Nominácie na Ceny ASFS 2024

Písmo: A- | A+

Asociácia slovenských filmových strihačov vyhlásila 26. novembra nominácie na Ceny ASFS 2024. Podujatie je súťažou súčasnej tvorby filmových strihačov za obdobie posledných dvoch kalendárnych rokov, spojená s odovzdávaním cien pre najlepších strihačov v šiestich kategóriách (hlavná cena, cena za strih hraného, dokumentárneho, krátkeho, študentského filmu a cena za strih v televíznej audiovizuálnej tvorbe) a ASFS zároveň ocení významnú osobnosť, strihača cenou za celoživotné dielo. Ide o otvorenú národnú súťaž pre všetkých filmových strihačov, ktorí sa podieľajú na vzniku nielen slovenských, ale aj inonárodných audiovizuálnych diel. Diela navrhnuté a prijaté organizátorom súťaže ASFS hodnotí 5 členná vysoko kredibilná, nezávislá, medzinárodná porota, ktorú budú tvoriť odborníci z rôznych filmových profesií. Členov poroty nominuje prezídium ASFS. Tento rok sa bude konať už štvrtý ročník. Prihlásených 56 filmov hodnotila medzinárodná porota v zložení: predseda poroty Patrick Geeraerts (BE), členovia poroty Katarzyna Boniecka (PL), Adam Brothánek (CZ), Zuzana Cseplő (SK), František Krähenbiel (SK).

V kategórii strih hraného filmu sú nominovaní Michal Kondrla, Maroš Šlapeta za film Čierne na bielom koni (r. Rasťo Boroš), Matej Beneš za film Invalid (r. Jonáš Karásek) a Marek Kráľovský za animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Marek Kráľovský).

Za strih dokumentárneho filmu sú nominovaní Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Martin Piga za film Svetloplachosť (r. Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík), Radoslav Dubravský za film Tretí koniec palice (r. Jaro Vojtek), Marek Šulík a Jana Vlčková za film Všetci ľudia budú bratia (r. Robert Kirchhoff) a Marek Bihuň za film Územie fantázie (r. Paula Maľárová).

V kategórii strih študentského filmu sú nominované Nina Grečková za film Čierne na bielom (r. Ivan Koribanič), Viktória Wallnerová za film Ja ešte nechcem odísť (r. Klára Fedora Homzová), Dominik Reisel za film Jisei, ktorý aj režíroval a Martin Piga za film Nablízku (r. Monika Mahútová).

V kategórii strih v televíznej audiovizuálnej tvorbe majú nominácie Petra Hoťková za seriál Einstein (r. Martin Kazimír), Radoslav Dubravský za epizódu zo seriálu ŠTB: Prísne tajné s názvom Hra o život Tomáša (r. Marek Kuboš) a Tomáš Holocsy za seriál #annaismissing (r. Pavel Soukup).

Za strih krátkometrážnych filmov sú nominované Barbora Búbelová (House of Velvet, r. Ivana Hucíková), Katarína Pavelková (Maturanti, r. Martina Buchelová, Debora Pastirčáková) a Marek Kráľovský (Oči plné piesku, r. Juraj Janiš).

Mená víťazov sa dozvie verejnosť 3. decembra o 19. hodine v Kine Lumière v Bratislave na slávnostnom odovzdávaní Cien ASFS. Na slávnostnom odovzdávaní bude ešte udelená Hlavná cena ASFS a Cena za celoživotné dielo. Súčasťou podujatia bude aj premietanie filmov ocenených na študentskom filmovom festivale ÁČKO.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

recenzia Dahomey

Na zvlnenej hladine Seiny, ktorú brázdia lode plné turistov túžiacich obdivovať krásy francúzskej metropoly s pohárikom sektu s ruke, sa vynárajú titulky: „Dvadsaťšesť dahomejských kráľovských pokladov sa chystá opustiť Paríž. Vrátia sa na rodné územia, z ktorých sa stal Benin. S tisíckami ďalších boli tieto umelecké diela vyrabované počas invázie francúzskych vojsk v roku 1892. Stotridsať rokov strávených v zajatí sa pre ne blíži ku koncu.“ Film, zaznamenávajúci putovanie artefaktov z parížskeho Musée du quai Branly do Námorného paláca v Cotonou, mohol ponúknuť zaujímavý pohľad na podobu repatriácie kultových predmetov, ktoré si koncom 19. storočia víťazné vojská odvliekli z afrického kontinentu ako vojnovú korisť do Francúzska. Mohol, ale filmárke narodenej v Paríži, ktorej korene sú senegalské, to nestačilo. Chcela viac. Neuspokojila sa s atraktivitou magnetizujúceho východiska a výsledkom jej filmárskej hravosti a invencie je nevšedný experiment na pomedzí podmanivej vizuálnej eseje a magického sna vystupujúceho z hlbín nepoznanej minulosti. Vo svete filmu nie je Mati Diop neskúsená začiatočníčka. Začínala síce ako herečka, no rýchlo prešla na opačnú stranu kamery – zvábili ju posty režisérky a scenáristky. Od začiatku jej bolo jasné, na aké tematické okruhy chce vo svojich filmoch zaostriť. „Musím znovuobjaviť svoju africkú časť, ktorú kolonizovala moja biela kultúra.“ Objavovať ju začala v rodnej krajine svojho otca hudobníka Wasisa Diopa – v Senegale. Do...

Novým predsedom rady AVF je Štefan Dlugolinský

Počas rokovania 12. 12. si rada Audiovizuálneho fondu zvolila nového predsedu. Stal sa ním Štefan Dlugolinský. V zmysle rokovacieho poriadku rady sa ktorýkoľvek z jej členov môže prihlásiť za predsedu. Štefan Nižňanský navrhol Štefana Dlugolinského a ten informoval, že ho interne oslovili ďalší členovia rady. Nikto iný z rady neprejavil záujem kandidovať. Výsledkom hlasovania tajným hlasovaním bolo zvolenie Dlugolinského za predsedu. Osem členov rady hlasovalo za, proti hlasoval jeden člen a dvaja členovia sa zdržali. Štefana Dlugolinského vymenovala za člena rady AVF ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová s účinnosťou od 12. augusta 2024 za oblasť nezávislých producentov v audiovízii. Jeho funkčné obdobie je šesť rokov, trvá do 12. 8. 2030. Dlugolinský študoval na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave a na Divadelnej fakulte VŠMU. V oblasti televíznej tvorby je autorom desiatok scenárov a podieľal sa na výrobe stoviek televíznych relácií, predovšetkým v Hlavnej redakcii zábavných programov, ako režisér sa podpísal pod zábavné a hudobné programy. Širšej verejnosti je známy najmä zo svojho pôsobenia vo funkcii námestníka ústredného riaditeľa STV Igora Kubiša. Ten televíziu riadil v rokoch 1996 – 1998, počas vlády Vladimíra Mečiara, ktorý ju zneužíval na politickú propagandu. Je predsedom Slovenskej asociácie novinárov, ktorej podpredsedom je Roman Michelko, poslanec SNS. Dlugolinského vymenovanie do rady AVF kritizovali v auguste v spoločnom...
Zobraziť všetky články