Záber z filmu Via Slovakia / Zdroj: Filmtopia

recenzia Via Slovakia

Hranica zlomu

Maximilián Hrmo

Písmo: A- | A+

Režisér Víťazoslav Chrappa vo filme Via Slovakia odhaľuje nevšednú cestu nevšedného pútnika Slavomíra Duchoviča. Je na ceste: tak po Slovensku, ako aj v živote. Temné tiene minulosti – boj so závislosťami a sebadeštruktívny vorkoholizmus – jeho cestu oddialili, no narazili na bod zlomu. Závislosť mu už viac nevládne.

Bodom zlomu nie je okamih. Je to skôr stav trvalej nespokojnosti: staré vzorce nefungujú. Krok späť nie je iba nežiaduci, je aj nemožný. Zároveň tento bod či hranica únosnosti stála za zrodom idey filmu. Na ceste Slavomíra Duchoviča to bol moment, keď jeho myseľ odmietla poslúchať závislosť a telo začalo hľadať nový zmysel. Zápas s vlastnými démonmi sa vo filme mení na zápas o nový začiatok. Bod zlomu nie je prelomom – je prísľubom, sebe a divákovi.

Závislosti sú cesty, ktoré nás nevedú vždy tam, kam by sme práve chceli ísť. Žiada sa nám viac. Niečo trvalejšie. Niečo hlbšie. Pri problematike závislosti si vždy spomeniem na legendu o lietajúcom Cypriánovi: kartuziánsky mních túžil lietať, a teda si vlastnoručne postavil lietajúci stroj. Jeho let sa skončil tragicky. Stal sa symbolom túžby prekonávať vnútorné a fyzické hranice, no legenda pripomína, že skutočná sloboda si žiada rozum a silu. Závislosti, podobne ako ilúzie rýchleho vzletu, vedú skôr k pádu.

Film sa začína jemnými animovanými akvarelmi, ako keď sa niekomu niečo pokúšame vysvetliť, ale nevieme ako. Sprvoti subtílne, no burcujúc čoraz viac defektne a deštruktívne; narába sa s minulou realitou ako so sujetom, ktorý vo vyvrcholení ponoríme do temna. Rozmazané sklo sa v obrazoch rozpúšťa. Farby ako batikované tkaniny…: „Svetlo!“ Od samého dna a tmy k vrcholu a svetlu. Niekedy musí človek padnúť až na dno, aby zistil, čo je v živote dôležité. Duchovič na potulkách Slovenskom dosiahne nejeden vrchol, dokonca aj ten najvyšší.

Štart bol v Bratislave. Vnútrozemská delta Dunaja (sútok Hrona a Dunaja), Dunaj od Komárna až po Štúrovo, neskôr Gemer, hrad Šomoška alebo Tokaj či Poloniny, jazero Beňatina (bývalý zatopený kameňolom), Zádielska dolina – Zádielska tiesňava, mnohopočetný zoznam, zdá sa, avšak autorskou intenciou bolo poukázať na menej známe (a pritom krásne) časti Slovenska. Najvyšším a najväčším (ale aj najťažším) zážitkom a zároveň vyvrcholením filmu je výstup na Gerlach, kde Slavo s plačom od dojatia hovorí: „Ja som taký šťastný!

So Slavom sa režisér spoznal cez spoločného známeho z televízie. Ten mu povedal o bláznovi, ktorý sa odhodlal prejsť cestu Via Slovakia okolo Slovenska. Tak sa dozvedel, že taká magistrála vôbec existuje a že má 1870 kilometrov. Keďže sa venuje turistike, vedel oceniť, čo je to za výkon. Film doplnil skladbami svojej kapely Červený bicykel, ktoré rezonujú s osobným príbehom hrdinu a tematicky do neho zapadajú.

Protagonistov výkon isto ocenia aj diváci. Predpokladám, že iba málokto z nich by si dokázal predstaviť, že by sa odhodlal na podobnú cestu. Prejsť 1870 kilometrov nie je len fyzická výzva, ale aj skúška odhodlania a trpezlivosti. Každý krok je zároveň dôkazom sily. Slavo na svojej ceste nejde len okolo Slovenska. Kráča aj smerom k sebe, k tomu, aby sa oslobodil od minulosti a našiel nový zmysel. Divák tak nehľadí len na krásy krajiny, ale aj na premenu človeka, ktorý sa rozhodol postaviť na nohy a ísť ďalej.

Podľa Slavových slov bola celá cesta intenzívnym zážitkom a vďaka výzvam zažil pocit, že sa vracia sám k sebe, a prežil emócie, ktoré mu predtým drogy zobrali, opäť našiel sebaúctu, sebalásku a radosť z toho, čo dokáže.

Rozvinutiami, (kon)túrami filmu Via Slovakia sú takzvané „trojmedzia“: hranice slovensko-poľsko-české, slovensko-maďarsko-ukrajinské, slovensko-rakúsko-české. Sú to rázcestia. Každé „trojmedzie“ je bodom, kde sa prelínajú rôzne vplyvy.

Slavo prekonal drogovú závislosť aj vďaka viere v Boha. Silno mnou rezonovala scéna z kostola. Slavo sa v tichosti modlí, no divák akoby mu videl do hlavy, akoby jeho prísľub a túžba boli fyzicky prítomné, sedeli vedľa diváka a dýchali mu do ucha.

Via Slovakia
Slovensko, 2024
● SCENÁR A RÉŽIA Víťazoslav Chrappa ● KAMERA Tomáš Bartaloš ● STRIH Martin Dlugolinský ● ZVUK Viktor Krivosudský ● PRODUKCIA Peter Neveďal, Jaroslav Niňaj /
FilmWorx s.r.o.
Minutáž: 83 min.
Distribučná premiéra: 14. 11. 2024

Hodnotenie: 75%

Záber z filmu Via Slovakia / Zdroj: Filmtopia

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Stanislav Szomolányi. Foto: Miro Nôta

V dôvernom spojení s osvietenými režisérmi mohol bezvýhradne slúžiť téme

Otázku, čo všetko sa skrýva za kameramanskou profesiou, vníma Stanislav Szomolányi dodnes v tesnom spojení s režisérskymi osobnosťami v tvorivom tíme. O neoddeliteľných spoluprácach na ikonických filmoch slovenskej kinematografie sa verejne nikdy veľa nezmieňoval, vedomý si zodpovednosti za každé slovo, ktorým prispieva k už vytvoreným filmovým obrazom. Najmä tie totiž hovoria zaňho. Všetko podstatné už napísali Svoju odpoveď raz a navždy sformoval ešte v roku 1977 pre časopis Film a divadlo: kameramana vlastne považuje za obrazového režiséra, ktorý „režisérovi filmu ponúka možnosti, vstupuje s ním do dialógu a prináša svoj vlastný osobitý vklad“. Pri príležitosti jeho 90. narodenín, ktoré oslávil 14. januára 2025, sa v kine aj na televíznej obrazovke objavili viaceré filmy, ktorým v minulosti ako kameraman dal pečiatku umeleckej kvality. Do spomienok na ne sme sa počas uplynulých dní vracali spoločne s ním v niekoľkých telefonických rozhovoroch s redakciou Film.sk. I keď rád udržuje láskavý tón rozhovoru a bystro reaguje na každú maličkosť, svoje myšlienky už zverejňovať nepotrebuje. Je presvedčený, že o ňom už napísali všetko podstatné. A verí, že filmy, pod ktoré sa podpísal, povedia o umeleckej kvalite všetko dôležité aj v budúcnosti. Život v kalendári Jeho najvýznamnejšie diela pripomína Slovenský filmový ústav aj formou obrazového kalendára na rok 2025. Selekciu dvanástich záberov urobil filmový kritik a pedagóg Martin Šmatlák. A ako v úvodnom slove spomína, bolo...
Záber z filmu Hra o moc, ktorý uvedie festival SCANDI aj so sprievodným programom. Foto: Film Europe

Aké sprievodné podujatia prinesú škadinávske témy festivalu SCANDI

Sériu súčasných severských noviniek odštartuje strhujúca konverzačná dráma Hammarskjöld – Boj za mier. Kino Film Europe v Pisztoryho paláci sa až do 29. januára stane centrom filmového diania v Bratislave a ponúkne zároveň viacero sprievodných podujatí. Prvým zo sprievodných podujatí bude diskusia Michala Havrana a jeho hosťa, významného slovenského diplomata Miroslava Wlachovského k filmu Hammarskjöld – Boj za mier. Pôsobivý životopis švédskeho politika a štátnika Daga Hammarskjölda získal nominácie na osem švédskych filmových cien Guldbagge. Režisér Per Fly v ňom predvádza majstrovskú prácu s napätím a kombináciou faktov a fikcie. Vášnivý cestovateľ, islandofil Martin Pročko, autor dvoch kníh a cestopisu, ktorý stojí za projektom Eyja Adventures, vyrozpráva počas svojej prezentácie nazvanej Ako sme sa ocitli na hrane zákona príbeh, ktorý sa stal nosnou témou jeho najnovšej knihy Island: Návod, ako utopiť auto. Po prednáške bude nasledovať projekcia napínavej mysterióznej krimi Chlad, ktorá vznikla na základe bestselleru islandskej spisovateľky Yrsy Sigurðardóttir. Film získal šesť nominácií na ceny Islandskej filmovej a televíznej akadémie Edda. Počas Švédskeho dňa sa premietnu tri švédske snímky, nebude chýbať malá ochutnávka švédskych špecialít a stánok kníhkupectva Artforum so severskou literatúrou. Kúsok Nórska v podobe sprievodného podujatia Tundra vo mne sa zhmotní v rozhovore s režisérkou Sarou Margrethe Oskal. Jej úprimný filmový debut je príbehom sámskej umelkyne Leny,...
Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Najviac nominácií na Českého leva majú Vlny a Amerikánka

Najviac nominácií na Českého leva, spolu 14, má dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla. O jednu nomináciu menej získal štylizovaný príbeh dievčaťa z detského domova Amerikánka režiséra Viktora Tauša. S desiatimi nomináciami nasleduje tragikomédia o zabíjačke Mord debutujúceho režiséra Adama Martinca. Všetky tri snímky vznikli v slovenskej koprodukcii. Desať nominácií má aj televízna séria Metoda Markovič: Hojer z platformy Voyo. O sošku pre najlepší film sa okrem Vĺn, Amerikánky a Mordu uchádzajú snímky Od marca do mája pôvodom slovenského režiséra Martina Pavla Repku a Zahradníkův rok režiséra Jiřího Havelku. Rovnaká pätica titulov je nominovaná aj v kategórii réžia. Nominované tituly vybrali akademici z celkovo 93 filmov, televíznych seriálov a minisérií, ktoré mali premiéru v roku 2024. Celkovo sa nakoniec o sošku Českého leva uchádza 29 titulov. Víťazov oznámia 8. marca v priamom prenose Českej televízie. Medzi nominovanými sú aj viacerí reprezentanti Slovenska. V kategórii ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe je to Táňa Pauhofová (Vlny), v kategórii mužských výkonov vo vedľajšej úlohe potom Milan Ondrík (Ema a smrtihlav). Želiezka v ohni má Slovensko aj v kategórii dokumentov – štyri z piatich nominovaných filmov vznikli v slovenskej koprodukcii. Na leva sú v tejto kategórii nominovaní ako producenti Maroš Hečko (Architektúra ČSSR 58 – 89) a Barbara Janišová Feglová (Prezidentka). Za kameru filmu Vlny nominovali akademici Martina Žiarana, za strih série Metoda...
Zobraziť všetky články