Táňa Pauhofová vo filme Vlny.

recenzia Vlny

Vlny mieria presne. Na diváka aj realitu dneška

Jena Opoldusová

Písmo: A- | A+

Overovať si informácie z viacerých dôveryhodných zdrojov a hovoriť pravdu. Aká samozrejmosť! Lenže písal sa koniec roka 1967 a poctivú nezávislú žurnalistiku, ktorú sa rozhodli robiť redaktori zahraničnej redakcie Československého rozhlasu v Prahe, brali komunistickí cenzori a eštebáci ako priveľkú hrozbu. Snažili sa im v tom zabrániť za akúkoľvek cenu. V atmosfére turbulentnej doby sa odohráva príbeh koprodukčného česko-slovenského filmu Vlny, ktorý prišiel do slovenských kín ozdobený Cenou divákov z MFF Karlove Vary.

Režisér Jiří Mádl tému pre svoj tretí film, pod ktorý sa podpísal aj ako scenárista, objavil v dnes už zabudnutej kapitolke z dejín Československého rozhlasu. Zaujala ho „vzbura“ progresívnych a jazykovo podkutých pracovníkov redakcie medzinárodného života, ktorej šéfoval populárny Milan Weiner, odmietajúcich byť hlásnou trúbou ideológov. Informácie, ktoré im režim podsúval, si overovali, lebo odmietali sprostredkúvať deformovaný obraz skutočnosti. Hoci v druhej polovici šesťdesiatych rokov sa spoločenská atmosféra niesla v znamení opatrného uvoľňovania, Štátna bezpečnosť bdela. A brutálne zasahovala.

Vo filmovom rozprávaní sa prelínajú dve nosné línie. K dobovému ukotveniu – dej sa odohráva v období od konca októbra 1967 do konca augusta 1968 – a vykresleniu turbulentnej situácie v odbojnej redakcii pridal Mádl komorný príbeh dvoch bratov. Po smrti rodičov sa starší Tomáš musí starať o neplnoletého Pavla, inak by tínedžer musel do „decáku“. Na naliehanie svojho šéfa, riaditeľa Ústrednej správy spojov Hoffmana, neochotne prijme miesto rozhlasového technika v zahraničnej redakcii. Okrem pochybností má aj zadanie – donášať na nových kolegov.

Politická situácia sa v rýchlom tempe mení, od policajnej brutality cez tzv. pražskú jar s prísľubom spravodlivejšej spoločnosti až po 21. august, keď tanky po zuby ozbrojených okupantov zadusili akékoľvek nádeje. A rozhlas ako jediný informoval o tom, čo sa deje. Ako spoločnosť, tak aj neveľké osadenstvo redakcie túži po zmenách. Nežije však len záslužnou prácou, odhaľujúcou prešľapy mocných, pulzujú v nej aj emócie. Tomáš sa pomaly zbližuje so zanietenou redaktorkou Věrou Šťovíčkovou a medzi redaktormi sú okrem odhodlaných poctivcov aj karieristi, oportunisti či konformisti. A sympatický šéf Weiner je komunista (inak to vtedy ani nešlo), čo mu občas vedenie aj pripomína.

Na jednej strane sa Tomášovi v spoločenstve nebojácnych kolegov páči, na druhej neustále čelí emocionálnemu nátlaku aj priamym vyhrážkam riaditeľa Ústrednej správy spojov, ktorý od neho stále vyžaduje diskreditujúce informácie, takže sa ocitá medzi dvoma mlynskými kameňmi. Vypätá situácia z 21. augusta naznačí, pre ktorú stranu sa rozhodne.

Z gymnazistu Jiřího Mádla, ktorý žil hokejom (zranenie dalo bodku za jeho športovou kariérou) a ktorého ambiciózna mama ťahala po kastingoch, sa už pred maturitou stal herec preslávený športovou komédiou Snowborďáci (r. Karel Janák, 2004). Hoci šiel z filmu do filmu, práca pred kamerou sa mu málila. Po tom, čo absolvoval kurz scenáristiky na filmovej akadémii v New Yorku, sa postavil aj za kameru. Ako režisér a scenárista debutoval hravou a vtipnou rodinnou komédiou Pojedeme k moři (2014), nasledovala trochu rozpačitá dramédia Na streche (2019). Tretí režijný počin Vlny je zásahom do čierneho. Nie náhodou, príprave venoval takmer desať rokov a na výsledku to cítiť. Hovorí o dobe, ktorú nezažil, aj preto ponúka novú optiku. Hodnotenie, či sa všetko udialo presne tak, nechajme na historikov. Filmová dráma strihnutá trilerom (alebo naopak) si diváka podmaní.

Sústredene sa pridŕža nosných dejových línií, ktoré nerozvetvuje zbytočne rozkošatenými odbočkami. Postavám príbehu veríme, chápeme, prečo konajú tak, ako konajú. Režisér premyslene zvolil herecké obsadenie, ktoré svojim postavám vdýchlo skutočný život. Divák rozumie, prečo sa nenápadný a poctivý Tomáš (Vojtěch Vodochodský) neochotne podvolí nátlaku, keď stojí pred dilemou donášať či chrániť brata. Pochopí, prečo šéf rozhlasovej partie Milan Weiner (Stanislav Majer) povzbudzuje svojich podriadených v poctivej žurnalistike aj prečo – hoci komunista – drží nad nimi napriek hrozbám zhora ochrannú ruku. Uverí všetkým nuansám charakterizujúcim konanie despotického riaditeľa Hoffmana (Tomáš Maštalír), ktorý prechádza od kamarátskeho vyvolávania súcitu cez emocionálne vydieranie až do otvorených hrozieb a brutality.

Pomalší rozjazd, keď sa zoznamujeme s jednotlivými postavami, vystrieda energický temporytmus, dynamický strih je výrečnejší ako záplavy slov (ktorým sa scenár, našťastie, vyhol). Možno má príbeh zbytočne veľa koncov. Možno trochu rušivo pôsobí priveľa pesničiek (hoci evokujú uvoľňujúcu sa atmosféru doby) či priveľmi dunivá orchestrálna hudba. Napätím pulzujúce Vlny Jiřího Mádla nie sú bez chybičky, sú však divácky atraktívnym filmom takmer hollywoodskeho strihu. A ktovie, či v tom hľadať zámer, ale udalosti spred viac ako polstoročia ťaživo odkazujú aj na súčasnosť, keď je nezávislá a poctivá žurnalistika opäť tŕňom v oku.

 

Vlny
Česko/Slovensko, 2024
RÉŽIA SCENÁR Jiří Mádl ● PRODUCENTKY Monika Kristl, Wanda Adamík Hrycová ● KAMERA Martin Žiaran ● HUDBA Simon Goff ● HRAJÚ Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Stanislav Majer, Tomáš Maštalír, Martin Hofmann, Vojtěch Kotek, Ondřej Stupka, Jevgenij Ivanovič Libezňuk, Marika Šoposká, Michaela Majerníková
MINUTÁŽ 131 min.
DISTRIBUČNÁ PREMIÉRA 1. 8. 2024

O filme Vlny si prečítajte aj v rubrike Nové slovenské filmy

 

 

 

 

Hodnotenie: 70%

Táňa Pauhofová vo filme Vlny. FOTO: Bontonfilm

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Anora (r. Sean Baker) / Zdroj: CinemArt SK

recenzia Anora

Dvadsaťtriročná Ani tvrdo pracuje. Z náročných nočných zmien chodí domov nadránom. Náročné sú preto, lebo nikdy nevie, s kým večer skončí zavretá v izbe. Komunikácia so zákazníkmi nie je ideálna, no Ani nosí na perách široký úsmev. Ako sexuálna pracovníčka nemá na výber. V klube stretáva zábavného a bohatého Ivana, moderného princa s luxusným domom a zmyslom pre utrácanie, ktorý využije jej služby a čoskoro jej už sľubuje snubný prsteň. Do idylky vstúpia Ivanovi ruskí rodičia – zo svadby vôbec nie sú nadšení. V Kine Lumière zavládla po premietaní filmu Anora zvláštna atmosféra; diváci narodení po roku 1990 žasli, no generácia starších pohoršene krútila hlavou nad prvou polovicou filmu. Veď to je porno! Samý sex! Po ťaživej súdnej dráme Anatómia pádu, ktorá v Cannes zvíťazila vlani, sa pozabudlo na to, že divák sa pri sledovaní držiteľa Zlatej palmy môže aj baviť. A práve o očakávaniach je aj snímka Anora. Príbeh šikovne pracuje s vyvracaním predsudkov zaužívaných voči sexuálnym pracovníčkam, mužom, Rusom. Aj spoločníčka môže mať svoje potreby. V tomto prípade rýchlo uverí, že splynutie nie dvoch duší, ale finančných prevodov nemá dátum exspirácie a bude si naďalej žiť ako v rozprávke. Herečka Mikey Madison predstavuje dve tváre hrdinky – nebojácnu, silnú a bojovnú, a potom tú reálnu Ani, ktorá pod tvrdou škrupinkou predsa len dúfa...
Záber z filmu Všetci ľudia budú bratia. FOTO: Film Expanded

35 rokov od Nežnej: Úlohou umenia je konfrontovať aj ostalgiu. Sme schopní ďalšej revolúcie?

Pri pohľade na súčasnú rozháranú spoločnosť si viac ako kedykoľvek predtým musíme uvedomovať, aká krehká je demokracia, ktorú sme si vybojovali v Novembri 1989. Pri rozpade Československa si ľudia pri moci demokraciu takpovediac bratsky rozdelili, nechajúc plebsu nádej, že keď tu je, bude aj fungovať. Príbeh revolúcie sa odvtedy skloňuje podľa toho, ako ju kto cíti. Pozreli sme sa, čo dnes jej odkaz vyvoláva v mysliach tých, čo ju vidia filmovým okom. „Je mi to úplne jedno. Prečo? Lebo. Veď je to tu úbohé. Všetko zdraželo. Predtým tu bolo lepšie.“ Známe frázy? Bohužiaľ. Už pred tridsiatimi rokmi takto odpovedali mladí respondenti vo filmovom dokumente Dušana Hanáka Papierové hlavy na otázku, ako vnímajú svoju krajinu. Len pár rokov po páde komunizmu sa o stave svojej krajiny vyjadrovali, akoby ani neboli jej súčasťou. Časy pred Novembrom 1989 si ako neplnoleté deti nemuseli vôbec pamätať, o to zarážajúcejšie sú aj dnes vtedajšie reakcie, neadekvátne pocitu vybojovanej slobody, ktorý medzitým mohli sprostredkovať dospelí a škola. Rodičia tých mladých ľudí do pádu železnej opony síce slobodu nepoznali, no už mohli začať chápať, že kedykoľvek sa človek sám rozhodne, môže byť tvorcom svojho osudu. A že práve to je ten fantastický pocit, ktorý im historická chvíľa priniesla. Tridsaťpäť rokov po Nežnej revolúcii...
Ladislav Snopko na Brízgalkách. FOTO: Archív Ladislava Snopka

Ladislav Snopko: Nežná revolúcia sa atmosférou vyrovná jedinečnému rockovému koncertu

Čo považujete za najsilnejšiu motiváciu tohto filmu? Robiť film v hlavnej úlohe s hudbou revolúcie je pre mňa celkom prirodzené. Vyplynulo to akosi automaticky z toho, že keď prebiehal November '89, chopil som sa dramaturgie hudobných vstupov na Námestí SNP a vzápätí aj konceptu obrovského projektu, ktorý sme robili spolu s Martinom Bútorom a volal sa Ahoj, Európa! Spomínate si? Jasné. To bolo doslova napínanie hraníc, kam až môžeme slobodne zájsť. Bol to nadšený Martin Bútora, ktorý vymyslel, aby sme sa išli pozrieť na našu krajinu spoza ostnatých drôtov železnej opony. A vy ste to hneď spojili s hudbou? Navrhol som koncept, ktorý spočíval v tom, že medzi hradom Devín a hainburským brehom Dunaja vyložíme na remorkér dve sady zvukových aparatúr, jednu otočenú smerom do Československa, druhú do Rakúska. A uprostred nich bude sedieť a hrať Karel Kryl, legenda šesťdesiateho ôsmeho roku a redaktor Slobodnej Európy. Jeho účasť mala, samozrejme, viaceré konotácie – Kryl hral na oba brehy a vytváral akýsi svorník medzi rozpúšťajúcim sa totalitným Východom a otvoreným Západom. Na rakúskom brehu Dunaja boli okrem toho mikrofóny v podobe vojenských vysielačiek prepojené na aparatúru na remorkéri, takže keď Milan Kňažko a Ján Budaj rečnili, ozvučenie šlo cez loď naraz do Rakúska aj do Československa. Čiže loď plnila novú a zásadnú funkciu...
Zobraziť všetky články