Záber z filmu Amerikánka / Zdroj: Magic Box

Dievča neslobody sa mení na ženu slobody

Písmo: A- | A+

Nič na plátne nie je skutočné, a pritom všetko z toho skutočné je. Nový film Viktora Tauša je nepochybne jeho osudovým projektom. Amerikánka je príbeh, ktorý Tauš v sebe nosil štvrťstoročie a po divadle ho preniesol aj do filmovej podoby. Príbeh dievčaťa, ženy, ktorá sa nevzdala a prestala utekať, má byť podľa neho inšpiráciou a vzpruhou pre ľudí, aby sa dokázali znovu postaviť na nohy.

„Príbehu Amerikánky sa učím porozumieť už 25 rokov. Samozrejme, s prestávkami na kávu a cigarety,“ hovorí režisér Viktor Tauš, ktorý o nej po prvýkrát napísal do denníka v apríli 2000. Amerikánka je žena, ktorú stretol v čase, keď žil na ulici ako človek bez domova. „Boli sme súčasťou prvej generácie obetí slobody. Ľudia bez domova, to boli vtedy predovšetkým tisíce detí, ktoré vyrastali samé, bez rodičov, v socialistických detských domovoch,“ spomína režisér na neľahké časy.

Prečítajte si recenziu na film Amerikánka.

Hrdinka príbehu, Ema Černá, na svojej ceste zdolá útrapy detského domova, pestúnskej starostlivosti aj nápravného zariadenia. Rok 1989 prináša slobodu nielen Československu, ale aj Eme. Má 18 rokov a konečne si môže začať robiť to, čo chce. Lenže stigma, ktorú si v sebe nesie, ovplyvňuje jej život naďalej. Ilúzia otca žijúceho v Amerike, myšlienka, ku ktorej dlho utiekala, mizne a ona sa musí naučiť vyrovnávať aj s vlastnými chybami. Musí prijať svoj osud a premeniť predstavu snovej Ameriky sama do seba. „Amerikánka je taký český Mauglí. Len bola namiesto džungle plnej zvierat opustená v betónovej džungli plnej Čechoslovákov. Dlho som bol v jej svete Mauglím. Nevedel som ako, ale vedel som, že toto je ten jeden príbeh v mojom živote, ktorý potrebujem vyrozprávať. Príbeh o nádeji a sile dospelosti, ktorá k nájdeniu šťastia nepotrebuje uistenie o dobrom konci,“ hovorí v presskite Viktor Tauš. Napísal mnoho verzií scenára, až kým našiel ten, s ktorým sa stotožnil. „Celkovo mám 18 verzií písaných s ešte väčším počtom autorov. Jedna z tých verzií dokonca vyhrala cenu Krzystofa Kieślowského – doposiaľ jedinú, ktorú udelili českým autorom, ale ja som ju vyhodil. Nie tú cenu, ale scenár, pretože sa mi nedarilo a nedarilo a nedarilo nájsť kľúč, ako chcem tento príbeh vyrozprávať.“

Tauš vo filme nakoniec pracuje s dávnymi spomienkami ako s hmlistými obrazmi z hlbín ríše fantázie. Dospelá žena sa ponára do spletitého labyrintu svojej pamäti a pomaly skladá vlastný príbeh opusteného dievčaťa. Podľa tvorcov film po vizuálnej stránke zaujme výraznou dávkou extravagancie, no zároveň precíznosťou v každom detaile. Kombinuje skutočný príbeh, autentických detských hrdinov s imaginatívnym fikčným svetom. Amerikánka mi pomohla spojiť dva zdanlivo rozdielne svety. Vrátila mi, vo mne opustený, svet výtvarného umenia a vniesla svetlo do pomaly sa vyprázdňujúceho sveta audiovízie. Ale hlavne mi pomohla formulovať otázku, čo vlastne znamená formulácia vizuálnej podoby reality,“ prezradil v materiáloch k filmu dizajnér Jan Kadlec, ktorý vytvoril kostýmy i scénickú výpravu k filmu.

Hrdinku filmu stvárňujú tri herečky – Klára Kitto, Julia Šoucová a Pavla Beretová. Každá ju stvárňuje v inej životnej fáze. Vo filme účinkuje aj viacero detí, ktoré na vlastnej koži okúsili život v detskom domove. Postavy matky Amerikánky sa zhostila herečka Lucia Žáčková, ďalej sa vo filme predstavia Klára Melíšková, Tomas Sean Pšenička, Magdaléna Borová, Vladimír Javorský, Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, a 350 detí.

„Kedysi mi niekto povedal, že príslovie ,Skomplikoval si život tak, že mu smrť bola skutočným vyslobodením,ʻ v mojom prípade hádam skutočne platí. Dramaturg filmu Václav Dejčmar zase hovorí: ,Ak chceme, aby dnes ľudia o niečom skutočne premýšľali, je potrebné zaujať extrémny postoj.ʻ Jednu z tých vecí chcem mať na náhrobku. S logom Amerikánky,“ uzatvára režisér.

Amerikánka (r. Viktor Tauš, Česko/Slovensko, 2024)
Celkový rozpočet filmu: 3 960 000 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 101 250 eur plus 74 095eur z programu 5 na podporu audiovizuálneho priemyslu)
Distribučná premiéra: 21. 11. 2024

Autor:

Záber z filmu Amerikánka / Zdroj: Magic Box

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Dahomey / Zdroj: Film Europe

recenzia Dahomey

Na zvlnenej hladine Seiny, ktorú brázdia lode plné turistov túžiacich obdivovať krásy francúzskej metropoly s pohárikom sektu s ruke, sa vynárajú titulky: „Dvadsaťšesť dahomejských kráľovských pokladov sa chystá opustiť Paríž. Vrátia sa na rodné územia, z ktorých sa stal Benin. S tisíckami ďalších boli tieto umelecké diela vyrabované počas invázie francúzskych vojsk v roku 1892. Stotridsať rokov strávených v zajatí sa pre ne blíži ku koncu.“ Film, zaznamenávajúci putovanie artefaktov z parížskeho Musée du quai Branly do Námorného paláca v Cotonou, mohol ponúknuť zaujímavý pohľad na podobu repatriácie kultových predmetov, ktoré si koncom 19. storočia víťazné vojská odvliekli z afrického kontinentu ako vojnovú korisť do Francúzska. Mohol, ale filmárke narodenej v Paríži, ktorej korene sú senegalské, to nestačilo. Chcela viac. Neuspokojila sa s atraktivitou magnetizujúceho východiska a výsledkom jej filmárskej hravosti a invencie je nevšedný experiment na pomedzí podmanivej vizuálnej eseje a magického sna vystupujúceho z hlbín nepoznanej minulosti. Vo svete filmu nie je Mati Diop neskúsená začiatočníčka. Začínala síce ako herečka, no rýchlo prešla na opačnú stranu kamery – zvábili ju posty režisérky a scenáristky. Od začiatku jej bolo jasné, na aké tematické okruhy chce vo svojich filmoch zaostriť. „Musím znovuobjaviť svoju africkú časť, ktorú kolonizovala moja biela kultúra.“ Objavovať ju začala v rodnej krajine svojho otca hudobníka Wasisa Diopa – v Senegale. Do...

Novým predsedom rady AVF je Štefan Dlugolinský

Počas rokovania 12. 12. si rada Audiovizuálneho fondu zvolila nového predsedu. Stal sa ním Štefan Dlugolinský. V zmysle rokovacieho poriadku rady sa ktorýkoľvek z jej členov môže prihlásiť za predsedu. Štefan Nižňanský navrhol Štefana Dlugolinského a ten informoval, že ho interne oslovili ďalší členovia rady. Nikto iný z rady neprejavil záujem kandidovať. Výsledkom hlasovania tajným hlasovaním bolo zvolenie Dlugolinského za predsedu. Osem členov rady hlasovalo za, proti hlasoval jeden člen a dvaja členovia sa zdržali. Štefana Dlugolinského vymenovala za člena rady AVF ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová s účinnosťou od 12. augusta 2024 za oblasť nezávislých producentov v audiovízii. Jeho funkčné obdobie je šesť rokov, trvá do 12. 8. 2030. Dlugolinský študoval na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave a na Divadelnej fakulte VŠMU. V oblasti televíznej tvorby je autorom desiatok scenárov a podieľal sa na výrobe stoviek televíznych relácií, predovšetkým v Hlavnej redakcii zábavných programov, ako režisér sa podpísal pod zábavné a hudobné programy. Širšej verejnosti je známy najmä zo svojho pôsobenia vo funkcii námestníka ústredného riaditeľa STV Igora Kubiša. Ten televíziu riadil v rokoch 1996 – 1998, počas vlády Vladimíra Mečiara, ktorý ju zneužíval na politickú propagandu. Je predsedom Slovenskej asociácie novinárov, ktorej podpredsedom je Roman Michelko, poslanec SNS. Dlugolinského vymenovanie do rady AVF kritizovali v auguste v spoločnom...
Zobraziť všetky články