Bazár navštívi aj Prvý zradca

Vianočný filmový bazár (6. – 14. 12.), ktorý sa v kine Lumière koná už piatykrát, ponúkne tak ako po minulé roky výber slovenských filmov na DVD aj blu-ray nosičoch a nebude chýbať ani kvalitná filmová literatúra z predajne Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Klapka.sk za zvýhodnené ceny. Zľavy a vianočné bonusy na vybrané tituly SFÚ budú platiť aj pri nákupe v predajni na Grösslingovej 43 a v internetovom obchode v období od 1. do 20. decembra. Predajňa Klapka.sk sa so svojou ponukou predstaví aj v rámci Vianočného Dobrého trhu 15. 12. v Starej tržnici.

V rámci bazáru sa 9. 12. uskutoční prezentácia rozšíreného vydania publikácie SFÚ Naše filmové storočie za účasti autorov Františka Gyárfáša, Juraja Malíčka a ilustrátorky Kataríny Slaninkovej. Pri tejto príležitosti Kino Lumière uvedie film Marca Bellocchia Prvý zradcao odvážlivcovi, ktorý urobí nepredstaviteľné, poruší prísahu a opíše praktiky mafiánskej organizácie Cosa Nostra. Sudcovi Falconemu tak pomôže dostať stovky jej členov za mreže. Film zo súťaže festivalu v Cannes je talianskym národným kandidátom na Oscara.

jj

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Vlastimil Herold

Vlastimil Herold

Prvým zo zakladateľov bol osamelý nadšenec Viktor Kubal so svojimi animátorskými pokusmi a prvým, vtedy ešte neozvučeným, krátkym slovenským animovaným filmom Studňa lásky (1944). Druhým bol Bohdan Slavík, zakladateľ Oddelenia triku a grafu (1951) na pôde Štúdia populárno-vedeckého filmu. Práve tam vyrástla generácia animátorov, ktorých pre animovaný film nadchol prvý profesionálny animátor Vlastimil Herold. Prvý film štátneho štúdia Pingvin (1964) nakrútil ďalší zo štvorice, Ivan Popovič, spolu s bratom Vladimírom. Vlastimil Herold sa narodil v roku 1924 v Nižnom Hrabovci v českej rodine. Po vzniku Slovenského štátu však museli Slovensko opustiť. Po presídlení do Čiech študoval na vojenskom gymnáziu a neskôr na strojníckej priemyslovke. Počas vojny navštevoval aj večerné kurzy kreslenia u maliara Vojtěcha Tittelbacha, čo zásadne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru. Na Slovensko sa vrátil v 50. rokoch do Oddelenia triku a grafu. Spolu s manželkou, grafičkou Libušou Černou, prišiel ako „hotový animátor“ z populárneho českého animačného štúdia Bratři v triku. V rokoch 1955 – 1956 v Oddelení triku a grafu napísal a režíroval štyri reklamy, ktoré predstavujú prechod medzi „úžitkovou“ animáciou trikárov a svojbytným naratívnym filmom. Vedenie slovenského filmového podniku však animovaným filmom neprialo, keďže mohli vznikať len nad rámec trikárskej pracovnej agendy, teda vo voľnom čase trikárov. Herolda a Černú to vyčerpávalo...
Zobraziť všetky články