Aktuálne uzávierky

Ex Oriente Film Workshop
Uzávierka:
24. 4. 2018

Ex Oriente Film je medzinárodný workshop pre režisérov a producentov autorských dokumentárnych projektov zo strednej a z východnej Európy. Zameriava sa na oblasť vývoja a financovania projektov. Uskutoční sa v troch kolách: prvé bude v Terste (17. – 23. 6.), druhé na MFDF Ji.hlava (25. – 30. 10.) a tretie v Prahe (marec 2019). Prihláška a viac informácií je na  webovej stránke dokweb.net.

ACE Training Days
Uzávierka:
25. 4. 2018

Vzdelávacia a networkingová platforma pre začínajúcich a mierne pokročilých producentov zo strednej Európy (Česko, Slovensko, Poľsko). Podujatie je zamerané na témy medzinárodného predaja, online distribúcie či festivalových a trhových stratégií. Uskutoční sa v dňoch 29. 6. až 1. 7. v Prahe. Viac informácií je na webovej stránke ace-producers.com.

Ji.hlava Film Fund
Uzávierka:
30. 4. 2018

Ji.hlava Film Fund ponúka podporu vo forme vizuálnej a zvukovej postprodukcie pre stredometrážne a dlhometrážne dokumentárne a hybridné projekty vo fáze produkcie a postprodukcie, natočené v regióne strednej a východnej Európy s plánovanou premiérou na jeseň 2018. Premiéra dokončeného filmu sa uskutoční v rámci MFDF Ji.hlava 2018. Viac informácií je na webovej stránke dokument-festival.cz.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články