Kameraman Ján Ďuriš. Foto: Miro Nôta
Písmo: A- | A+

Kameraman Ján Ďuriš oslávil 22. apríla osemdesiate narodeniny a stále žije filmom. Absolvent FAMU má za sebou spoluprácu s poprednými režisérmi naprieč generáciami, spätý je najmä s Jurajom Jakubiskom, ale veľmi zaujímavá je i jeho počiatočná dokumentárna tvorba, ktorej sa venoval, než sa presadil v hranom filme. Za film Nejasná správa o konci sveta (1997) získal prestížne ocenenie na medzinárodnom filmovom festivale v Montreale. Stál pri zrode Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, roky bol vedúcim Ateliéru kameramanskej tvorby a od roku 2005 je profesorom.

Na úvod by som rada spomenula režiséra Stanislava Párnického, ktorý by v apríli oslávil rovnaké jubileum. Vy ste boli kameramanom jeho celovečerného debutu Kára plná bolesti (1985).

V roku 1984 sme sa náhodou stretli v motoreste pred Rožňavou a povedal mi, že možno budeme spolupracovať. Poznal som, samozrejme, jeho televíznu tvorbu, takže som sa potešil, najmä keď mi povedal, o čom by ten film mal byť. Príbeh bol ladený skôr baladicky, aj keď dosť surový. Pred pár rokmi sme si so Stanom hovorili, že sme pri nakrúcaní vôbec netušili, aký bude nadčasový. Bezdomovectvo, chudoba, ľudia vyvrhnutí zo spoločnosti. Z obrazového pohľadu to bolo pre mňa nové riešenie, lebo dovtedy som nakrúcal filmy zo súčasnosti, kde kamera bola nenápadná, dokumentárna. Stano mal skúsenosti s televíznymi inscenáciami, ale mal aj skúsenosti s filmom, robil seriál Straty a nálezy (1974) a iné veci pre televíziu, ktoré nakrúcal filmovou technológiou.

Spolupráca bola veľmi dobrá a zaujímavá, na Káru plnú bolesti rád spomínam, v rámci mojej filmografie je kameramanský prístup vysoko hodnotený. Po tomto filme sme spolu robili množstvo televíznych filmov, inscenácií. Pred desiatimi rokmi Slovenská filmová a televízna akadémia zorganizovala spomienkový večer k našim sedemdesiatinám a premietala sa na ňom práve Kára plná bolesti. Film si v čase uvedenia všimol Juraj Jakubisko a vzápätí sme spolu začali robiť Tetu (1987), seriál s veľkým medzinárodným obsadením, z ktorého vznikol aj film pre kiná Pehavý Max a strašidlá (1987). Nakrúcali sme ho z veľkej časti v Rakúsku, takže sme sa za hlbokého socializmu dostali „do sveta“. Spolupráca s Jurajom Jakubiskom sa skončila pokračovaním Perinbaby, nakrútil som s ním 7 filmov. Pracovať s režisérom, ktorý ma také výrazné výtvarné cítenie, bola pre mňa veľká česť.

S Jurajom Jakubiskom ste sa dočkali aj medzinárodného uznania…

Nejasná správa o konci sveta bol veľký projekt a moja práca bola odmenená cenou za kameru v Montreale v roku 1997, čo je významné ocenenie. Nestáva sa tak často, aby slovenskí kameramani dostávali ceny na zahraničných festivaloch. Potešilo ma to aj preto, že v tom období slovenský film prakticky neexistoval, vznikli dva filmy za tri roky. Nemal som ani 40 rokov, keď sa rozpadla Koliba, všetci sme sa ocitli na voľnej nohe a tých pracovných príležitostí nebolo veľa. Našťastie som vtedy dokončoval seriál Štúrovci (1991) s Petrom Mikulíkom. To tiež bola veľmi významná spolupráca, patrí k mojim obľúbeným režisérom. Zhodou okolností pôjdem po tomto rozhovore do televízie, kde začíname s digitálnou rekonštrukciou Štúrovcov.

Keď spomíname pravidelnú spoluprácu s Jakubiskom, pýtala som sa na to už viacerých režisérov alebo kameramanov, ktorí tvoria stabilné dvojice, dá sa v takomto prípade povedať, že kameraman spoluvytvára rukopis režiséra, ktorý ho charakterizuje?

Profesia kameramana je pre bežných divákov skoro neznáma. Je len málo ľudí, ktorí vedia oceniť aj prácu kameramana. Tých významných dvojíc je po celom svete veľa. Má to veľa výhod, lebo nakrúcanie filmu je dosť náročná, drahá záležitosť a vlastne málokto vie, že film vlastne robia dvaja ľudia – režisér a kameraman. Teraz k tomu pristupuje aj producent, ale za éry Koliby to boli naozaj len títo dvaja. Herci rôzne prichádzali, odchádzali. Niekedy ani veľmi netušili, čo hrajú. Z pľacu ich odviezli do televízie, do divadla, potom sa opäť vrátili.

Netušil som, že sa stanem Jakubiskovým „dvorným“ kameramanom. Juraja počas normalizácie za trest presunuli do Krátkeho filmu a my sme sa v podstate ani nepoznali, keď sme sa stretli pri nakrúcaní dokumentu Bubeník Červeného kríža (1977). Ja som, samozrejme, vedel, kto Juraj je, ale on ma nepoznal. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď ma oslovil na veľmi zaujímavý experiment. Aj dnes, keď film premietam študentom, pozerajú ho s otvorenými ústami. Je to nadčasový film. Zhodou okolností sme v tom istom období s Ferom Feničom nakrútili Diadém (1978), ktorý je úplne o niečom inom, kritický pohľad na socialistickú spoločnosť a konkrétne na mladé bigbítové skupiny. Takže v rozpätí jedného roka som urobil dva takéto výrazné filmy.

Výhoda je, samozrejme, že si takéto dvojice už nemusia nič vysvetľovať…

Jakubiskova pracovná metóda bol postavená na improvizácii, ale v dobrom slova zmysle. Veľmi často menil veci počas nakrúcania, čím hercov občas miatol, najmä tých zahraničných pri nakrúcaní Pehavého Maxa. Herci podozrievali tlmočníčku, že im zle prekladá, ukazovali, čo mali v scenári, ale potom to pochopili. A takáto improvizácia režiséra vyžaduje od kameramana veľkú technickú zdatnosť. Za kamerou som vždy musel byť v strehu. Pomohla mi v tom skúsenosť s dokumentárnym filmom, dokázal som byť pohotový, čo Juraj veľmi ocenil.

Takáto častá spolupráca má, samozrejme, i svoje úskalia. Môže sa stať rutinou, veci jednoducho odsýpajú, ale u Juraja to nebolo možné, pretože bol veľmi náročný a na kameramanov špeciálne. Sám si nakrútil tri filmy aj ako kameraman. Niekedy ma tlačil i do vecí, ktoré boli na hrane. Vždy som sa ich snažil urobiť a on sa ma potom opýtal, či si myslím, že to vyjde. Jednoducho sa snažil pre istotu „pozichrovať“. Ak by to nevyšlo, bola by to moja chyba (smiech).

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v podstate sú tri typy režisérov podľa toho, ako spolupracujú s kameramanom. Najbežnejšia spolupráca je taká, že režisér akceptuje kameramana ako najbližšieho spolupracovníka, ktorý mu nasníma príbeh na vysokej umeleckej úrovni. Potom sú režiséri, ktorým je to úplne jedno – kameraman si robí, čo sám chce. A to nie je celkom dobré, pretože kameramani vrátane mňa vždy majú tendenciu veci trošku vyšperkovať, aby na seba upozornili. Ak ich režisér nebrzdí, môže to aj zle dopadnúť. No a potom je tretia skupina, tých málo režisérov, ktorí sú výrazní výtvarníci. K nim patril, samozrejme, Juraj Jakubisko, ale aj Stano Párnický.

Boli ste si blízki aj preto, že ste vyšli z rovnakého prostredia FAMU?

Najviac filmov som robil práve so spolužiakmi ako Jano Zeman, Peter Hledík, Dušan Trančík, Julo Matula. Stano Párnický a Peter Mikulík boli odchovanci VŠMU, obaja začínali v divadle a potom nakrúcali televízne filmy. Aj na škole sa snažíme, aby už tu vznikali, nechcem povedať, že priamo dvojice, ale duševne spriaznené partie režisérov, kameramanov, scenáristov.

Vy ste v hranej tvorbe debutovali filmom z roku 1978 Hra na telo režiséra Jána Zemana, v ktorom ste sa aj v čase normalizácie snažili reagovať na dobové spoločenské pomery a vaša kamera sa tomu prispôsobila…

Áno, bola, povedal by som, naturalisticko-dokumentárne tvrdá. Aj študentom stále hovorím, že kameraman musí mať pre každý príbeh adekvátne obrazové riešenie, takže v tomto prípade to bola skoro dokumentárna kamera.

… s akou ste vy mali už skúsenosti aj zo štúdií na FAMU.

S Ferom Feničom sme robili Diadém, s Jakubiskom Bubeníka Červeného kríža, oba veľmi významné filmy, ktoré mi trošku pootvorili dvere aj na Kolibe. Napokon trvalo skoro 7 rokov kým som sa dostal k hranému filmu.

Počas vášho štúdia prišiel šok v auguste ’68 a doba sa začala meniť. Možno málokto vie, že práve vy ste autorom známeho záberu plačúcej matky Jana Palacha na jeho pohrebe. Ako sa vám ho podarilo urobiť?

Môj spolužiak Milan Švehlík ma požiadal, aby som mu pomohol pri nakrúcaní Palachovho pohrebu.





Kameraman Ján Ďuriš. Foto: Miro Nôta

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu ABCD. Foto: archív SFÚ

Digitálne kino: Čakanie na jar

V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina vám postupne predstavujeme kinematografické diela z Národného filmového archívu SFÚ, ktoré prešli procesom digitalizácie, sú dostupné vo formáte DCP (Digital Cinema Package), a teda ich možno premietať aj v digitálnych kinách. Krátky film Pavla Sýkoru ABCD (1969) patrí k filmom o vzdelávaní detí z hornatých lazov, no trochu atypicky prináša portrét ich mladej učiteľky. Krátkych dokumentárnych filmov o školách, žiakoch a ich učiteľoch v odľahlých oblastiach slovenského vidieka vzniklo na Kolibe v priebehu 60. rokov minulého storočia viacero. Filmárov z Bratislavy zrejme fascinovalo, ako slovenské deti z lazov v zime, v snehu denno-denne chodia stovky metrov, ba možno aj viac, kým sa dostanú do svojej jednotriedky vykúrenej malou pieckou. Ladislav Kudelka vo filme Kam inšpektor nechodil (1964) takéto deti vykresľuje dobreže nie ako iný živočíšny druh – učia sa o Bratislave len z obrázkov, akoby to bolo mesto na inej planéte, no sú schopné skákať a šmýkať sa v zľadovatenom teréne, akoby to bol ich najprirodzenejší živel. Iní filmári sa zas pozreli na odvrátenú stranu vzdelávania vidieckych detí žijúcich v tesnom vzťahu s prírodou i pôdou: Jaroslav Pogran v Cestičke do školy (1967) upozornil, že často pomáhajú rodičom pri prácach na poli a v čase sejby i žatvy neraz vymeškávajú zo školy. Rovnaký problém pomenúva aj Štefan Kamenický v Zakliatej doline (1965) a objavíme ho aj v Malom gazdovi (1969),...

Týždeň vo filme 1965: Aj po šesťdesiatich rokoch sa je na čo pozerať

Veľká voda, ktorá sériu ovládla minulý mesiac, ustúpila a stiekla dolu Dunajom. Hladina informácií sa pomaly vyrovnáva a dostáva do normálnych koľají, len občas ešte pripomenie rôzne formy znovuzrodenia ostrova: návrat „vytopencov“ do Kolárova (TvF 33), pomoc českých okresov dodávkami dreva, stavebného materiálu i zemiakov (č. 37), obnova hrádzí v Číčove či školské prázdniny detí zo Žitného ostrova na Ostravsku (č. 39). Explóziou šotov zo zahraničia (v prvých dvoch vydaniach série) zaujal divákov najmä režisér Štefan Kamenický. Treba však napísať, že zverejňovanie zahraničných šotov nebolo jeho doménou. Pravidelný čitateľ týchto poznámok vie, že výmena týždenníkov sa diala prostredníctvom INA, medzinárodnej organizácie filmových týždenníkov. A keďže jej členom bolo Československo, vymieňal sa Československý filmový týždenník (a nie bratislavský Týždeň vo filme) a zahraničné prichádzali do Prahy. Pražská redakcia ich využívala – a čo „ostalo“, poslala do Bratislavy. Niekedy viacej, niekedy menej zaujímavé, niekedy nič. A preto bolo „cudziny“ v týždenníku raz viacej, raz menej, niekedy nič. Najzaujímavejším žurnálom série je bezpochyby monotematické č. 36 (režisér Štefan Ondrkal), venované 20. výročiu znárodnenia československej kinematografie. Fanúšikovia tu nájdu veľa zaujímavých úryvkov zo slovenských filmov, portréty desiatky filmárov nielen z oblasti hraného filmu, ale i verejnosti menej známych dokumentaristov: Karol Skřipský, Laco Kudelka, Vlado Kubenko. Bonbónikom na torte je prehliadka bývalých filmárskych pracovísk: Koliba iba s drevenými...
Mačacia odysea. Foto: Fillm Europe

Mačacia odysea svieti aj v Bruseli

Oscarový animák Gintsa Zibalodisa získal európsku filmovú cenu LUX. Apokalyptický príbeh, plný zásadných podobenstiev o súčasnej dobe. Taký je animovaný film Mačacia odysea, ktorý vlani nenásilne, ale presvedčivo vplával do svetového filmového diania. Po zaslúženom víťazstve na amerických Oscaroch ocenila jeho silný spoločenský a tvorivý odkaz aj Európa. Mačacia odysea získala cenu európskeho publika LUX 2025. Tvorcovia si ju prevzali na pôde Európskeho parlamentu 29. apríla. Filmové ocenenie LUX je cenou divákov každý rok udeľuje Európsky parlament od roku 2007 s cieľom podporovať európsky filmový priemysel. Určená je predovšetkým pre filmy, ktoré rozoberajú témy súvisiace s európskou identitou alebo históriou. Prečítajte si aj recenziu Filmsk.sk na Mačaciu odyseu Animovaný film lotyšského režiséra Gintsa Zilbalodisa s pôvodným názvom Flow vznikol v jedinečnej koprodukcii Lotyšska, Francúzska a Belgicka. Rozpráva o putovaní mačky a jej náhodných spoločníkov, ktorí sa ocitli vo svete zmenenom ničivou povodňou. Dojímavý príbeh je posolstvom o priateľstve a odolnosti v čase, keď na naše životy vplýva zmena klímy. Animovaná fantasy dráma zvíťazila spomedzi piatich nominovaných filmových titulov, ktoré postúpili do filnále v procese verejného hlasovania v kombinácii s hlasmi odovzdanými poslancami Európskeho parlamentu. Nominované filmy získali takmer 33 000 hodnotení. Ďalšie nominované filmy: Animal (réžia: Sofia Exarcho, Grécko, Rakúsko, Rumunsko,...
Zobraziť všetky články