Spisovateľ Peter Pišťanek, režisér Juraj Nvota a scenárista a producent Marian Urban. Foto: Ctibor Bachratý
Písmo: A- | A+

Keď sa pred desiatimi rokmi médiami rozletela správa o smrti Petra Pišťanka, bol to – nielen pre jeho najbližších priateľov – šok. Nie iba preto, že z tohto sveta odišiel 22. marca 2015 dobrovoľne: veď koncom apríla by vtedy bol oslávil „len“ päťdesiate piate narodeniny.

Chcel by som si urobiť poriadok v knihách a k niektorým sa vrátiť a znova si ich prečítať. Nezanedbávať priateľov, ako to trestuhodne robím už roky. Schudnúť päťdesiat kíl, ako sa mi to už neraz podarilo, a udržať si to už nastálo. Hádam to ešte stihnem.“ Aj veľa ďalších želaní mal Peter Pišťanek do druhej päťdesiatky v čase, keď oslavoval abrahámoviny. Väčšinu z nich sa mu už však nepodarilo naplniť. Stihol ešte premiéru filmu Rukojemník (r. Juraj Nvota, 2014) aj odpromovať rovnomennú knihu, ktorá síce vychádza zo scenára, je však od filmu nezávislým dielom.

Na začiatku tohto filmového i literárneho „dobrodružstva“ bola kratučká Pišťankova poviedka Všetci za jedného, jeden pre všetkých. „Pôvodne som uvažoval ten príbeh na základe kratučkého Petrovho textu písať sám, ale Peter mi hneď po prvom telefonáte poslal asi tucet ďalších, veľmi voľne nahodených textov zo svojho detstva. Posedeli sme teda, vymysleli celkom nový námet a príbeh,“ spomínal scenárista a producent Marian Urban. Príbeh jedenásťročného chlapca, ktorý sa stal rukojemníkom režimu, keď jeho rodičia emigrovali – akási slovenská Gombíková vojna, odohrávajúca sa koncom 60. rokov v dedinke na pohraničí –, bola ich tretím spoločným projektom. A mali rozpísaných aj niekoľko ďalších textov, lenže…

Vnímam pozíciu spisovateľa ako šaška, ktorý má za úlohu svoje publikum pobaviť a popritom mu niečo závažné povedať,“ vravieval Pištanek. Spisovateľ, ktorý vtrhol na slovenskú literárnu scénu ako tornádo a stal sa jedným z najvýraznejších autorov porevolučnej éry. Debutovým románom Rivers of Babylon (1991), ktorý sa stal kultovým hitom, si podmanil čitateľov aj kritiku.

Rodák z Devínskej Novej Vsi (28. 4. 1960), ktorá bola jeho domovom celý život, začal písať vlastné texty už v štvrtej triede základnej školy. Rodičia si predstavovali, že bude inžinierom, tak musel na gymnázium. Dlho tam nevydržal. Zamestnania striedal ako na bežiacom páse, robil v televízii, kulisáka v divadelných dielňach, robotníka v Slovnafte i strážcu parkoviska. Zmaturoval večerne koncom 80. rokov, štúdium scenáristiky na VŠMU nechal po dvoch rokoch. Neskôr robil v reklame aj v internetovom časopise, vytváral webové stránky, ochutnal marketing, publikoval, vychádzali mu knižky. „Mojím záujmom boli vždy outsideri, ľudia, ktorí pociťovali silnú túžbu po konformnosti a splynutí, ale práve táto túžba ich z obyčajného života vyčleňovala,“ vysvetľoval Pišťanek.

Spolupráca spisovateľa (Pišťanek) a scenáristu a producenta v jednej osobe (Urban) odštartovala v eufórii začínajúcich deväťdesiatych rokov. Vychádzajúc z príbehu arogantného kuriča, čo ovládne hotel, v ktorého kotolni začínal, a neskôr aj celé mesto, začal vznikať scenár. „Peter za pár týždňov napísal prvú verziu, obsahovala však 348 strán. No uznal, že viac ako 130 až 150 strán textu literárny scenár pre dvojhodinový film neunesie“spomenul Marian Urban.

Rivers od Babylon (r. Vlado Balco, 1998) sa nakrúcal a produkoval v neľahkých podmienkach Mečiarovho panovania, keď sa slovenská kinematografia ocitla na dne. Domáca kritika film prijala nejednoznačne, za hranicami to videli inak. „Rivers of Babylon je skutočne originálny film. Na jednej strane odmieta prevládajúci ruralizmus v slovenskej kinematografii, zároveň je o to šokujúcejší vo svojej výpovedi. Návrat k politickej alegórii ako filmovej forme vyjadrenia je jedinečný nielen na Slovensku, ale aj v strednej a východnej Európe vôbec,“ napísal v Central European Review publicista Andrew James Horton.

Hitom prvého ročníka udeľovania cien Slnko v sieti sa stala tragikomédia Muzika (r. Juraj Nvota, 2007), z jedenástich nominácií premenila na sklenenú sošku deväť – aj v kategóriách najlepší film (producent Marian Urban) a najlepšia réžia. Na začiatku bola rovnomenná Pišťankova novela, ktorá vyšla v knihe Mladý Dônč (1993). Scenáristom príbehu o priateľoch, snoch a túžbe po slobode v časoch, keď sa u nás udomácnili sovietske tanky, bol Ondrej Šulaj. Azda najvýstižnejšie charakterizoval v tom čase Muziku na stránkach mesačníka Film a doba český kritik a filmový vedec Jan Bernard. „Je zatiaľ asi najlepším portrétom normalizácie: aj keď hovorí o konkrétnej dobe, hovorí predovšetkým o večnom konflikte v nás.“ Pred časom na margo filmu Juraj Nvota dodal: „Depresia Muziky dnes už nie je úsmevná, ale výstražná.

Pišťanek mal rád hudbu, filmy a knihy, rád a zanietene o nich hodiny debatoval s priateľmi. Rád podnikal výlety do milovanej Prahy. V istej chvíli vraj stratil chuť písať, lenže, ako podčiarkol, nič iné nevie. Keď uvádzal do života po filme aj román Rukojemník – Lokomotívy v daždi (podľa neho bol skôr rozšírením a doplnením filmového univerza a s detským čitateľom nerátal) hľadal motiváciu čo a ako ďalej. „Rád by som napísal román, taký celkom zamotaný príbeh zo súčasnosti, ktorý má svoje korene v šesťdesiatych rokoch,“ uviedol. A Urban doplnil: „Ešte mi oznámil, že rozpísal román podľa nášho spoločného námetu Všetko okrem lásky, ktorý mal vyjsť v auguste vo vydavateľstve Slovart s tým, že potom na jeho motívy nakrútime film.“ Nikto netušil, čo sa stane doslova o pár mesiacov.

Po desaťročí ožije Pišťankov životný aj tvorivý príbeh v celovečernom dokumente Pišta (momentálne sa nakrúcajú prvé sekvencie), ktorý poodkryje mnoho z osudových peripetií spisovateľa i jeho literárnych, filmových aj iných „dobrodružstiev“.

Spisovateľ Peter Pišťanek, režisér Juraj Nvota a scenárista a producent Marian Urban. Foto: Ctibor Bachratý

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Alenka a zázrak z cudzej krajiny. Foto: ASFK

recenzia Alenka a zázrak z cudzej krajiny

Dokumentárny film režiséra Daniela Dluhého Alenka a zázrak z cudzej krajiny je viacnásobným road movie – vonkajším aj vnútorným, smerujúcim do cieľa, ale potom zas rýchlo naspäť do oveľa bezpečnejšieho bodu štartu. Mladá žena Alena Horváthová pochádza zo Spiša. Po mnohých osudových peripetiách dnes žije v Nemecku, pracuje, má vlastné bývanie, milujúcich ľudí po boku. A vydáva sa na výlet na Slovensko, ozajstný poznávací zájazd – do detského domova, kde vyrastala; do azylového domu, kde našla útočisko; do chudobnej rómskej osady, kde žije jej biologická rodina. Okrem filmového štábu ju na ceste sprevádza aj tútor Michael Jagdmann, ktorý spolu s manželkou Marion zohral v Alenkinom živote zásadnú úlohu, taký deus et machina. Scenáristi Daniel Dluhý a Lukáš Marhefka vkročili svojím filmom do hneď niekoľkých trinástych komnát – dôvody a spôsoby štátom riadeného odoberania detí z pôvodných rodín, verejné vzdelávanie vo vylúčených komunitách, inštitucionálna starostlivosť o opustené deti, záchytná pomoc pre problematickú mládež, sanácia rodinného prostredia či vlastne jej donebavolajúca absencia, etnická inakosť, problém chudoby, žiaľ, už generačnej, no a napokon napríklad otázky vzťahovej väzby ne/nadobudnutej v útlom detstve, ktoré, možno viac než si vieme predstaviť, hýbu naším svetom. Na šesťdesiatminútovú snímku je to veľké sústo, preto nečudo, že sa autori pri viacerých vstupoch do tých trinástych komnát dopustili aj omylov, či skôr...
Záber z filmu Za oponou veľhôr. Foto: Dayhey

recenzia Za oponou veľhôr

„To znie ako báseň: Za oponou veľhôr,“ ozve sa ktosi z prítmia kinosály. Už samotný názov napovedá, že film sa nebude držať iba horských kontúr či efektných horolezeckých kulís. Nahliadne hlbšie – až za horizont známeho. Hlavnou hrdinkou je československá horolezkyňa so slovenskými koreňmi Dina Štěrbová. Metafyzickým priečelím dokumentu sú kompozičné princípy, ktoré vyrastajú z prieniku hudby a matematiky – harmónia tónov a čísel ako kľúč k pochopeniu vyšších súvislostí: „Dotyk absolútna alebo je to zjavenie krásy – pre mňa to bola hudba a matematika. Celý život som sa živila matematikou, ale len málokoho sa mi podarilo presvedčiť, že je nielen užitočná, ale aj krásna, že má podobnú stavbu ako gotická katedrála; pri troche fantázie si môžeme predstaviť, že tunajšie stĺpy predstavujú základné kamene, alebo axiómy, klenba je celková matematická teória, ktorá z toho plynie, a spolu to tvorí úžasný, vznosný celok. A keď človek naozaj vnútorne pochopí akýkoľvek výsledok v matematike, je to akoby sa dotkol absolútna – je to podobné, ako keď vylezie na vysokú horu,“ opisuje Dina Štěrbová. Celý dokument je majstrovsky pretkaný percepciami a úvahami o živote a bytí. Nestráca pritom zo zreteľa ľudský rozmer. Tieto špecifické rozprávačské prostriedky, ktoré možno interpretovať prostredníctvom komplementárnych funkcií rozprávača, ako ich definuje Gérard Genette, prekračujú konkrétny...
Atmosféra na festivale Jeden svet 2024. Foto: Jeden Svet/Šimon Lupták

Festivaly bez podpory fondu. Ako to ovplyvní ich podobu?

V apríli 2025 zásahom Rady Audiovizuálneho fondu nezískalo šesť slovenských filmových festivalov finančnú podporu na ďalšie obdobie, hoci odborná komisia ich jednoznačne odporučila podporiť. Ako to ovplyvní festivaly Jeden svet, Filmový festival inakosti, Cinedu, Be2Can, Scandi a June Film Fest? Do festivalového diania sa podobnými krokmi vnáša nestabilita a neistota, ktorá môže na fungovanie organizačných tímov pôsobiť negatívne. Narážajú na finančné a časové limity, ktoré spôsobujú sklzy v reťazci celkovej organizácie. Zároveň takto vzniká zlá vizitka smerom k domácim, ale najmä zahraničným partnerom. Oslovili sme festivalové tímy, aby nám priblížili, ako sa so situáciou vyrovnávajú a čo čaká ich podujatia v ďalšom období. Jeden svet Festival Jeden svet zameraný na ľudské práva má domácu i medzinárodnú prestíž, radí sa medzi podujatia so silnou tradíciou a navyše napĺňa európsky akt o prístupnosti filmových diel prípravou audiokomentárov pre nevidiacich či špeciálnych titulkov pre nepočujúcich. Po 25 rokoch fungovania je činnosť najstaršieho festivalu dokumentárneho filmu na Slovensku reálne ohrozená. Organizátori spustili zbierkovú kampaň na platforme Donio, kde ho môžu ľudia priamo podporiť. (Zachráňme festival Jeden svet | Donio) Každý príspevok je hlasom za kultúru bez cenzúry, apelujú v statuse na sociálnych sieťach. „Bez ohľadu na to, akú sumu sa nám podarí vyzbierať, ľudia nás zahrnuli veľkou podporou, nielen finančnou, ale...
Zobraziť všetky články