Zuzana Piussi. Foto: Miro Nôta

rozhovor Zuzana Piussi

Filmy sa mi snívajú

Mariana Jaremková

Písmo: A- | A+

Zuzana Piussi sa v najnovšom filme Pachová stopa vrátila k téme justície, a pokračuje tak vo svojej línii spoločensko-kritických filmov. A čo je aj po rokoch skvelé, nakrúca ich, pretože stále verí, že takéto filmy môžu priniesť pozitívne zmeny. Aj keď to nebude hneď.

Začnime „nefilmársky“. Pred dvoma rokmi ste s producentom Vítom Janečkom a ekonómkou Vierou Hladišovou prevzali pražské kino Atlas. Ako sa kinu darí?

Myslím, že dobre. Investovali sme do kina a teraz plánujeme postprodukčné zvukové štúdio. Možno už začneme aj zarábať. Dúfam. Ťahúňom, ktorý má podnikateľského ducha, je Vít Janeček, nie ja. Začalo sa to z nadšenia: máme priestor a môžeme robiť rôzne aktivity, o ktorých si myslíme, že nám chýbajú. Ako dokumentaristom nám chýbalo kino. Všetko sa strašne komercionalizuje. Vidíš to aj na Slovensku a je to tak aj v Česku. Dokumentárne i nezávislé filmy v podstate nemajú v kinách miesto. Zobrať si po pandémii pod seba nejaké kino bol veľký risk. Myslím si však, že to ide veľmi dobre. Dávame priestor aj slovenským filmárom a filmárkam. V podstate u nás majú takú slovenskú bunku. Robíme diskusie, rôzne nekomerčné aktivity, máme tam Galériu Karla Vachka, kde premietame dokumenty za nižšie vstupné.

Stretli sme sa v Bratislave pri premiére filmu Pachová stopa. Ak sa pozrieme do tvojej filmografie, tak justícia je jednou z tém, ku ktorej sa vraciaš. Nový film je však v tejto línii istým posunom.

Pachová stopa je žánrovo true crime, pohrávala som sa so žánrom, napätím. Sledujeme policajné zábery, sú tam fotky a videá zo spisu. True crime je divácky veľmi obľúbený žáner, ale osobne ho nemám rada, pretože sa zvrhol na ospevovanie zločincov. Je to taký klebetník až bulvár. Väčšina ľudí sa asi rada pozerá na zločin, čo si neviem vysvetliť. Čiže je to čítané, je to pozerané, a preto sa aj true crime vyrába. Málokedy vidíme, aby sa true crime dotkol nejakej systémovej chyby. Alebo toho, prečo sa zločin stal. Nikdy v nich nie je hĺbková analýza. Takže Pachová stopa je true crime, ktorý hovorí o chybách justície a polície formou analytického dokumentu. Vidíme prácu polície, postupy a aj súd, ktorý ešte stále má možnosť nejakým spôsobom zvrátiť rozsudok, ale nerobí to, dokonca sa tomu vyhýba napriek jasnému tlaku dôkazov. Čo je neuveriteľné.

Vo filme sa aj vyhýba obhájiť svoje rozhodnutia pred kamerou…

Pretože už vie, že pachová stopa je „prúser“. Povedal to už aj Ústavný súd. Problém je, že na základe tohto dôkazu boli ľudia odsúdení na dlhé tresty a stále sú v base. Sudkyňa, čo súdila Martina Balhara (viac o prípade tu – pozn. red.), vie, že mám preštudovaný celý spis, a tuší, že by som sa jej spýtala, prečo je v rozsudku napísané, že Balhar poznal zázemie pošty, aj keď ten plánik nezodpovedá realite. To má byť druhý dôkaz, že on je ten vrah. Prvým je samozrejme „pachovka“. Tretí, nepriamy dôkaz je psychologický posudok. Píše sa vždy tak, že si ho každý môže vyložiť, ako chce. V podstate, keď sa zamyslíme, každý je schopný zabiť. Aj ja som schopná zabiť, keď mi budú ohrozovať dieťa. Takže to budem mať tiež v psychologickom posudku napísané. Chcem povedať, že reťazec nepriamych dôkazov v týchto prípadoch, ktorým som sa vo filme venovala, je naozaj absurdný. Pachová identifikácia je nepriamy dôkaz a na odsúdenie človeka musí byť viac nepriamych dôkazov, tzv. reťazec. Ale keď sa pozrieme na články toho reťazca, tak zrazu je to tragédia. A deje sa to aj na Slovensku, len tu nemáme spolky, ktoré by sa venovali odsúdeným, čo nemajú žiadne finančné prostriedky. Myslím si, že ako kedysi justícia odsudzovala ľudí na základe politického presvedčenia, teraz je to tak, že ak nemáš na dobrého advokáta, máš problém.

Vo finále zostane v divákovi rovnaký pocit, či sleduje tvoje filmy o slovenskej, alebo českej justícii, a to je nedôvera v dosiahnutie spravodlivosti.

Filmy, seriály, ktoré sa bežne produkujú, systém nijako nenarúšajú. Keď som bola na festivale v Jihlave, v programe boli iba dva spoločensko-kritické filmy – Pachová stopaDům bez východu (r. Tomáš Hlaváček), ktorý ukazuje kupčenie s chudobou a odkrýva systémové zlyhania. Podobné filmy by mali robiť slovenská a česká verejnoprávna televízia, nebáť sa kritizovať systém, iba tak ho môžeme zlepšiť. Tie filmy sú cestou niečo zlepšiť, nie je to narúšanie a škodenie.

Najmä sú to svety, ktoré väčšina obyvateľstva nepozná zvnútra, teda ani nevieme, čo sa v nich deje, a práve takéto dokumenty sú cestou spoznania. Páči sa mi, že stále veríš v silu dokumentárneho filmu veci zlepšiť.

Inak by som ich nenakrúcala. Pozitívna zmena možno nepríde hneď, ale keď človek takto niečo dá do priestoru a existuje to, už sa dá k tomu neskôr vrátiť. Poznám aj sudcov, ktorí chcú justíciu zlepšovať. A potom tých, ktorí kritiku súdnictva odmietajú. Takže sa treba spojiť s tými, ktorí ju chcú zlepšovať. Oni bojujú o svoju dôveryhodnosť a chcú, aby to bolo lepšie. Ale, samozrejme, pravda je, že ľudia sú strašne unavení. Cítime, že sa rútime do autokratického režimu, ktorí riadia psychopati. Keď čítam noviny, tak to je scenár na katastrofický film. Takže ľudia si povedia, že už sa chcú iba zabávať. Ukážte mi radšej nejakých silných hrdinov s kúzlami, efektmi. A dajú si k tomu pukance. Nemám šancu uspieť, ale aspoň odborná verejnosť je na tieto filmy zvedavá, mali sme skvelé diskusie, chodili policajti, štátni zástupcovia, sudcovia. Diskutovala aj česká ústavná sudkyňa Daniela Zemanová, ktorú si vážim. Bola v šoku. Oni o tých prípadoch naozaj nevedia a ja to chápem, ale úlohou nás, filmárov alebo novinárov, je im tie prípady ukázať. Často sa bránia, že justícia je tak postavená – prvostupňový, druhostupňový, najvyšší, ústavný súd. Vždy som počúvala, že nespravodlivosť sa tak musí niekde zastaviť. Ale pravda je taká, že prvostupňový súd niečo odsúdi a vy v tých spisoch vidíte, že na ďalších stupňoch je to iba CTRL+C a CTRL+V.

Jeden sudca mi povedal, že ak chce niečo zamietnuť, stojí ho to strašne veľa námahy a písania, a tak to radšej potvrdí. Takto priamo mi to povedal! Žiaľ, nedovolil, aby som to nakrútila. Alebo keď som si písala kvôli Martinovi Balharovi s ústavným sudcom, ktorý potvrdil Balharov rozsudok, pýtala som sa ho, prečo sa opiera o dôkaz, ktorý neexistuje. A on mi povie: „My to nepreskúmavame.“ Takže kde sa má nespravodlivosť zastaviť?! Ak by som teda mala radiť nespravodlivo obžalovanému, poviem mu, že ak to jeho advokát po*erie na začiatku, a tých prípadov je fakt veľa, tak už ho nič nezachráni.

Už len sledovať tých niekoľko prípadov vo filme je absolútne frustrujúce. Spomínala si festival v Jihlave a to, že málo slovenských a českých filmárov sa venuje sociálno-politickým témam. Prečo sa podľa teba do nich nepúšťajú?

Oni sa im aj venujú, ale zrazu to skĺzne do bulváru. Napríklad Česká televízia oslovila spolok Šalamoun, že chcú, aby pre nich jeho predseda Vašek Peričevič napísal scenáre, ale chceli prípady, ktoré dopadli dobre. Takže oni sa vlastne boja. Chcú na záver zatlieskať spravodlivej justícii. Najlepšie idú krásne filmy o krásnych ľuďoch. Proste si zoberieš zaujímavú fotografku, umelca, lekára, herca a urobíš s ním film. Je to filmársky jednoduchá práca, lebo ti to drží jedna postava. Portrét je žáner, ktorý nikoho neurazí, rozcíti nás, lebo, aha, aký vzácny človek. Už sa pomaly nič iné netočí, iba portrét. Alebo true crime, kde susedka povie na kameru: „On vyzeral tak divne.“

Môže za tým byť aj strach? Bol napríklad film Nemoc tretej moci (2011) pre teba v niečom zlomový? Vtedy to vyzeralo naozaj vážne, keď ti hrozili dokonca dva roky väzenia, čo ťa však nezastavilo.

Film Nemoc tretej moci v podstate po uvedení zapadol. Keď som potom robila niečo ďalšie, kde som sa opäť vŕtala v justícii, tak už som ich naštvala a prišlo trestné oznámenie, niečo na mňa proste hľadali. A zrazu ľudia film chceli vidieť a prišla aj verejná debata. Samozrejme, že to bolo aj nepríjemné, ale pre film a aj tému to bolo dobré. Najhoršie je, keď sa niektoré témy odignorujú, v zmysle, že toto my nechceme, toto nie je naša pravda, ktorú chceme počuť, o tomto nechceme debatovať. Čoho sa bojíme najviac? Sociálneho vylúčenia. A nastúpi strach, že naša skupina, naša bublina nám povie: toto si urobila zle a zradila si nás. V podstate žijeme v bublinách a robíme veci tak, aby sa to hodilo tej našej bubline. Mrzí ma, keď sa to stane, lebo mám ego, ale treba to prežiť, zvyknúť si byť na okraji aj neobľúbený. Žijeme v dobe zjednodušenej pravdy, toto je dobro a toto zlo. Filmár má byť ten, kto hľadá príčiny, analyzuje.

Ty si sa už vo svojich starších filmoch venovala nacionalizmu, kvír téme, obe opäť rezonujú v spoločnosti. Neuvažovala si, že sa k nim vrátiš?

Veľmi by som sa chcela vrátiť ku všetkému, ale mám tri deti, teraz mám ešte aj šteniatko, človek stihne iba to, čo dokáže. Teraz mi napríklad prišiel do mailu spis, slovenská kauza spojená s pachovou identifikáciou, a je to veľmi zaujímavé, hneď by som sa do toho pustila. Teraz by som však chcela dokončiť film o vode. Spolu s justičným filmom vznikal aj film o lese, z basy je najlepšie ísť do lesa – za medveďmi. Film sa volá Hlas lesa, distribúciu bude robiť ako vždy Silvia Učňová Kapustová.

Nedávno sme tu mali aj kauzu „hlucháň“…

Tak to by sa mali oba filmy hrať spolu a robiť diskusie. Možno budú podobné filmy nakrúcať aktivisti a ja im veľmi držím palce. Prečo by ich mali nakrúcať iba vyštudovaní filmári? Aj tak robia väčšinou niečo bezpečné, nič proti ničomu. Tak nech nakrúcajú aktivisti. V kine Atlas sme zorganizovali Press Play Prague, festival filmov, ktoré nakrútili novinári. Prvý ročník sme rozbehli spolu s Američanmi a videla som naozaj perfektné filmy. A vlastne sloboda je o tom, že si zoberiem kameru a točím.

V jednom z našich minulých rozhovorov si hovorila o otvorenosti Českej televízie k spoločensko-kritickým témam, ktorá bola oveľa väčšia ako v Slovenskej televízii. Stále to platí?

Tak napríklad Pachovej stopy sa úplne zľakli. Chodila som za dramaturgičkami a ony nepovedali priamo, že film nechcú. Na to nemajú odvahu. „Ježiš, to je tak důležitá téma, Zuzanko! Úžasný, úžasný.“ Ale potom sú ticho, neodpovedajú na maily. Mám už po päťdesiatke, prečo mám naháňať nejakú dramaturgičku? Keď sme film odpremiérovali, zrazu sa ozvali, že ho chcú. Pre filmára je vždy lepšie, keď televízia vstúpi do projektu počas nakrúcania a postprodukcie, pretože môžeš ušetriť na položkách ako postprodukcia obrazu a zvuku, je to niekedy 400-tisíc korún. Ale keď sa televízia film rozhodne odvysielať, keď už je po premiére, tak to vlastne kúpi za malú sumu. Takže Česká televízia sa teraz rozhodla, že áno, teraz to majú to právnici.

Pre mňa je dôležité, aby sa tento film premietal vo väzniciach, aby si ho mohol pozrieť Martin Balhar. Chceli sme robiť aj diskusie po väzniciach, ale keď sme sa spojili s riaditeľom väznice a film mu poslali, odpísal nám, že toto nie, lebo to nie je výchovné. Myslím si, že to je veľmi výchovné, pretože spolu s diskusiami s advokátmi, by sme priniesli viac právneho povedomia. Bohužiaľ sa toho zľakli, ale stále dúfam, že to prelomíme. Samozrejme, milujem Johnnyho Casha, ktorý chodil hrávať do basy a prinášal väzňom radosť a nádej.

Už sme spomínali návraty k témam, čo povedzme kauza Gorila?

Myslím si, že na Slovensku neexistuje zlá téma. Vždy to závisí od odhodlaných ľudí, lebo vo filme je dôležité s nimi spolupracovať. Bez dobrých postáv, odhodlaných rozprávať úprimne, kriticky a nebanálne, sa film urobiť nedá. Kde by sa dnes dalo spraviť to, ako som sa kedysi dostala medzi kukláčov a mohla nakrúcať? Stále si však myslím, že analýza sa dá robiť, len je to ťažšie tým, že život je ťažší. Jedlo je drahšie, bývanie je drahšie, tak si nemôžu dovoliť riskovať. Bola som nadšená z ľudí v Slovenskej národnej galérii, ako spolu podali výpovede. To je správny postoj! A čo sa týka Gorily, poviem ti zážitok. Raz som bola za Haščákom a spýtala som sa ho, či by som ho mohla natáčať…





Foto: Miro Nôta

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Slnko v sieti 2024 - Jiří Mádl a jeho víťazný film Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanous

Slnko v sieti apeluje na hodnoty, i keď Mikiho nominovalo

Bolo to jedno veľké „vlnybitie“, skonštatoval moderátor Bruno Ciberej, a mal pravdu. Národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2024 ovládli česko-slovenské Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla v silnej obojstrannej koprodukcii si zaslúžene odniesol vzácne sošky v deviatich kategóriách vrátane najlepšieho filmu, réžie a scenára. Jedna z cien sa spojila s osobným vyznaním pre herca Mariána Bielika, legendárneho Fajola z určujúcej kultovky Slnko v sieti, ktorý vlani zomrel. Svoju sošku mu venovala jeho dcéra Katarína Štrbová Bieliková, keď stála na pódiu ako čerstvá držiteľka ocenenia za najlepšie kostýmy. V súvislosti s príbehom strhujúcej drámy Vlny o boji za slobodu v auguste 1968 vyjadrila vo svojich nástojčivých otázkach pálčivé problémy, ktoré v súčasnosti trápia našu krajinu. Práve filmy, ktoré na Slovensku vznikajú a sú nositeľom hodnotového posolstva o slobode, považuje  za inšpiráciu, ktorá nám v ťažkých časoch môže pomôcť. „Vlny sú o statočnosti ľudí, ktorí sa vzopreli voči mnohonásobne silnejšiemu nepriateľovi, a ktorí ostali konzistentní v postojoch, pretože sloboda bola pre nich najcennejšou hodnotou,“ povedala o odvahe ľudí z redakcie Československého rozhlasu počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Katarína Štrbová Bieliková, cena za najlepšie kostýmy vo filme Vlny. Foto: SFTA/Zdenko Hanout V hrobovom tichu Paradoxne, 16. apríla 2025 sa ceremoniál odovzdávania cien Slnko v sieti dial v sále Slovenského rozhlasu pod strechou verejnoprávnej STVR, ktorá sa od tohto podujatia alibisticky dištancovala. Napriek...
Herecká suita z filmu Jiřího Mádla Vlny. Foto: Wandal production

Slnko v sieti: 9 cien pre Vlny, 5 pre Emu a smrtihlava

Najlepším celovečerným hraným filmom roka 2024 sa na udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti stala česko-slovenská koprodukčná snímka Vlny (producenti Monika Kristl, Vlasta Kristl a Wanda Adamík Hrycová). Jej režisér Jiří Mádl si odniesol aj Slnko v sieti v kategórii réžia. Vlny celkovo získali 9 cien. Spolu mali 14 nominácií. O dve nominácie menej mala slovensko-česko-maďarská koprodukčná dráma Ivety Grófovej Ema a smrtihlav. Nakoniec získala 5 cien. Dve ceny si odniesol česko-slovensko-francúzsky animovaný film Keď život chutí (réžia Kristina Dufková, producenti Matej Chlupáček, Agata Novinski, Marc Faye), ktorý zvíťazil v kategórii animovaných filmov a získal tiež Slnko v sieti za hudbu (Michal Novinski). Najlepším dokumentom uplynulého roka bola podľa hlasovania členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie snímka Prezidentka (réžia Marek Šulík, producentka Barbara Janišová Feglová). Chýbajúca maskérka Okrem trojice hereckých ocenení pre Alexandru Borbély, Évu Bandor a Milana Ondríka si Ema a smrtihlav odniesla Slnko v sieti za scénografiu (Tomáš Svoboda, Miriam Struhárová) a najlepšie umelecké masky (Andrea Štrbová, Ivo Strangmüller, Tomáš Richter, Viktor Nagy). Po vyhlásení kategórie sa producentka Zuzana Mistríková ospravedlnila umeleckej maskérke Alici Dvorskej, že ju pri nahlásení nominovaných maskérov zaviedla uviesť do formulára, ktorý vypĺňala. Poprosila akadémiu, aby jej cenu udelili dodatočne, keďže sa na ocenenej kategórii podieľala rovnako ako ostatní štyria ocenení. Vlny bodovali aj v kategóriách scenár...
Miloslav Luther. Foto: Miro Nôta

rozhovor Miloslav Luther

„Televízia bola perfídnym nástrojom kultúrnej politiky totalitného štátu. Dnešná, zatiaľ ešte formálne verejnoprávna, ako sa zdá, k tomu zase smeruje,“ hovorí v rozhovore čerstvý držiteľ Slnka v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Z troch bratov bol v detstve asi ten najvzdorovitejší, ale duševnej potravy v kinách a knižniciach našiel vždy dosť. Koncom uvoľnených šesťdesiatych rokov sa mu začal plniť sen stať sa režisérom, medzitým ho však naplno dobehla realita normalizácie. A čo je horšie, táto pachuť sa mu dnes vracia. Režisér Miloslav Luther si vysoko cení jednotlivcov, ktorí sa napriek všetkému vytrvalo usilujú pripomínať morálne princípy spoločnosti a udržiavať európske humanistické tradície. Čo hovoríte na to, že odovzdávanie ocenení Slnko v sieti sa tento rok napokon v STVR vôbec nevysiela?  Dá sa povedať, že televízia si strieľa do vlastnej nohy. Nielenže oberie svojho kultivovaného diváka o autentický zážitok, ale – hoci je tradične koproducentom väčšiny slovenských filmov – ani nevyužije natoľko sledovaný vysielací čas na propagáciu domácej tvorby. Nechcem si domýšľať, čo sa tým hlavne sleduje, ale podľa mňa toto rozhodnutie neprospeje nikomu a ničomu. S akými pocitmi prijímate ocenenie? Rekapitulujete minulosť? Je to pre mňa motivujúce. Hoci som pri uvedení svojho posledného filmu Spiaci účet vyhlásil, že je naozaj posledným a končím ním svoju profesijnú dráhu, teraz som v dileme. Keď som doteraz...
Zobraziť všetky články