Záber z filmu Wishing on a Star

V Benátkach súťaží nový Kerekes aj pokračovanie Jokera

Písmo: A- | A+

81. ročník Medzinárodného filmového festivalu Benátky uvedie novinky režisérov ako Tim Burton, Pedro Almodóvar, Luca Guadagnino, Todd Phillips, Alfonso Cuarón, Thomas Vinterberg a medzi nimi aj nový film Petra Kerekesa. Festival sa začína sa 28. 8. a potrvá do 7. 9. a otvorí ho film Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice, pokračovanie fantastickej hororovej komédie z roku 1988. Svoje úlohy si v snímke zopakujú Michael Keaton, Winona Ryder či Catherine O’Hara.

Slovensko bude na festivale v Benátkach zastupovať nový dokumentárny film Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorý vznikol v širokej medzinárodnej koprodukcii. Hýbateľkou deja je tu „expertka na aktívnu astrológiu“ Luciana de Leoni dʼAsparedo. Verí, že človek môže zmeniť svoj osud, ak v deň narodenín vycestuje na miesto s ideálnou konšteláciou hviezd. Lucianin príbeh a príbehy jej piatich klientov – majiteľa pohrebníctva Giovanniho, dvojičiek Adriany a Giuliany, osemdesiatničky Alessandry, v manželstve nespokojnej matky dvoch detí Valentiny a Barbary, ktorá túži po otcovskej láske – sledoval režisér a producent Peter Kerekes so svojím štábom celých sedem rokov.

Film Wishing on a Star organizátori vybrali medzi 19 titulov, ktoré budú súťažiť v sekcii Orizzonti. O víťazovi rozhodne porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny či maďarský filmár Gábor Reisz.

Slovenská premiéra Kerekesovho filmu Wishing on a Star bude na festivale Cinematik v Piešťanoch.

Vyberali spomedzi 4138 filmov

Celkovo uvedie benátsky festival 83 nových celovečerných filmov z 58 krajín, ktoré organizátori vybrali spomedzi 4138 prihlásených titulov.

V hlavnej súťaži festivalu sa predstaví 21 filmov. Bude medzi nimi aj prvý film Pedra Almodóvara v angličtine The Room Next Door. Obsadil do neho Tildu Swinton a Julianne Moore a vznikol podľa knihy Sigrid Nunez What Are You Going Through o hodnote života a rozhodnutí zomrieť. Adaptáciu autobiografickej knihy Williama S. Burroughsa Teploš predstaví v súťaži taliansky režisér Luca Guadagnino. V hlavných úlohách účinkujú Daniel Craig a Drew Starkey. Životopisný film o Marii Callas Maria uvedie v Benátkach čilský režisér Pablo Larraín. Slávnu speváčku stvárnila Angelina Jolie. Hudba bude hrať dôležitú úlohu aj v ďalšom súťažnom filme Joker: Folie à Deux. Ide o pokračovanie Jokera, za ktorého si americký režisér Todd Phillips odniesol v roku 2019 z Benátok Zlatého leva. V psychologickom trileri s prvkami muzikálu si úlohu Jokera zopakoval Joaquin Phoenix, rolu psychiatričky Harley Quinn, ktorá sa do neho zamiluje, zveril režisér speváčke a herečke Lady Gaga.

Prezidentkou hlavnej poroty bude francúzska herečka Isabelle Huppert. O tom, kto si odnesie Zlatého leva, budú spolu s ňou rozhodovať taliansky režisér a scenárista Giuseppe Tornatore, čínska herečka Čang Cʼ-i, britský spisovateľ a scenárista Andrew Haigh či poľská režisérka Agnieszka Holland. Už teraz sa však vie, kto získa Zlatého leva za celoživotné dielo. Budú to austrálsky režisér Peter Weir a americká herečka Sigourney Weaver a čestnú cenu Glory To The Filmmaker festival udelí francúzskemu režisérovi Claudovi Lelouchovi.

Costnerova westernová sága aj seriály Cuaróna a Viterberga

Mimo súťaže sa v Benátkach premietnu napríklad prvé dve kapitoly zo štvordielnej westernovej ságy Kevina Costnera Horizon: An American Saga. Prvá časť mala premiéru v máji v Cannes, druhú časť uvidí publikum prvýkrát v Benátkach. Svoje novinky na festivale uvedú aj Lav Diaz (Phantosmia), Harmony Korine (Baby Invasion) či Alice Rohrwacher (Allégorie Citadine).

Festival má v programe aj niekoľko seriálov. Publikum na Lide uvidí napríkladsedemdielny psychologický triler Disclaimer mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Slávna dokumentaristka (Cate Blanchett) v ňom zistí, že sa stala postavou v románe, ktorý odhaľuje jej tajomstvo. Miniséria  Familier som vores dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga sa zase odohráva v blízkej budúcnosti, keď Dánsko v dôsledku klimatickej zmeny a zvyšujúcej sa hladiny mora čelí kompletnej evakuácii.

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Agata Novinski. Foto: Miro Nôta

rozhovor Agata Novinski

„Prajem si, aby sme sa nevzdali, neboli ticho a trpezlivo, dôsledne bojovali za slobodnú kultúru na Slovensku,“ reaguje na dianie v slovenskej kultúre Agata Novinski. V brandži sa pohybuje už roky, ako producentka však na filmovej scéne práve debutuje novým slovenským koprodukčným animovaným filmom Keď život chutí.  Do hĺbky animovanej tvorby ju vtiahol príbeh Bena, bystrého chlapca v puberte, ktorému veľmi chutí jesť. Dedičné gény však spôsobujú, že to je na ňom vidno, a čo čert nechcel, ešte sa aj zaľúbil do najočarujúcejšieho dievčaťa v triede.  Bábkový animák českej režisérky Kristiny Dufkovej zasvietil už na viacerých medzinárodných festivaloch a zbiera významné ocenenia vrátane dvoch nominácií na tohtoročné Európske filmové ceny. Vďaka úspechu vo francúzskom Annecy získal dokonca vstupenku do oscarových nominácií. Do slovenských kín príde 30. januára 2025. Ako ste sa dostali k produkcii tohto filmu? V prípravnej fáze režisérka Kristina Dufková a producentka vývoja Veronika Sabová oslovili Michala Novinského na spoluprácu na hudbe k filmu. Michal si prečítal scenár, pozrel výtvarné návrhy a bol projektom očarený natoľko, že prišiel s návrhom, či by sa spoločnosť NOVINSKI nemohla zároveň stať aj koproducentom filmu. Oslovil mňa, či by som mu s tým producentsky nepomohla, a tak som sa po rokoch vrátila k profesii, ktorú som študovala.  Čo vás presvedčilo?  Ako píšeme v stručnej anotácii k filmu, Keď...
Fotografia z filmu Vlny

Vlny sú o krok bližšie k oscarovej nominácii. Kto im konkuruje?

Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorej členovia o nomináciách rozhodujú, zverejnila v utorok 17. 12. takzvané shortlisty – užšie výbery filmov v desiatich kategóriách. Z týchto výberov vzídu pätice snímok, ktoré nakoniec 17. 1. získajú oscarovú nomináciu. Držiteľov cien vyhlási akadémia 2. 3. Slovenským zástupcom v boji o Oscara v kategórii medzinárodných filmov bola vojnová dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a Smrtihlav. Medzi filmy na shortliste sa neprebojovala. Film Vlny sa inšpiroval skutočným príbehom skupiny novinárov z medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sú odhodlaní prinášať nezávislé správy za každú cenu – aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. V českých a slovenských kinách už Vlny do nedele 15. 12. videlo spolu milión divákov – 825 882 v Česku a 174 238 na Slovensku. V Česku sú Vlny podľa návštevnosti aktuálne tretím najúspešnejším českým filmom od roku 1991 a deviatym najúspešnejším filmom vôbec. Na Slovensku sú podľa počtu divákov najúspešnejším českým filmom v ére samostatnosti. Producentkou filmu je Monika Kristl zo spoločnosti Dawson Films. Za Slovensko film produkovala Wanda Adamík Hrycová so spoločnosťou Wandal Production a Vlny vznikli aj v koprodukcii s RTVS. Zo slovenských tvorcov sa na filme podieľali tiež kameraman Martin Žiaran či kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková a vo Vlnách účinkujú aj Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Jevgenij Ivanovič Libezňuk alebo Michaela Majerníková....
Václav Polák / Zdroj: SFÚ

Václav Polák

Václav Polák roky úspešne dokumentoval slovenskú kinematografiu. Do štúdií na bratislavskej Kolibe prišiel na konci šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a začal pracovať pod vedením skúsenej fotografky Zuzany Mináčovej. Rovno ho poslali do terénu. V tých dňoch práve prebiehalo natáčanie dnes už kultovej drámy z vysokohorského prostredia Medená veža (1970). Podľa Polákovych slov to bola veľmi ťažká práca, ktorú však vyvážila prítomnosť významných osobností slovenskej kinematografie, ako napríklad režisér Hollý či kameraman Karol Krška. Nakrúcanie filmu prebiehalo v náročných podmienkach a dokonca sa celá jeho výroba predlžovala. „Hovorili mi, aké dôležité je vybrať si správne prostredie. Nachodil som sa, než som si vybral také, o akých mi režisér básnil. A nie je ľahké urobiť snímky napríklad tak, aby sa zdôraznila výška, respektíve hĺbka priestoru,“ spomínal v minulosti pre Film.sk. V kolibských ateliéroch existovalo v tomto čase aj špeciálne oddelenie, ktoré sa zameriavalo na fotodokumentáciu a propagačné materiály k filmom a aj viacerým filmovým podujatiam. Polák sa v sedemdesiatych rokoch dostal aj k fotografovaniu pri nakrúcaní ďalšieho kultového filmu – Ružové sny (1976) Dušana Hanáka, ktorý rozpráva príbeh poštára Jakuba a mladej rómskej dievčiny Jolanky. Je podpísaný aj pod fotografiami k snímke Jána Piroha Sagarmatha (1988). Pri spomienkach na toto nakrúcanie Václav Polák uvádza, že mal prvýkrát v živote možnosť voľne a blízko sa pohybovať v rómskych osadách. Obyvatelia si...
Zobraziť všetky články