Aktuálne uzávierky

Art Film Fest Košice
Uzávierka: 15. 3. 2018 (krátkometrážne filmy) / 31. 3. 2018 (dlhometrážne filmy)

Festival sa bude konať v dňoch 15. až 23. 6. Prihlášku filmu nájdete na www.artfilmfest.sk.

MFF Locarno
Uzávierka: 26. 3. 2018 (early bird) / 14. 5. 2018 (regular) / 1. 6. 2018 (last minute)

Festival so známkou Oscar Short Film Qualifying Festival prijíma hrané filmy do svojho 71. ročníka, ktorý sa bude konať 1. až 11. 8. v Locarne. Viac informácií je na https://pardo.ch/pardo/festival-del-film-locarno.

Anima Mundi
Uzávierka: 30. 3. 2018

Festival so známkou Oscar Short Film Qualifying Festival prijíma animované filmy do svojho 26. ročníka, ktorý sa bude konať 20. až 29. 7. v Riu de Janeiro a 1. až 5. 8. v Sao Paole. Viac informácií je na www.animamundi.com.br.

East Silver Market
Uzávierka:
31. 3. 2018 (filmy dokončené v roku 2017) / 31. 5. 2018 (filmy dokončené v roku 2018) / 30. 6. 2018 (filmy v hrubom zostrihu)

Hlavným účelom trhu East Silver, ktorý sa uskutoční počas MFDF Ji.hlava (25. – 30. 10.), je propagácia autorských dokumentárnych filmov zo strednej a z východnej Európy a zvyšovanie ich šance na medzinárodné distribučné uvedenie. Trh je určený pre profesionálov. Viac informácií je na www.dokweb.net.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Táňa Pauhofová a Vojtěch Vodochodský vo filme Vlny.

Na vlnách odvahy

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a vďaka dôslednej práci s rozsiahlym rozhlasovým archívom prináša autentické výpovede pamätníkov. „Rozhlas bol vplyvným médiom, počúvali ho všetci, bol vlastne vtedajším Facebookom či Instagramom. Napriek tomu, že mocenský dohľad bol všadeprítomný, práve tu sa našla skupina ľudí, ktorí v  jednom z ikonických momentov našej novodobej histórie preukázali odvahu čeliť obrovskému nátlaku a postavili sa armáde, čo viedlo k pamätnému vysielaniu v čase, keď už Prahou prechádzali tanky,“ približuje príbeh režisér a scenárista Jiří Mádl, ktorý na filme pracoval desať rokov. Aj keď sovietska invázia bola námetom pre filmárov už viackrát, téme rozhlasového odboja sa podľa režiséra nikto bližšie nevenoval. „Rozhlas bol pritom jednou z najdôležitejších inštitúcií, ktorú bolo vtedy treba umlčať,“ dodáva Mádl. Vlny sú aj jeho poctou práci vtedajších redaktorov. „Pani Věra Šťovíčková bola pre mňa základným pilierom, otvorila dvere k ostatným postavám. A odhalila aj niečo, čo nebolo známe. V učebniciach sa to neučí a my s touto takmer zabudnutou informáciou vo filme pracujeme," naznačuje prísľub nečakanej zápletky. Spolu s kameramanom Martinom Žiaranom použitím najnovších filmových technológií vybudovali výpravný film. „Je to dychberúci zážitok. Spolu našli doteraz nezverejnené archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu tak, že...
Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články