Česko-slovenský film Vlny scenáristu a režiséra Jiřího Mádla, ktorý sleduje príbehy novinárov Československého rozhlasu počas prelomového obdobia konca 60. rokov, sa dostal medzi diela na oscarovom shortliste. Obsahuje 15 národných kandidátov v kategórii medzinárodných filmov.
Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorej členovia o nomináciách rozhodujú, zverejnila v utorok 17. 12. takzvané shortlisty – užšie výbery filmov v desiatich kategóriách. Z týchto výberov vzídu pätice snímok, ktoré nakoniec 17. 1. získajú oscarovú nomináciu. Držiteľov cien vyhlási akadémia 2. 3.
Slovenským zástupcom v boji o Oscara v kategórii medzinárodných filmov bola vojnová dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a Smrtihlav. Medzi filmy na shortliste sa neprebojovala.
Film Vlny sa inšpiroval skutočným príbehom skupiny novinárov z medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sú odhodlaní prinášať nezávislé správy za každú cenu – aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. V českých a slovenských kinách už Vlny do nedele 15. 12. videlo spolu milión divákov – 825 882 v Česku a 174 238 na Slovensku.
V Česku sú Vlny podľa návštevnosti aktuálne tretím najúspešnejším českým filmom od roku 1991 a deviatym najúspešnejším filmom vôbec. Na Slovensku sú podľa počtu divákov najúspešnejším českým filmom v ére samostatnosti.
Producentkou filmu je Monika Kristl zo spoločnosti Dawson Films. Za Slovensko film produkovala Wanda Adamík Hrycová so spoločnosťou Wandal Production a Vlny vznikli aj v koprodukcii s RTVS. Zo slovenských tvorcov sa na filme podieľali tiež kameraman Martin Žiaran či kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková a vo Vlnách účinkujú aj Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Jevgenij Ivanovič Libezňuk alebo Michaela Majerníková.
Snímku distribuuje spoločnosť Bontonfilm.
Popri Vlnách sa na shortlist filmov so šancou získať Oscara v kategórii medzinárodných filmov dostalo aj ďalších 14 titulov. Brazíliu zastupuje životopisná dráma Waltera Sallesa I’m Still Here. Kanada súťaží s absurdnou komédiou Universal Languague Matthewa Rankina. Dánsko má na shortliste drámu Dievča s ihlou Magnusa von Horna. Francúzskym kandidátom je gangsterský muzikál Emilia Pérez Jacquesa Audiarda, ktorý patrí k favoritom aj v iných kategóriách.
Nemecko vyslalo do oscarového súboja politický triler Semeno posvätného figovníka iránskeho režiséra Mohammada Rasoulofa. Na shortilste sú aj islandská dráma Touch (r. Baltasar Kormákur), írska hudobná komédia Kneecap (r. Rich Peppiatt) a talianska dráma Vermiglio (r. Maura Delpero).
Najlepší európsky animovaný film roka Mačacia odysea (r. Gints Zibalodis) reprezentuje na shortliste Lotyšsko. Nórsko súťaží s debutom Halfdana Ullmanna Tøndela Armand. Zastúpená je aj Palestína – snímka From Ground Zero je pásmom 22 filmov rôznych žánrov od rôznych palestínskych režisérov a režisérok reflektujúcich súčasné dianie v Gaze.
Víťazný film tohtoročného Berlinale, dokument Dahomey (r. Mati Diop), sa uchádza o Oscara pre Senegal. Na zoznam sa dostali aj thajská dráma How to Make Millions before Grandma Dies (r. Pat Boonnitipat) a britský triler Santosh (Sandhya Suri).
O oscarových nomináciách slovenských filmov si môžete prečítať v rubrike Téma.
Viac o filme Vlny čítajte aj v rubrike Nové slovenské filmy.