Záber z filmu Keď život chutí (r. Kristina Dufková) / Zdroj: Magiclab

Keď život chutí medzi nominovanými na Európske filmové ceny v dvoch kategóriách

Písmo: A- | A+

Európska filmová akadémia zverejnila 5. novembra nominácie v hlavných kategóriách 37. ročníka Európskych filmových cien. Nominácie sú zverejnené v oficiálnom nominačnom videu, ktoré predstavuje všetky nominované filmy, ako aj hercov a herečky. Víťazov vyhlásia na odovzdávaní cien 7. decembra vo švajčiarskom Luzerne. Podľa nových pravidiel Akadémie sú od tohto ročníka filmy z kategórií Európsky dokument a Európsky animovaný film oprávnené súťažiť aj v kategórii Európsky film.

Dokopy je v nej nominovaných 15 filmov, vrátane slovenskej koprodukcie Keď život chutí (r.  Kristina Dufková). Nominovaných je 5 dokumentárnych filmov: Bye Bye Tiberias (r. Lina Soualem), In Limbo (r. Alina Maksimenko), ktorý bol uvedený na MFDF Ji.hlava, kritikmi oceňovaný Dahomey (r. Mati Diop), ktorý môže slovenské publikum vidieť práve v kinách, No Other Land (r. Yuval Abraham, Rachel Szor, Basel Adra & Hamdan Ballal) – otvárací film tohtoročného festivalu Jeden Svet a Soundtrack to a Coup d’Etat (r. Johan Grimonprez) na Slovensku premietaný na MFF Cinematik pod názvom Soundtrack k štátnemu prevratu.

Medzi animovanými filmami sú nominované Mačacia odysea (r. Gints Zilbalodis), snímka, ktorá otvárala prehliadku Be2Can 2024, Savages (r. Claude Barras), Sultana’s Dream (r. Isabel Herguera), They Shot the Piano Player (r. Fernando Trueba, Javier Mariscal) a česko-francúzsko-slovenská koprodukcia Keď život chutí (r. Kristina Dufková). Pätica hraných dlhometrážnych filmov nominovaných tento rok obsahuje dvojicu filmov, ktoré slovenské publikum môže vidieť v kinách – Substancia (r. Coralie Fargeat) a Semienko posvätného figovníka (r. Mohammad Rasoulouf). Nový film španielskeho režiséra Pedra Almodóvara s názvom Vedľajšia izba vstúpi do slovenskej distribúcie 5. decembra. Za svoju úlohu v tomto filme je Tilda Swinton nominovaná v kategórii Európska herečka 2024.

Päticu uzatvárajú snímky Emilia Pérez (r. Jacques Audiard) a Vermiglio (r. Maura Delpero). Audiard, Delpero,  Rasoulof a Almodóvar sú tiež nominovaní v kategórii réžia spolu s Andreou Arnold, britskou režisérkou, ktorej film Bird má nomináciu aj v hereckej kategórii pre Franza Rogowského.

Audiard, Almodóvar, Rasoulof a Fargeat sú tiež s dvojicou Magnus von Horn a Line Langebek (film Dievča s ihlou) nominovaní v scenáristickej kategórii.

Snímka Dievčas ihlou (r. Magnus von Horn) má aj dve nominácie v kategórii Európska herečka pre herečky Vic Carmen Sonne a Trine Dyrholm. Nomináciu má aj Renate Reinsve za postavu Elisabeth vo filme Armand (r. Halfdan Ullmann Tøndel), ktorý slovenské publikum uvidí v kinách v januári budúceho roka. Karla Sofía Gascón je nominovaná za hlavnú úlohu vo filme Emilia Pérez.

V pätici nominovaných hercov nájdeme Daniela Craiga (film Queer, r. Luca Guadagnino), Ralpha Fiennesa (film Konkláve, r. Edward Berger, film je v slovenských kinách od 7. novembra), Larsa Eidingera (film Dying, r. Matthias Glasner), Aboua Sangareho (film Souleymane’s Story, r. Boris Lojkine) a spomínaného Franza Rogowského.

V kategórii venovanej krátkemu filmu sú nominované snímky 2720 (r. Basil da Cunha), Clamor (r. Salomé Da Souza) uvedený na Art Film Feste pod názvom Krik, francúzsky animovaný film The Exploding Girl (r. Caroline Poggi, Jonathan Vinel), The Man Who Could Not Remain Silent (r. Nebojša Slijepčević) a animovaný Wander to Wonder (r. Nina Gantz).

Kompletný zoznam nominovaných nájdete na webe Európskej filmovej akadémie.

Autor:

Záber z filmu Keď život chutí (r. Kristina Dufková) / Zdroj: Magiclab

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

recenzia Dahomey

Na zvlnenej hladine Seiny, ktorú brázdia lode plné turistov túžiacich obdivovať krásy francúzskej metropoly s pohárikom sektu s ruke, sa vynárajú titulky: „Dvadsaťšesť dahomejských kráľovských pokladov sa chystá opustiť Paríž. Vrátia sa na rodné územia, z ktorých sa stal Benin. S tisíckami ďalších boli tieto umelecké diela vyrabované počas invázie francúzskych vojsk v roku 1892. Stotridsať rokov strávených v zajatí sa pre ne blíži ku koncu.“ Film, zaznamenávajúci putovanie artefaktov z parížskeho Musée du quai Branly do Námorného paláca v Cotonou, mohol ponúknuť zaujímavý pohľad na podobu repatriácie kultových predmetov, ktoré si koncom 19. storočia víťazné vojská odvliekli z afrického kontinentu ako vojnovú korisť do Francúzska. Mohol, ale filmárke narodenej v Paríži, ktorej korene sú senegalské, to nestačilo. Chcela viac. Neuspokojila sa s atraktivitou magnetizujúceho východiska a výsledkom jej filmárskej hravosti a invencie je nevšedný experiment na pomedzí podmanivej vizuálnej eseje a magického sna vystupujúceho z hlbín nepoznanej minulosti. Vo svete filmu nie je Mati Diop neskúsená začiatočníčka. Začínala síce ako herečka, no rýchlo prešla na opačnú stranu kamery – zvábili ju posty režisérky a scenáristky. Od začiatku jej bolo jasné, na aké tematické okruhy chce vo svojich filmoch zaostriť. „Musím znovuobjaviť svoju africkú časť, ktorú kolonizovala moja biela kultúra.“ Objavovať ju začala v rodnej krajine svojho otca hudobníka Wasisa Diopa – v Senegale. Do...

Novým predsedom rady AVF je Štefan Dlugolinský

Počas rokovania 12. 12. si rada Audiovizuálneho fondu zvolila nového predsedu. Stal sa ním Štefan Dlugolinský. V zmysle rokovacieho poriadku rady sa ktorýkoľvek z jej členov môže prihlásiť za predsedu. Štefan Nižňanský navrhol Štefana Dlugolinského a ten informoval, že ho interne oslovili ďalší členovia rady. Nikto iný z rady neprejavil záujem kandidovať. Výsledkom hlasovania tajným hlasovaním bolo zvolenie Dlugolinského za predsedu. Osem členov rady hlasovalo za, proti hlasoval jeden člen a dvaja členovia sa zdržali. Štefana Dlugolinského vymenovala za člena rady AVF ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová s účinnosťou od 12. augusta 2024 za oblasť nezávislých producentov v audiovízii. Jeho funkčné obdobie je šesť rokov, trvá do 12. 8. 2030. Dlugolinský študoval na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave a na Divadelnej fakulte VŠMU. V oblasti televíznej tvorby je autorom desiatok scenárov a podieľal sa na výrobe stoviek televíznych relácií, predovšetkým v Hlavnej redakcii zábavných programov, ako režisér sa podpísal pod zábavné a hudobné programy. Širšej verejnosti je známy najmä zo svojho pôsobenia vo funkcii námestníka ústredného riaditeľa STV Igora Kubiša. Ten televíziu riadil v rokoch 1996 – 1998, počas vlády Vladimíra Mečiara, ktorý ju zneužíval na politickú propagandu. Je predsedom Slovenskej asociácie novinárov, ktorej podpredsedom je Roman Michelko, poslanec SNS. Dlugolinského vymenovanie do rady AVF kritizovali v auguste v spoločnom...
Zobraziť všetky články