr...
Záber z filmu Za oponou veľhôr. Foto: Dayhey

recenzia Za oponou veľhôr

„To znie ako báseň: Za oponou veľhôr,“ ozve sa ktosi z prítmia kinosály. Už samotný názov napovedá, že film sa nebude držať iba horských kontúr či efektných horolezeckých kulís. Nahliadne hlbšie – až za horizont známeho. Hlavnou hrdinkou je československá horolezkyňa so slovenskými koreňmi Dina Štěrbová. Metafyzickým priečelím dokumentu sú kompozičné princípy, ktoré vyrastajú z prieniku hudby a matematiky – harmónia tónov a čísel ako kľúč k pochopeniu vyšších súvislostí: „Dotyk absolútna alebo je to zjavenie krásy – pre mňa to bola hudba a matematika. Celý život som sa živila matematikou, ale len málokoho sa mi podarilo presvedčiť, že je nielen užitočná, ale aj krásna, že má podobnú stavbu ako gotická katedrála; pri troche fantázie si môžeme predstaviť, že tunajšie stĺpy predstavujú základné kamene, alebo axiómy, klenba je celková matematická teória, ktorá z toho plynie, a spolu to tvorí úžasný, vznosný celok. A keď človek naozaj vnútorne pochopí akýkoľvek výsledok v matematike, je to akoby sa dotkol absolútna – je to podobné, ako keď vylezie na vysokú horu,“ opisuje Dina Štěrbová. Celý dokument je majstrovsky pretkaný percepciami a úvahami o živote a bytí. Nestráca pritom zo zreteľa ľudský rozmer. Tieto špecifické rozprávačské prostriedky, ktoré možno interpretovať prostredníctvom komplementárnych funkcií rozprávača, ako ich definuje Gérard Genette, prekračujú konkrétny...
Atmosféra na festivale Jeden svet 2024. Foto: Jeden Svet/Šimon Lupták

Festivaly bez podpory fondu. Ako to ovplyvní ich podobu?

V apríli 2025 zásahom Rady Audiovizuálneho fondu nezískalo šesť slovenských filmových festivalov finančnú podporu na ďalšie obdobie, hoci odborná komisia ich jednoznačne odporučila podporiť. Ako to ovplyvní festivaly Jeden svet, Filmový festival inakosti, Cinedu, Be2Can, Scandi a June Film Fest? Do festivalového diania sa podobnými krokmi vnáša nestabilita a neistota, ktorá môže na fungovanie organizačných tímov pôsobiť negatívne. Narážajú na finančné a časové limity, ktoré spôsobujú sklzy v reťazci celkovej organizácie. Zároveň takto vzniká zlá vizitka smerom k domácim, ale najmä zahraničným partnerom. Oslovili sme festivalové tímy, aby nám priblížili, ako sa so situáciou vyrovnávajú a čo čaká ich podujatia v ďalšom období. Jeden svet Festival Jeden svet zameraný na ľudské práva má domácu i medzinárodnú prestíž, radí sa medzi podujatia so silnou tradíciou a navyše napĺňa európsky akt o prístupnosti filmových diel prípravou audiokomentárov pre nevidiacich či špeciálnych titulkov pre nepočujúcich. Po 25 rokoch fungovania je činnosť najstaršieho festivalu dokumentárneho filmu na Slovensku reálne ohrozená. Organizátori spustili zbierkovú kampaň na platforme Donio, kde ho môžu ľudia priamo podporiť. (Zachráňme festival Jeden svet | Donio) Každý príspevok je hlasom za kultúru bez cenzúry, apelujú v statuse na sociálnych sieťach. „Bez ohľadu na to, akú sumu sa nám podarí vyzbierať, ľudia nás zahrnuli veľkou podporou, nielen finančnou, ale...
Zobraziť všetky články