Záber z filmu Otázka budúcnosti.
Písmo: A- | A+

Režisér Maroš Brázda vlani debutoval celovečerným portrétom režiséra Eduarda Grečnera Pravda je to najdôležitejšie. Jeho nový dokument Otázka budúcnosti prostredníctvom príbehov a postojov niekoľkých mladých ľudí reflektuje spoločenskú situáciu na Slovensku a hľadá odpovede na otázky, prečo talentovaní ľudia často odchádzajú do zahraničia. Do kín prichádza 14. 11.

Po dokumente Pravda je to najdôležitejšie, ktorý mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, prichádza režisér Maroš Brázda so závažnou a aktuálnou sociálnou témou. Má však širšie pole záberu, ako to bolo v predchádzajúcom filme, ktorý bol portrétom významného režiséra,“ píše v producentskej explikácii pre Audiovizuálny fond producent Ján Meliš. „Nový projekt poukazuje na celé Slovensko, ktoré práve teraz prechádza turbulentnými časmi, aké v jeho novodobej histórii nemajú obdobu, a v jeho spoločnosti vládne enormné napätie a situácia v nej je nestabilná a nepredvídateľná,“ dodáva Meliš. V čase, keď explikáciu písal, nemohol vedieť, že situácia bude eskalovať a v rámci záberov dokumentujúcich politicko-spoločenskú situáciu v krajine, film zaznamená aj atentát na premiéra.

V centre Brázdovho záujmu je pätica nadchádzajúcich maturantov. Nevybral si ich náhodne – jedným z nich je jeho syn David. Náhoda však bola, že termín posledných parlamentných volieb, 30. 9. 2023, pripadol na rovnaký dátum, aký si budúci maturanti ešte predtým zvolili za termín svojej trochu predčasnej stužkovej. A táto náhoda bola jedným z impulzov na vznik filmu, ktorého producentom je spoločnosť Artileria a koproducentom STVR.

Na parlamentné voľby, ktoré boli vnímané ako kľúčové vo vzťahu k ďalšiemu smerovaniu krajiny, Brázda nazerá z pohľadu prvovoličov. Nie sú však kľúčovou témou filmu, skôr východiskom na otváranie tém spojených so smerovaním krajiny. „Ústrednou a prvoradou témou je kritický stav slovenského vzdelávacieho systému a školstva ako takého. Práve ten je totiž hlavnou príčinou, pre ktorú sa mladí Slováci rozhodujú pre štúdium v zahraničí, pričom po jeho skončení sa do nej vracajú len veľmi vzácne,“ hovoria tvorcovia.

Ako svoju generáciu a vzťah ku Slovensku vnímajú protagonisti filmu? Tvrdia o sebe, že sú generáciou, ktorá chce bojovať za spravodlivosť a za rovnaké práva pre všetkých ľudí. Slovenskú spoločnosť vnímajú ako netolerantnú, konzervatívnu, majú pocit, že jej chýba otvorenosť voči novým veciam. Prekáža im rasizmus, homofóbia, xenofóbia a neschopnosť akceptovať inakosť či iný názor.

Hoci nemalú časť dokumentu tvoria rozhovory s celým radom respondentov – od študentov, ich rodičov a pedagógov cez bývalých politikov až po relevantných zástupcov odborných kruhov – ide skôr o úvahy vedené v určitej esejistickej rovine,“ hovorí Brázda. Okrem študentov, ich rodičov a pedagógov vo filme vystupujú aj bývalá premiérka Iveta Radičová a premiér Ľudovít Ódor, bývalý minister školstva Daniel Bútora či vedec Pavel Čekan.

Tvorcovia vo filme prízvukujú, že čoraz mohutnejší odliv vzdelaných a nadaných ľudí do zahraničia je problém, ktorý na Slovensku dlhodobo neriešime a nevenujeme mu dostatočnú pozornosť. „Na jednej strane má film podať pomerne komplexnú správu o aktuálnom stave spoločnosti, a to aj nad rámec primárne sledovaného problému, ale zároveň byť aj istým impulzom k širšej spoločenskej diskusii, ktorá síce zrejme nepovedie k okamžitej náprave, ale aspoň k dlhodobo neriešeným otázkam pritiahne náležitú pozornosť, podnieti spoločenský tlak na ich riešenie a kompetentné štátne zložky potenciálne mobilizuje k väčšej aktivite,“ hovorí Brázda.

Dokument Otázka budúcnosti má zároveň ambíciu byť istým spôsobom i portrétom generácie. „Dokument sa nesústreďuje na mladú generáciu len z jedného hľadiska, jeho ambíciou je akýsi generačný portrét, prezentujúci nielen širokú škálu životných plánov, ale aj univerzálne hodnoty, ku ktorým sa dnešní mladí ľudia na prahu dospelosti hlásia, spoločenské názory a postoje, aké vyznávajú. Chce preniknúť k podstate ich myslenia, všímať si špecifickosť a odlišnosť dnešných dospievajúcich od predchádzajúcich generácií, čo sa týka ich hodnotového nastavenia i predstáv o budúcnosti – svojej vlastnej, ale tiež budúcnosti tejto krajiny a sveta, vytvoriť tak priestor na uvažovanie o tom, kam sa Slovensko a okolitý svet naozaj uberajú a kam by sa, naopak, uberať mali,“ dodáva režisér.

Otázka budúcnosti (r. Maroš Brázda, Slovensko, 2024)
Celkový rozpočet filmu: 43 410 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 34 000 eur, vklad STVR: vecný vklad 3 050,20 eur)
Distribučná premiéra: 14. 11. 2024

Autor:

Záber z filmu Otázka budúcnosti (r. Maroš Brázda) / Zdroj: ASFK

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Svet medzi nami. Foto: Film Expanded

recenzia Svet medzi nami

Na začiatku bolo krátke video na sociálne siete o výstave jej fotografií v Českom centre v New Yorku. Po šiestich rokoch nakrúcania je na konci celovečerný dokument Svet medzi nami o fotografke Marii Tomanovej, pod ktorý sa podpísala režisérka Marie Dvořáková. Chytí vás od prvých záberov z vernisážovej tlačenice v New Yorku a nepustí až po záverečný pohľad na zapadajúce slnko v Mikulove. V meste, v ktorom hrdinka filmového príbehu vyrastala. Dokonca aj v prípade, že si zvedavý divák o ňom už vopred zistí podrobnejšie informácie, dokument celých deväťdesiat minút drží jeho pozornosť permanentne a pevne vo svojich opratách. Rozpráva o celkom obyčajných veciach ako radosť, obavy, smútok, úspech, sklamanie či prehra. Na druhej strane však rozpráva aj o nie celkom obyčajných záležitostiach, ako trebárs tvorivé hľadanie, sila portrétu i autoportrétu, aký je rozdiel medzi módnou fotografiou a voľnou tvorbou alebo načo nám umenie vôbec je a čím sa človeku prihovára. Marie Tomanová je totiž ideálna „hrdinka“ – spontánna, nesmierne temperamentná, úprimná a výrečná žena, ktorá navyše má neuveriteľné čaro osobnosti a málokedy jej chýba úsmev na tvári. To som už akože slávna? „Za pol roka sa vrátim a potom sa vezmeme,“ oznámila priateľovi, keď dokončila štúdium maliarstva na Fakulte výtvarných umení Vysokého učenia technického v Brne. Na pôde maľby sa totiž necítila priveľmi isto, chcela si jednoducho vyčistiť za morom hlavu,...
Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Herecká suita z filmu Jiřího Mádla Vlny. Foto: Wandal production

Slnko v sieti: 9 cien pre Vlny, 5 pre Emu a smrtihlava

Najlepším celovečerným hraným filmom roka 2024 sa na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti stala česko-slovenská koprodukčná snímka Vlny (producenti Monika Kristl, Vlasta Kristl a Wanda Adamík Hrycová). Jej režisér Jiří Mádl si odniesol aj Slnko v sieti v kategórii réžia. Vlny celkovo získali 9 cien. Spolu mali 14 nominácií. O dve nominácie menej mala slovensko-česko-maďarská koprodukčná dráma Ivety Grófovej Ema a smrtihlav. Nakoniec získala 5 cien. Dve ceny si odniesol česko-slovensko-francúzsky animovaný film Keď život chutí (réžia Kristina Dufková, producenti Matej Chlupáček, Agata Novinski, Marc Faye), ktorý zvíťazil v kategórii animovaných filmov a získal tiež Slnko v sieti za hudbu (Michal Novinski). Najlepším dokumentom uplynulého roka bola podľa hlasovania členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie snímka Prezidentka (réžia Marek Šulík, producentka Barbara Janišová Feglová). Chýbajúca maskérka Okrem trojice hereckých ocenení pre Alexandru Borbély, Évu Bandor a Milana Ondríka si Ema a smrtihlav odniesla Slnko v sieti za scénografiu (Tomáš Svoboda, Miriam Struhárová) a najlepšie umelecké masky (Andrea Štrbová, Ivo Strangmüller, Tomáš Richter, Viktor Nagy). Po vyhlásení kategórie sa producentka Zuzana Mistríková ospravedlnila umeleckej maskérke Alici Dvorskej, že ju pri nahlásení nominovaných maskérov zaviedla uviesť do formulára, ktorý vypĺňala. Poprosila akadémiu, aby jej cenu udelili dodatočne, keďže sa na ocenenej kategórii podieľala rovnako ako ostatní štyria ocenení. Vlny bodovali aj v kategóriách scenár...
Zobraziť všetky články