Aktuálne uzávierky

Hot Docs
Uzávierky:
5. 12. 2018 (riadna), 7. 1. 2019 (neskorá)

Dvadsiaty šiesty ročník festivalu dokumentárnych filmov Hot Docs sa uskutoční v dňoch 25. 4. až 5. 5. 2019 v Toronte (Kanada). Viac informácií je na www.hotdocs.ca.

The Doc Outlook – Visions du Réel
Uzávierka: 14. 12. 2018

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Visions du Réel (5. až 13. 4. 2019, Nyon, Švajčiarsko) organizuje medzinárodný trh The Doc Outlook, ktorého súčasťou sú tri podujatia pre celovečerné dokumentárne filmy v rôznych fázach vývoja s potenciálom medzinárodnej koprodukcie a kinodistribúcie. Viac informácií je na www.visionsdureel.ch.

Go Short
Uzávierky:
21. 12. 2018 (dokončené v novembri a decembri 2018), 7. 12. 2018 (virtual reality filmy a hudobné videoklipy)

Jedenásty ročník festivalu krátkych filmov Go Short sa bude konať od 3. do 7. 4. 2019 v holandskom meste Nijmegen. Viac informácií je na www.goshort.nl.

goEast Wiesbaden
Uzávierka:
31. 12. 2018

Devätnásty ročník festivalu filmov zo strednej a východnej Európy goEast vo Wiesbadene (Nemecko) sa uskutoční v dňoch 10. až 16. 4. 2019. Prihlasovať sa môžu hrané aj dokumentárne filmy. Viac informácií je na www.filmfestival-goeast.de.

CEE Animation Forum
Uzávierka: 13. 1. 2019

CEE Animation Forum sa bude konať na medzinárodnom festivale animovaných filmov Anifilm (6. až 9. 5. 2019, Třeboň, Česko) a prijíma projekty do súťaže námetov krátkych filmov, TV seriálov acelovečerných filmov, ktorú vyhlasuje Asociácia animovaného filmu v rámci festivalového industry programu. Autori vybraných projektov budú môcť prezentovať svoje námety formou verejného pitchingového fóra v troch kategóriách za účasti medzinárodných profesionálov z odvetvia. Viac informácií je na www.visegradanimation.com.

jj

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články