Rozdali Igrice a Ceny slovenskej filmovej kritiky

Na slávnostnom ceremoniáli v Divadle Malá scéna STU v Bratislave vyhlásili 22. septembra držiteľov cien Igric a Cien slovenskej filmovej kritiky. Igrica za celoživotné dielo získal v 27. ročníku udeľovania ocenení filmový architekt a televízny scénograf Roman Rjachovský. Igrica za hranú tvorbu pre kiná získal režisér Marko Škop (Eva Nová). Tvorivé prémie patria Petrovi Bebjakovi (Čistič) a Martinovi Kollarovi (Koza). Sošku Igrica za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu udelili porotcovia Robertovi Kirchhoffovi za réžiu dokumentárnej jam session Para nad riekou. Tvorivé prémie udelili Marekovi Šulíkovi (Martin Burlas z cyklu Hudobníci) a Lenke Moravčíkovej-Chovanec (Ľudmila Pajdušáková z cyklu Prvá). Igrica za animovanú tvorbu porota neudelila, tvorivé prémie putovali Zuzane Žiakovej (Braček jelenček) a Dávidovi Štumpfovi (Kovbojsko). V kategórii ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele uspela Emília Vášáryová (Eva Nová), tvorivé prémie získali Rebeka Poláková (Čistič) a Anikó Vargová (Eva Nová). V kategórii mužský herecký výkon získal Igrica Noël Czuczor (Čistič), tvorivú prémiu porota udelila Milanovi Ondríkovi (Eva Nová).

Tvorivú prémiu za ostatnú filmovú a televíznu tvorbu získali Martin Hnát (Balada o Tereze a Šimonovi) a Michal Blaško (Strach). Tvorivú prémiu za audiovizuálnu teóriu a kritiku udelili Eduardovi Grečnerovi (Film ako voľný verš) a Martinovi Palúchovi (Autorský dokumentárny film na Slovensku po roku 1989). Igric a tvorivé prémie v kategórii televízna dramatická tvorba neboli udelené. Cena Jána Fajnora, určená tvorcom do 35 rokov, putovala v kategórii hraná filmová a televízna tvorba Michalovi Balážovi (True Štúr), v kategórii dokumentárna filmová a televízna tvorba Lucii Halmovej (Under My Spell) a v kategórii animovaná tvorba Marte Prokopovej (Mila Fog) a Marekovi Jasaňovi (Mňau). Zvláštne uznanie producentovi udelili spoločnosti Hitchhiker Cinema. O víťazoch rozhodovala porota v zložení Peter Hledík, Dagmar Ditrichová, Jana Dudková, František Kovár, Eva Gubčová, Patrik Pašš ml. a František Jurišič.

Počas slávnostného ceremoniálu prebehlo aj udeľovanie 24. Cien slovenskej filmovej kritiky za tvorivé výkony v roku 2015. Hlasovali o nich členovia Klubu filmových novinárov. Za najlepší celovečerný hraný alebo animovaný film bola vyhlásená snímka Eva Nová (r. M. Škop), za najlepší dokument Tak ďaleko, tak blízko (r. J. Vojtek). Cena v kategórii filmová kritika a publicistika bola udelená novinárovi Bélovi Tallósimu z denníka Új Szó. Najlepší zahraničný film uviedla vlani do kín distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov (snímka Mladosť Paola Sorrentina).

zs

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať: