Fotografia z filmu Semienko posvatného figovníka
Písmo: A- | A+

Réžia: Mohammad Rasoulof
Scenár: Mohammad Rasoulof
Kamera: Pooyan Aghababaei
Hudba: Karzan Mahmood
Hrajú: Soheila Golestani, Missagh Zareh, Mahsa Rostami

Režisér Mohammad Rasoulof bol tesne pred útekom z Iránu odsúdený na osem rokov väzenia a bičovanie. Hlavnou témou jeho strhujúceho a silného filmu je kedysi pevne spojená rodina zničená politickými nepokojmi. Iman, vyšetrujúci sudca Revolučného súdu v Teheráne, bojuje s nedôverou a vlastnou paranojou v čase, keď sa celoštátne politické protesty postupne stupňujú a keď záhadne zmizne jeho zbraň. Má podozrenie, že jeho manželka Najmeh a dcéry Rezvan a Sana sú do toho zapletené, a preto doma prijme drastické opatrenia, ktoré spôsobia len napätie a deštruktívnu atmosféru. Postupne sa menia spoločenské normy a vnútorné pravidlá ich rodinného života.
Film s veľkou odvahou ukazuje skutočné zábery z protestov „Ženy, život, sloboda“, ktoré vypukli po smrti Mahsy Amini v roku 2022, a tiež následné brutálne a smrteľné zásahy zo strany režimu. Je to naliehavý a zničujúci film, ktorý je odvážnou poctou tým, ktorí sa vzopreli a naďalej vzdorujú.
Film získal na MFF Cannes 2024 Špeciálnu cenu poroty a Cenu FIPRESCI.

Žáner: kriminálny/dráma
Dĺžka: 168 min.
Jazyková verzia: perzsky s českými titulkami
Odporúčaná prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov
Distribútor: Film Europe
Premiéra: 10. 10. 2024

Foto: Film Europe

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Libuše Jarcovjáková vo filme Ešte nie som, kým chcem byť. FOTO: Film Expanded

Roky odhaľuje intimitu cez fotografie. Tie však nehovoria len o nej

Často ju nazývajú mamou snapchatu či vizuálnou storytellerkou. Zblízka fotí celý svoj život plný zvratov a robí to už od 60. rokov minulého storočia. Na prvé počutie by sa zdalo, že jej fotografie sú iba o nej – v zmysle možností sebaprezentácie, aké dnes ponúkajú nové technológie a sociálne siete.  Dielo Libuše Jarcovjákovej však rozmer individuálneho osudu od prvej chvíle prekračuje a funguje ako sugestívny obraz doby, charakterizujúci totalitné Československo. Aj preto bol najvyšší čas, aby si výnimočnú fotografku všimol film.  Dokument Ešte nie som, kým chcem byť zachytáva jej intímny portrét. Na festivaloch už zožína úspechy a prichádza aj do našich kín. Dala jej všetko, čo má Libušu Jarcovjákovú, ocenenú titulom Osobnosť českej fotografie, katapultovala pred svetové publikum samostatná výstava vo francúzskom Arles v roku 2019.  Jej projekt Evokativ, v ktorom predstavila svoju tvorbu na fotografiách aj knižne, sa vtedy stal hlavným podujatím prestížneho fotografického festivalu Les Rencontres. Denník The Guardian ho označil za najzásadnejšiu fotografickú výstavu roka.  Po výstave sa roztrhlo vrece s filmármi, ktorí chceli s Libušou Jarcovjákovou natočiť dokument. Nechávalo ju to úplne chladnou, až kým za ňou neprišla režisérka Klára Tasovská. V nej spoznala dokumentaristku, ktorej bola ochotná dať do rúk všetko, čo má.  Klára Tasovská (1980) sa ako režisérka podieľala na snímkach ako Pevnost...
Zobraziť všetky články