Slovak Film Harvest 2018 v New Yorku a vo Washingtone

V dňoch 24. až 28. 1. sa v amerických mestách New York a Washington uskutočnil 1. ročník prezentácie slovenskej kinematografie Slovak Film Harvest 2018. Išlo o najväčšiu prehliadku slovenského filmu v USA v moderných dejinách Slovenska. Podujatie zabezpečovala organizačne spoločnosť Filmpark production v zastúpení producenta Petra Neveďala a dramaturgicky Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV.

Program prehliadky sa opieral o výber medzinárodne najúspešnejších titulov, ktoré v súčasnosti a v nedávnej minulosti reprezentovali alebo reprezentujú slovenský film na prestížnych zahraničných i domácich festivaloch (Cannes, Toronto, Karlove Vary, Tampere, Art Film Fest, MFFK Febiofest a iné), aj o výber národne najnavštevovanejších filmov. Podujatie Slovak Film Harvest sa začalo 24. 1. v New Yorku v Astoria Soundworks Studios sprievodným podujatím Filming in Slovakia, určeným profesionálom z audiovizuálneho priemyslu. O deň neskôr sa v Bohemian National Hall uskutočnil otvárací ceremoniál, kde mohli pozvaní hostia vidieť celovečerné filmy Červený kapitán (r. Michal Kollár, 2016) a Eva Nová (r. Marko Škop, 2015) a ako predfilmy krátkometrážne snímky z produkcie VŠMU – V kocke (r. Michal Struss, 1998) a Krokodíl sa neserie (r. Matej Kladek, 1996). Obe projekcie boli zaplnené do posledného miesta, medzi divákmi boli aj významní hostia z diplomatických kruhov. Nasledujúci deň, 26. 1., sa na Veľvyslanectve SR vo Washingtone konala pri príležitosti 25. výročia samostatnosti SR špeciálna projekcia filmov Posledný autobus (r. Ivana Laučíková, Martin Snopek, 2011) a Čiara (r. Peter Bebjak, 2017), rovnako za účasti diplomatov a stovky ďalších hostí.

Celkovo sa počas piatich dní prehliadky uskutočnilo šestnásť samostatných projekcií, program tvorilo pätnásť celovečerných a šestnásť krátkometrážnych filmov. Na projekciách sa zúčastnilo šesťsto divákov a pozvaných hostí. Prehliadka Slovak Film Harvest prebiehala v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v USA a Generálnym konzulátom SR v New Yorku.

Martin Palúch (autor bol členom organizačného tímu prehliadky)

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

MFF Karlove Vary

Ako sme sa mohli presvedčiť, ani taký renomovaný tvorca nie je zárukou objektivity. Porota hlavnej súťaže totiž udelila Krištáľový glóbus dokumentu Náhly záblesk hlbších vecí (A Sudden Glimpse to Deeper Things). Pri všetkej úcte k britskému dokumentaristovi Marcovi Cousinsovi to nebolo najmúdrejšie rozhodnutie – esejistický portrét o maliarke Wilhelmine Barns-Graham, vraj najvýznamnejšej žene britského moderného umenia, nie je ani vo svojej kategórii najvydarenejšie dielo, skôr nudné, neprináša nič nové. Hlbšie veci sa ani náhodou nezableskli. O to zaujímavejší bol favorit súťaže nórsky film Až na veky (Elskling) režisérky Lilje Ingolfsdottir. Odniesol si päť cien, z toho tri neštatutárne. Zo začiatku sa zdá, že ide o manželskú drámu, ktorá sa však nenápadne zvrtne iným smerom. Témou je totiž sebareflexia v celej svojej zložitosti afilm prináša psychologickú štúdiu ženy, ktorá najprv musí spoznať samu seba, aby vedela posúdiť situáciu, do ktorej sa aj vlastným pričinením dostala. Režisérka s nadhľadom analyzuje komplikované vzťahy na prípade manželov, ktorí majú obaja podiel viny na rozpade sľubne sa rozvíjajúceho vzťahu. Sústreďuje sa však najmä na ženu – tá musí dospieť k poznaniu, že veľa chybila a že aj manželské spolužitie prechádza určitým vývojom a zmenami, romantický prístup je prežitok. Musí si uvedomiť svoje možnosti, silu a podľa toho pristupovať k životu a novovzniknutej situácii. Hlavnú hrdinku Mariu vynikajúco stvárnila...
Záber z filmu Wishing on a Star.

Film Petra Kerekesa Wishing on a Star bude mať premiéru v Benátkach

Snímka Petra Kerekesa Wishing on a Star, ktorá vznikla v taliansko-rakúsko-česko-chorvátsko-taiwansko-slovenskej koprodukcii, bude mať premiéru na festivale v Benátkach (28. 8. – 7. 9.). Film bude súťažiť v sekcii Orizzonti. Protagonistami dokumentárnej komédie o hľadaní ľudského šťastia sú veštica a pätica ľudí, ktorí sa podľa jej pokynov vyberú na rôzne miesta sveta aby zmenili svoj život. Astrologička Lucciana posiela ľudí v deň ich narodenín na také miesta vo svete, kde je ideálna konštelácia planét, aby sa mohli znovuzrodiť a zmeniť svoju povahu. Okrem toho, že Kerekes snímku režíroval, so spoločnosťou Peter Kerekes je tiež jej koproducentom. Kameru mal na starosti Martin Kollar, strih Marek Šulík a zvuk Michal Gábor. Pre Kerekesa to nie je prvá účasť v Benátkach. Už v roku 2021 tam v rovnakej sekcii súťažila jeho Cenzorka, za ktorú Kerekes spolu s Ivanom Ostrochovským získalina festivale cenu za najlepší scenár. O víťazoch v sekcii Orizzonty bude tento rok rozhodovať porota pod vedením americkej režisérky a scenáristky Debry Granik. Jej členmi budú aj iránsky režisér a producent Ali Asgari, sýrsky režisér a scenárista Soudade Kaadan, grécky režisér, scenárista a producent Christos Nikou, švédska herečka a režisérka Tuva Novotny, maďarský filmár Gábor Reisz a talianska scenáristka a režisérka Valia Santella....
Zobraziť všetky články