záber z filmu Mord Zdroj: Cinemart.sk

recenzia Mord

Až príliš láskavý pohľad domov

Martina Červenková

Písmo: A- | A+

Mord, celovečerný debut režiséra Adama Martinca, je citlivým pohľadom na osobné drámy jednej rodiny a pod zavádzajúcim heslom „komedie jako prase“ mieša tragikomickosť s kritikou stereotypu a štipkou nostalgie.

Je hmlistý jesenný deň a na Osoblažsku sa schyľuje k udalosti roka – zabíjačke. Po zablatenej dedinskej ceste pomedzi malebné domčeky prichádza auto s pražskou ešpézetkou Znie chorálová hudba. Opodiaľ v maštali zatiaľ deti, napriek zákazu, kŕmia prasiatko jablkami. Detská spomienka, nad ktorou visí mračno blížiaceho sa konca…

Postupne sa schádza celá rodina. Ženské osadenstvo v kuchyni krája nekonečné kilá cibule a rozoberá svojich chlapov, zatiaľ čo tí vonku mudrujú pri treťom poldeci a podobne, samozrejme o čosi nadradenejšie, rozoberajú ženy. Vyťahujú sa staré krivdy a hlavne zaručené rady do života a manželstva. Vo vzduchu cítiť dym a prichádzajúcu zimu. Mord sa môže začať.

Režisér a autor scenára Adam Martinec je pomerne čerstvým absolventom pražskej FAMU a pozornosť kritiky si získal už úspešným študentským krátkym filmom Cukr a sůl. Tému „chlapáctva“ a maskulínnych stereotypov, ale aj uzavretosti a strachu zo samoty tentoraz prenáša do celovečerného formátu, ktorý mu umožňuje hlbšie rozvíjať jednotlivé postavy a ich dramatické oblúky. Otázka znie, do akej miery tento potenciál využíva.

Na ploche necelých deväťdesiatich minút sa rozvíja naozaj široká škála vzťahových konfliktov. Osobné línie členov rodiny a jej okolia do seba narážajú a rôzne sa prepletajú, ich strety sú občas vyslovene komické, inokedy napäté a značiace hlbšie trhliny. Rozpadávajúce sa manželstvo dcéry Lucie spojené s nezhodami nad výchovou osemročného syna je linka, ktorej film venuje pomerne dosť pozornosti, napriek tomu však neprekročí frázovitosť. V strede celého kolotoča stojí otec rodiny a vdovec Karel. Pri jeho postave azda najviac cítiť pozornosť venovanú pozadiu charakterua jeho vyrovnávanie sa s traumou zo smrti manželky (ktorá ostáva v náznakoch) a vlastnou osamelosťou má v priebehu deja citeľný vývoj.

To, čo som osobne na filme najviac ocenila, je nepopierateľná citlivosť, s akou autor pristupuje k námetu, ale aj výtvarnému spracovaniu. Martinec je sám rodákom z Osoblažska a film chápem okrem iného ako osobné vyznanie lásky k vidieckemu prostrediu a detstvu prežitému na dedine. Zabudnutý kraj, kam slovné spojenie „toxická maskulinita“ ešte nedorazilo, je síce útočiskom pre stereotypy, na druhej strane je aj miestom potenciálneho očistenia a nadýchnutia. Podobná úcta sa odráža aj v práci s postavami, či už je to v láskavosti pohľadu na ich nedostatky, alebo samotnej režijnej práci s hercami a nehercami. Ansámbel tvorí zmes profesionálnych hercov, rodinných známych a obyvateľov Osoblažska, ktorí prešli castingom, a v úlohe Karla vystupuje režisérov vlastný otec. Tento druh „rodinkárstva“ môže filmu (aj) pristať a budem rada veriť, že feel-good atmosféra citeľná z filmu bola aj počas natáčania. Zatiaľ čo neherci určite do filmu priniesli autentickosť a kolorit, domnievam sa, že presnejšie či premyslenejšie herectvo mohlo v istých kľúčových momentoch dodať výraz či nuansu, ktorá chýbala.

Mord je film, ktorý si plne zaslúži označenie „pekný“, a pritom sa mu darí neskĺzavať do pátosu. Rodinná vzájomnosť, ktorá nakoniec pretrvá aj napriek menším či väčším roztržkám, je vyvažovaná dávkami českej frašky. Vizuálne spracovanie je nielen Československej novej vlne, ale svedčí aj o úprimnom záujme o prostredie a jeho zdokumentovanie.

To, čo mi však nedovolilo sa s filmom naplno zžiť, je jeho nevyhranenosť. Má potenciál vydať sa viacerými smermi, vždy však ostáva niekde na polceste. Mordu chýba cielený ostrovtip a možno občasná krutosť, aby bol naozaj kritický k stereotypom, ktoré zobrazuje. Navyše, snaha o ponor do psychológie a vzťahov vyznieva trochu bezcieľne a napriek svojmu jemnocitu ostáva tesne pod povrchom.

O filme Mord si prečítajte aj v rubrike Nové slovenské filmy.

Mord
Česko / Slovensko, 2024
RÉŽIA Adam Martinec ●SCENÁR Adam Martinec ●KAMERA David Hofmann ●STRIH Matěj Sláma ●HUDBA Jonatán Pastirčák
HRAJÚ: Karel Martinec, Miloslav Čížek, Pavlína Balner, Miloslav Čížek, Aleš Bílík, Albert Čuba, Karin Bílíková a ďalší.

MINUTÁŽ 84 minút
DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA 8. 8. 2024

Hodnotenie: 80%

Foto: Záber z filmu Mord Zdroj: Cinemart.sk

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Adam Kubala a Jana Nagyová v pripravovanom filme o Ondrejovi Nepelovi. Foto: Punkchart films

V česko-slovenskej koprodukcii vznikajú naraz dva filmy o Ondrejovi Nepelovi

Pred piatimi rokmi ožila spomienka na Ondreja Nepelu tak silno, že si takmer naraz všimli jeho príbeh dva tvorivé filmárske tímy. Dnes je to jasné: o historicky najúspešnejšom slovenskom krasokorčuliarovi majú v priebehu tohto roka vzniknúť hneď dva celovečerné filmy. Oba vznikajú v slovensko-českej spolupráci. Podľa našich nepotvrdených informácií sa hovorí aj o účinkovaní slovenského krasokorčuliara Adama Hagaru. Jednu z filmárskych skupín vytvorila spoločnosť Punkchart films Ivana Ostrochovského, druhú InFilm spoluproducenta Rudolfa Biermanna. Obe majú za sebou výrazné domáce aj zahraničné úspechy. Múdra Mauréry Producentský tím Ivana Ostrochovského vsadil na mladého talentovaného režiséra Gregora Valentoviča, pre ktorého bude film Nepela celovečerným debutom. V úlohe legendárneho krasokorčuliara sa predstaví Josef Trojan, syn českého herca Ivana Trojana. Jeho trénerku Hildu Múdru stvárni Zuzana Mauréry. „Nepela bol takým veľkým športovcom, že dva filmy si určite zaslúži,‟ vyjadril sa pre médiá producent Ivan Ostrochovský. Je presvedčený, že jeho tím spracuje Nepelov životný príbeh tak, aby diváci odchádzali z kina s pocitom hrdosti, že aj človek jednoduchých pomerov na Slovensku môže dosiahnuť výnimočný úspech. Okrem Gregora Valentoviča na filme pracujú kameraman Adam Suzin, architekti Dorota Volfová a Brigita Teplánová či kostýmová výtvarníčka Helena Tavelová. Film sa nakrúca v Bratislave, v Prahe, v Trnave aj v Budapešti....
Záber z filmu Dino Diplodok. FOTO: CinemArt SK

Dino Diplodok mieša rozprávku a realitu. Inšpirovali ho aj Macourek s Vorlíčkom

Diplodok je dinosaurus, ktorému za záhadných okolností zmiznú rodičia. Nevie, že žije v komikse, ktorý kreslí nedocenený Tadeáš. Jeho vydavateľka si myslí, že dinosaurí komiks ho zdržuje od dôležitejšej práce, a tak Tadeáš, ktorý je síce talentovaný, ale príliš si neverí, začne gumovať, čo nakreslil. Diplodok vygumovaniu unikne. Zistí totiž, že sa môže teleportovať do iných komiksov. Tam postupne stretáva čarodejníka Hokusa Pokusa, ktorý vie iba jedno kúzlo, fyzika a šialeného vedca Nervóznika a jeho zamilovanú asistentku a vášnivú šoférku Entomológiu. Nato, aby naivný, dôverčivý a nerozvážny Diplodok zachránil svojich rodičov, musí najskôr uveriť sám v seba a dodať sebavedomie aj Tadeášovi. Tvorcovia v synopse filmu sľubujú hravú a zábavnú dobrodružnú komédiu. Podľa nich pobaví nielen deti, ale aj „tých, čo majú v sebe schovaný kúsok dieťaťa, ktorý im ešte nikto nedokázal vygumovať“. Osobité výtvarné stvárnenie „Dino Diplodok má veľmi osobité výtvarné stvárnenie, originálny príbeh a skvelý humor, čím nadväzuje na česko-slovenskú filmovú tvorbu minulého storočia. Nie je náhoda, že hlavný tvorca, scenárista a režisér Wojtek Wawszczyk vyrastal na česko-poľských hraniciach. Tam ako dieťa a teenager sledoval dnes už klasické česko-slovenské filmy,“napísala v producentskej explikácii pre Audiovizuálny fond slovenská koproducentka Silvia Panáková zo spoločnosti Dayhey. Jej slová potvrdzuje aj samotný Wawszczyk. „V osemdesiatych rokoch bola na jediných dvoch kanáloch poľskej televízie buď...
Rebeka Poláková a Mantas Zemleckas vo filme Nikto ma nemá rád.

O láske a inakosti

Sára je atraktívna sekretárka na armádnom veliteľstve v Prahe. Tiahne jej na tridsiatku, stále je však slobodná a nezadaná. Keď stretne galantného a citlivého Martina, bezhlavo sa do neho zamiluje. Martin jej lásku opätuje. Prezradí jej tajomstvo, ktoré Sáru síce šokuje, ale od vzťahu ju neodradí. Jedného dňa si však partnerovo tajomstvo nenechá iba pre seba... „Odsúdenie za veci, ktoré nie je možné zmeniť, je odsúdeniahodné. Veľká časť spoločnosti sa vezie na vlne nenávisti a zo strachu z nepoznaného ubližuje. Za uplynulé roky sme svedkami bojov, bohužiaľ nielen spoločenských, ktoré vedú k polarizácii spoločnosti. Toto rozdelenie nás doviedlo do stavu, keď sa začínajú popierať demokratické princípy nášho fungovania,“ komentovala film v kontexte súčasnej spoločenskej situácie slovenská producentka filmu Michaela Jeleneková zo spoločnosti ARYTMIA. Film vznikol v česko-slovensko-francúzskej koprodukcii. „Je ťažké vyhnúť sa klišé pri stvárnení milostného príbehu, hoci Nikto ma nemá rád takým príbehom je. Rovnako ako pri našom debute Ja, Olga Hepnarová, je hlavnou postavou žena. Prostredníctvom nej vnímame celý príbeh. Aj Sára hľadá lásku, hoci jej vzťah s Martinom je založený na vzájomnom rešpekte,“ napísali v režisérskej explikácii pre Audiovizuálny fond Petr Kazda a Tomáš Weinreb. „Život nemožno chápať len rozumovo. Vo všetkom, v čomkoľvek, čo sa okolo nás deje, môže byť skrytý nejaký objav alebo...
Zobraziť všetky články