Záber z filmu Via Slovakia / Zdroj: Filmtopia

recenzia Via Slovakia

Hranica zlomu

Maximilián Hrmo

Písmo: A- | A+

Režisér Víťazoslav Chrappa vo filme Via Slovakia odhaľuje nevšednú cestu nevšedného pútnika Slavomíra Duchoviča. Je na ceste: tak po Slovensku, ako aj v živote. Temné tiene minulosti – boj so závislosťami a sebadeštruktívny vorkoholizmus – jeho cestu oddialili, no narazili na bod zlomu. Závislosť mu už viac nevládne.

Bodom zlomu nie je okamih. Je to skôr stav trvalej nespokojnosti: staré vzorce nefungujú. Krok späť nie je iba nežiaduci, je aj nemožný. Zároveň tento bod či hranica únosnosti stála za zrodom idey filmu. Na ceste Slavomíra Duchoviča to bol moment, keď jeho myseľ odmietla poslúchať závislosť a telo začalo hľadať nový zmysel. Zápas s vlastnými démonmi sa vo filme mení na zápas o nový začiatok. Bod zlomu nie je prelomom – je prísľubom, sebe a divákovi.

Závislosti sú cesty, ktoré nás nevedú vždy tam, kam by sme práve chceli ísť. Žiada sa nám viac. Niečo trvalejšie. Niečo hlbšie. Pri problematike závislosti si vždy spomeniem na legendu o lietajúcom Cypriánovi: kartuziánsky mních túžil lietať, a teda si vlastnoručne postavil lietajúci stroj. Jeho let sa skončil tragicky. Stal sa symbolom túžby prekonávať vnútorné a fyzické hranice, no legenda pripomína, že skutočná sloboda si žiada rozum a silu. Závislosti, podobne ako ilúzie rýchleho vzletu, vedú skôr k pádu.

Film sa začína jemnými animovanými akvarelmi, ako keď sa niekomu niečo pokúšame vysvetliť, ale nevieme ako. Sprvoti subtílne, no burcujúc čoraz viac defektne a deštruktívne; narába sa s minulou realitou ako so sujetom, ktorý vo vyvrcholení ponoríme do temna. Rozmazané sklo sa v obrazoch rozpúšťa. Farby ako batikované tkaniny…: „Svetlo!“ Od samého dna a tmy k vrcholu a svetlu. Niekedy musí človek padnúť až na dno, aby zistil, čo je v živote dôležité. Duchovič na potulkách Slovenskom dosiahne nejeden vrchol, dokonca aj ten najvyšší.

Štart bol v Bratislave. Vnútrozemská delta Dunaja (sútok Hrona a Dunaja), Dunaj od Komárna až po Štúrovo, neskôr Gemer, hrad Šomoška alebo Tokaj či Poloniny, jazero Beňatina (bývalý zatopený kameňolom), Zádielska dolina – Zádielska tiesňava, mnohopočetný zoznam, zdá sa, avšak autorskou intenciou bolo poukázať na menej známe (a pritom krásne) časti Slovenska. Najvyšším a najväčším (ale aj najťažším) zážitkom a zároveň vyvrcholením filmu je výstup na Gerlach, kde Slavo s plačom od dojatia hovorí: „Ja som taký šťastný!

So Slavom sa režisér spoznal cez spoločného známeho z televízie. Ten mu povedal o bláznovi, ktorý sa odhodlal prejsť cestu Via Slovakia okolo Slovenska. Tak sa dozvedel, že taká magistrála vôbec existuje a že má 1870 kilometrov. Keďže sa venuje turistike, vedel oceniť, čo je to za výkon. Film doplnil skladbami svojej kapely Červený bicykel, ktoré rezonujú s osobným príbehom hrdinu a tematicky do neho zapadajú.

Protagonistov výkon isto ocenia aj diváci. Predpokladám, že iba málokto z nich by si dokázal predstaviť, že by sa odhodlal na podobnú cestu. Prejsť 1870 kilometrov nie je len fyzická výzva, ale aj skúška odhodlania a trpezlivosti. Každý krok je zároveň dôkazom sily. Slavo na svojej ceste nejde len okolo Slovenska. Kráča aj smerom k sebe, k tomu, aby sa oslobodil od minulosti a našiel nový zmysel. Divák tak nehľadí len na krásy krajiny, ale aj na premenu človeka, ktorý sa rozhodol postaviť na nohy a ísť ďalej.

Podľa Slavových slov bola celá cesta intenzívnym zážitkom a vďaka výzvam zažil pocit, že sa vracia sám k sebe, a prežil emócie, ktoré mu predtým drogy zobrali, opäť našiel sebaúctu, sebalásku a radosť z toho, čo dokáže.

Rozvinutiami, (kon)túrami filmu Via Slovakia sú takzvané „trojmedzia“: hranice slovensko-poľsko-české, slovensko-maďarsko-ukrajinské, slovensko-rakúsko-české. Sú to rázcestia. Každé „trojmedzie“ je bodom, kde sa prelínajú rôzne vplyvy.

Slavo prekonal drogovú závislosť aj vďaka viere v Boha. Silno mnou rezonovala scéna z kostola. Slavo sa v tichosti modlí, no divák akoby mu videl do hlavy, akoby jeho prísľub a túžba boli fyzicky prítomné, sedeli vedľa diváka a dýchali mu do ucha.

Via Slovakia
Slovensko, 2024
● SCENÁR A RÉŽIA Víťazoslav Chrappa ● KAMERA Tomáš Bartaloš ● STRIH Martin Dlugolinský ● ZVUK Viktor Krivosudský ● PRODUKCIA Peter Neveďal, Jaroslav Niňaj /
FilmWorx s.r.o.
Minutáž: 83 min.
Distribučná premiéra: 14. 11. 2024

Hodnotenie: 75%

Záber z filmu Via Slovakia / Zdroj: Filmtopia

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Mačacia odysea. Foto: Fillm Europe

Mačacia odysea svieti aj v Bruseli

Oscarový animák Gintsa Zibalodisa získal európsku filmovú cenu LUX. Apokalyptický príbeh, plný zásadných podobenstiev o súčasnej dobe. Taký je animovaný film Mačacia odysea, ktorý vlani nenásilne, ale presvedčivo vplával do svetového filmového diania. Po zaslúženom víťazstve na amerických Oscaroch ocenila jeho silný spoločenský a tvorivý odkaz aj Európa. Mačacia odysea získala cenu európskeho publika LUX 2025. Tvorcovia si ju prevzali na pôde Európskeho parlamentu 29. apríla. Filmové ocenenie LUX je cenou divákov každý rok udeľuje Európsky parlament od roku 2007 s cieľom podporovať európsky filmový priemysel. Určená je predovšetkým pre filmy, ktoré rozoberajú témy súvisiace s európskou identitou alebo históriou. Prečítajte si aj recenziu Filmsk.sk na Mačaciu odyseu Animovaný film lotyšského režiséra Gintsa Zilbalodisa s pôvodným názvom Flow vznikol v jedinečnej koprodukcii Lotyšska, Francúzska a Belgicka. Rozpráva o putovaní mačky a jej náhodných spoločníkov, ktorí sa ocitli vo svete zmenenom ničivou povodňou. Dojímavý príbeh je posolstvom o priateľstve a odolnosti v čase, keď na naše životy vplýva zmena klímy. Animovaná fantasy dráma zvíťazila spomedzi piatich nominovaných filmových titulov, ktoré postúpili do filnále v procese verejného hlasovania v kombinácii s hlasmi odovzdanými poslancami Európskeho parlamentu. Nominované filmy získali takmer 33 000 hodnotení. Ďalšie nominované filmy: Animal (réžia: Sofia Exarcho, Grécko, Rakúsko, Rumunsko,...
Plagát k filmu Čiary (r. Barbora Sliepková). Foto: Hitchhiker Cinema

téma Filmový plagát. Mal by zaujať, ale nič nepredstierať

Filmový plagát bol v čase, keď neexistovali sociálne siete ani YouTube, jedným z najdôležitejších reklamných médií pre film. V Československu bol špecifický tým, že išlo o výrazné autorské umenie a podieľali sa na ňom významní výtvarníci. Výstavný cyklus nazvaný Zlatá éra československého filmového plagátu 1960 – 1989 v Kine Lumière nás inšpiroval k tomu, aby sme sa pozreli, ako je to so slovenským filmovým plagátom dnes. Pýtali sme sa distribútorov a filmových tvorcov. „Filmový plagát bol a je obrazom filmu. Keď je urobený bez nápadu, nie je dobrým spoločníkom filmu na ceste k divákom,“ hovorí pre Film.sk režisér Dušan Hanák. Aj plagát k jeho filmu Ružové sny (1976) možno vidieť na výstave, ktorú pre Kino Lumière pripravil Pavel Rajčan, kurátor pražskej zbierky plagátov Terryho ponožky (prístupnej aj tu)  a zároveň zakladateľ najväčšej zbierky filmových plagátov v Česku. Výstava je prvá zo série štyroch po sebe nasledujúcich výstav. Postupne predstavia plagátovú tvorbu štyroch tvorcov – Milana Grygara, Zdeňka Zieglera, Karla Vacu a Josefa Vyleťala. V súbore plagátov, ktoré vytvoril Milan Grigar sú napríklad plagáty k filmom ako Anjel skazy (r. Luis Buňuel, 1962), Žart (r. Jaromil Jireš, 1968), Zväčšenina (r. Michelangelo Antonioni, 1966) či Giulietta a duchovia (r. Federico Fellini, 1965). „U nás sa v roku 1945 znárodnil filmový priemysel, vznikla Štátna požičovňa filmov, neskôr...
Zobraziť všetky články